Raidlight® Aladağlar Sky Trail 2015

Aladağlar Sky Trail
15 Ağustos 2015, Demirkazık, Niğde

Görkemli dorukları, gizemli buzul gölleri ve özgür rüzgarlarıyla Aladağlar Milli Parkı, Demirkazık Dağı’nın çevresini dolaşan Türkiye’nin ilk sky trail koşusu için sizi bekliyor.

Yükseklerin çağrısına kulak verin!

45 km, 3000 m+

Detaylı bilgi ve kayıt için: https://aladaglarskytrail.com

16 Beğeni

Duyulduğunda kayıtların dolduğu bir organizasyon, keşke bu kadar az sporcunun koşacağı bir organizasyonda kriter konsaydı. Bence çok gecikilmiş değil. Aynı organizasyona ikinci bir mesafe ilave edilerek örneğin 20K daha uzun bir parkur konabilir ve kriter olarak da bir yada iki ultra koşmuş olmak şartı getirebilir…

4 Beğeni

Gören kaydoldu, kota doldu. Peki bu insanların hepsi koşacak mı? Ya koşan sayısı 25’de kalırsa? Bakalım organizasyon nasıl bir yol izleyecek?

2 Beğeni

sadece 45km olması, yani olabilecek en kısa ultra mesfesi olduğu için talep çok olmuş.
45k mesafeyi antreman niyetine koşan kişiler var.
45k bir yarış içinde 100 kişilik sınırlama pek mantıklı değil bence.
kapadokya koşusunda 60k 110k gibi mesafeler varken,
burada da daha çok seçenek olabilseydi.

Kayıt ücretsiz olunca benim tahminimde aynı.Benimde yarıştan dün haberim oldu ve en çok yarışmak istediğim parkurlardan biri olduğunu gördüm.Özellikle 3700’lü rakımlar beni iyice cezbetti.Ama kendi programımı netleştirmeden kimsenin hakkını da almak istemedim.Herhalde organizasyon bir düzenleme getirir bu işe

İsmail yarış kısa ama rakım grafiğine dikkat derim.Kağıt üzerinde göründüğü gibi kolay bir yarış değil.Google Earth’de harita ve fotoğraflardan incelediğim kadarıyla da çarşak zemini bol bir rota.

45 km’de 3000+ m kazanımın ne demek olduğunu bilen ve farkında olan insanlarsa, tebrikler ve başarılar derim sadece. Ama “45 km yau, ne olacak, maratondan 3 km fazla” düşüncesiyle kaydolan olduysa da iyi şanslar der geçerim. İznik 42’de kazanım 1250m civarı, varın siz karşılaştırın.

5 Beğeni

@spinodal ve @artan’ın da belirttiği gibi parkur kolay bir parkur değil. Yüksek irtifada olmasının ötesinde kayalık ve teknik etaplar da içeriyor. Kişi sınırlaması da parkurun gerektirdiği güvenlik önlemleri için az tutulmuş durumda, en azından ilk yıl için.

İlgi çekeceği tahmin ediliyordu, ama kayıtların bu kadar çabuk dolacağı açıkçası beklenmiyordu. Organizasyon komitesi ek liste ve kriterler üzerinde çalışıyor, netleştiğinde açıklama yapılacak. Facebook sayfası ve web sitesinden takip edebilirsiniz!

@ilkinsan ek kayıtlar açılmış. Bir göz at istersen.

Zor bir parkur… @girgink biraz gönüllükten bahseder misiniz?

Koşunun teknik kısmını ORDOS organize ediyor @zibidi. İstasyonlarda (Pınarbaşı hariç olabilir) dağcı ve arama/kurtarma ekipleri görev alıyor olacak. Henüz ekip oluşturma aşamasına gelinmedi ama bu tür deneyimi olan arkadaşlar koşunun web sitesi üzerinden iletişim bilgilerini ve kısaca tecrübelerini iletirlerse ileride iletişime geçme şansı olur mutlaka.

Bilgiler için teşekkür ederim… Aslında bu konu altında detaylandırırsak iyi olur… Bu rotada, İlk defa yapılacak bir yarış, konaklaması, lojistiği, güvenliği zor bir işe imza atıyorsunuz… Yarışacak kadar destek vermek isteyenler de olacağını düşünüyorum…Sitedeki açıklamaya göre 3000m irtifa öngörülüyor… Sadece çarşakları düşündüğüm de bizim bildiğimiz Türkiye’de şu anda yapılan tüm trail yarışlardan farklı olacağı kesin… Şimdiden kolaylıklar dilerim… Yardım için kendi adıma iletişime geçeceğim. İş durumu düşünüldüğünde umarım tarihler uyar…

1 Beğeni

Merhaba,

Yarışın ilk 11.9 kilometresindeki toplam tırmanış 1.860m. Uludağ tırmanışında ise 29km’de 1602m kazanım mevcut. Neredeyse 3’te 1’i mesafede 260m daha fazla kazanimi zihnimde canlandiramadim. Ortalama % 15.3 eğim!

4 Beğeni

Start 1600 metreden başlayıp ordan doğrudan yedigöller platosuna3200 metreye çıkılıyor. Yani aklimatizasyonun çok önemli olduğu bir yarış. Ayrica güneşın ultraviyole ışınlarının da çok etkili olacağı gözönünde bulundurulmalı. Çoook ama çoook güzel bir yarış olacak.

2 Beğeni

Ciddi bir sky yarışı. Deneyimsiz olanların bence elimine edileceği bir sistem yapılmasını öneriyorum. Bir daha önceki deneyime bağlı olması gibi. Zor ama keyifli olacak. Oradayım…

1 Beğeni

Kriterler belirlenmeden kayıtlar alındıysa geri dönüş sıkıntılı olacaktır. Organizasyonun “Bu olmadı yeni baştan kayıt alacağız” demesi kötü bir başlangıç olur.

Daha geçtiğimiz Pazar günü 2900m.de nefes nefese 18km. yürüdüm.Tamam en büyük zorluğum karın fazla olmasıydı ama, ne olursa olsun 3780 metrelere çıkan irtifada koşmayı bırakın alışmayanlar için yürümek bile zor.Bu irtifalarda deneyimi olmayanlar bir kez daha düşünsün.

Yarış komitesinin işide bu yüzden çok ama çok zor olacak.Ama bir gerçek var ki muhteşem bir deneyim olacak.

1 Beğeni

Bu yıl için herhangi bir ön koşul yok arkadaşlar, ek koşul konulması da söz konusu değil. İlk gün kayıt yapanlar katılım şartlarını yerine getirdikleri takdirde (kayıt ücreti ödemesi, sağlık raporu, vb.) kesin kayıtlı olacaklar. Talep nedeniyle arttırılan kayıt limiti için açılan ek liste için ise bazı özel koşullar var, ancak bu koşullar kayıtları düzenlemeyi amaçlıyor ön koşul getirmeyi değil.

Koşu parkuru ISF SkyMarathon kriterlerinde bir parkur. Dolayısıyla zor. Sizlerin de belirttiği gibi iyi bir hazırlık gerektiriyor. Organizasyon komitesi bunu farklı şekillerde katılımcılara hatırlatmayı ve hazırlık aşaması için de çeşitli destekler sağlamayı planlıyor. Zamanla bunların duyuruları yapılacak. Şimdiden herkese keyifli koşular!

1 Beğeni

Türkiye’de Meis-Kaş yüzme maratonundan sonra kayıt kontenjanı aynı gün içinde dolan 2nci yarış. Koşuda ise bir ilk oldu.

Son 12 ayda elde edilmiş 7 utmb puanı olanlar kontenjana takılmıyor :smile:
İznik 130k 3 puan veriyor. 7 çok iddalı olmuş.

Emeği geçen herkesi kutluyorum. Çok kısa zamanda ülkemizde ultralarda müthiş gelişmeler oldu ve hızını artırarak devam ediyor. Eleştirilerin ve önerilerin pozitif ve yapıcı olması gerekiyor.
Belki birileri aladağlar veya erciyeste ikinci bir yarış düzenleyebilirler… Neden olmasın…

2 Beğeni