Koşu Forum Antrenman Günlükleri

İyi günler dilerim.
İstanbul’da oturanlarla belki her ay bir kere buluşup koşabiliriz.

Yarın 200 metre x 20 _ 200 jog yapacağım.

2 Beğeni

Bakalım serin havada nasıl gidecek araba :rofl: 20 saatin altına inebilirsem bir tık başarı yazacağım kendime :joy:

2 Beğeni

Harika olmuş :grinning: Antrenman günü belirtmemişim. Haftada 5 gün. Bu hafta çarşamba, perşembe, cumartesi ve pazar var. Şimdiden fena gaza geldim. Planı olup da koşmayanı cercei lannister gibi utanç yürüşüne sokalım. :smiling_imp: Tabi inşallah ben olmam bu :grinning:

4 Beğeni

Formun koşuları vardı ama pandemi sağolsun
✯ Koşu Forum İstanbul Koşuları ✯
Koşu Forum Ankara Koşuları

6 Beğeni

Evet kış uykusundan resmi olarak uyanmış bulunmaktayım. :slight_smile:

Zorlamadan, sakatlığa izin vermeden keyifli bir koşu oldu. Biraz toparlayıp antrenman düzenine girene kadar böyle.

@fatihboyaci çeteleyi tutmuş. Kınama ekibi olarak takipteyiz.

6 Beğeni

Merhabalar ben koşuya bir yıldır devam ediyorum ancak son aylarda iyice saldım kendi rekorum olan 14 km yi nisan ayında koşabiliyorken su anda 8 km koşamıyorum guzel bir planlama olmuş bence beni de kınayın​:grinning::grinning:

4 Beğeni

Günaydınlar,

Pazartesi gününü beklemeyelim paylaşalım bence :slight_smile:

Aşağıdaki forumdaşlardan kayıtları rica edelim eğer uygun görülürse;

@caylakmaratoncu 'ya başarılar, sağlıklı koşular diliyoruz. Koşu esnasında fotoğrafları alırız
@okmali 6 x 1k interval,
@gokhankoca Salı günü antrenmanı,
@ylmzahmet07 Bugün yapacağınız antrenmanı, (utanç yürüyüşü çok iyi fikir)
@hsn41 hafta bitiyor bir 5k bugün yapılır sanki?

Eğer ilgilenirseniz sizlerin de planlarınızı rica edelim;
@Kahomen
@cafer
@fatihboyaci ne oldu yürüyüş? kendini eklememişsin tabloya? kaçmaz.

Ben Salı koşumu paylaştım, sıra Perşembe’de

Bu başlığı kış sürecine girerken motivasyon kaybını engellemek için tamamen keyfi oluşturduğumuzu tekrar hatırlatmak isterim. Birbirimize faydamız olursa ne güzel. Bu vesile ile forum içi diyalogların ve forum içi paylaşımın artmasını da sağlarız belki.

Bakalım haftanın kınananı kim olacak? :grin:

Herkese sağlıklı antrenmanlar.

5 Beğeni

Ben üzerime düşeni yaptım, şimdi onlar düşünsün :grinning:

7 Beğeni

Hedefim ocak sonunda 10 km koşabilmek buna yönelik antreman yapmaya calışıyorum haftalık hedef mi koyacağız yoksa uzun vadeli hedefler de oluyor mu peki

3 Beğeni

İşlem Tamam :+1:

7 Beğeni

Keyfiniz nasıl istiyorsa :slight_smile:
Doğru yorumu @Serdar hocam yapar.
Bana göre sanki bir hedefe giderken düzenli ve periyotlara ayrılmış planlar yapmak daha iyi gibi.

4 Beğeni

Harika!

Kimseyi kınayamayacağız böyle giderse.

4 Beğeni

Ben oturup hedeflerimi yazana kadar başlık alıp başını gitmiş. Süper gelişmeler var. Tebrikler tüm hedef koyan ve uygulamaya başlayanlara. Ben aslında tuhaf bir ikilem içerisindeyim. O konuda yardımınız gerekebilir. Bunun için biraz kendimden bahsedeceğim. Umarım fazla uzatıp sizleri sıkmam, açıklamak gerekirse;

Koşuya iki sene önce başlamış olsam da düzenli olarak 2019 Ağustos gibi başladım diyebilirim. O zamandan beri 4-5 kmlerden geçtiğimiz günlerde (bir yıl kadar sürede) 1.49:15 ile Yarı Maraton mesafesine geldim. Mesafe artırımı konusunda ağırdan aldım, çok dikkatli yükselttim kmleri. Ben şu ana kadar önemli mesafe atılımlarımı hep bir yarış aracılığı ile yaptım. Öyle de devam ederim diyordum. Ama kısa vadede yarış vs yok. Şimdi nasıl hedef koymalı?

Yakınımda olan yol koşularına dahil olsam da aslında patika koşularını tercih ediyorum. Ve koşularımın %90 kısmı patika olarak adlandırılabilecek zeminlerde. Benim de gözüm ultra maraton koşmakta. Dayanıklılık ve kendine yeterlilik yarışlarının hayalini kuruyorum diyebilirim :grinning:

Yarı maraton ve biraz üstü mesafelerine iyice çöküp bu mesafeyi her hafta sonu uzununda rahat rahat yapar hale mi gelmeli yoksa mesafeleri yavaş yavaş uzatmaya devam mı etmeli? Açıkçası ben kendimi oldukça güçlü hissediyorum ve artık 30 km küsüratlarına yaklaşmak istiyorum. Ama bunun için 2021 mart/nisan ayındaki yarışları mı beklesem yoksa bulunduğum kmleri daha güçlü koşan bir koşucu olmak için mi çabalasam emin değilim. Fikirlerinizi merakla bekliyorum.

5 Beğeni

30km koş denilse koşarsın, koşabilirsin.Benim gibi 4 saatte değil çok daha da hızlı koşarsın.Ama tek sefer 30km koşmak mı 30km’li koşuları 20km’deki rahatlıkta koşmak mı?Kış dönemi gelirken haftanın uzunlarını 30km’ye degil 20 km’lerde tutmak, mart nisan gibi güneşli ılık bir havada 24-27-30 km’ye kademeli çıkmak yapabilsem benim tercihim olurdu.(dürüst olmak gerekirse direk 40-50km koşuyu dener, sakatlık çıkartır, birkaç gün yürüyemez, birkaç hafta sakatlanıp, sonrasında 5km koştuğumda sevinirdim).
Her hafta sonu rahat yapacağın şey en iyisi​:+1:
Arkadaşların görüşlerini ben de merak ediyorum, antreman bilgisi nedeniyle @Serdar beyi de etiketliyorum :raising_hand_man::slightly_smiling_face: @UltraHobo

3 Beğeni

O zaman bende diyorum ki; “benim dediğimi yapma” ama yaparsan kendin ile alâkâlı çok şey öğrenirsin :smiley: Ne zaman kendini hazır hissedersen; antrenman sürecine ve kendi kondisyon seviyene göre buna kendin karar vermelisin. Madem ki arazi seviyorsun; hazırım hissettiğin gün kendine özel bir kampanya yap; amacın sadece aksiyon dolu keyifli bir gün yasamak olsun. Her şeyi bir kenara bırak sadece saatin çalışsın, ver kendine uzun uzun yolu, ne yaptığını sadece sen bil. Zamanı iyice uzat, mesafenin dibini çıkarmaya çalış ama eve dönmek için de bir miktar enerji gerekeceğini hatırla. Ben son 3 senede bu sekilde Belgrad Ormanında başlayıp 100 km ye dayandım. Ne bilim bilindik her şeye rağmen kendine özgün bir tarz yaratman seni her zaman mutlu edecektir. Bu akşam 3. Boğaziçi Ultramı yapıcam tek başıma. Geçen sene başlamıştım. Bambaşka bir keyif haline geldi benim için artık :joy::+1::running_man:

5 Beğeni

Soru 1 ; Nihai hedef ne ? Cevap ; Ultra koşmak .
Soru 2 ; Ne tip ultra ? Dağlık mı ? Daha koşulabilir parkurlar mı ? Etaplı koşular mı ? Yol ultraları mı ? Zamana karşı ultralar mı ? Asıl olarak ise senin için ultradan kasıt ne mesafe veya zaman olarak ? Cevap ; Koşucunun kafası karışık henüz ultra yaşayacağı ızdırabın farkında değil :grinning: Bırak koşsun
Soru 3 ; Plato yaptığını düşünüyor musun ? Yani bu mesafede ne yaparsan yap daha fazla hızlanamayacağına inanıyor musun ? Cevap : Hayır daha hızlanabilirim . Hızlanmaya çalış sabırlı ol.Mecera peşinde olma sakatlık bir yanlış hareketine bakar . Alternatif cevap ; Hızlanabilirim ama çok beklemek istemiyorum bir an önce mesafe artırmak istiyorum .Cevap ; İyi halt ediyorsun :grinning: O zaman çok yavaşça farklı parkurlar ve farklı ayakkabılarla mesafeye odaklan .
Bunu yapacaksan yarış odaklı olma. Hayatının önceliklerine göre ( tatil iş vs ) bir takvim oluştur ve şurada ki :point_right: Yarış Hazırlığında Antrenman Planlaması yazıyı oku. Bu ilkeler doğrultusunda belli bir süre sonunda kendi denemeni yap. İyice rahatlayıp mesafenin tamamını her koşulda koştuğunda bir yarışta gör kendini .

4 ay sonra … Soru ; Bunların hepsini yaptım eeee Cevap ; Başa dön

Hadi koş biraz şimdi tabloya adını da yazdır bakalım . :wink:

10 Beğeni

Ben yaklaşık 8 yıldır koşuyorum. Benim için koşmak, kendini dinlemek, meditasyon ve tamamen keyif üzerine kurulu. Uzun koşuları genelde 21K üzeri pek yapmam. (Direkt tembellik). En iyi 21K zamanım 1:41.

Tam bir doğa ve doğa ile bütünleşik faaliyetler aşığı (kamp, trekking, günü birlik doğa yürüyüşleri ve tırmanış hepsi hayatımda bir yere sahip) olarak ultraya yönelme ve düzenli olarak yarışlara katıma kararı aldım ve pandemi bu hedefi çoğumuzda olduğu gibi mahvetti.

Ancak ben yine de hazırlıklı olmak için geyik parkurunda koşulara başladım. Düzenli koşan ve kondisyonunun iyi olduğunu düşünen biri olarak özgüven fazlası ile bir buçuk yıl kadar önce çok çamurlu olmayan bir zeminde bol bol kaybolarak birazda taşıdığım ekipmanı abarttığım ilk geyik parkuru (14k) koşumu yaptım. Sonuç? 2:11 :slight_smile:

1 saat 41 dakikada 21K koşarken 14K geyik parkurunu 2 saat 11 dakikada bitirince özgüvenden geriye pek bir şey kalmıyor.

Eğer hedefiniz ultramaraton koşmaksa buna uygun zeminde ve üzerinizde gerekli ekipmanlar ile (Çanta, matara vb) antrenman yapmak gerekliliğini öğrenmiş oldum. Bir ay öncesine kadar ayda bir ya da iki defa geyik parkurunda hafta sonları koşuyordum. Hemen her koşuda farklı bir zeminle karşılaştım. Bugüne kadar taşıyacağım ekipmanları test ederek ve parkuru iyi öğrendikten sonra tempo planlarını ayarlayıp keyif alarak yaptığım en iyi süre halen 1 saat 45 dk.

Koşu düzenine patika koşuları eklediğim zaman kuvvet ve interval antrenmanlarını da eklemem gerektiği ortaya çıktı. Uzun koşuları daha yavaş peyslerle kontrollü olarak 21K üzerine çıkarmanın faydalarını fark etmeye başladım. (Bu yazdıklarım tamamen benim için geçerli). Tabi hem pandeminin ilk zamanlarındaki yasaklarda uzun bir süre antrenman yapamamak sonrasında da bir ay önce kış, karanlık vs bahanelerle koşmayı bırakınca muhtemelen bir çok kazanımı kaybettim. Dolayısı ile süreklilik yine iş başında.

Benim için en iyi süre kavramı asla en hızlı koştuğum süre demek değil. En ideal, en keyif aldığım süre demek. Yapabileceğimden çok uzak kaldığım veya en iyi süreyi yaptığım halde bunun için çok zorlandığım iki durumu da sevmiyorum. Ancak etrafımda olup bitenlerin farkında olduğum (Patika koşularında güzellikleri kaçırmadığım), koşarken fiziksel olarak kendimi konforlu hissettiğim koşular benim için en iyi koşu/süre demek.

@aykutc ağabeyin yazdığı “Ultra Kitap” ı tavsiye ediyorum. Bana çok faydası oldu. (Bu kitabı bir iş seyahatimde uçakta unuttum. Aramadığım, sormadığım yer kalmadı, yenisini de bulamadım. Sonrasında Kocaeli’nde bir doğa faaliyeti sonrasında bir tezgahta karşıma çıktı. İnanamadım. Hazine bulmuş gibi aldım tekrar)

Sorunuza çok cevap verebildim mi bilmiyorum ama benim ultralara yönelme durumum bu şekilde ilerliyor.

Selamlar,

11 Beğeni

@UltraHobo Adaş hani plan? :slight_smile:

4 Beğeni

Geyik Parkuru sayesinde başladı her şey evet :smiley: ilk 14 K koşularda bende 2 saati geçiyordum. İkinci senem de 28K da 3:40 süreleri saate tuhaf tuhaf bakarak şaşırınca iyice koptum ve başladım ormanı keşfetmeye. Bütün orman parkur oldu bana :joy: Yetmedi Karadeniz Sahile gittim finişlerim için. Geçen sene de zaten iptal edildi 28K. Bu zaman zarfında ormanda nerede su var nerede eğim var nerede ne varsa hepsini öğrendim sayılır. :deer::running_man::smiley:

4 Beğeni

Ah yaw ne güzeldi… Şu pandemi bitse de KForum olarak yine koşuştursak. :paw_prints: :goat: :paw_prints:

5 Beğeni