Yurt dışı koşuları/yarışları

Selamlar Herkese,
Bu konuda açılmış bir başlık bulamadim. Varsa admin iletirse ordan da yazabilirim.

Malum koşuya başlamış ve yurt içi koşularda belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra sanıyorum her koşucunun hayali yurt dışında bir koşuya katılmak ve farkli çoğrafyalarda deneyim sahibi olmaktır.

Yurt dışındaki koşuları ikiye ayırmak mumkün; Trail ve yol koşuları olarak.
Yol koşusu olara, genelde maraton ve yarı maraton şeklinde gerçekleşen namı yürümüş koşulara katılım ile tecrübe sahibi olabiliriz. Buradaki engel genelde ünlü yarışlarda dünya genelinde talep çok fazla olduğu için kura yöntemi ile katılımcıların belirlenmesi.
Son iki yıl Berlin Maratonu için başvurmama rağmen maalesef kura çıkmadi ve bir sonraki seneye atmış oldum hedefi.
Trail(arazi) koşularında ise durum biraz daha farklı.
Dünya sıralamasında üst sıralarda olanlar malum. Bunun yaninda italya’da çok güzel arazi koşuları organize ediliyor.

Konuyu açmamdaki amacım yurt dışı arazi koşularına katılmış ve tecrübe etmiş koşucuların.
Genel olarak katılım için nasıl bir süreç bizi bekliyor.
Genelde talep edilen evrak ve ekipmanlar ( Saglik raporu vs )
Tavsiyeler
Konaklama
vs
Olabilir

Açıkcası ben Eylül ayında italya da gerçekleşmesi planlanan “Ultra Trail Lago Maggiore” koşusu için araştırma içindeyim genel tavsiyelere göre kendime bir yol haritası çıkaracagim.
Hatta bu yarışa katilmayı düşünen varsa ortak bir grup kurup ordan da düşünce ve planları paylaşabiliriz.

Saygılarımla
Turgut ARSLAN
++

5 Beğeni

Turgut benimde gidesim var ama döviz çok yüksek .Bi durulsun bakalım ortalık biraz bekliycem

2 Beğeni

Ozellikle Rusya’da olan yarislar hakkinda bilgi ihtiyaci olursa elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim. Cok sayida arkadasim bu yarislara katiliyorlar, benim zamanim olmuyor islerimden.

Kisin yapilan Mad Fox Ultra tavsiye edebilecegim sekilde bir yaris. Ingilizce linkini asagiya birakiyorum.

https://goldenultra.ru/madfox/?lang=en

5 Beğeni

işinize yarar mı bilmiyorum ama 2 tane söyleşi yayınlamıştım.

8 Beğeni

Uluslararası Yarış Takvimi - Ahotu

Ben bu site üzerinden bir çok yarış bulmuştum zamanında.
İngiltere, Fransa, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Hırvatistan, Rusya gibi ülkelerde yarışlara katıldım.
Hangi ülkelerde yarış düşünüyorsunuz?
elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışrım

4 Beğeni

Herkese Merhabalar,
Yurt dışı koşu yarışları ile ilgili bu sene İtalya da katıldığım bir ultra trail yarışı deneyimlerimi aktarmaya çalışayım , umarım yardımcı olur…
2022 Ekim ayı ilk haftası içinde İtalya Lavaredo Ultra Trail 50 K yarışı için internet üzerinden ön kayıt başvurumu yaptım… Herhangi bir belge yada ödeme yok… ön kayıt bir hafta sürüyor , sonrasında kura ile her katagori yarışcıları belli oluyor… bu da size özel bir maille bildiriliyor… yine 1 hafta süre verilerek kesin kayıt yaptırmanız isteniyor… Burada tabiki kayıt üçreti ve bazı belgeler isteniyor… en önemlisi sağlık belgesi , organizasyonun size özel olarak gönderdiği sağlık belgesini dr. nuzun el yazısı ile doldurup imzalanması isteniyor ve daha sonra bu belgeyi tarayarak yada foto çekerek ilgili sayfasına yüklüyorsunuz…
Her hangi bir konuda tereddüt yaşarsanız iletişim merkezine mail ile bildiriyorsunuz ve çok kısa zamanda hemen geri dönüş yapıyorlar…

Seyehat ve konaklama ve de kitlerin alımı sürecine, ben ;
Seyehat olarak uçakla ist dan venedik e gittim , ve orda daha önceden kiraladığım araç ile tüm seyahatimi sorunsuz ama biraz pahalı bir şekilde konforlu olarak tamamladım. Araç bize göre ve avro cinsinden pahalı , orada eğer araç kiralama yapacaksanız mutlaka ek kasko yaptırın çünkü en ufak bir çizik bile olsa çok yüksek paralar isteniyor… Altınızda araç varsa tabiki çok rahat ediyorsunuz, ama paralı ve otobansız yol yok neredeyse, yakıt yaklaşık 2 avro ,oto park çok pahalı… ama 3 -4 kişi olursanız uygun maliyet oluyor…
Konaklama için Booking sitesini kullanarak bir çok tercihli yer bulabilirsiniz… ben koşu start yerine 12 km uzaklıklta bir yerden daha uygun fiyata yer ayarladım . ve çok memnun kaldım… nasılsa altımda araç olduğundan 15 dk lık mesafe sorun olmadı.
Kitleri teslim alırken zorunlu malzemeleri tek tek baktılar ama hani bi örnek vereyim ,yağmurluk için 10.000 geçirgenlik denmesine rağmen öyke ince ayrıntılara bakmadılar… sadece yağmurluk varmı o kadar… kit dağıtım alanın da tüm imkanlar vardı…yani satış noktaları gibi …
Cortina küçük bir kasaba ama herkes bu yarışa katkıda bulunuyordu… samimi ve sıcak davrandılar…
Yarış başlama anı çok çoşkulu idi tüm kasaba halkı ve yarışçılar böyle bir heyecan dalgası içinde idiler… ben 50 K parkurunda yarıştım… Türkiye de çok yarışa katılmama rağmen oranın parkuru gerçekten hakkını veren ve hem inişle hem de çıkışlar açısından çok teknik bölümleri olan harika bir parkur idi… ben hiç beklemediğim halde hani keyf alarak , foto çekerek koştuğum halde, kendi yaş kategorimde 4 üncü olarak bitirdim…Tabiki Ülkem adına gururlandım…
Yarış bitiminde beklediğimiz madalya yı vermediler onun yerine güzel bir Laverado çizimli yağmurluk verdiler…
Yarış sonrasında yani ertesi gün yine kiralık araçla İtalyanın diğer şehirleri olan Milano , Floransa ve Venedikte birer gün gezme ve alış veriş yaparak tekrar venedikten istanbul’a uçakla geldim…
Ben kısaca şunu net söyleyim ki eğer maddi imkanı zorlamıyorsa mutlaka yurt dışın da kaliteli bir Ultra yarışına katılmanızı tavsiye ederim… Size çok büyük tecrübe öz güven kazandırıyor…
Laverado dan kazandığım 2 stone ile 2024 UTMB 100 K kurasına katılacam… kısmet olur eğer çıkarsa , seneye burda yine anlatmaya çalışırım… yine de kafanıza takılan ufak tefek ne varsa sorabilirsiniz… kendinize iyi bakın… sağlıkla kalın…

Recep ÇAKMAK
Ankara

9 Beğeni

Mutlaka haberleşelim o zaman :slight_smile: Bu yariş beni çok cezbetti, doğası ve konumu çok güzel duruyor.

2 Beğeni

Çok teşekkürler, mutlaka izleyeceğim

3 Beğeni

Burayi ben de yeni gordum, inceliyorum.
Hedefim italya daki UTLM yarişinda 50K parkuru suan icin

3 Beğeni

Çok güzel bir paylaşim olmus. Elinize saglik.

3 Beğeni

eğer yarışa 2 veya daha çok kişi gidecekseniz kendi aracınız gitmeniz en ekonomik çözüm olacaktır.
İstanbul-Cortina arası karayolu ile yaklaşık 1800 km.
Bu çok büyük bir mesafe değil.
Ben daha önce Fransa’da ki bir yarışa arabam ile gitmiştim.

Bunun için arabanıza Yeşil Sigorta adıyla bilinen Yurtdışı Seyahat sigortası yaptırmanız gerekiyor.
Bulgaristan sınırında otoyolu kullanma pulunuzu almayı unutmayın. 15€’luk pulu alamayınca polisler çevirmede 10 katı ceza kesiyor.
Aynı şekilde Slovenya sınırında otoyol kullanma pulunuzu alın.
Yollarda hız sınırlarına dikkat edin.
Sırasıyla Bulgaristan-Sırbistan-Hırvatistan-Slovenya-İtalya rotasıyla oraya ulaşırsınız.
Cortina küçük bir şehir.
şehir merkezine 3km mesafede Camping Rocchetta isminde kamp alanı var.
Orada çadır kurabilirsiniz veya karavan park edebilirsiniz.
Çadır ile giderseniz orada konaklamayı oldukça uyguna getirebilirsiniz.

6 Beğeni

Merhabalar yurtdışı yarışlarında talep edilen sigorta zorunluluğu şartını nasıl ağlıyorsunuz? Organizasyonun anlaşmalı olduğu sigorta şirketi harici bir alternatif oluyor mu?
Seyahat sağlık sigortası bu etkinliği kapsar mı? şeklinde ilginç sorularım var. :blush:

2 Beğeni

İşinizi görür mü bilmiyorum ama söyle poliçeler varmış: Ekstrem Sporlar Seyahat Sigortası | Sompo Sigorta

3 Beğeni

Sompo nun bile yapamadığı bir sigorta olarak karşımıza çıktı :smile:.

2 Beğeni

Son zamanlarda yurdum insanı vize sorunları ile boğuşuyor. Sportif organizasyonlar için özellikle Shengen vizesi alanlar sorun yaşıyor mu merak ediyorum. Tecrübe edinmiş olanlar bilgi verebilir mi?

İ. Can Ayaz Boston maratonu serüvenini anlatırken vize işlemlerinin ‘‘boston maratonu’’ dediği anda çok kolaylaştığını söylüyordu. Umarım avrupa ülkeleri de sporculara kolaylık sağlıyordur…

Son 2 hafta içerisinde çevremizde çok fazla kişi UTMB Kat için başvuru yaptı,
Bir kısmı red alırken bir kısmı tek giriş en fazla 1 aylık sürelerle vize alabildi.
Bir kişinin 3 ay alabildiğini duydum sadece.

Plan yapmak bile kolay değil bu şartlarda.

3 Beğeni

Rusya dun itibariyle e-vize sistemine gecti. Dost ulkeler (Turkiye dahil) 3-4 gun icinde vize alabiliyor. Rusyadaki yarislari dusunenler icin bence iyi bir firsat.

5 Beğeni

Geçen sene TDS e vize çıkmadığı için gidemedim. Bu sene zaten normal vize için aracı kurumdan randevu bile alamıyordunuz.İş/kültürel maksatlı randevu alıp gidebildim ancak. Utmb den de davetiye yazısı aldım ve formda belirttim. Buna rağmen 1 aylık vize verdiler.

Bu arada bugün karşılaştığım ilginç bir haber,

3 Beğeni

Geçtiğimiz ay koşulan GTWS yarışlarından DoloMyths Run’ı kazanan Faslı koşucu Elhousine Elazzaoui’nin, Amerika vizesi alamadığı için serinin Amerika’da koşulan yarışlarına katılamadığından bahsetmişti sunucular.

2 Beğeni

Vize sorununu atlatmak için vize istemeyen civar ülke yarışlarını biraz araştırıyorum bir süredir

Öncelikle favorim Karadağ/Bjelasica trail:
websitesi: https://bjelasicatrail.me/

Yarış, geneli single trackten geçtiği, karadağda olduğu ve 2 güzel göl manzarasının içinden geçtiği için ilgimi çekiyor. Bir aksilik olmazsa seneye katılmayı planlıyorum. Ayrıca Pegasus’un Karadağ seferlerine başlaması da motivasyonumu arttırdı.

Ohrid Ultra/Makedonya
websitesi: https://ohridultratrail.com/
Özellikle uzun parkurlarda Galicica dağının yüksek noktalarına ulaşılan, zirvedeki hava durumlarının sert geçtiği bir yarış. Ohrid gölünün manzarasında koşmak da ayrı bir keyif verecektir.

High Scardus Ultra/Makedonya’dan başlayıp Kosovada biten 2 günlük parkur, ya da Kosova
websitesi: https://highscardusultra.com/
Bu yarışın iki günlük parkuru Şar dağlarında geçiyor ve çayırların içerisinde güzel bir manzara sunuyor. 2 günlük etaplı yarışın konaklaması vs de gayet uyguna geliyor.

Sırbistan/Karadağ sky running ekibinin gerçekleştirdiği yarışlar:
Bir çok yarış var hepsine şu siteden ulaşabilirsiniz:

Burada Prokletije bu sene avrupa sky runnning şampiyonasının yapıldığı, Karadağ’da yapılan güzel bir sky running yarışı.
Stara Planina da bölgenin ünlü yarışlarından.

Gürcistan/Kazbeqi Mountain Marathon:
websitesi: https://www.traillab.ge/kazbegi/
Videolardan gördüğüm kadarıyla hızla eğim kazanılan, zorlu coğrafyalarda geçen bir yarış. Aynı ekibin farklı yarışlarına da yine aynı siteden ulaşabilirsiniz.

Fas/High Atlas Ultra Trail
websitesi: Haut morocco
Birçok farklı parkurun olduğu bir yarış. Atlas dağlarını gezmek için güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Tunus/Ultra Mirage El Djerid:
websitesi: https://www.ultramirage.com/
Çöl yarışları konusunda güzel bir opsiyon olduğunu düşünüyorum. (biraz tuzlu)

11 Beğeni