Ultra Maraton Antrenmanları

Konunun üzerinden çok uzun zaman geçmiş lakin birşey sormak istiyorum B2B diye bir tabir geçiriyor yazılarda ne demek bu

Back to Back antrenmanlar denmek isteniyor. Yani haftasonu uzun bir koşu yaptınız dinlenmeden ertesi gün tekrar daha hafif veya aynı mesafeyi koşmaya deniyor. Ardarda 2 uzun koşu olarak kısaltabiliriz.

Cumartesi 30 koştunuz Pazar bir 30 daha koşabilirsiniz veya 15.

Ne yararı var? Uzun koşularda bir nevi yarışın ilk ve ikinci yarısını simüle edip, dayanıklılığınızı artırıyorsunuz ama dikkat edilmesi gereken bir metod, 4 aylık bir antrenmanınız varsa uzun b2b lere 2. aydan itibaren başlamanızı tavsiye ederim.

7 Beğeni

Açıklama için sağolun şuan o düzeyde bir koşucu değilim yani uygulamasını yapamam ancak araştırıyorum öğrenmeye çalışıyorum ve düzenli ant yapmaya gayret ediyorum inşallah ilerde böyle ant da yapabilecek seviyeye ulaşırım

1 Beğeni

Tecrübeli arkadaşlara bir soru sormak istiyorum. Ultra maratonlardaki yarışlar için antrenman sürecinizdeki uzun koşular, kesinlikle uzun mu olmalı?

Benimde gördüğüm, okuduğum ,bildiğime ve kısaca tecrübe ettiğime göre (maraton hazırlık sürecimde) uzun antrenmanlar olmazsa olmaz antrenmanlar gibi duruyor. Fakat açıkçası zaman zaman uzun antrenman yapmadan da hazırlananları okuduğumu hatırlıyorum. Bu da zaman zaman kafamı kurcalıyor. Yani koşu sıklığını artırarak (mesela haftada 4 gün yerine 6 gün yapıp) uzun koşuları biraz azaltıp hafta içine yaymak nasıl olur? Bunu deneyimleyen ya da deneyimlemek zorunda olan oldu mu? Çünkü bazı antrenörlerin bir , bir buçuk saat üzeri koşuları önermediğini , vücuda faydası olmadığını söylediklerini duymuştum. Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan görüşlerini bekliyorum.
Teşekkürler.

1 Beğeni

Vücûda faydası olmadığından dolayı değil antrenman düzenini sekteye uğratacağından dolayı. 1 - 1,5 saat üzeri yapılan koşudan sonra kişiden kişiue değişir fakat dinlenme süresi uzun oluyor buda haftalık antrenman sayısını azaltmak demektir

4 Beğeni

Bu başlığın üstlerinde pek çok tecrübeli forum üyesinin belirttiği gibi; rekortmen ultra maraton koşucusu Camille Herron’a göre de uzun koşulara hiç gerek yok.

5 Beğeni

Uzun koşmak için uzun koşmak gerekir. Uzunun uzunluğu da kişiden kişiye değişir. Kimisi fiziksel gelişim için kimisi zihinsel gelişim için uzun koşu antrenmanları yapabilir.

Fiziksel gelişim için ayda 1 tane 4-5 saat civarında min 1000m yükseklik kazanımı olan bir uzunu ben şahsen yapma taraftarıyım. Onun dışında B2B arka arkaya Cumartesi Pazar mesela 25’er km iki koşu da yapıyorum. Diğer haftalar genellikle 2’şer saat civarı koşular yapıyorum veya yarışlara katılıyorum. Dediğim gibi bu benim kişisel tercihim.

Ama sezon başında mental dayanıklılığımı görmek için 42-50km lik bir mesafede çok hafif bir tempoda antrenman yapmayı ben tercih ediyorum. Böylelikle sezon içi yarışlarımda kendime olan güvenimi arttırıyorum.

Bunun dışında gece başlayıp gündüze sarkacak bir yarış koşacaksam koşularımın bir bölümünü gece veya sabah çok erken kalkıp karanlıkta yapmayı tercih ediyorum. Adaptasyonu sağlamak için.

Tek bir doğru yok yani. Farklı yaklaşımlardan kendi sentezinizi oluşturabilirsiniz.

11 Beğeni

Aramızda 2 saatten fazla antrenman yapmayı önermeyenlerde, 100km antrenman koşanlarda var :slight_smile: Ben her sene test amaçlı antrenman biçimimi değiştirmeye özen gösteriyorum. Gözlemlediğim:

B2B antrenmanlarını çok yaptım faydası var evet ama süreklilik arz edince bende ters tepiyor, 3-4 saatlik antrenmanlar süreklilik arz ederse son 2 hafta artık koşmaktan usanmış vaziyete geliyorum. Düzenli intervaller bende olumlu etki yaptı. Güçlendirmeleri - ağırlığı hiç bir zaman sevemedim o yüzden bu sene tepe tekrarlarını daha çok deneyeceğim.

Sevgiler.

10 Beğeni

Uzundan kastı 22 mil ve fazlası :slight_smile:

5 Beğeni

Evet evet, aynen öyle. Gerek yok dediği mesafe 22 mil üstü.

Antrenman için 50-60km koşmalı mı soruları olduğu için linki alıntılamak istedim. :slight_smile:

6 Beğeni

Zamanın bol olacak bide .Vay eve yetişeyim vay çocukların okuluna yetişeyim aman işe geç kalmayayım dedinmi vay haline

7 Beğeni

Bunlar kişiden kişiye çok değişir. Ama 1-1,5 saatin ultra yarışları için yeterli olmadığını düşünüyorum. Elitlerin/profesyonellerin “çok uzun koşmaya gerek yok” demelerine bakmamak lazım. Camille Herron örneğindeki gibi uzun anlayışları farklı olabilir. Bir de onlar 2-3 saatte epey yol katediyorlar. Bitirirken şu örneği vereyim: Spartathlon’da genelde ilk 5-10 içinde yer alan (çok kez ilk 3’te yer bulmuş) Radek Brunner’in son 4-5 hafta strava kayıtlarına bir göz atın. 60lar 70ler koşuyor. :exploding_head: Yani herkesin vücudu, kafası farklı. Genelleme yapmak zor.

16 Beğeni

35,40 km mesafeli , haftada bir tekrarlanan, toplamda 5veya 6 kere koştuğum dağ antrenmanları ile 100 km ve üzeri yarışları zorlanmadan bitirebiliyorum. Dağ derken oldukça dik çıkış ve inişler mevcut ayrıca kısa mesafeli hız çalışmalarıyla destekliyorum. Bana yeterli geliyor.

9 Beğeni

Yaşınız ve koşu yaşınız kaç acaba

2 Beğeni

Yaşım 57 , 10 yıldır koşuyorum.Saygılar.

11 Beğeni

Maşallah Abi. Kendime örnekler topluyorum sizlerden teşekkür ederim.

5 Beğeni

İyi bir örnek sayılmam ama yine de kendimi tarif edeyim.

63 yaşındayım, 57 yaşından beri koşuyorum, zaten yaklaşık 2 senesi pandemiye kurban gitti. Bu arada bir kez 160, birkaç kez(yaklaşık 7-8 kez) 120, çok sayıda 100 ve üstü ultra koştum.

Özellikle B2B çalışmaların bana çok faydası oldu. 160 koşmak için 3 kez Cts 50, Pazar 35 şeklinde haftalık 110-120 gibi koşu yaptım. Bu bana ciddi bir dayanıklılık kazandırmıştı.

Sonradan, biraz da yaş gereği yorgunluk da başladı. İş yoğunluğum arttı. Uzun koşular yapamadım. Sadece Pazar günleri, 700 m irtifalı 21 K yapabildim. Haftada 4 gün, hacim olarak 50-60 arası çalışabildim.

Geçtiğimiz ay katıldığım Efes 120K’nın 98. km’sinde yorgunluktan yarışı bıraktım.

Yaşım gereği size iyi bir örnek değilim. Yine de uzun koşarak ve B2B yaparak daha dayanıklı olacağınızı düşünüyorum. İlk koşu günlerimden beri, yapmak istediğim hedef yarışın %80’ine ulaşan hacim ve yarısını aşan hafta sonu uzunu bana iyi geliyordu.

Genelleme yapmak doğru olmasa da, bence “Hızlı koşmadan hızlı koşamazsın” ile “ Uzun koşmadan uzun koşamazsın” önermelerini dikkate almak gerekir.

Saygılarımla.

18 Beğeni

Tam tersine benim için çok faydalı bir örnek daha teşekkürler abi.
Bu arada B2B çalışması ne oluyor

1 Beğeni

Back to back, sırt sırta gibi.Peş peşe (ardışık gün) yapılan koşular, antrenmanlar. Genelde haftasonu oluyor.

Örnekteki gibi 50km üzerinde normalde ertesi gün dinlenirsin (belki 5-10km) B2B ile yine uzun koşu yapıp, iki uzun koşu peşpeşe gelmiş oluyor.

4 Beğeni

Anladım abi şuan için beni aşar bu metod

1 Beğeni