Ultra Maraton Antrenmanları

Tapiriik ile otomatik atıyorum hepsine aynı anda. Bir de ikincisini deneyeyim bir sonraki kazanımlı koşuda. Teşekkürler

Power Bank denilen şarj kutuları çok işe yarıyor. 24 saat Çekmeköy’de Aykut’un tavsiyesi ile bu yola başvurmuştum. Dinlendiğiniz bölümlerde şarj etseniz yetiyor.

Herkese merhaba,
Eylül ortasındaki Frig Ultra’da 60k koşacağım. Yarışa kadar önümde 9 hafta var ve Antalya’da yaşadığım için koşu günlerini haftada 4 günle sınırlı tutmayı düşünüyorum. Salı günleri %80-85 nabız aralığında bir saat civarında koşu, perşembe günleri interval, cumartesi 1-1.5 saat ve pazar da 2-3 saatlik %75-80 eforlu b2b koşular yapmayı düşünüyorum. Haftanın kalan günlerinde ise yüzme ve bisikletle çapraz antremanlar planlıyorum. Hedef yarışı 6 saat civarında bitirmek. Bu konuda görüşlerinizi paylaşır mısınız, ilave etmek/hatırlatmak istediğiniz bir konu olur mu?

Onur normalde bir ultra arazi yarışı için yapılacak en temel şey kesinlikle iniş ve çıkış antremanları yapmak derim ama sen parkuru benden daha iyi biliyorsun ; Frig Ultra parkuru görece düz sayılır.Bu nedenle sen bu parkuru her türlü koşarsın.Yeter ki Puma Faas 300 'ler ile koşmaya kalkma :slight_smile: Bence bu yarışı 6 saat değil de daha düşük bir tempoda antreman olarak koş ve daha sonra kendini Kapadokya Ultra gibi biraz daha zorlu bir parkurda sına.Böylece sınırlarına biraz daha yaklaşmış olursun.

1 Beğeni

Antalya’da yaşadığım için koşu günlerini haftada 4 günle sınırlı tutmayı düşünüyorum. Sıcaktan dolayı mı ?

Evet Serdar, sıcak ve nem birleşince nabız hafif koşularda bile çok yükseliyor.

Yıllarca Ankara da yaşamış birisi olarak Gebze ye taşınınca kısa sürede aynı sorunla yüzleştim. En basit koşularda bile nefes alamadığım hissiyle karşılaştım ki belki de gerçekten alamıyorum :smile: Frig ultra ve sonrası Kapodokya da aynen @cerkes in söylediğini yapacağım ben Frig de 42 Kapo da 60 . Frig de yıpranmadan bitirip sonrası uzun Recovery e kalmadan antrenmanlara devam etmek niyetindeyim.Tek soryn Frig organizasyonu bana hiç güven vermiyor. 2014 yılı yarış sonuçlarını hiç bir yerde bulamıyorum mesela.Kapo ya katılmadım ama sayfası o kadar güven veriyor ki Frig arkadaş arası bir organizasyon gibi görünüyor. Bu arada yeni işimden dolayı hazırlık çok zayıf olacak ama bu da hayatın parçası yapacak bir şey yok. Planında ki b2b tam tersi uygulanıyor olarak biliyorum. Yani Cumartesi daha yorucu olan antrenman ve pazar daha sakin olan .

Serdar senin dediğinden yola çıkarak marmara bölgesinde nemli ortamda entrenman yapan birisi olarak afyonda çok daha rahat koşabilirmiyim ne dersiniz.

Sanırım bu kişisel olarak değişir. Ancak ben kuru ortamlarda ve özellikle yüksekte çok verimli oluyorum. Bunu daha önce ki tırmanış faaliyetlerim de gözlemledim ve en son Kaçkar Dağ Maratonunda tekrar deneyimledim. İlk maratonum olmasına karşın irtifa aldıkça motor açıldı. Angara havasına alışık olmamın mı etkisi yoksa benim sistem mi böyle bilemiyorum. Koşu işinde oldukça yeniyim.Bakalım zaman ne gösterecek.

faas 300 leri çok zor ulaşacağım bir yere kaldırdım uzun zaman önce :slight_smile:

1 Beğeni

Faas 300’lerin ne sıkıntısı vardı acaba? Onların bir de 500’ü var :slight_smile: Sadece meraktan sordum :smile:

Mehmet Ali , Onur minimalist sayılabilecek Faas 300 ler ile maraton koşmuş bir kahraman benim gözümde , arada takılırım O’na :wink: Ha bir de ayağından Hoka’ları çıkarıp NB 1400 ler ile Iznik Ultra koşan diğer bir çılgın İsmail’i de unutmamak lazım …Seviyorum böyle çılgın insanları.

1 Beğeni

@okmali ben 500’lerin v1 inden 4 çift ve v3 den bir çift kullandım. Maalesef v3 le beraber yaptıkları değişikliklerden hoşlanmadım ve yeni ayakkabı arayışına başladım. 300’leri o arada denemiştim fakat özellikle maraton mesafesi için uygun olmadıklarını deneyerek öğrendim Nejan’ın yazdığı gibi. O yarışla ilgili yazımı buradan okuyabilirsin.

elimde NB 5000 var şimdi. Ayağı kırmasaydım onunla ilgilide planlarım vardı :grinning:

1 Beğeni

İsmail iyileşme süreci nasıl gidiyor.

1 Beğeni

19 Haziran’da yapılmış alçıyı 15 Temmuz’da alçıyı söktürdüm.
Dün Fizik tedaviye başladım. Şimdilik iyi gidiyor tedavi ve;
şimdi 10 gün sonraki (2 Ağustos) Golden Ring Ultra Trail-100k için hazırlanıyorum.

Bu antrenman proğramını uygulayan oldu mu ? 4. hafta pazar günü iki maraton peşi sıra her gün bir maraton sonra hafta sonları 75 km koş gibi bana akıl almaz gelen bir plan. Herkese açık bir sayfada 16 haftalık olarak yayınlanmış Ben hala ne olduğunu anlamadım var mı bi açıklaması .http://teamultratrailrunner.com/index.php/website/content/41

Bunun hali hazırda 100k ultraları rahatlıkla koşan ve UTMB 160k için hazırlanmak isteyenlere yönelik bir program diye düşünüyorum. Bu tempoyu kaldıracak kişi sayısıda çok çok sınırlı kalır.

Proğram diyor ki bir hafta içerisinde 2 veya 3 tane 100 km yi çok rahat koşmalısınız. Diğer bi hafta 6 gün ormanda 50 km üst üste koş . Sonra diyor ki çık bi 100 km koş (sanki jog at der gibi) ama 10 saat altı olsun . Hemen her hafta ayrı bi dünyadan bahsediyor Bunu bu forumda yapabilen var mı cidden merak ediyorum. Bu kadar uç bir proğram (eğer gerçekse )sitede çok sıradan çok normalmiş gibi neden yayınlanır ki?

2 Beğeni

Sarja takiyorum ben…