Nerede yarış düzenlenmesini istersiniz?

Hangi sehirde/bolgede yarıs düzenlenmesini istersiniz? Yol koşusu da olablir, ultra maraton da.

Türkiye’de koşuya ilgi böyle hızlı şekilde artarken Ankara ve İzmir’de bir yarı maraton bile olmaması oldukça ilginç. (İzmir’de Eylül ayında 19.5km’lik YM görünümlü ama YM olmayan bir yarış olduğunun farkındayım). Bence ilk etapta bu şehirlerde kaliteli organizasyonlara ihtiyaç var. Ultra yapılacak yer ise o kadar çok ki hangisinden başlamak gerek emin değilim.

3 Beğeni

Mersin’de bir maraton olacağı söyleniyor. 3. maraton için yer anlamında iyi bir seçim sanki.

2 Beğeni

Lojistik olarak epey zor olacağının farkındayım ama gönül isterdi ki Boğaz hattında da bir koşu olsun. Hem yol boyu izleyiciler için güzel kaldırım alanları hem de gene seyirciler için güzel zaman geçirecek yeme içme noktaları var. Öte yandan o kadar çok ara sokak var ki araç çıkışının engellenmesi gereken, herhalde koşucu sayısı kadar görevli koymak gerekir bu noktalara. Lojistik açıdan zor dediğim bu. Bir de trafik olarak sahil şeridinden ulaşılan çok ve ve sosyal alan var, trafik açısından bu ulaşımları da kısıtlamış oluyorsunuz. Yani hayata geçmesi zor bir hayal gibi geliyor bu bana.

1 Beğeni

Benim favori yerlerim Ağustos’ta Kaçkar ve Artvin’de bir yarış, Gökçeada’da bir yol yarışı (Coastal Marathon ve Ultra tadında)… Hala ve hala Caner’in Belgrad’da 10km’lik bir parkurda 24 saat yarışı düzenlemesini bekliyorum. Gücüm yetmedi yoksa ben düzenleyecektim :slight_smile: İsteyen 10km isteyen 20 isteyen 100 koşsun. 24 saat panayır gibi olsun. Adidas XTRAIL diye Temmuzda İngiltere’de bir ormanda yapıyor… Çadırlarını getiriyorsun, konaklıyorsun koşuyorsun, yorulursan dinleniyorsun vs… Harika bir 24 saat…

8 Beğeni

Tarihi yarımada’yı çevreleyen surları hiç koştunuz mu, bilmiyorum, ama çevresi neredeyse tam 21 km ediyor.

2 Beğeni

İzmir’de yaşıyorum ve Aykut’un da dediği gibi burada adamakıllı bir yarış olmaması (9 Eylül YM’yi yeterli bulmuyorum) çok anlamsız…Aslında İnciraltı sahilinden Mavişehir’e kadar uzanan ve tamamı İzmir körfezi kıyısında geçen çok güzel bir parkurda rahatlıkla maraton koşulabilir…

5 Beğeni

Karadenizli olmam nedeni ile neden Doğu Karadeniz’de bir Ultra maraton olmasın.Doğası ve çetin coğrafyası ile sürekli değişen hava şartları ile bir UTMB kadar değerli ve güzel bir ultra olabilir.
Şuan görev yaptığım Hatay ilinde Amanos dağlarında içerisinde barındırdığı onlarca yaylaları vadileri ve ormanları ile çok güzel bir ultra maraton düzenlenebilir :smile:

5 Beğeni

Orta toroslar, yani Adana ve Mersin kuzeyi (Bolkarlar). Peki neden: öncelikle tanımsız bir coğrafi güzellik (göller, buzullar, sayısız endemik tür, el değmemiş ormanlar ve bunlar şehir merkezine 1 saat mesafede). Yılın her döneminde aktiviteye uygun bir iklim. Sayısız tarihi ve kültürel yapı (mesela Alman Köprüsü). Bunun yanında uluslararası bir havaalanına sahip. Halihazırda koşu organizasyonlarına destek veren ve daha fazlası için hazır olan yerel yönetimler. Adana ve Mersin’in büyükşehir olması nedeniyle her türlü imkana sahip olması.

3 Beğeni

Bogaz’i trafige kapatip yaris duzenlemek imkansiz. Ama fatass tadinda bir kosu olabilir. Test edip denedigim 80km’lik feribot gecisli Anadolufeneri-Rumelifeneri parkuru cok guzel.

1 Beğeni

Bence, memleket tanıtımı için öncelikle eksik olan şey Ankara maratonu veya yarı Maratonu. Ülkenin baş şehrinde yarış düzenleyecek yer yok mu diye düşünüyorum ama sanmıyorum da. Yarışlar genellikle bir bölgeye sıkışmış sanki ağırlıklı olarak. Oysa, Doğu Anadolu veya Karadeniz’de de zorluğu arttırmak adına düzenlenebilir. Keşke memleketimizde maraton kültürünü yaygınlaştırabilsek. Umarım ileride bunu da görebiliriz.

3 Beğeni

Ultraboğaz en buyuk favorim. Onun disindaki fantezilerim (hepsi yol ultrasi ve kucuk organizasyonlar):

• Adalardan birinde 24/12/8/6 saat
  • Uludag cikis, Mudanya start ve zirve finish opsiyonlu
  • Bodrum-Datca 200km tek soluklu
3 Beğeni

Evet ben de bakmıştım oraya ve 21K olarak ölçtüm. O parkuru koşmak Ağustos sıcağında aklıma geldi. Betondan öyle bir sıcak vuruyordu ki yüzüme başlamadan vazgeçtim ve havaların biraz serinlemesini bekledim. Önümüzdeki günlerde Yedikule - Silivrikapı - Topkapı - Edirnekapı - Balat - Unkapanı - Eminönü - Sirkeci - Cankurtaran - Kumkapı - Yenikapı - Samatya - Yedikule şeklinde koşmayı planlıyorum.

1 Beğeni

Gelen fikirlerden de gorulecegi uzere ulkemizin dort bir yani ultra maraton ve maraton icin cok guzel rotalarla dolu. Parkur dusunurken aslinda bir de hangi sartlar gerektigini ogrenmek lazim. Sanirim burada en onemli faktorler kontrol noktalari icin lojistik, seyirci, yerel halkin sahiplenmesi, guvenlik, ulasim olabilir… Bunlari en iyi bu isi duzenleyenler anlatabilir. Ayrica bu parkurlarin bir hikayesinin, ozelliginin olmasi da onemli diye dusunuyorum.

Dunyadaki belli basli tek etapli ultralarin bir listesini cikarmaya calismistim. Listeye bakinca ulkemizde iki turlu yaris eksigi oldugunu dusunuyorum. Birincisi dikey cikis turu, 50-60 km ama 3000-3500 metre toplam cikisli yarislar, ikincisi ise 100 km civari ama 5.000 metre uzeri tirmanisli yarislar. Ayrica parkurlarimizin biraz daha yolsuz, patikasiz olmasi da ayri bir ihtiyac. Boylece teknik parkurlu yarislarda kosarak kendimi daha fazla gelistirebiliriz.

5 Beğeni

Bursa Uludag da Ultra Maraton kosulmasini isterdim

1 Beğeni

Eskiden orada bir yarı maraton yarışı yapılıyormuş galiba. 2015 Nisan ayında Istanbul’da Vodafone yarı maratonu olacak galiba ama rotayı tam bilmiyorum

Ben Kapıdağ yarımadasında bir ultramaraton düzenlenmesini isterim. Google earth ölçümlerine göre 1 tur 108 km yapıyor. Bir de Eymir’deki yarı maraton tekrar yapılsın

2 Beğeni

doğu karadeniz de yapılmasını çok isterim özellikle kaçkarlar civarında. Kaçkarlar olmaz ise onun kadar güzel daha bir çok parkur çıkarılabilir doğu karadenizde. Parkur olarak alpleri aratmayacak güzellikte ve orada yapılacak bir ultramaratonun tanıtımı iyi yapılır ise çok fazla ilgi göreceğini düşünüyorum.

3 Beğeni

Karadeniz de bir dag maratonu, Akyaka Marmaris Datca bolgesinde ultra, Izmir de Cesme-Karaburun hattında bir yaris olabilir. Ankara ve Izmir de yol yarisi kesinlikle olmali.

aslında bu iş için bence 10km çok. Amerikada adamlar self-transcendence run dedikleri yarışta 5100km koşuyorlar ama parkur 1km dahi yok. panayır tarzı bir ortam güzel fikir. kısa bir parkurda çok daha hoş olabilir diye düşünüyorum

Eymir yarımaraton için biçilmiş kaftan ama egoların, iktidar mücadelelerinin de odak noktası. Ne yazık ki izinler konusu sıkıntılı. O sıkıntıyla ancak bir kere uğraşılabildi. Keşke yeniden denense…

4 Beğeni