Türkiye'nin 3. maratonu geliyor

Geçen sene Tarsus Yarımaratonu başlangıcında konuşma yapan Tarsus Beledeiye Başkanı, seçimlerde büyükşehir belediye başkanı seçilirse Mersin’de maraton düzenleyeceği sözü vermişti. O zaman standart bir siyasi vaat olarak düşünmüştük ama geçenlerde bir açıklama yayınladılar. 27 Eylül 2015’de Mersin Maratonu koşulacak gibi görünüyor. Henüz AIMS takviminde görünmüyor ama sanırım çalışmalar sürüyor.

Sizin bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum. Yer ve tarih konusunda ne düşünüyorsunuz? Katılım nasıl olur sizce?

1 Beğeni

Oldukça sıcak olacağını düşünüyorum :smiley: Ama Antalya ve İstanbul’u düşününce ve de büyük ihtimalle Adana YM’u ile çakışmak istemeyince fazla bir alternatifleri kalmamıştır. Tarsus YM senin raporlardan hatırladığım kadarıyla fena bir organizasyon değil. Oradaki tecrübeyi buraya taşıyıp üstüne koyarsa olur.

Katılım sayısı biraz da ulaşım ve konaklama ile bağlantılı olabilir. Tarsus’ta sanırım bu konuda belediye birçok imkan sunuyordu. Ben Mersin’e hiç gitmedim, parkur nasıl olur düz mü, yokuşlu mu?

Hiç orada koşmadım ama hala sıcak olabilir o mevsimde sanırım… Parkur çok düz dediler. Aslından bence Ankara’nın Anıtkabirde biten bir maratonuna ihtiyaç var!

5 Beğeni

Mersin’e ulaşım sıkıntılı. Daha önce Taşucu triatlonunda bunu yaşadık. Ama maraton konusunda alternatif olması güzel. Avrasya’dan neredeyse 2 ay önce. Çoklu dallarda yarışanların takvimlerine esneklik getirir. İlk bir kaç yıl belediyenin sağlam desteği sağlanırsa, bölgenin çekici unsurları ön plana çıkartılırsa süreklilik sağlanır. Neden olmasın.

1 Beğeni

O tarihte bile Mersin’in çok sıcak olacağını düşünüyorum. Bunun dışında İstanbul marathon fuarında Çanakkale’de Ekin 2015’de yeni bir amaraton tanıtımı vardı. Şehitler Abidesi’nden başlayıp Gelibolu’da bitecek sanırım…

2 Beğeni

“barış için koşuyorum” :slight_smile: Çanakkale Maratonu şu anda 3.üncü maraton oldu. Mersin maratonu gerçekleşirse artık 4.üncü maratonumuz olacak :slight_smile:

2 Beğeni

Sıcak olacaktır o tarihte hava. Ancak, İstanbul Maraton fuarındaki yetkiliye bunu söyleyip, tarih değişebilir mi dediğimizde, ancak o zamanı ayarlayabildiklerini söylemişti. Tabii bir de, “insanlar çölde koşuyor, orada mı koşamayacaklar?” gibi gülümseyen serzenişini de ihmal etmedi sağolsun. Ulaşım konusunda Tarsus yarı maratonunda yapıldığı gibi ulaşım ve konaklamada kolaylık sağlanacağını söyledi ayrıca. Bakalım görelim. Ha bir de 4ncü maratonumuz da Çanakkale’de yapılacak diye bir ilan var bekleyip onu da göreceğiz :slight_smile:

Aslında tam tersi. 42K Anafartalar Köyü’nden başlayıp Morto Koyu’nda bitecek. Tam güzergah şu şekilde :
Büyük Anafartalar Köyü Köy Meydanı – Anafartalar (Suvla) Dönüşü – Hill 60 mezarlığı – Emberkation Pier Mezarlığı – New Zealand No 2 Outpost Mezarlığı – ANZAC Tören Alanı – Arıburnu Mezarlığı – ANZAC Koyu – Kabatepe Simülasyon Merkezi – Kabatepe Limanı – Kum Motel – Tabipler Odası Anıtı –Alçıtepe Köyü – Twelve Tree Copse Mezarlığı – Pink Farm Mezarlığı – İkiz Koyu – Lancashire Landing Mezarlığı – Tekke Koyu – Helles Anıtı – Seddülbahir Köyü –Fransız Anıtı –Morto Koyu (Şehitler Abidesi)

1 Beğeni

Bu Canakkale maratonu baharda mı olacak yoksa Ekim’de mi? İki farklı tarih soylenmiş. Tam olarak zamanı belli mi?

Aykut,

Çanakkale, Barış İçin Koşuyorum Maratonu 4 Ekim 2015 Pazar günü yapılacak. 42K, 21K ve 8K parkurları var. Detaylar www.barisicinkosuyorum.com sitesinde.

4 Beğeni

Mersin maratonu için basılan el ilanı 20 Eylül 2015 tarihli

1 Beğeni

Havanin sıcaklığı yaninda Mersin’de o tarihlerde nem orani inanilmaz. Bence hızlı bir yol yarisinda ziyade fiziksel ve mental bir dayaniklilik maratonu olacaktir. Tabi o cografyada yasayanlar icin is biraz daha kolay olacaktir. @bulent sansli bu konuda. Ben Çanakkale’de duzenlenecek yarisi daha cok merak ediyorum. Ozellikle tasidigi anlam itibariyle de simdiden gönlümu kazanmis bir yaris.

2 Beğeni

İstanbul, Antalya ve İznik maratonları var. Adana’da 5 Ocak Maratonu olacak. Eylül’de de Mersin Maratonu. Duyduğum kadarıyla da Hatay Medeniyetler Maratonu da yolda.

Bu arada, şu ana kadar organizasyon konusunda Tarsus Maratonu’nu tek ama tek geçerim. Geçen sene ulaşım için İstanbul’dan otobüs kaldırıldı, Tarsus otogarında yarış kitlerimiz sorunsuz dağıtıldı. İsteyen otele gitti, o otobüsler bize dönüşe kadar tahsis edildi ve Tarsus’un tarihi yerlerini gezdirdiler, akşama doğru makarna partisi oldu. Kalacagımız otel Mersin’de şehir içinde güzeldi. Sabah kahvaltıdan sonra otobüslerle otelden alındık. Düz parkurda koştuk, yarıştan sonra Tarsus’u gezdik ve akşam üstü otobüslerimizle döndük.

5 Beğeni

Ve bütün bu organizasyon bize 20 liraya mal oldu. Gerçi 6 lirasını da geri verdiler :slight_smile: . 6 liralık kuponla yarış sonu kurulan tezgahlardan yemek yedik. Ve 6 liraya bu kadar çok şey alınabileceğini bilmiyordum. O kadar breketliydi yani. Dediğim gibi mükemmel organizasyondu.

@iskendeRUN Tarsus ve Adana YarıMaraton (YM) mesafesinde. 2015te birine katılmayı umuyorum

1 Beğeni

Caner ben Adana’da yaşıyorum ama sana Tarsus Yarımaratonu’nu öneririm.Sebepleri ise ; Tarsus’ta bu kültürün yerleşmiş olması yani halk desteği , organizasyon konusunda tecrübeli olmaları , tarihi dokuyu biraz daha fazla hissetmek , tarih olarak koşuya daha uygun bir dönemde olması , humusu gerçekten iyi yapmaları :slight_smile: Adana’nın eksilerine gelirsek; koşu kültürünün yerleşmemiş olması ( koşu esnasında kesin küfür yersin , dayak yemek işten bile değil :slight_smile: , organizasyonda sıkıntılar ( trafiği kesme ihtiyacı dahi duymuyorlar vb.) , bana göre yanlış parkur seçimi , koşu tarihi nedeniyle havanın riskli olması , koşudan önceki akşam kesin kebap yiyeceğin için ertesi gün koşunun işkenceye dönüşecek olması :slight_smile:

7 Beğeni

Çok teşekkür ederim Nejan. Güzel Tarsus tanıtımı oldu:) Adana’nın benim için bu sene bir eksisi de tarih. 3-4-5 başka bir şehirde olmayı da istiyorum. Sevgiler

1 Beğeni

Yılın o zamanında biz Antalya’da antreman yaparken bunalıyoruz, Mersin’de yarış koşmak herhalde unutulmaz bir deneyim olur :wink: