Killian pistte 85 km koşmuş diyorlar

Pistte 4:13 dk/km pace ile 6 saatte 85 km koşulduğunu duymak birçok insana çok acayip görünebilir. Bu forumda bizim ilgimizi çeker ama şaşırmayız. Ancak bunu yapan kişi dağların ve patikaların koşucusu Killian Jornet desem… Killian deyince aklımıza taş gelir, ağaç gelir, bilemedin kar gelir de pist gelmez.

Amacı beslenme konusunda denemeler yapmakmış.

Yalnız Elevation Gain de gıcık verir gibi 0 m çıkmış.

12 Beğeni

Saati veya ölçer aletine helal olsun o zaman. :grinning: Bu kadar kmde tek elevation gain çıkmaması baya iyi. Benimkinde illa çıkardı üç beş. Deniz seviyesi altına falan sokardı en kötü.

3 Beğeni

İyi günler herkese.
Adam 04:13 ile iki maraton koşmuş. Bu nedir? Hatta 400 metrede fazlası var.
:clap::clap::neutral_face:Tebrikler gerçekten bravo. :neutral_face::clap::clap:

4 Beğeni

Ben Olimpiyat Hazırlık Merkezi pistinde 10K koşuyorum, 8-10 elevation çıkıyor :slight_smile:

Bir de benim takıntılı olduğum bir nokta; ben olsam hayatta 84.89’da bitirmezdim. Acayip rahatsız ediyor. Ne var arkadaş çeyrek tur daha koşsan da 85’e tamamlasan :grinning:

4 Beğeni

Strava masaüstünde aktiviteyi açıp “correct distance” deyince gps’ten düzeltiverir elevation’ı. Bu arada saatinde zaten altimetre yoksa (735xt de yok mesela triathlon saati olduğundan) ya da sensörü kapatabiliyorsa sadece gps verisi olduğundan doğru elevation vermiştir :slight_smile:

4 Beğeni

İyi günler.
Kullandığım saat 735XT. Altitude var.

Ek watch faceler ile filan görebiliyorsunuz, anlık gps verinizden alıyor ama aktivitede irtifa kazanımı filan göstermez 735xt daha sonra aktiviteyi atınca garmin connect ya da strava hesaplar. Altimetresi yok, gps üzerinden anlık yükseklik görme var fakat bu açıksa gps e arada bir bağlanıyor ve şarjı yiyor demektir :slight_smile:

Evet GPS açıkken ölçüyor. Diğer saatler GPS kapalıyken ölçüm yapıyor mu?

Evet, onlar altimetre ile ölçüyorlar. 735xt den daha alt modellerde bile var ama 735xt triathlon saatlerininin en alt modeli olduğundan su geçirmeyen bir sensor koymak yerine sadece gps üzerinden ölçüm almışlar, üst modellerde su geçirmeyen sensörler mevcut ama (fenix vs.)

735xt de günlük (floors climbed) verisi de yok o yüzden.

1 Beğeni

bu arada letsrun’da killian jornet hakkında bayağı eleştiri başlığı var…o da enteresan birşey…

2 Beğeni

Bu sayede LetsRun forumunu öğrenmiş oldum. Sağ olun. Fena kavgalar var, kemik sesi geliyor forumdan. Killian Jornet başlığı altında “dünyanın en iyi koşucusu mu” tartışması başlamış mesela. Herkes ayrı telden çalıyor. Forum elinden gelse Kipchoge ile Jornet’i kafes maçında ölümüne dövüştürecek, ona göre kazanan belirlenecek. Biri Trail koşuculara şovmen der, öbürü tüm yol koşucuları eziktir gibi yazılar yazar. Ortam harika. Sıkıldıkça okurum ben burayı.

2 Beğeni

Kilian’ın neden pistte 85Km koştuğu anlaşıldı. Aslında ben hiç şaşırmadım açıkcası. Tam da bunu yani Kouros’un rekorlarına göz diktiğini tahmin ediyordum. Ne dersiniz? Başarabilecek mi? Ben hava şartları çok zorlayıcı olmazsa başarabileceğine inanıyorum :grinning:

5 Beğeni

@okmali, bence 24 saat rekorunu kıramaz.
Yukarıdaki güzel yazının sahibi @aykutc ne düşünür?

Yarın 33 yaşına basacak Killian.Yaş ve dereceler arasındaki ilişkiye göre de 280km üzeri bile büyük derece olur.

3 Beğeni

Dün Ian Corless’in yazısından yaklaşık 45 dk sonra Kilian sosyal medya hesaplarında bir süredir sakatlıkla boğuştuğuna dair bir post girdi. Bir süre koşuya ara verip kayak/tirmaniş gibi darbesiz aktivieler yapmak ya da hafiften alarak geçmesini beklemek arasında kaldığını söyledi. Dolayısı ile haberin doğruluğunu o anda zaten sorgulamaya başladım. Gece saatlerinde de sakat olduğunu, böyle bir deneme olmayacağını yazmış. Corless’in hiç ortada olmayan bir şeyi uydurduğunu düşünmüyorum ama böyle bir ihtimali ilk yazan olma adına konfirme etmeden acele ettiğini sanıyorum. Zaten yazısının ilk halinde birçok imla hatasıyla birlikte hatalı bilgiler de vardı.

Sonuçta böyle bir deneme en azından yakın zamanda olmayacak. Ama olsaydı ne olurdu?

İlk olarak bu konuda birçok yerde gördüğüm yanlış bir inanış var, sanırım önce onu düzeltmek gerek. Kilian iki hafta sonra pistte kendi kendine 304 km koşsaydı bile 24 saat rekorunu kırmış olmayacaktı. “Rekor” olması için koşunun IAU’nun belirlediği kriterleri karşılaması gerek. Koşulan organizasyonun en azından IAU Bronz etiketinde olması, aynı cinsiyetten en az 3 yarışmacı olması, parkurun yetkili biri tarafından ölçülmüş olması, elektronik zaman ölçümü ve hakem bulunması, doping kontrolü vs. vs. gibi bir kısmını tahminen unuttuğum birçok kriter var. Dolayısı ile 1-2 ay önceki 6 saat pist koşusundaki gibi GPS verisini paylaşmanın falan resmi olarak hiçbir geçerliliği yok. Kilian’ın bunları gayet iyi bildiğinden tabii ki kuşkum yok. O yüzden bu denemeyi bir gün yaparsa eminim gerekli kriterleri karşılayan bir şekilde yapacaktır. Sadece bu konuda bir bilgi kirliliği olduğu için belirtmekte fayda gördüm.

Corless’in yazdığı gibi iki hafta sonra deneme yapsaydı ne olurdu? Kilian patika ultralarında bir jenerasyonda bir kere görebileceğimiz tarzda bir yetenek. Bence en önemli özelliği hemen her şart ve mesafedeki dominasyonu. 5km’lik Mount Marathon veya Vertical Kilometer gibi bir yarışı da rekor süreyle kazanabiliyor, 100 millik bir dağ ultrasını da. Bunu da 10-12 yıldır sürekli yapabiliyor. Summits of My Life projesiyle birçok tırmanış rekorunu da kırdı. Ultralara ilk başladığında başarmak istediklerini yazdığı bir liste vardı, o listeyi de çoktan bitirdi. Dolayısı ile biraz “sıkıldığını” ve yeni heyecanlar aradığını kendisi de sürekli söylüyor zaten. Yol yarışları ve geçen haftaki 10K yarışı da bunun uzantısı.

Fazla uzatmadan, eğer gerçekten de iki hafta sonra koşsaydı ne yapardı? Eğer 260+ koşabilseydi ilk deneme için gayet başarılı derdim. 270+ koşabilseydi çok çok başarılı derdim. 280’i görebilseydi bana göre şu ana kadar yaptığı en başarılı birkaç şey arasına girerdi ki yaptığı büyük işlerin listesi çok uzun.

Potansiyel başka bir şey, gerçekleştirmek başka bir şey. Eğer patikaya kendisini adadığı gibi birkaç yıl bu alana kendini adarsa o zaman tabii işler değişebilir ama Kilian bile olsa birkaç ay yolda koşarak bana göre yukarıdaki rakamların üstüne çıkamazdı. Zaten kendisi de yolda antrenman yapmaya başladıktan sonra 15 yıldır hiç yaşamadığı sorunları ve sakatlıkları yaşamaya başladığını söylüyor. Vücudunun 24 saat pistte dünya rekoru hızını korumak için gerekli adaptasyonu sağlayabilmesi için bence birkaç aydan daha fazlasına ihtiyacı var.

İkincisi de Kouros’un rekorunun kendisi. Bu konuda kendimi tabii ki uzman olarak görmüyorum ama uzun yıllardır hem patika hem de zamana karşı yarışlardaki rekorları yakından takip eden ve bu konuya özel ilgisi olan biri olarak şu anda ultramaraton dünyasında kırılması en zor gördüğüm rekorlardan başta gelen ikisi Erkekler 24 saat ve 48 saat rekorları. Eğer bu rekorların önümüzdeki 10-20 yılda kırıldığını görebilirsem hem biraz şaşırırım hem de mutlu olurum.

Kouros 303.5 km koştuktan sonra “bu rekor yüzyıllar boyunca kırılamayacak” demişti. Ben bu sözü ilk olarak 2011’de Spartathlon hakkında bir yazı okurken görmüştüm. O zaman bunun çok kendini beğenmiş ve yarış sonu heyecanı ile yapılmış gereksiz iddialı bir açıklama olduğunu düşünmüştüm. Aradan neredeyse 10 sene geçti, biraz işin içine girip, tarihi okuyup derine indikten sonra fikrim değişti. Her rekor gibi tabii ki bu da kırılacak ve eminim bunun için yüzyıllar da gerekmeyecek ama 23 yıldır sadece iki kişi 280K+ koşabildi (282, 285). Limitlere gelindiğinde aradaki neredeyse 20 km’lik farkın ne kadar büyük olduğunu söylemeye herhalde gerek yok.

Bu rekor bir gün kırılacak ama Kilian da olsa bence bunun için birkaç aydan daha fazla spesifik antrenman ve büyük ihtimalle birden fazla deneme gerekecek. Yanılırsam bu yazıyı gösterirsiniz diye burada dursun. Kilian veya herhangi birinin çıkıp ilk denemede bu rekoru kırdığını görebilirsem gerçekten mutlu olacağım ama yanılacağımı sanmıyorum! :slight_smile:

Bence kısa vadede 100K veya 100 mil yol rekorları Kilian için en iyi hedefler olabilir. Tam da bu sıralar yoldaki hızını arttırmışken özellikle Zach Bitter’ın yeni kırdığı 100 mil rekoru tam Kilian’a göre bence.

@fatihboyaci Kilian’ın 33 yaşına girmesi 24 saat ve üzerindeki rekorlar için sorun değil, tam tersine belki de avantaj. Kouros 303.5 koştuğunda 41 yaşındaydı. 285K ile Kouros dışında tarihteki en iyi mesafeyi koşan Japon Y. Hara 42 yaşındaydı. Halen 277K ile ABD rekorunun sahibi Mike Morton da rekoru 41 yaşında kırdı. 24 saat ve üstündeki rekorlar için Kilian’ın en verimli yaşları önünde denebilir.

Edit: Fatih, Kilian’ín yaşlı değil rekor için genç olduğunu vurgulamak istemiş, ben yanlış anlamışım. :grinning:

15 Beğeni

Ian Corless’in yazısında şu ibare var: “Kilian Jornet to attempt the 24-hour track record at the Moonvalley 24-Hour, Norway, on November, 8th – Måndalen Stadium.”

Bu Moonvalley 24-Hour bir yarış herhalde ama ben bulamadım.

1 Beğeni

Ben de bulamadım. Hatta Salomon gerekli tüm şartları yerine getirecek / hazırlayacak diye de bir haber vardı. Şimdi onu da bulamadım. Yani Kilian’ın tek başına yapacağı bir deneme olmayacaktı. IAU onaylı bir yarış olmak zorunda da değil bence. Bu şekilde koşsa ve rekor kırsa ne olurdu? Kipchoge 2 saat altında koştu/koşmadı tartışması gibi olurdu. Ben Kipchoge koştu diyenlerin tarafındayım.

Kilian koşsa yüksek ihtimal rekoru kıramazdı. Kendide diyor zaten aslında yol koşuları için ne kadar acemi olduğunu. Bu yüzden hiç yaşamadığı tarzda sakatlıklar yaşıyor. Ama koşsa bence rekora çok yakın bir mesafeye ulaşırdı. Neyse, bir gün eğer koşarsa biz de alırız rekoru kırabilir mi kıramaz mı sorusunun cevabını :grinning:

2 Beğeni

Kouros - youtubedaki videosunu görmeyenler için: Forever Running

1 Beğeni

Forumda basligi bile var :wink:

3 Beğeni
6 Beğeni

Bunu okuduğumda zorlama bir yorum gibi gelmişti ama dün Corless bu konuya açıklık getirdi. Aynen böyle olmuş olay, Killan’dan konfirmasyon almadan aceleyle yazmış. Harika tahmin, şapka çıkartıyorum…

3 Beğeni