Killian pistte 85 km koşmuş diyorlar

21 veya 22 Kasım’da koşuyor hava durumuna göre…Salomon youtube kanalından canlı yayın olacağı söyleniyor.

Sanırım @aykutc’nin youtube bağlantısında ve @orhanm’nin verdiği kaynakta da bahsediyor (Benim gibi altyazısız youtube izleyemeyenlere gelsin bu haber):slightly_smiling_face:

4 Beğeni

100km’de rekora sahip kouros sanırım 303km koşmuştu, ona en çok yaklaşabilenler bile 15-20km yaklaşabilmişti…killian ultra trail’lerde çok iyi iş çıkartıyor olabilir fakat bol iniş çıkışlı bir yarış ile yol yarışı farklı kaslara farklı sürelerde yük bindireceğinden açıkçası ben killian’a pek şans vermiyorum bu denemesinde…

2 Beğeni

ayarikacanlar twitter hesabında paylaştığımız bir seri:

Madem Kilian Jornet’in hedefi 24 saat dünya rekorunu geçmek o zaman gelin bu rekorun sahibi Yiannis Kouros’un 24 saat rekorunu kırışına biraz yakından bakalım. 24 saatte 300 km koşmak Kouros’un çok uzun zamandır aklında olan bir konuymuş. Sakatlıklar ve hava koşulları bunu yapmasını sürekli engellemiş. 1996’da 294,5 km koşarak bu amacına çok yaklaşmış. Sonunda 1997’de, 41 yaşındayken Adelaide, Avustralia’da 400 m’lik pistte koşulan Sri Chinmoy 24-saat yarışında bunu başarmış. Yarışta maraton mesafesini 2:59:59’da geçmiş (24 saate sub3 maraton ile başlamak :-O). 100 km’ye ulaştığında süre 7:15 imiş ve bu süre o zamanki yeni Avustralya rekoruymuş. 100 mile ulaşması 11 saat 58 dakika almış (Şu an geçerli 100 mil rekoru 11 saat 19 dakika). 200 km’ye geldiğinde süresi 15:10’muş ve bu süre o zamanki 200 km dünya rekoru olmuş. O noktada artık çok acı çekmeye başladığı söylenir. Yarışın sonuna 7 saat kaldığında 222 km koşmuş durumdayken kötü bir ruh haline girdiği, turlarının yavaşlamaya başladığı görülmüş. O noktada tamamen koşuya odaklanmış ve hiç konuşmamaya başlamış. Destek ekibi yesin diye zorla ağzına bir şeyler koymaya çalışıyorlarmış. Bu zorlu dönem havanın aydınlanması ile sonlanmış. Kendine gelip toparlanan Kouros bu sefer de destek ekibine daha fazla yiyeycek vermeleri için kızıp bağırmaya başlamış. 22. saatte hedefe 17,8 km uzaklıktaymış. Ve hedefe ulaştığında süresi 23:43:38 imiş. Kalan sürede 3,5 km daha koşarak bu inanılmaz rekora imzasını atmış. Yarış sonrası da şöyle demiş: “Bir daha 24 saat yarışı koşmayacağım ve bu rekor yüzlerce yıl kırılamayacak.” Gerçekleşirse, Jornet’in denemesini izlerken bu detayları (ve bu son sözü) akılda tutmakta fayda var.

11 Beğeni

4 Beğeni

Pistin manzarasına dikkat eden oldu mu… o dağlara dala dala koşulur şahane.

2 Beğeni
  1. çocuk geliyo tabii para lazım. Koş Kilian.

Emelie Forsberg kendini fiyorddaki tarlaya, çocuklara verdi, geçim derdi sana kaldı. :stuck_out_tongue:
Yalnız o nasıl bir fjorddur. Ne güzel bir yaşantıdır.

3 Beğeni

Ben yaptıkları antrenmanları izlerken ekrana ekmek banıyorum. :smiley:

8 Beğeni

24 saatte 303,5 km koşmak: tuvalet, yeme-içme, dinlenme, yürüme vb. her şey içinde ortalama
4:44 dk/km
pace demek. Yarışlarda durduğunuzda ya da yürüdüğünüzde ortlamanın ne kadar hızla yükseldiğini fark etmişsinizdir. Yani koştuğunuz bölümlerde bundan çok daha hızlı koşmalısınız.

10 Beğeni

@spinodal bugünkü koşunuz 19km 4dk29sn pace.Bundan 16 kez yapmak gibi (16x19=304km …76dk’da yemek içmek vb ihtiyaç süresi).
Yiannis’in büyüklüğü inanılmaz. Bu hız ve mesafenin küçük bir bölümünü hissetmek, yaşamak ben bilmem, sence nasıl?

1 Beğeni

Karsilastirmak zor, bahsettigimiz bu insanlar icin 4:44 veya 4:30 cok cok rahat bir tempo. Animsayalim, bu postun tepesinde var, antrenmanda 85 km 4:13 ortalama kosmus Kilian. Zaten daha uzun bir sure 4:15 civari kosmak zorunda ortalamayi 4:44 tutabilmek icin. Ote yandan 200’den 250’den sonra yavaslayacagi icin olabildigince surdurmeli bu hizi. Bence sonlarda cok acili olur, olacaktir, olmustur. Zaten geri kalan her seyin iyi gittigi varsayimi ile bakiyoruz hiza. Yani yiyebilecek, icebilecek, sindirebilecek, vucut sicakligini dogru aralikta tuabilecek, bagirsaklari bozulmayacak vs. Cok zor is. Ama Kilian’da simdiye kadar cok zor isler yapmis bir sporcu, ise uygun bir insan.

8 Beğeni

Bunun yeri ve zamanı gelmiş sanırım

“Bu rekorun fiziksel yeterlilikle ve benim zamanında sahip olduğum şartlarla kırılamayacağını düşünüyorum…” demiş.

5 Beğeni

Zaman yaklaştığına ve detayları anımsadığımıza göre bir anket ile olaya heyecan katma zamanı gelmiş demektir. En iyi ikinci derece 2014’te Yoshikazu Hara’nın koştuğu 285,366 km diye biliyorum ama yanlışım olabilir.

Kilian 24 saat pist denemesinde Kouros’un
  • Rekoruna yaklaşamaz (285 km az koşar)
  • Rekoruna yaklaşabilir ama kıramaz (285 km-303 km arası koşar)
  • Rekorunu kırar (303,5 km’den çok koşar)

0 oylayanlar

6 Beğeni

Ben yaklaşacak ama kıramayacak dememe rağmen kırmasını çok istiyorum. İnşallah kırar rekoru. Lakin yapılacak mı bu deneme ben hala emin değilim

2 Beğeni

Killian bu zamana kadar dağlarda taşlarda izlemeye alıştığımız bir sporcu. Pistte 303+ km koşmak için biraz daha yol antrenmanına ve süreye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bana göre 285’e de yaklaşamayacak, keşke yaklaşsa da insanlığın limitlerini bir kere daha ileriye taşıdığını görebilsek.

2 Beğeni

Tarih belli olmuş: 27 Kasımda

9 Beğeni

Yukarıdaki anket gözden kaçmasın.Katılmayanlar için son 1.5-2 gün.

Seçeneklerde;
1-27 Kasım’da da koşu olmaz
(ülkemizdeki Kasım indirimleri tadında olur),
2-Hiç ama hiç istemeyiz, 24 saati tamamlayamaz,
3-Anketteki diğer seçenekler.
(Anket bitimi kimin hangi seçeneği isaretlediğini görebilir miyiz, rekor kırar diyen kişiyi merak eden tek ben miyim?:+1: )

@spinodal bağlantısındaki yaş faktörü de ilginç:

303.5km yaş faktörü nedeniyle 321km ediyor ( 40 yaş üzeri eğer doğru anladıysam.Ana sayfada 303.5km için bir hesaplama yoktu).
1 Beğeni

Gunduzun en kisa oldugu doneme gelmesi de bir dezavantaj.

Bu arada -sanirim rekor kirilirsa gecerli olmasi icin- 5 kisi daha olacakmis pistte: Didrik Hermansen, Simen Holvik, Sebastian Conrad, Harald Bjerke, Jo Inge Norum

2 Beğeni

sanırım Türkiye saati ile 12.30’da başlayacak…

2 Beğeni

Bugün Killian Twitter’da bazı açıklamalar yapmış.

Aşırı kısaltıp basitleştirirsek şöyle demiş;
“Konu uzun mesafe koşmaya gelince Yannis Kouros ismi öne çıkıyordu. Çoğu rekorda inanılmaz süreleri var. Bir süredir hakkında okuyorum, büyük adammış. Kendisinin 24 saat rekorunu denemek istedim. Tabi ben dağlarda koşarım bilirsiniz, düz koşuda yeniyiz. Deneyeceğiz bakalım”

Benim bu fena kısa çevirime bakmayın tabi, güzel açıklama, Kouros’u hak ettiği yere geç de olsa getirecek hareketler. Ama inceden kamuoyunu başarısız olacak denemeye hazırlama çabası da var. O kadar tantana yaptık, deneyeceğiz artık ama olmazsa da çok linç etmeyin diyor sanki inceden :smiley:

5 Beğeni

Son gelişmeler ışığında ilgilenenler için ufak bir değerlendirme yazdım.

19 Beğeni