İki yapay zekaya sordum: Tek bir antrenman şansın olsa 5 km yarışından önce ne yapardın?

Claude:

İşte 5 km’lik bir yarıştan önce tek bir egzersiz şansım olsaydı yapacağım koşu antrenmanı seçenekleri:

• Kolay tempoda 2-3 km’lik kısa ve rahat bir koşu. Bacakları ısıtır ve yorulmadan vücudu ısıtır.

• Tepeli egzersizleri - Dik bir tepeye 6-10 kez koşu çıkışı yap. Bu, bacak kuvvetini geliştirir ve yarıştaki değişken araziye kasları hazırlar.

• Sürat tekrarları - Yaklaşık 100’er metrelik daha hızlı koşular, her tekrar arasında dinlenerek. Genellikle toplam 6-10 tekrar. Bu, yarış temposunda koşu formu ve bacak devrini çalıştırır.

• Hedef 5 km yarış hızında ya da biraz daha hızlı 1 mil (1,6 km) zamanlı koşu. Vücudu aşırı yormadan mevcut kondisyonu ve yarışa hazırlığı kontrol eder.

• Hedef 5 km yarış hızında ortalama 15-20 dakikalık tempolu koşu. Daha hızlı tempoyu korumaya odaklanır ve güven kazandırır.

En iyi seçenek, genel antrenmanlarımın nasıl gittiğine ve bacaklarımın ne kadar dinç hissettiğine bağlı. Öncelik yarışa hazır olmak için kendimi aşırı yormamak olurdu. 5 km’ye hazırlık için yarış hızına ve tepe egzersizlerine odaklanmak en mantıklısı.

Chat-GPT 3.5:

İşte 5 km yarışından önce sadece bir egzersiz şansınız varsa yapabileceğiniz hafif bir ısınma rutini:

1. Dinamik Germe (5-10 dakika): Kan akışını ve esnekliği artırmak için dinamik germe hareketleriyle başlayın. Bacak sallamaları, kol çemberleri, kalça çemberleri ve nazik gövde dönüşleri yapabilirsiniz.
  2. Hafif Koşu (5-10 dakika): Rahat bir tempoda hafif bir koşu yapın. Bu, kalp atış hızınızı yavaşça artırarak kaslarınızı ısıtmanıza yardımcı olur.
  3. Strides veya Sprints (3-4 tekrar): Maksimum çabanızın yaklaşık %80-90’ında birkaç kısa adım veya sprint yapın. Bu kısa hız patlamaları hızlı kas liflerinizi aktive eder ve daha hızlı koşmanın hissine alışmanıza yardımcı olur.
  4. Bacak Sallamaları (1-2 dakika): Kalça fleksörlerinizi ve hamstring kaslarınızı daha da esnetmek için bacak sallamaları yapın. Dengenizi sağlam bir nesneye tutunarak bacaklarınızı öne ve arkaya sallayın.
  5. Hareketlilik Egzersizleri (2-3 dakika): Yüksek diz kaldırmalar, topuk popolar ve bacak çaprazlamaları gibi hareketlilik egzersizlerini dahil edin. Bu hareketler hareket açıklığınızı ve koordinasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur.
  6. Derin Nefes Alma ve Görselleştirme (2-3 dakika): Sinirlerinizi yatıştırmak ve zihniniz üzerine odaklanmak için derin nefes alma pratiği yapın. Yarışı kendinizi pürüzsüz ve kendinden emin bir şekilde koşarken görselleştirerek kendinizi motive edin.

Unutmayın, bu yarış öncesi egzersizin amacı kendinizi tüketmek değil, vücudunuzu ve zihniniz hazırlamaktır. Isınma sonrasında yarışın başlamasından önce yeterli zaman ayırarak dinlenmeli ve sıvı alımınızı sağlamalısınız. Başarılar dilerim!

Sanırım Chat-GPT yanlış anladı veya ben tam anlatamadım. :slight_smile: Biraz sıkıştırınca 4-6*200 m önerdi.

Siz olsanız ne cevap verirdiniz? Ya da siz olsanız ne yaparsınız?

12 Beğeni

2 kilometre boyunca çok yavaş ısınma koşusu ardından 3-5 defa 1 kilometre boyunca yarış hızına yakın bir hızda koşu ve sonrasında en az 400 metre yürü ya da çok yavaş koş. Bunu tamamladıktan sonra 2 kilometre kadar çok yavaş koş ve soğu.

2K Hafif Tempo + 3-5 X (1K Yarış Hızı w/400 metre toparlan) + 2K Hafif Tempo

Bu antrenmanın amacı; gerçekçi yarış hızını tespit etmek ve vücudu buna alıştırmak olurdu. Aralardaki dinlenme sürelerinde iyice toparlar, kendimi yıpratmamaya çalışırdım.

4 Beğeni

Claude 5 seçenek vermiş ve en iyisini seç demiş yanlış anlamadıysam.Chat gpt tek bir egzersiz olacak şekilde 6 bölümden oluşan bir liste vermiş (soruyu daha doğru anlamış).
@SedatKurtulus’un yanıt bence yapay zekalardan daha güzel.

Soruyu soran kişi (@spinodal ) o 5km yarışa hazırlanmış ve buna göre tavsiye istiyor?Ya da hiç 5km koşmamış, tek bir antrenmanla bu yarışa çıkacak?

Şehir efsanesi mi bilmiyorum, bazı raporlarda görmüştüm, yarış öncesi sabahında bir mesafe (atıyorum 1km) tempolu koşu bedeni hazırlıyormuş.

İki yapay zekaya da diğerinin yanıtını değerlendirmesini isterdim :grin:
Benim yarış öncesi tek antrenman şansım olsa, o antrenmanı sadece "vücutta sakatlık var mı? " kontrolü olarak yapardım.

5 Beğeni

Teşekkür ederim. Aslında “Claude” buna benzer bir şeyler söylemeye çalışmış ama uygulanabilirliği çok düşük geldi bana. 4. önerisinde; hedef yarış hızında ya da biraz daha hızlı 1 mil koşuları önermiş. Tek bir kez, 1 mil koşsak yeterli bir gösterge olmayacaktır. Birkaç kez koşsak yarışa kadar toparlanamayabiliriz. Biraz riskli göründü gözüme.

Chat-GBT biraz daha mantıklı konuşmuş. Tek bir antrenmanla hızlanamayacağınız için, kendinizi sakatlamayın demeye çalışmış sanki.

Bu arada, Claude 5. önerisinde bir felakete sürüklemiş bizi. 15-20 dakikalık yarış hızında bir koşu; ortalama hızda bir koşucu için neredeyse yarışın kendisi eder. Yapılması gereken son şey ya da hiç yapılmaması gereken şey bu olsa gerek.

5 Beğeni

Yapay zeka ile gerçeği ayrıştıran en önemli şey duygular veya hissiyat diyebiliriz. Yarıştan ne istediğin bilmek ve önceki antrenman yükününde durumu en çok etkileyen faktörlerden en önemlileri diye düşünüyorum. Garmin kullanıyorum ve onda bulunan antrenmana hazır olma durumu skorunu önemsiyorum ama hissettiğimi de gözden kaçırmıyorum.

4 Beğeni

@spinodal’ ın sorusu tabi biraz yapay zekaları sıkıştırmaya yönelik :slight_smile: Chatgpt AI yarıştan önceki yapılması gerekenler gibi anlamış, çok anlamıyorum ama Claude daha doğru anlamış sanki, sürekliliğe yönelik öneride bulunmuş, ChatGpt ise spesifik, münferit bir yarış öncesi yapılması gerekenleri anlatmış, Nasreddin Hoca’ ya da sordum; ikisi de haklı dedi :slight_smile:

4 Beğeni