Beton/asfalt zeminde koşu?

Herkese merhabalar, salgından dolayı spor salonlarındaki antreman şartları pek iç açıcı görünmüyor ve belli bir süre de devam edecek gibi. O yüzden yaz boyunca dışarıda koşu yapmayı düşünüyorum fakat daha önce koşu için salon dışına hiç çıkmadım. Çevremde toprak veya tartan zemin yok ve maalesef betona/asfalta mahkum durumda olacağım. Bu zeminlerin dize ve bileğe bindirdiği yükün farkındayım fakat koşmam, hareket etmem de gerekiyor bir yandan. Forumdaki bilgili, deneyimli arkadaşlarımızın önerilerini bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler.

2 Beğeni

çok fazla deneyimim olmasa da uygun ayakkabı ile sakatlık riski olmadan salondan daha sağlıklı şekilde koşabileceğinize, koşu bandına oranla risk almayacağınıza inanıyorum.

3 Beğeni

Belirli markaların ayak analizi yapan şubeleri var ve çıkan sonuca uygun seçenekleri var. Basma olayı hassas bir durum bizler için. Yastiklamasi iyi olan ayakkabılar da iyi gelmekle beraber en sağlıklısı analiz sonucuna göre hareket etmendir. Basma stilini değiştirmek için de zihinsel antrenmanlar yapmayı deneyebilirsin ileriki zamanlarda. Kas, kemik ve zihin iyi anlaşırlarsa mucizeler meydana gelir. Burada bu mucizeleri gerçekleştirebilen ustalar çok yani. :slight_smile:

2 Beğeni

Koşarken vücudun yaşadığı stresi, zeminden çok koşu stiliniz belirler. Koşu stiliniz ne kadar darbeyi sönümlerse o kadar sakatlıktan uzak bir koşu hayatınız olur.
Doğru koşu stiline ilave olarak da eklemleri saran kaslara yönelik kuvvet antrenmanları da koşunuza ciddi destek olacaktır.

5 Beğeni

Ayakkabıya çok fazla önem yüklenmesini tavsiye etmem. Esnetme ve güçlendirme ile takviye edilmesi gerekir koşunun. Bir de doğru koşu tekniği çok kritik.

4 Beğeni

Koşuya öncelikle Bursa’nın en işlek ana caddelerinden biri olan Haşim İşcan caddesinin asfaltında başladım. Sabahın çok erken saatlerinde ortalama 3-4 km lik zaman zaman yürü/koş, zaman zaman da yavaş tempo koşu şeklinde sürdü.

Nike ayakkabım vardı, ve 2 aya yakın süren antremanlarımda hiç bir sakatlık yaşamadım.

Kış gelince spor salonunda koşu bandında, pek de kaliteli olmayan ayakkabılarla aynı mesafeleri koştum. Forumdaki değerli arkadaşlarımın tespit ve yönlendirmesi, Spor hekiminin de teyit ile ilk sakatlığım olan IT Band ile tanıştım. Özellikle geceleri sıkıntı yaşatıyor.

Çaylak olarak fikrim; ayakkabınıza dikkat edin, ısınma ve soğumayı sakın aksatmayın. Umarım bu durumda sorun yaşamazsınız.

3 Beğeni

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler öncelikle. Gelen önerilerin neticesinde iki sorum olacak;

• 4 haneli bütçelerde çok sağlam koşu ayakkabıları var biliyorum fakat an itibariyle bütçem malesef el vermiyor ayakkabıya yatırım yapmaya. Bu durumda nasıl bir yol izlesem daha uygun olur. (Şu an kullandığım ayakkabı Adidas’ın eski modellerinden biri, Adizero Mana 3. Şimdiye kadar hem hafifliği hem de tabanı açısından memnundum.)

• Isınma ve soğuma için tavsiye edebileceğiniz forum içi veya forum dışı bir kaynak olabilir mi?
    Tekrar teşekkürler.

Isınma:https://youtu.be/9bZAF5Qbp-M
Soğuma:https://youtu.be/iLI0CHQY0jE
Not:youtube, google görüntülerden ekleme yapabilirsin,boyunu döndürme gibi…ısınma hareketi sonrası hamur kıvamına gelir, kişiye göre değişebilir hafif terleme olduysa tamamdır​:slightly_smiling_face:.

Ayakkabı 1000TL de olsa, 200TL de olsa ömrü var, pahalı olması koşu sitiline basıs tarzına uyacağı anlamina gelmiyor.

4 Beğeni

Ben ısınma ve soğuma için Nike training club uygulaması içindeki koşu öncesi ısınma ve koşu sonrası soğuma egzersizlerini yapıyorum

2 Beğeni

Asfaltta parmak ucu koşarsanız stres kırığı olur ve iykeşmesi 8 haftada uzun sürüyor dikkat edelim

Bu söylediğiniz kendi tecrübeniz mi, yoksa bilimsel bir dayanağı var mı? Ben topuk basan arkadaşlarımda da bahsettiğiniz sakatlığın olduğuna şahit oldum.

2 yıldır beton asfalt zeminde koşuyorum. Doğru pozisyonda koşmaya çalışıyorum. Bir sorun teşkil etmedi . Bazen uzun koşularda yorgun düşüp , yerlere düştüğüm oldu diz yaralanması vs hafif sorunlar oluşturmuştu.

1 Beğeni