Ayakkabı tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar,
Koşu ayakkabım artık eskidi. Önceden New Balance ve Adidas cloadfoam kullandım. Ayağım taraklı değil, ancak bazen dizlerimde ağrı oluşuyor. Maksimum yarı maraton koşacağım. Deneyimlerinizle yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkürler

Solereview.com a bir bakın derim.

1 Beğeni

Burası da çok güzel referans olabilecek site. Umarım karar vermenizde iki sitenin de yararı olur.

1 Beğeni

marka ve modelden bağımsız olarak ayak tabanınızın durumunu öğrenmeye bakın…dizlerimde ağrı oluyor demişsiniz, kilo, yaş, güç, koşu formu ve yanlış ayakkabı gibi farklı bileşenlerle meydana gelebilecek benzer ağrılar ve daha kötülerinin önüne geçmek adına doğru bir başlangıç olur…daha sonra size önerilen ayakkabıyı araştırarak, benzer modellerin özelliklerine vs. bakıp daha doğru bir tercih yapabilirsiniz…yarı maraton, çok da hafife alınacak bir mesafe değil…

Merhaba Meriç bey.
Size “Skechers go run Ride 6” modelini önerebilirim eğer beklentileriniz ve hedefleriniz çok yüksek değilse. Bulamazsanız, “Skechers Go run 4” modeli de işinizi görür, yada, " Under Armour speedform Apollo " deneyin derim. Kolay gelsin

Kilo ve dolayısı ile dize binen yük önemli. Bir de iddia varsa ve tabi koşu mesafesi ve tipi…
Önceki yıllarda önerilen minimal ayakkabıların yerini tekrar yeni teknoloji ayakkabılar almakta, okuduğum ve gördüğüm kadarı ile. Üç aydır ABD’deyim. Burada daha fazla ayakkabı görme ve deneme fırsatım oldu, sadece koşu için ayakkabı satan odak dükkanlar vb olduğu için.
Dize binen yükü azaltmada destekli-cushioning ayakkabılar öneriliyor. Burada en son Asics Kayano 24 var, ancak ben almadım çok fazla destekli, sürati kesiyor. Yeni çıkan Nimbus 20 denedim biraz ağır buldum.
Güncel olarak yeni geliştirilen “foam-sünger denilebilir” bir çok markada farklı olarak piyasada: Asics FlyteFoam, Saucony Everun, diğer markalar benzer ürünlerle piyasada 2018’de.
Ben Asics DynaFlyte ve Saucony Everun Guide 10 aldım, orta ve uzun mesafeler için.
5K ve altı için yine Asics Gel Hyper Speed var, normal ayakkabı yarısı ağırlıkta; ancak bu ayakkabı ile daha uzun mesafe, asfaltta, koşunca diğerlerine göre bacaklarda daha fazla ağrı oluyor 2-3 gün. Evde Mizuno ve Pearl İzumi var bir yıldır aralıklı olarak kullandığım, pek üstünlüklerini göremediğim.
Önceden Kayanolar hoşuma gidiyordu fakat yeni gelen Asics DynaFlyte hafif ve güzel bir ayakkabı, 500-600 Km giydim burada, ancak Saucony çok daha fazla hoşuma gitti.
Ayrıca Ultra için Salomon Sense Promax aldım, ancak o kadar beğeni almasına karşın ilk giyişte ayak uç-yan tarafını vurdu, fakat düzelir diyenler var. Salomon Cross Speed 3-4 'leri denedim çok yüksek geldi, futbol kramponlu ayakkabı gibi, bizdeki ultralar için iyi olmayacağını düşündüm.
Sonuç: Daha önceki yorumlarda da değinildiği gibi, kişiye, kiloya, hedeflere, koşu mesafesine, zevke, gözden çıkarılan paraya… bağlı bir konu, kimse bu sana tam uyar diyemez. Zaten bu nedenle web üzerinde “2018 best shoes for running” diye bir aramada her sitede farklı sıralamalar olması doğal. Ben genelde “Runners World” sıralamalara bakıyorum.

Olay biraz da pazarlama ve algı yönetimi ile bu kadar genişledi, bence. Bizim gençliğimizde (1970’lerde) tabanı dümdüz, sade, beyaz ve lacivert renkli “Keds” marka ayakkabılarla koşardı, futbol, basket oynardı bulabilenler tabi; şimdilerde sanırım olanaklar ve erişim de artınca, Çin de işin içine girince, biraz şımardık mı ne:smiley:
Sağlıcakla,
Cengiz Yardibi

3 Beğeni

Uzun zamandır takip ediyordum 11.11 ile kısmen indirimli alabildim sonunda!

Renkleri bitiyor. İhtiyacı olanlar acale etsin.