3 km koşu ölçümü

Arkadaşlar merhaba 25 yaşımdayım. Sigara içmiyorum ve spor salonu geçmişim var.Askeriyede bir kariyer imkanım var,eğitimler 13 nisanda başlayacak. Eğitim başlangıcında 3 km koşu ölçümü yapılacak hayatımda hiç 3 km koşmadım. Hızlı olmam önemli değil yapmam gereken tek şey max 18-19 dk da 3km yi tamamlamak. şuan couch to 5k programının 3.haftasındayım. tek problemim koşarken nefes nefese kalmak. bu programa devam etmek haricinde şınav cekiyorum,duvara sırtımı dayayıp 1 dakika dizimi kırarak duruyorum. bazen 3kattaki evimize nefesimi tutarak merdivenlerden çıkıyorum her biri farazi eylemler. Siz tecrübeli arkadaşlarımdan bana yol göstermenizi rica ediyorum. 3km koşuyu tamamlayabilmem için kalan 17-18 günü nasıl değerlendirebilirim?

3 Beğeni

Koşarken nefesimi nasıl ayarlamalıyım ? Bugün koşarken bir tam nefesi 4 seferde kesik şekilde alıp 3 kerede verdim ve kötü hissetmedim. uygulayabileceğim nesnel bir nefes formu var mı yoksa kişi kendine göre mi ayarlamalı?
Teşekkürler

5k programda sigara içmemene karşın nefes nefese kalmanın sebebi?
6dk/km x3 km=18dk yeterliyse, antremanda 1km mesafeyi 5dk gibi koştuysan nefes nefese kalmış olabilirsin. Nefes nefese olmadan koştuğunuz 1-2km süresi veya sadece 3km mesafeli kendinizi zorlamadan koşma süresi durumunuzu gösterebilir.Yukarıdaki @Serdar ustanın paylaşıma kesin göz atmalısınız.
1)Mesafeli koşun, kalabalığa girmeden
2)Sakatlanmamaya dikkat edin, esneme ısınma hareketleri.
3) Koşu günü başkasına uymayın, illaki 13-15dk da bitiren olur.Kendi planında hızında kontrollü gidiniz.
4) Korkunç , yapılamayacak bir derece değil.
5) Tavsiye değil ama nefesi koşarken en iyi sen bilirsin.Ben kendi kendime içimden konuşur, nakarat mirildanir, laa la laa - laa la laa şarkı söylerim.Rahat bir6ak vücudunu, dik dur, koşu formu ile ilgili video tavsiyesi izleyebileceğiniz gibi şu videoya kendini birakabilirsinde, tabiki tempo degil koşu rahatlığı açısından.

3 Beğeni

evde diafram nefesini çalışabilirsiniz…illa ki pozitif etkisi olacaktır diye düşünüyorum…

1 Beğeni