Yesemek Ultra Trail /Gaziantep

Çok geçmiş olsun @runforrestrun. Aslında hiç yazmak istemiyordum ama bende bir şeyler söylemek istiyorum. Aslında Rotary ve belli ki sanayici destekleriyle düzenlenen bir ultra olduğu için dışarıdan görünümü ve makyajı iyi bir yarış, fakat gel görki teknik yanı çok zayıf kalmış.

Ben maalesef 65 koşamayanlardanım, Adanalıyız nasıl olsa sıcağa dayanırız dedik ama fikrimizde patladı. İlk 6-7km Çakıt vadisine benzer bir rotadan gidiyor ama sonrasında asfalta inip aralıksız 7,5 km koştuk, bu o sıcakta kırdı. Ardından hemen çok dik bir çıkışa geçiyorsunuz, gölge, ağaçlık vs yok, Benim pilim 17-18 kmlerde suyumun azalmasıyla ve jel tuz alamamakla bitti. O sıcakta çok sert çıkışlar ve çok teknik inişler mevcut (CUT 119’un taşocağı inişini 1.5 ile çarpın uzunluğunu) Açıktan ağır ağır ilerlediğiniz için sıcak fena çarpıyor.

Bir arkadaşımı ağaç altında yarı baygın buldum ve 3. CP’ye 1.5 km kala yol kenarında jandarmayı gördük, ben devam edemeyeceğim diyince jandarmadan bizi CP’ye bırakmasını istedik. Araca bindikten sonra görüntü şöyleydi: 3 farklı yöne giden sporcular gördük, çoğunlukla işaretlemeler ve sporcular şaşmıştı. 3.CP’ye vardığımızda arkadaşı ambulansa bıraktım, iyi ilgilendiler sağolsunlar.

CP’de bir sporcu vardı. 28.kmden 23e geri dönmüştü o sıcakta. Nazikçe küfürümsü sözlerini sıralıyordu:)

Ben açıkçası 23.kmde bıraktığım için çok mutluyum. 14 kmlik CP arasını düşündüğümde yapacağım iş bana bu sıcakta mantıksız geldi. Bunu kendime yaşatmak istemedim :slight_smile:

İşin özeti: Parkur acemice hazırlanmış, su maalesef yetmiyor. Yönlendirmeler, kriz yönetimi kötüydü. Yarışın tarihi değişmeli mi bilmiyorum bu yarışa farklı bir zorluk kattığı kesin ama parkur tekrar ayarlanmalı. ve parkur adedi azaltılmalı. İlk organizasyonda neden bu kadar mesafe koyulur…

Organizasyon umarım ciddi dersler çıkarmıştır. Tekrar herkese geçmiş olsun.

8 Beğeni

Muazzam bir emek! Hem koşması hem buraya yazması! Saygı! :pray::pray::pray: Ayaklarınıza sağlık, çok geçmiş olsun.

2 Beğeni

@runforrestrun o sıcak ve kayboluşlardan sonra keşke organizasyon yarışa devam izni vermeseydi yada siz (@tugrulpeker 'in aldığı karar gibi ) yarışı bıraksaydınız. Yerinizde Güven tek başına olsaydı yada Tuğrulun gördüğü yarı baygın kişi hiç görülmemiş olsaydı; düşünmek bile sinir bozucu.
Geçmiş olsun.
Seneye yapılırsa tarih,rota, cp araları, işaretlemeler, parkur uzunluğu vb birçok şey mutlaka değişmeli/düzeltilmeli.

3 Beğeni

Detaylı paylaşımlarınız için teşekkürler. İlk kez düzenlenen katılamadığımız organizasyonları detaylı okumak bilgilendirici oluyor. Geçmiş olsun diyeyim.
Her şey tamam, eksik ve aksilik olabilir de, bir yarışmacı olarak işareti kaybedip, kafanıza göre ilerleyip, sonra toplam km tutuyorsa bitirmiş kabul edilmeyi talep etmek nedir yahu?
Bir de organizasyon görevlilerine bağırmamak lazım.
Yorulunca insan kendi gibi olmuyor bazen.

6 Beğeni

Merhaba Caner hocam :slight_smile: , kafamıza göre ilerlemedik, raporda dediğim gibi 2 farklı işaretleme yapılmış ve bunların ikisi de cp noktasına çıkmıyordu. Yarış sonrası bize söylenilene göre karşıya gitmesi gereken işaretlerin yerinde olmadığı ve ben iki defa görüştüğümde bana tarifin yapılamaması. (Bütün bu süreç boyunca 20-25 dk başı kesik tavuk gibi dolandım, bir işaret, bir görevliye denk gelirim diye.) Ne yapmamız gerekiyordu başka cp noktasına ulaşmak için? Yorulmaktan öte işaretlemelerden dolayı yaşanılan sinir bozukluğu. Başka bir detay daha vereyim. 66 km boyunca cp ler hariç hiçbir yerde organizasyon görevlilerine de denk gelmedik. Hani kritik yollar dönemeçlerde beklersin ama yoklardı. Sadece jandarmalara denk geliyorduk ve onlardan bazıları da ‘’ rota neresi, farklı yerlerden insanlar koşuyor’’ demeleri gülümsetti sadece. Son olarak da bitirmiş kabul etme derken cp noktalarına girmek ve yarışmama izin verilmesiydi talebim. Yoksa dnf olarak da geçebilirler yarış sonuçlarına, benim için sorun yok :slight_smile: (benim kendimle yaptığım bir meydan okumaydı devam etme meselesi.) (38.5 olan cp noktasına da giden işaretler yoktu, yarışmayı düzenleyenler ortak whatsapp grubuna cp noktasının konumu paylaştılar, İnsanlar bir şekilde ulaşabilsin diye) (etkinlik sonunda zaten olan yanlışları, düzeltilmesi gerekenleri dilim döndüğünce anlattım oradaki arkadaşlara, eminim ki gelecek yıl çok daha düzenli bir organizasyon olacaktır. Bizim kurban olmamız gerekiyormuş ne yapalım :slight_smile: )

5 Beğeni

Herkese merhabalar,

Öncelikle Yesemek Ultra’ya katılan,destek veren herkese gönülden teşekkürler. Ilk defa düzenlendi, daha önce sadece koşucu olarak tecrübemiz vardı, bu etkinlik ile yarışın diğer tarafına geçmiş olduk. Açıkçasını söylemek gerekirse ne kadar zor olursa olsun koşucu tarafında kalmak çok daha iyi oluyor. Yapılan ne kadar küçük bile olsa arkasında ki devasa emeği görme şansımız oldu.

O parkuru defalarca koştuk, eksik fazla yerlerini görüp, mümkün olduğu kadar parkuru ideal konuma getirmeye çalıştık ama yine de eksiklikler oluyor. Hiç mazeret belirtmeden, ya bu ne be diyen kim varsa, sebebi ne olursa olsun özür dileriz. Hepimiz bizim dostlarımızsınız, misafirlerimizsiniz, evimize gelmiştiniz ve sizi en iyi şekilde ağırlamak istedik.

En sıkıntılı bölüm olan o buğday tarlası geçişleri olan bölümü ben işaretledim. Evet zor bir bölüm, işaretler ve saatlerdeki rota takip edilemezse sıkıntı yaşanabilecek bir bölüm hatta o etapta sıkıntılar yaşandığını duyduk ve bu bölümden sonraki CP olan 4. kontrol noktasına gidip orada elimden geldiği kadar insanlara yardımcı olmaya çalıştım. en çok eleştiri getirilen konu işaretlemeler. 2 hafta öncesinden işaretlemelere başladık, iki hafta içinde defalarca üzerinden geçtik ama buna rağmen eksiklikler olmuş. Hatta en sıkıntılı bölüm bizzat yarışı organize eden arkadaşımız tarafından gece olmasına rağmen kafa feneriyle yeniden kontrol edildi. kaçırılması muhtemel bölümler sprey boya ile işaretlendi, ayrıca tabela ile yönlendirme yapmaya çalıştık. Bir kabahat varsa başka birine yüklemeyi sevmem ama bazen elinizden bir şey gelmiyor çaresiz kalabiliyorsunuz. O çevrede bulunan çobanlar işaretleri sökmüşler, başka birileri yönlendirme tabelasının kazığını söküp almışlar, tabelayı yere atıp gitmişler. Yöre halkıyla 1 hafta önce defalarca görüştük sağolsunlar çoğu destek verdi, ama içinde çıkabiliyor bu şekilde ve ne yazık ki onlarda koşucularda böyle sıkıntılara sebebiyet veriyor. Saatlerdeki rota aslında sıkıntısız sizi hedefe götürüyordu ama anladığım o rotalarda sapmalar olmuş, o rotayı kendi saatimle yarış öncesi koştuk bir sıkıntı yaşamadık, bu sapmaların sebebi nedir bilmiyorum, organizasyonun bu konuda yapabileceği bir şey var mı onu araştıracağım. Konu ile ilgili bilgisi olan varsa bizi aydınlatırsa çok memnun olurum.

Bilmiyorum diğer yarışlarda özellikle ilk yıllarında böyle sıkıntılar oldu mu? Mesela İznik halkı yarış ile iç içedir acaba yarışın ilk yıllarında yöre halkı ile sıkıntı yaşandı mı? @caner abi bilgi verirse bizim içinde gelecek yıllar için kıymetli bir bilgi olacaktır.

@runforrestrun Güven abinin durumu umarım iyidir, özelden cebimi yazacağım eğer kendisiyle konuşma fırsatım olursa da geçmiş olsun dileklerimiz iletmek isterim.

Daha detaylı bende organizasyon cephesinden bir rapor yazmak istiyorum, koşu ertesinde yurtdışına gittim foruma da çok bakamadım. Fırsat bulabilirsem yazacağım.

Bunun yanında tecrübeli sporcularda aramızdaydı, mesela @ALPER , mesela Mestan Turhan mesela @Yelena ki kendisi harika yarış raporu yazdı, instagram sayfasında paylaştı, eminim okumuşsunuzdur. @ALPER Ayarı Kaçanların son bölümünde @spinodal Mert abiye konuk oldu, güzel yorumları için teşekkürler.

Hava sıcaklığı konusu var bir de. Evet çok sıcaktı, tahminlerin üzerinde bir sıcak oldu, bu da normal zamanda tolere edilebilecek yukarıda saydığımız diğer sıkıntıları da koşucu için kriz boyutuna taşıdı. Gelecek yıl koşu tarihi erkene alınacak, eksiklikler mümkün olduğu kadar giderilip daha keyifli bir koşu yapabileceğimizi düşünüyorum.

Katılan destek olan tüm dostlara tekrar teşekkürler.

9 Beğeni

Bu arada hakkını yememek gerekiyor, organizasyonun yarış öncesi iletişimi çok güzel ve yerindeydi, CP1 ve CP2 yönlendirmelerinde de sorun yoktu ama yerleşim yerine yaklaştıkça problemler artmış gözüküyor.

Detaylı bilgilendirmeniz için teşekkürler.

4 Beğeni

Konu bugün yeniden açılınca, ilk defa rotaya bakmak istedim, aksilik yaşanan yerlere. Garmin connect rotamla internet sitesindeki rota arasındaki ciddi kaymayı görmüş oldum. Gördüğünüz gibi internet sitesinde 14-21 km ler gösterilen yer aslında 8-13km arası görünüyor bizde. Aynı şekilde 14-21 km ler arası bizde görülen yer organizasyon paylaşılan rotada 21-28 km ler arasına den geliyor ki imkansız bu. Çünkü 22.5 km de cp noktası.
Diğer çok sıkıntı yaşanılan nokta da (4.fotoğraf) 21.km den sonra yola iniş noktasında mavi ile boyadığım yere işaretlerin gitmemesi. Bundan dolayı da devam eden yarışmacıların 2 ayrı işaretleme ile karşılaşmaları.Organizasyon sitesi paylaşımında baktığınızda 76km lik bir parkur görünüyor. (hala) (65.5- 66km olması gerekirken) Bu duruma aldırmayın dendi bize ama bunlar hep kafa karıştıran detaylar. (yarışa 1 gün kala rota değişikliği olduğu söylenerek yeni rota yüklendi, sanırım bu durumun nedeni buydu)
Bu konuda uzman olan arkadaşlar daha iyi yorum yaparlar, çünkü rotası yüklü olan arkadaşlar bile saatlerinin bazı noktalarda farklı farklı yönleri gösterdiklerini söylediler. Sanırım atılan noktalarda sıkıntı vardı. Son fotoğrafta da 54.km de aşağı inen işaretleme olmadığından veya birilerinin işareti kaldırmasından dolayı ben sağ kısımdan kıvrılarak gitme durumunda kaldım, neyseki rota ileride birleşiyordu :slight_smile:
38.5 km cp ye giden işaretlenme olmayan (sökülen veya yerinden çıkarılan) kısma değinmedim. Bu fotoğraflarda.
En son fotoğraf, yine bir arkadaşımın saatinde gps yüklü olmasına rağmen çizdiği rota. :slight_smile:

3 Beğeni

Detaylı rotalar için teşekkürler. Bir şeyi açıklayayım. koşudan 1 gün önce değiştirilen bölüm sadece yarışın başlangıcındaki 1km lik bölüm. Aslında koşu rotası aylar öncesinden açıklandığı halde yarıştan 1 gün önce kaymakamlık antik kentin içinden parkurun geçirilmemesi gerektiğini söyledi. Bu sebeple sadece başlangıç bölümünde yaklaşık 1km lik bölümde değişiklik yapıldı. Onun dışındaki bölümler aynı kaldı.

3 Beğeni

Biliyorum hocam, ben sadece acaba ikinci düzenlemeden sonra (çünkü 76km lik bir parkur görünüyor) bahsettiğim kayma nedeni o olmuş olabilir diye belirtmek istedim. Siz de biliyorsunuz 3.cp 22.5 km de olması gerekirken şu an sitede yayınlanan haritada neredeyse 27.5 km ye denk geliyor.

2 Beğeni

İlk ultra mesafem böylesine zorlu bir parkurda oldu. Yarış raporunu paylaşıyorum.

7 Beğeni

Tebrik ederim ayağınıza sağlık :slight_smile: Sizin raporunuzda okuduğuma göre benim yukarıda bahsettiğim sitede yayınlanan nokta hatası yüzünden olmuş olabilir. 22.5km olması gerekirken 28 lere kaymış gösteren bir gps datası var. @mmustafa hocam bence tilmen cp sini dağdan inişte hemen yakın bir yere taşımanız iyi olur nisan ayında :wink: yada gönüllü bir arkadaşın orada durarak yönlendirmesinde fayda var. Tabii bir de gps datasında nasıl bir sorun olduysa onun da gözden geçirilmesi gerekir. Nisan ayında yeniden buluşmak dileği ile :wave:

5 Beğeni

Yesemek ultra trail 11 Mayıs 2024 yapılacağı bildirildi

5 Beğeni

StPaul koşusu sırasında konuşmuştuk, hadi hayırlısı…

4 Beğeni

Parkur sanırım değişmemiş yine 8 küsur km aralıksız asfalttan koşturuyor.

“Yesemek’te bende patladım” ekibinden selamlar.

6 Beğeni

2 yıl önceki yarışta esasen yıpratıcı olan sıcaklıktı, mevsim normallerinin çok üzerinde bir sıcaklık oldu. Bu sene en azından güzel bir mevsimde koşulacak. Parkur üzerinde ki kafa karışıklığı yapan bölümlere daha çok tabela ve yönlendirme için bir gönüllü konulması gerekiyor. Detaylı Backyard Ultra Urla 'da görüşürüz, zira bolca vaktimiz olacak, hem Yesemek’i organize eden arkadaşta Urla’da koşuyor olacak :slight_smile:

4 Beğeni

Kayıtlar açıldı, 45k parkuru çıkartılmış, 65k için heyecanlıyız

2 Beğeni

O topraklarda yaşanan acıları bi nebze unutturup hayatı normale çevirebilmek için ( ne kadar mümkün emin değilim) , en azından hayatını kaybeden insanlarımızı anmak için organizasyonun özellikle yanında bulunmalıyız.Başka yarışlara daha sonra yine gideriz nasıl olsa…

5 Beğeni