Yeni Başlayanlar İçin Koşu Giyimi ve Koşmak

Öncelikle hoşgeldiniz.

Siz bakmayın insanların saatlerce koşmasına, hiç koşmamış biri için 5 dakika koşabilmek bile başarıdır. Kontrol ettiğim zaman kanepeden 5k koşuya programında 5 dakika aralıksız koşmak için 3 hafta antrenman yapmak gerektiğini 4. hafta 5 dakika aralıksız koşulduğunu gördüm. Bu programla kolayca 30 dakika aralıksız koşabilecek hale gelirsiniz. İnternette programın farklı şekilde anlatımları/varyasyonları var. Ben şunu kullanmıştım.

Koşu giyiminde temel prensip dışarıdaki havanın 10 derece daha yüksek olduğunu düşünerek giyinmektir. Yani hava 5 dereceyse siz 15 dereceye çıkıyor gibi giyineceksiniz. Yürürken hafiften uşuyor olacaksınız koşarken ısınacağınız için dengeyi bulacaksınız. Siz uzun süre koşamadığım için üşüyorum demişsiniz dolayısıyla benim bu yorumum saçma gelebilir fakat benim bilgim ve uygulamam bu şekilde. Koşarken üşümemek içinde başlangıç ve bitiş noktamı ev olarak ayarlıyorum. Başka türlü yapanlar nasıl yapıyor bilmiyorum ama çanta, yedek ve ekstra kıyafet ayarlamak lazım sanırım. Atletizim pistine gelenlerin böyle yaptığını görmüştüm. Hiç gitmedim ama Kadıköyde yeni başlayanları da kabul eden bolça koşu grubu var onlara da dahil olabilirsiniz.

Bu arada şuraya da göz atmayı unutmayın:

5 Beğeni