Yeni başlayan birine tavsiye verir misiniz?

Herkese merhaba,

Hayatımın belirli dönemlerinde ara ara koşmuş olsam da son zamanla bu işi biraz ciddiye almaya başladım. Bunun sebeplerinden bazıları kilo vermek istemem, “Koşmasaydım yazamazdım”ı okumam ve koşmanın sadece fiziksel değil mental anlamda da fayda sağladığını düşünmemdir. Belirli bir süredir iki üç kişilik gruplarla haftada ortalama 2 kez 5k koşuyoruz, ortalama 28-30 dakika sürüyor, yani hız 5:45-6:00 arası seyrediyor. Başka bir şey yapmıyorum. Bununla birlikte 32 yaşında, 1.74cm boyunda ve 94 kiloyum, ciddi bir spor geçmişim yok. Biraz koştum ve bisiklet sürdüm. Nike Air Zoom Pegasus 34 ile koşuyorum ve memnunum.

Koşarken Nike Running Club’ı kullanıyorum, bir taraftan da bu işe biraz ağırlık verdiğimden okumaya başladım, antrenman yoğunluğu ile ilgili yazılarda hep nabız hususu karşıma çıkıyor. Nabız ölçümü için baktığımda saatler mevcut ancak benim gibi başlangıç seviyesinde bu tarz saatlere 1500-2000₺ bağlamak bana anlamsız geliyor. Göğüs kısmından ölçüm alan nabız sensörleri de Nike App ile çalışır mı bilmiyorum, bilen varsa anlatırsa çok memnun olurum. Ya da farklı telefon uygulamalarını nabız ölçüm kemeri ile kullanıp memnun olan varsa buna göre başka uygulama da kullanabilirim. Bu işleri görecek 300-500₺ bareminde saat varsa ona da sıcak bakabilirim. Tavsiyelere açığım.

Geçen hafta Nike uygulamasının koçluk kısmında yarı maratona hazırlığı çalıştırdım, kendisi bir yol haritası çizdi bana. Yıl sonunda da yarı maratonu planladık, nasıl ilerler bilmiyorum, arada performans değerlendirme koşuları ve tempo antrenmanları var. Kullanan ve tavsiye eden var mıdır?

Aslında bu gönderinin amacı uygulama ve nabız ölçüm kemeri entegrasyonu ile ilgili tavsiye istemekti ama çevremde yeterince bilgili kimse olmadığından diğer tüm tavsiyelere de açığım, bu sebepten biraz uzun yazdım.

Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Ahmet

Merhaba @afaslan

Decathlon Nabız Ölçeri Apple marka telefona bağlanabiliyor. Önce Ayarlardan Bluetooth ile Nabız Bandını bağlıyorsunuz. Sonra Sağlık Uygulamasından Nike Uygulamasına Nabız Okuma İzni veriyorsunuz. Bu iki işlemi yaptıktan sonra Nike uygulamasında nabız verileri görülebilir hale geliyor. Nike doğrudan değil de dolaylı yoldan verilere ulaşıyor. (Tabi ben bunu birkaç yıl önce yapmıştım, hala sağlıklı çalışıyor mu bilemiyorum.) Android telefonla hiç deneme şansım olmadı.

Ayrıca Strava ve Endomondo gibi uygulamalar şayet senelik üyelik satın alırsanız bu hizmeti veriyor ama şu aşamada o parayı vermek yerine Arama Sonuçları | Decathlon veya Arama Sonuçları | Decathlon gibi saatleri değerlendirmeyi düşünebilirsiniz belki.

Ama tavsiyem telefondan iyice sıkılana kadar bu işi telefonla sürdürmeniz sonrasında belki daha iyi bir alternatif bakarsınız.

Şahsım adına bir antrenman programı uygulanmasının yerinde olduğunu düşünüyorum. Bence Nike’ın programını uygulayın.

Ayrıca;

bu yazıları da incelemenizde fayda olabilir. İyi antrenmanlar.

Merhaba Sedat,

Tavsiyelerin için çok teşekkürler.

Öncelikle Decathlon’dan bahsettiğin nabız saatini aldım, zaten almayı planlıyordum. Belirtmek gerekirse bu nabız saati telefona (iPhone 6s) bluetooth ile bağlanmıyor (ya da ben beceremedim) ama belirli uygulamalara (Strava, Endomondo, Runkeeper, Runtastic, Adidas ve Decathlon) uygulamanın kendisi vasıtasıyla bağlanabiliyor. Şu durumda Nike Run Club’tan vazgeçeceğim ve Spotify Nike dışında Runkeeper’da çalıştığı için onunla devam edeceğim. Bu arada Runkeeper’ı henüz denemedim ama uygulamanın arayüzü vs. çok hoşuma gitti. Evde denediğim kadarıyla saat de oldukça istikrarlı çalışıyor, memnun oldum. Şimdi Nike Run Club’taki koşularımı Runkeeper’a aktarmaya çalışacağım ama olmazsa da çok üstünde durmam.

Sırada Runkeeper’da bir plan seçip onunla devam etmek olacak. Görüşmek üzere…

Ahmet

1 Beğeni

Nike Running Club’te yeni antreman oluşturamıyorum. Benzer sorunla karşılaşan var mı arkadaşlar?

Konu hortlattığım için affola