Yarış nabzınız (kalp atım hızınız) kaç?

Yaris sirasinda nabiz verilerini aliyor musunuz?
Ortalama nabziniz kac cikiyor?

Degisik mesafelerde ortalama nabizlari ve de maksimuma gore yuzde olarak karsiliklarini yazabilir misiniz?

Herhangi bir anlam yuklemeye calistigimdan degil sirf meraktan soruyorum.

Uzun suredir nabzima bakmiyordum. Son 2-3 ayki kosularimdan edindigim veriler:

5km: 182, %91
Maraton: 165, %82
50 mil: 154, %77

1 Beğeni

Koşu yarış geçmişim olmadığı için bu soruları triatlon etabındaki koşu mesafeleri ile cevaplayacağım. Yaş 39

Sprint Tri Koşu 5km : 158-163
Olimpik Tr Koşu 10km : 155 - 163
Half Ironman Koşu 21.1 km: 152 - 160
Ironman Koşu 42.2 km: 135 - 140

1 Beğeni

Çok veri yokmuş elimde. Maksimumu 188 kabul ediyorum, çok net değil ama yaklaşık sonuçtur.
Antrenman döneminde koşulan 2:04’lük 30k’da ortalama 153 (%81) maksimum 178 (%95) olmuş.
IronMan maraton ayağında (3:37) ortalama 139 (%74) maksimum 160 (%85) olmuş.

Benim kalbim normalden biraz daha hızlı atıyor sanırım.
Runatolia yarı maratonunda 1.52 sürelik hızda ortalama 188 maksimum 200 değerlerindeymiş.
Antreman amaçlı pace 5.4 ortalamalı koşularda ise 170-178 arasında oluyor.

1 Beğeni

@Betul Hanım, çok güçlü bir kalbiniz var. Ben 188 değerini değil ortalama, maksimum değer olarak dahi herhangi bir koşumda göremedim.

Benim 5k tempo koşularımda ortalama 165-170 aralığı oluyor ortalamam.
Maraton mesafesinde ortalama 140-150 aralığı oluyor

Benim Polar da bi zamanlar bu değerleri vermeye başlamıştı. Sonradan farkettim ki kayış bozulmuş. Çok katlamaktan ve yıkarken buruşturmaktan kaynaklanabiliyor.

Total Heart Rate Training kitabındaki tabloya göre öncelikle Laktik Asit Eşiğiniz (LT; Lactite treshold) belirlemek gerekiyormuş, ben de öyle yaptım. Bu değer de 5a kolonuna tekabül ediyor. Bu tabloya göre ayarlamaya çalışıyorum kendimi (benim LT değerimi 177-180 olarak tahmin ediyorum). Koşuya henüz yeni başlamış biri olarak benim nabız değerlerim yüksek gelebilir. Tempo koşularımı Zone 3’de, yarışlarda ilk yarı zone 3 ikinci yarı zone 3-4 karışık gibi olabilir gibi geliyor ama nabız saatim Runatolia’da bozulduğu için tam göremedim. Ama antrenmanlarda dediğim zone’larda çalıştım diyebilirim.

aerobik üst sınırınızı kabaca 180- yaş olarak hesaplıyabilirsiniz.

1 saat sürdürebildiğin hız yaklaşık LT tempona ve ona bağlı LT nabzına denk gelir. Bu değerleri netleştirmenin en güzel yolu yarışmak ve yarış sürelerinden uyarlama yapmaktır.

Evet Noyan haklısın, ben direk kendim için düşündüğüm için Runatolia’da Yarı-Maraton koştuğumu söylemeyi unutmuşum. Yani YM 10,5 km dönüş sonrası kabaca 45 dak-1 saat gibi dersek, zone 4’de koşulabilir sanıyorum. Daha uzun yarışlarda zor tabi dediğin gibi.

Bu kesinlikle dogru degil. Ozellikle ileri yaslarda. 48 yasinda 5K yarisinda ortalama 172 avarajim vardi.

Bu gerçekten çok kaba bir formül ve özellikle spor yapmayan kitleyi temel alıyor. Spor yaptıkça, özellikle dayanıklılık sporlarında sürekli antrenman yaptıkça maksimumu sabitlemek (hatta belki yükseltmek) mümkün diye biliyorum.

1 Beğeni

tabi mert kesinlikle öyle kuvvetli bir back round bunu en az 5 puan yukarı çeker

1 Beğeni

kendi kişisel görüşüm eğer bir dayanıklılık sporuna yeni başlıyorsanız antreman dozajını ayarlamak ve yarış tamamlamak için kalp hızı çok yararlı. ancak daha sonra zaten vücudunuzu dinleyerek hangi zonda olduğunuzu aşşağı yukarı anlıyabiliyorsunuz.yine kendi deneyimimden örnek verirsem 3 yıl önce nabız bandını takmadığımda kendimi çıplak gibi hissederdim. ancak gerek antremanda gerek yarışlarda nabız bantının sık sık abuk subuk değerler göstermesi (garmin 910 kullanıyorum) demotive ettiği için artık nabız bantı kullanmıyorum sadece vücudumu dinleyerek antreman yapıyorum

6 Beğeni

3:49 koştuğum Berlin maratonu 161bpm,
46:30 antrenmanda 10k koşmuşum,175bpm ort.
yaş 34

1 Beğeni

Merhaba,

Ben de asfalt idmanımda yaptığım 30K koşusunda 4,52 pace ile 166 bpm nabız ortalamasıyla koştuğumu hatırlıyorum. Maksimum nabzım 174 idi.

Yaşım 28 düzenli olarak 1 yılı aşkındır koşuyorum.

İstanbul yarı maratonunda ortalama nabız 178 maksimum 190 süre 1:30
Bozcada yarı maratonunda ortalama nabız 181 maksimum 191 süre 1:38

Maksimum nabız 220-28 = 192 mi yapmam lazım.

Suunto saat kullanıyorum. Saate Personal setting de maksimum nabız 178 olarak ayarlı duruyor bunu değiştirmem mi gerekiyor. 191 mi yapmalıyım.

Ayrıca bu iki koşu verilerine bakarak bozcaada da daha iyi performans gösterdiğim söylenebilir mi. Daha uzun ve daha yüksek nabız daha fazla efor ve kondisyon anlamına mı geliyor.

Hayır, sadece ortalama nabzının daha yüksek olduğunu söyleyebilirsin, yani ikinci yarışta kalbin daha çok atmış. İki parkur karşılaştırıldığında Bozcaada’da nabzının daha yüksek çıkması ve sürenin daha uzun olması beklenen bir durum. Kaldı ki, fiziksel durumun, belirli dönemdeki antrenman seviyen, hava sıcaklığı, nem, yarış anındaki kilon, vs gibi nabzını etkileyen çok fazla değişken var. Nabız bir performans verisi değildir.

220-YAŞ formülü çok yaklaşık bir formüldür ve çoğu zaman yanlıştır. Aslına bakarsan yarı maratonda kaydettiğin 191 bpm nabız seni daha yaklaşık bir maksimum nabız tahminine götürür. Eğer bu mesafede tecrübeliysen tüm yarışı %85-90 nabız aralığında koştuğun kabul edilebilir. Bu da 180/0,85=212 maksimum nabız demektir (ya da 191/0,90) (yukarıdaki değişkenleri göz ardı edip yaklaşımda bulunuyorum). Ancak maksimum nabzı belirlemenin en doğru yolu bir teste girmen olacaktır.

1 Beğeni

Şimdi bu ortalamalar bakıyorum da;
Ben 5k tempo yaparken dahi 170 ortalama yakalayamıyorum.
Ciğerim parçalanacak gibi hissetsemde 165-170 arası çıkıyor en fazla.

bende bir sorun mu var acaba diye düşünmeye başladım şimdi