Yarış nabzınız (kalp atım hızınız) kaç?

Cevabınız için çok teşekkür ederim @noyan_kiran . O zaman benim gibi az okuyan ve araştıran biri için nabız verileri neden kayıt altına tutuluyor ve inceleniyor açıklar mısınız. Nabız verilerimle nelere ulaşabilirim.
Saatimde maksimum nabız değerini 210 mu girmeliyim?

Performans ve gelişimin ayrımını yapmak lazım. Antrenman geçmişin arttıkça dinlenik nabzın düşecek, maksimum nabzın aynı kalacaktır (yaş ilerledikçe düşecek). Bir süre sonra aynı nabız aralığında daha hızlı koştuğunu (diğer bütün şartlar aynı olmak kaydıyla), veya aynı hızda koşarken nabzının daha düşük olduğunu göreceksin. Nabız verileri bu sebeple takip edilir. Ancak bu peformans değildir, gelişimdir. Bu gelişimin sonucunda performansın artacaktır (aynı parkuru, aynı şartlar altında daha hızlı koşmak). Maksimum nabzın için benim bir şey söylemem doğru olmaz, tek yorumum 210’un 190’dan daha mantıklı olduğudur (sebebi ise herhangi bir yarı maraton sonunda maksimum nabza ulaşmanın pek olası gözükmemesi).

1 Beğeni

Nabız konusu tamamen kişiye özel bir şey olduğundan böyle düşünmemek gerek.

Yeni aldığım sadece nabız ölçmeye yarayan tchibo saat ile göğüs bandı kullanarak ölçüm yapıp kendi referanslarımı görmeye çalışıyorum.Örneğin 4.56 pace ile 16 km düz parkurda yaptığım koşuda nabız ortalaması 151 oldu,5.31 pace ile 10 km koşmuşum nabız ortalama değeri 132 çıktı yine 5.09 pace ile koştuğum 10 km ortalama nabız 154 oldu .Önceden ölçüm cihazı kullanmadan yaptığım koşularda dahada korkusuzca hız yapıyordum ,saat ile koştuğumda nedense sanki max nabızlarda tehlike yaşayacakmışım duygusu oluşup kendimi biraz olsun frenlemeye çalışıyorum.Herhalde yakında bu duyguda geçecek.

1 Beğeni

Bu arada yaşım 50 max nabzımın 170 olması gerekiyor . 5.31 pace ile koştuğum 16 km için ort nabız 151 , max nabzın %88 oldu.Son 3 km tempo yaptım bu arada max nabız 179 oldu .Yaşımın max sınırını 9 birim aşmış oldum.Yinede aşırı zorlandığımı düşünmüyorum.Bence 220- yaş formülü çok genel bir değer belki spor yapmayanlar için uygulanan bir formül olduğunu düşünüyorum.

Tempo koşularında yaklaşık pace kaç oluyor.?

Gençken senin kalbini çok kırmışlar; o yüzden böyledir.Şaka bir yana tempo koşarken kalp ne kadar az kasılmayla durumu idare ediyorsa o kadar güçlü anlamına gelmez mi.Yani nabzın yüksek olması kalbin aslında zayıf olduğunu ve vücuda kan yetiştirebilmek için deliler gibi çarptığını ifade etmiyor mu!?

1 Beğeni

Iphone’ da kameraya işaret parmağınızı koyduğunuzda kalp atım sayınızı ölçen bir program varmış ( heart rate diye bir program ) dün haberim oldu. Koştuktan sonra, koşmadan önce bir de sabah kalktığımda bu programı kullanarak ölçüm yapmayı düşünüyorum. Saatimin gögüs bandı var kullanmaktan hoşlanmıyorum. Biraz düşük ölçüyor gibi geliyor bana. Zorlandığımı hissettiğim zaman bile çok yüksek bir değer görmüyorum çünkü. Mukayese edebileceğim bir şey de yoktu şimdi bu programla mukayese yapacağım.

http:https://kosuforum.com/t/kemerli-nabiz-olcer-strava-entegrasyonu/845

Buraya yukarıdaki konudan geldim.Bilgisi olan var mı ?

Tempo koşularında pace yerine nabız aralığını kullanmanızı tavsiye ederim.
%80 - %90 nabız aralığı tempo koşuları için idealdir.

Ben EBAY üzerinden aldığım bluetooth ile bağlantı yapan nabız monitorlerini Runtastic programına tanıtmayı başarmıştım.
15$-20$ arası bir fiyatla satılıyorlar

Dinlenik nabızın düşük olması daha güçlü kalbin göstergesidir.
Aynı zamanda belirli bir pace’i daha düşük nabızla idare etmeside güçlü bir kalbin göstergesidir.
Ama yarış anında kendini zorlayıp %90 gibi bir nabız aralığına çıktığın zaman (bu seviye acemi koşucuda 6:30 dk/km pace olabiliyorken, bir kenyalıda 2:30 dk/km olabiliyor) ne kadar uzun süre devam edebiliyorsak bu da kalbin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor

2 Beğeni

Selamlar, uzun zamandır herhangi bir yanıt yazılmamış bir konu. Kendim için,

Önümüzdeki ay yapılacak olan istanbul yarı maratonunda 10k koşacağım.

Hedefim 165 nabız ortalaması ile yarışı bitirmek. Benim için apple watch saatim 161-173 zone 4 diyor.
Pace 6:30dk/km

Not olarak 7:30 pace de ortalama 140 nabız zone 2 10k koşuyorum.

Konu hakkınsa yorumunuz nedir ortalama 1 saatlik yarışta nabzı nerelerde tutmak lazım ?

Herkese iyi koşular dilerim.

Merhaba. Nabız değerleri neredeyse parmak izi gibi kişiden kişiye değişmekte. Bu sebeple “ortalama 1 saatlik yarışta nabzı nerelerde tutmak lazım ?” sorusunun tam bir cevabı yok. Genel kabul gören düşünceye göre antrene bir kişinin Zone 4 aralığında bir saat koşabilmesi beklenebilir. Bu bağlamda 165 ortalama hedefiniz makul görünüyor. Fakat yine de kişiye, yediklerinize, giydiklerinize, zamana ve hava şartlarına göre nabız değişebilir, aklınızda bulunsun.

4 Beğeni

165 bpm ile koşsam 1km sonunda yere yığılırım yada bacaklarım gitmez;güzel bir tespit @SedatKurtulus.

75dk veya 65dk (140bpm veya 165bpm).Ben olsam (!) rahat 1-2 km sonrası nabzı o rahatlıktan (140 diyelim) 10-15 bpm olacak şekilde yavaşça artıran bir tempo ile 10km sonuna gelirdim.

Antrenmanlarınızı da dikkate alın.

2 Beğeni

Antrenmaniniza guvenmenizi onerecegim. Sonucta nabiz da, pace de antrenmanda deneyimlediginiz referanslar.

Son donemde nabza antrenman ve yaris icinde bakmak yerine antrenman veya yaris sonunda bakmayi daha mantikli gormeye basladim. Pace araliklari ile antrenman yaparak(asagi yukari bolgelere denk gelen paceleri de bilmek onemli), antrenman sonunda nabzin degisimlerini izlemek daha konforlu. Antrenman icinde artti mi, azaldi mi derdi olmuyor en azindan. Yarisa da olumlu etkisi oldugunu dusunuyorum, tek odak pace korumak oluyor. Antrenmani dogru parametreler ile yapip, yarisa makul kilolarda, dogru dinlenmis ve beslenmis girerseniz sonucun sadece son parametresi bence nabiz…

4 Beğeni