Xiaomi Amazfit Stratos (Pace 2) İnceleme

16 Temmuzda Amazfit GTR tanıtılacakmış. Şahsen beklentim yüksek.

Evet, ben de bekliyorum açıkcası, ancak gövdenin paslanmaz çelik olduğu konuşuluyor. Garmin’in Marq serisini hedefliyorlar sanıyorum (bkz: Garmin Marq Driver - Grand Tour Racing) ancak bu büyük bir meydan okuma olur. Ancak Amazfit sürpriz yapabilir diye düşünüyorum :grinning: birşey kalmadı şurada göreceğiz.

1 Beğeni

Gövdenin aluminyum, paslanmaz çelik ve titanyum olmak üzere 3 versiyonu olacakmış, ben bunu bir yerden hatırlıyorum ama :grinning:

1 Beğeni

selamlar cevap yazdığınız için teşekkür ederim @erinc ve @erol.
mesafesini bildiğim bi parkurda ölçüm yaptım, 600 metrelik parkuru 750-800 metre gösterdi, bir haftada pace-im uçtu :grinning: içim rahat etmedi iade ettim. üstelik yeni saatler de geliyormuş, bi onları da göreyim diye düşündüm. saat, amazfit uygulamasına göre en güncel yazılıma sahipti. bu arada @erol gpx dosyasını malesef silmişim.

deri kordonlu olanı almıştım, saat gerçekten şıktı. alacak olanların ondan şüphesi olmasın. :grinning:

selamlar. ekim ayndan beri severek kullandığım Amazfit Staratos saatimde dün gece ekranda 2 adet yukarıdan aşağı çizgi oluştu. bunun sebeb, ne olabilir? internetten satınalmıştım, firma ile görüşmeden önce ne yapmam gerekiyor?

Bana daha çok donanımsal bir sorun gibi geldi, yazılım olarak ekrana çizgi atmasının (yeniden başlattığınızda aynı yerde duruyorsa) pek bir yolu yok. Servise başvurmanızı tavsiye ederim.

Telefondaki amazfit programı guncellendi Türkçe oldu pek alisamadim eskisi daha iidi sanki .
Saatede Türkçe gelse güzel olur artik

Dün saatim ilk defa gps konusunda şaşırdı. Tekirdağ’da sahilde koşmaya çıktım eve döndüm. stravada koştuğum mesafe sapıtmıştı. Sonra uygulamadan rotaya bir baktım ki koşunun ilk 2 km’sini denizin ortasında koşmuşum. Geri kalan 3 km’si doğru. Saatin fw’si güncel sürümde. Bakalım tekrarlayacak mı?

Bu sorun genellikle saatin koşu modu açıldığında ve başlatıldığında uydulara bağlantısının olmaması sonucu gerçekleşir. Mümkünse koşunuza başlamadan saati gökyüzünü görecek şekilde bir süre bekletmeniz veya telefona bağlayarak güncel uydu bilgilerini internetten almasını sağlamanızdır. Saatlerde hızlı başlangıç modları mevcut, ama size her ne kadar “çaktırmıyor” olsalarda GPS bilgilerini almaları vakit alır. Stratos “Assisted” denilen bir metodla bu işi gerçekleştiriyor, bilgiyi (gerektiğinde, aksi halde diğer saatler gibi hesaplıyor) internetten alıyor. Öbür türlü saatlerin çoğu bu bilgiyi uyduların konumlarını tek tek bularak ve hesaplamaları gerçekleştirerek yapar. Bu hesap koşu aralığının (süre olarak) açılması, iki hesaplama arasında 100 kilometre civarında yer değiştirme gibi sebeplerle şaşar ve saat yanlış ölçer. Benim tercihim koşuya başlamadan 5 dakika kadar önce açarak saati “soaking” modunda tutmak. Bu sayede en iyi sonucu elde edebiliyorum. Bazen firmware güncellemeleri de bunu bozar, özünde gps çipinden gelen veriyi sadeleştiren ve düz bir hat oluşturmaya çalışan algoritmalar kullanıyorlar. Bu algoritmaların içeriği sık sık değişiyor ve bazen kötü olabiliyor.

3 Beğeni

Aslında her koşuya başlamadan önce saati dediğiniz gibi koşu modunda açıp gps bağlantısını bulmasını sağlıyorum. Koşmaya çıkarken telefonu yanıma almadığımdan asisted kısmını açmadım. Ama sorun şurda aslında gps ile konumu buldu saat koşmaya başladım ama sonra var olan başlamış koşuyu discard edip, sahilde tekrardan saati başlattım. Başlattığım sırada saat gps konumunu doğru bulduğunu gösteren yeşilde idi ve koşunun ilk 2 kmsi yanlış geri kalan 3 kmsi doğru ölçülmüş. Perşembe tekrar deneyeceğim bakalım aynı rotada.

saati internetten satın almıştım. gönderdim garanti kapsamında. inceledikten sonra bana saatin içine su kaçtığını söylediler, saat ile suya girip girmediğimiz sordular. saati yüzme antremanlarımda kullandığımı bu saate zaten bunun için para verdiğimiz söyledim. saati herhangi bir tamirat veya değişiklik yapmadan tekrar geri gönderdiler. içinde yüzme modu olan yüzmeyi destekleyen saate suya girdiğim için garantisinin öldüğünü söylediler. tüketici heyetine gideceğim.

1 Beğeni

Bence de gitmelisiniz. Nihayetinde bu saatin belirli bir derinliğe kadar su geçirmediğine dair bir iddiası var. Yüzme antrenmanı yapmak için üretilmiş bir saatin sağı solu kurcalanmadığı bir durumda su geçirmesinin açıklanabilir bir tarafı yok ne yazıkki. Konu ile ilgili internette biraz araştırma yapınca açılmış başka bir başlık buldum, başlığın linki yazının altında. Özetle Amazfit şu şekilde cevap vermiş :

Amazfit ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ürünler size herhangi bir rahatsızlık verdiyse özür dileriz.

Amazfit Stratos, ISO 22810: 2010 standardında 5ATM su geçirmezlik derecesine sahiptir. Bu, Amazfit Stratos’un bir havuzda veya okyanusta yüzmek gibi sığ su aktiviteleri için kullanılabileceği anlamına gelir. Duş alırken / banyo yaparken veya suya dalarken kullanılamaz.

Not:

1. Cihaz su altındayken düğmelere basmaktan kaçının. Bu, suyun muhafazaya girmesine ve cihaza zarar vermesine izin verebilir. Şarj etmeden veya dokunmatik ekranı çalıştırmadan önce cihazın tamamen kuru olduğundan emin olmak için kuru bir bez veya mendille silin.
  1. Saat, asidik ve alkali çözeltiler, kimyasal reaktifler ve benzeri gibi agresif olan sıvılar üzerinde su yalıtım etkisine sahip değildir. Yanlış kullanımdan kaynaklanan hasar veya kusurlar garanti kapsamında değildir.

Özetle saat su içerisindeyken düğmelerine basmayın demişler. Amazfit’in kullanım kılavuzunda şöyle bir bölüm var orjinali aşağıda :

32. AMAZFIT smart sports watch 2 / 2S waterproof it? Waterproof, waterproof rating is5ATM. ATM is the meaning of atmospheric pressure, 5ATM means 5 standard atmospheric pressure, meaning that the watch complies with 5 standard atmospheric pressure levels.

Precautions:

1. waterproof rating is 50 meters waterproof, suitable for swimming pools and shallows swimming, not for diving;

2. Do not operate the watch underwater, you need to use a soft cloth wipe clean touch screen and charge;

3. The watch does not have the waterproofing effect on liquids that are aggressive such as acidic and basic solutions, chemical reagents, etc., because the watch is not covered by the warranty due to damage or defects caused by misuse or misuse;

4. Enjoy Edition leather strap does not support swimming.

33. Can I wear AMAZFIT smart sports watch 2 / 2S bath?

Waterproof watch is 5ATM, but the water vapor is not anti-heat, hot water bath will produce a lot of water vapor, water vapor will enter through the pressure hole into the watch, easily lead to water damage caused by short circuit components And other issues, it can not steam sauna, steam bath can not be washed.

Özetle diyor ki : Saat 50 metre su geçirmezliğe sahiptir, ama dalış için kullanılmamalıdır. Saat su altındayken düğmelerine basılmamalıdır. Asidik ve bazik çözeltiler (Klor? Havuz Kimyasalları?) reaktif kimyasallar gibi agresif sıvılar üzerinde su geçirmezlik etkisine sahip değildir, bu durumda garanti kapsamı dışındadır. Saat su geçirmezdir, ama buhar geçirmez değildir. Su buharı saatin içine barometrik sensör içerisinden girecektir ve kolayca kısa devre olacaktır diyor.

Benim internette bulabildiğim iki kişide benzer bir hasar olmuş, tabi devamında olanları bilemiyoruz, Amazfit değiştirmiş mi? Ne yapmışlar bu muallak.

Her halikarda suda saatin butonlarına kaza ile bile basılabilir, havuzun kenarını tutarken bileğinizi burkup butonları basılı konuma alabilirsiniz. Bir saatin su altında butonlarına basamıyor olmak özelliklede dayanıklılık sporları için yapılmış bir saat için bana çok saçma geldi. Ben birkaç sebepten saatlerimi suda kullanmıyorum. Birincisi bilekteki bir saatin açık denizde doğru mesafe ölçmesi çok zor, belki swim buoy’a bağlandığında işe yarayabilir, havuzda yüzdüğüm mesafe belli ve otokoç ile çalışıyorum saat gereksiz. Bir diğeri ise bileğimde bu tip bir ağırlıkla yüzmek istemiyorum. Belki ben de yüzerken Stratos’u kullanıyor olsaydım aynı durumla karşılaşacaktım. Sonuç olarak bu olay dizisinden saatin yüzme sporu için uygun olmadığı sonucu çıkar. Uygundur ama düğmesine basmazsan, kimyasal içeren bir sıvının içinde tutmazsan gibi koşullar bir bahane olamaz. Bu durumda kutunun üzerinde yazanlar bir temenni haline gelir. Benim için büyük hayal kırıklığı.

Umarım iade edebilirsiniz. Halihazırda kullanan arkadaşlar ise yüzerken kullanıyorlarsa düğmelere basmamaya, buhar içeren (sıcak su, banyo) yerlerde kullanmamaya dikkat etmeliler. Aksini iddia eden çokca kullanıcıya da denk geldim, hatta bunlardan bazıları tuşların su altında da çalıştığından dem vurmuş. İşler bu noktada karışıyor. Adil olmak gerekirse tüm Stratos’larda böyle bir sorun olsaydı çok fazla bozulmuş saat haberi almamız gerekirdi. Bu kısmı beni biraz düşündürüyor doğrusu.

Kullanıcı şikayetleri ile ilgili yazı linkleri :

https://www.reddit.com/r/amazfit/comments/anq2ke/water_damaged_amazfit_stratos/
https://www.reddit.com/r/amazfit/comments/aah7jn/water_damaged_stratos/

Kullanıcıların Amazfit ile yüzme deneyimlerine dair yazı linkleri :

https://forum.xda-developers.com/smartwatch/amazfit/swimming-amazfit-stratos-experience-t3750134/page2
https://www.reddit.com/r/amazfit/comments/78b4ai/i_tested_the_ip_rating_story_in_the_comments/

Amazfit Central Stratos FAQ Bölümü :

1 Beğeni

Erol bey şu anda garmin 235 ve vivoactive 3 music modelini birlikte kullanıyorum.vivo active sadece müzik için. Benim için önemli olanlar müzik özelligi ve 10km koşuları için doğru ölçüm. Ama en önemlisi göğüs bandı ile birlikte kalp atım hızı ölçümü. Triathlon düşünmüyorum. Araştırmam 245 ve 645 music modelleri. Sizin tavaiyeniz nedir?

Merhaba, saymış olduğunuz ihtiyaçlarınız çerçevesinde 245 iyi bir seçim, zaten işin içine saaten müzik çalma olayı girdiğinde pek alternatifiniz yok. 245’in gps açıkken (tabiki müzik dinlemiyorken) pil ömrü L Ultra seviyesine kadar yeterli (Sony GPS çipset sayesinde, 24 saat - 645 14 saat). Spotify senkronizasyonu ile müzik eklemek çok basit ve kullanışlı. Kullandığı sensörler (645’in aksine) Marq ile Garmin’in geçiş yaptığı yeni GPS, kalp atımı ve Pulse OX sensörleri. Eksiklikleri elbette var, ancak ihtiyaçlarınız çerçevesinde bunların eksiklik olduğunu düşünmeyeceksiniz. Benim tercihim 245 olurdu, yakın zamanda bir tane test edeceğim gibi görünüyor.

Teşekkürler bugün 245 i aldım.

1 Beğeni

Güle güle kullanın şu halde :raising_hand_man:

Su altında düğmelere basılmama durumu Garmin tarafında da aynı. Düğmeler ile saat arasında kesin su geçirmeyecek bir izolasyon yok. Düğmelerin basılması hareketli kısımlardan içeri su sızmasına, iç basıncı değiştirerek saatin su almasına sebep olabiliyor. Her ne kadar su geçirmez dense de düğmelere basılmama uyarısı kullanım kılavuzlarında yer alıyor. Ayrıca 5 - 10 ATM gibi değerleri direk 50 metre 100 metre derinlikte su geçirmez gibi yorumlamamak gerek. Bunlar daha çok basınç birimi, iki metre su altında da çok şiddetli kol hareketleri ile saatin düğmelerini daha yüksek bir basınca maruz bırakmak mümkün.

1 Beğeni

Suda saatin kullanımı iki şekilde oluyor. Birincisi antrenman programını Garmin Connect vasıtasıyla saate aktarıyorsun ve set aralarında sağ alt tuş ile Drill / yüzme modları arasında geçiş yapıyorsun. Bu geçiş set aralarında havuzun kenarında ve saat dışarıdayken oluyor doğal olarak. Ekranları da incelerken yine bileğin havuz dışındayken yapıyorsun bunu. Açık deniz (veya havuzda mesafe yüzerken) herhangi bir düğmeye basmana gerek yok, havuz kapalıysa tur saydırıyor, açıksa veya açık deniz yüzüyorsan da GPS ile mesafeyi kaydettiriyorsun (gps suda işleyen bir metod değil bu arada, bonenin arkasına sıkıştırmak veya swim buoy’un üzerine takmak en doğru sonucu veriyor).

Ben yüzerken bileğimde birşey olmasından hoşlanmıyorum. Bu sebeple havuz veya açık denizde saat kullanmıyorum (zaten birçok yüzme yarışında saat yasak, başka birine kol atarken saat ile zarar verme ihtimaline karşı) ancak beraber yüzdüğüm çok sayıda yüzücünün havuz ve deniz antrenmanlarında ağırlıklı Garmin olmak üzere saat kullandığını görüyorum. Bugüne kadar butonlarından su aldığına dair kendilerinden bir yorum duymadım. Sonuçta havuzda 25 /50 metre mesafesinde sprint veya bayrak yarışlarında bu saatler insanların kollarında. Bu tip bir yüzmede kol hareketlerinin şiddeti ve hızı sebebiyle saat çok ciddi bir su direnci ile karşı karşıya kalıyor, su alması gerekirdi. Ama dediğim gibi Forerunner’lar, Fenix’ler, Suunto’lar burada bir sıkıntı yaratmıyor gibi görünüyor.

1 Beğeni

Sıkıntı yaratmıyor olsa da, firma kullanım kılavuzuna böyle bir not ekleyerek kendini güvence altına almış oluyor bir deyimle.
Telefonları da su geçirmez diye satarlar mesela, ama içine de nemlendiğinde beyazdan pembeye dönen kağıt parçaları yapştırmayı ihmal etmezler. Su geçirmez telefon, olura su geçirdi ve bozuldu; pembe noktayı görüp sıvı teması olmuş der garantiyi unutun derler. :smiley:

1 Beğeni

1 Beğeni