Xiaomi Amazfit Stratos (Pace 2) İnceleme

@erol Erol bey merhaba. Öncelikle değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Xiaomi markasıyla 3 sene önce Yi 4K aksiyon kamerası alarak tanıştım. Genel olarak fiyat/performans oranı yüksek bir marka. Ben yaklaşık 6 aydır amatör olarak koşan birisiyim. Haftalık ortalama 20-25 km arası koşuyorum. Eski bir bisiklet binicisiyim. Ayrıca 2* dalıcıyım. Teknolojik aletlere de merakım var. Dalış için Suunto d4i saat kullanıyorum. Koşu için saat arayışına girdim ama temiz fenix 3 bulmak zor ve 2. el için fiyatlar yüksek. Şu anda ülkemizde en ucuz 990 civarına Amazfit var. Saat ararken Suunto Ambit 3 sport modelini de yaklaşık 1450 liraya buldum. Suunto ile karşılaştırma yapmanız mümkün mü? O kadar farka değer mi Suunto?

Bu sorunun cevabı aslında biraz kişisel. Amazfit Stratos alırsanız;
• Yenilenen Run modunda (en son firmware güncellemesi ile) sürekli ekran yenilemesi ile çalışan koşu modunda 22 saat pil ömrüne
• Trail Run modunda 35 saat pil ömrüne
• Gerçekten çalışan ve artık aktivite içinde de kontrol edilebilen bluetooth kulaklıkla müzik dinleyebilme olanağına
• Şaşırtıcı derecede doğru bir GPS mesafe ölçümüne
• Renkli dokunmatik ekrana
• Bilekten kalp ölçüm sistemine (çok doğru ölçmesede, hangisi doğru ölçüyor o da muamma)
• Fitbit koşu dinamikleri verilerine sahip olacaksınız.

Ancak satın aldığınız saat bir Xiaomi yani çin üretimi olacak.

Bunlar için 1000 lira gibi bir para ödeyeceksiniz.

Suunto Ambit 3’ü tercih ederseniz;
• Bilek üzerinde kalan anten ile yine oldukça doğru bir GPS mesafe ölçümüne sahip olacaksınız (ancak bu parça yüzünden özel kayış almak zorunda kalacaksınız, Amazfit standart saat kayışlarına uyumlu bir yapıda)
• Siyah beyaz bir ekrana, kısıtlı yazılım setine,.
• Kısıtlı pil süresine (10-12 saat civarı gidecektir, ikinci el ise süreler zaman içinde biraz daha düşer)
• Bilekten kalp atımı ölçümü olmadığı için ekstra bir bant satın almaya (ki doğru ölçmek istiyorsanız Amazfit için de ekstra bir bant satın almak iyi fikirdir, ancak çok bakmayacak hislerinizle koşacaksanız bunu atlayabilirsiniz.)
Ancak satın aldığınız saat bir Suunto yani Finlandiya malı olacak.

İşin kişiye özel kısmı burda başlıyor. Piyasaya Suunto Ambit 3 Sport 2014 yılında, Amazfit Stratos ise 2018 yılında duyuruldu. Aralarında bu sebeple ciddi farklılıklar var ve açık konuşmak gerekirse malzeme, üretim kalitesi ve arayüz tasarımı adına ufak tefek sorunları gözardı ederseniz Amazfit Suunto Ambit 3 Sport’tan daha iyi bir saat, teknik özellikleri sebebiyle de Suunto 9 serisi ile karşılaştırılabilecek ölçüde bir saat (Örneğin ikisinin üzerindeki GPS chipseti aynı). Ancak tecrübem insanların bir koşu saati seçerken görünümü ve taşıdığı markayı da çok önemsediği yönünde. Marka’nın ekipmana eklediği artı değere çok takılmıyorsanız Amazfit gerçekten iyi bir seçenek, uygun fiyata çok şey sunuyor (Çok ünite sattı, pazar paylarını çok arttırdılar, bence varolan koşu saati markalarının başına ciddi bela olacaklar). Doğruluğu iyi, yeni firmware ile artık run modunda sürekli ekran yenilemesi sağlayarak koşabiliyorsun, koşarken müzik dinleyebiliyorsun ve müziği değiştirebiliyorsun (ilk başta bu yoktu). Bunu üzerinde Garmin yazan bir saatle yapman için minimum 4 katını ödemen gerekiyor. Bu noktada hangisi ile daha mutlu olacağınızı bu çerçeveden değerlendirin derim.

4 Beğeni

Ben 3-4 yıllık bir ambit 3 sport kullanıcısı olarak bu saate geçiş yapmayı düşünüyorum bir süredir, fakat en büyük çekincem dayanıklılığı. Ambit 3 sport yıllardır yoğun olarak kullanmama, günlük hayatta da takmama rağmen (kayışını saymazsak) daha uzun yıllar kullanabileceğim sağlamlıkta bir saat izlenimi veriyor. Fakat kayışları silikon olmasından dolayı haliyle zamanla yıpranıyor ve zaman içinde kopuyor. Orijinal kayışları ucuz sayılmaz ve saatçiden standart bir kayış alıp takamıyorsunuz. İlk kayışım bana yaklaşık 2 yıl dayandı… Saat sağlam olmasına rağmen bu bir eksi. Ambit 3’ün bence en büyük eksiklerinden bir diğeri de titreşim özelliğinin olmayışı. Şahsen titreşimi gerek interval koşuları için olsun gerek saate bakmadan lap takibi için olsun gerekli görüyorum.

Ambit 3 Amazfit Stratos kadar özelliğe sahip bir cihaz olmayabilir, ama yaptığı şeyleri iyi yapan bir cihaz. GPS’ine her zaman güvenebiliyorsunuz ve anlık data gösterimi hızlı güncelleniyor. Öte yandan Amazfit Stratos Ambit’te olmayan akıllı saat özelliklerine sahip. Bana göre en önemlisi müzik çalabilmesi, çünkü ben hemen her koşumda bir şeyler dinliyorum ve bunun için yanıma ekstradan ya telefon ya da mp3 çalar almak zorunda kalıyorum. Bu saate geçiş yapmak istememin de esas sebebi bu. (Bluetooth ile müzik dinlendiğinde aynı pil süresini veremeyeceğini dikkate almalısınız.) Kafamdaki en büyük soru işareti de sağlamlığı.

1 Beğeni

@erol cevabınız için teşekkür ederim. Zaten gönlüm Amazfitten yanaydı, şimdi iyice perçinlenmiş oldu. @Baris şu anda Stratos’un 2S modeli var biraz daha pahalı ama camı safir ve deri kordonlu satılıyor, kutusundan kauçuk kordonda çıkıyor. Aklınızda olsun. Ben de her koşumda müzik dinliyorum ve bunu sadece tek bir saat ve kulaklıkla yapmak gerçekten büyük keyif ve rahatlık olacak.

@erol Erol bey saati aldım ve aktif olarak kullanmaya başladım. Şimdilik çok memnunum. Bir şey sormak istiyorum. Saat için saat arayüzleri indirebileceğimiz bir site biliyor musunuz?

Güle güle kullanın, aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

3 Beğeni

Bir kaç gün önce koşu bandı üzerinde decathlondan aldığım hr strap ile denediğimde ciddi bir pil ömrü sorunu yaşadım. Bu sorunla ilgili bir şey yazılmış mı diye baktığımda cevap ve değerlendirmenizi gördüm. Teşekkürler.

Saatin firmware updateleri çok teferruatlı değişimler içeriyor. (Özellikle tuşların yerleşimi adına) Önemli olduğundan burada birkaçından bahsetmek isterim. Saatin ana ekranında artık iki aşamalı bir saat görüntüleme sistemi yok, bildik koşu saatlerinin ekranları gibi sürekli açık modda çalışıyor.

2.3.5 Update’i ile gelen ve bence çok olumlu olan Run modunda kullanıldığında saatin ekranının live data göstermesi. Yani artık yenilenmesini beklemiyoruz, saatin ekranı sürekli mesafeyi ve süreyi gösterir halde. Saati bu modda açık bırakarak 22 saat aktivite kaydedebildiğini gördüm. Trail Run modunda yine eski sistem ekranı yenilemiyor. Günlük antrenmanlar için oldukça yerinde bir karar olmuş. 20 saate kadar sürecek bir etkinlikte rahatlıkla kullanılabilir bir ekran.

2.3.8 ile birlikte gelen büyük fontlu koşu ekranı, öncekinde biraz küçük kalabiliyordu yeni hali çok iyi. Yine bu firmware update ile koşu içerisinde müzik çalara müdahale edebiliyoruz.

Çok yoğun bir firmware update sürecinden geçiyor. Genellikle karşılaştığım değişiklikler iyi görünüyor. Doğru noktalardaki eleştirileri dikkate aldıklarını görüyorum. Giderek daha derli toplu ve sezgisel bir arayüze dönüşüyor.

2 Beğeni

@erol Erol bey merhaba. Ara ara sizi rahatsız ediyorum. Kusura bakmayın. Hiç saatin adım sayması ile ilgili problem yaşadınız mı? Gün içindeki adımları şu anda saymıyor. Sabit 0 adım olarak görünüyor. Bildiğim kadarıyla günlük adımları da sayıyor cihaz.

5 ayda iki defa sapıttı saat birinde yürüyüş modunda kafasına göre km artırdı 3 km birden 18 oldu.bir defada yine yürüyüş modunda durdugum halde oldugm yerde hareket ediyormus gibi gördü haritada ögle cizdi etrafımda dolanmış gibi , km devam etti
Birde daha önceden parkurun haritasına yüklemiştim aylar önce sonra o parkurda kosarken rotadan cıktı uyarısı verdi titredi cidden rotadan cıkmıstım

Burada yazılanları okuyarak ben de bu saatin 2s versiyonunu aldım. Geçiş yaptığım saat Suunto Ambit3 Peak Black.

Suunto’dan oldukça memnundum ancak zamanla bildirimleri saatten okuma ihtiyacım belirdi. Sunnto gelen bildirimleri, birkaç kelime ile gösteriyor yalnızca. Belki yazılımsal olarak kolayca düzeltilebilirdi ancak olmadı. Yeni bir model beklerken de seri sonlandırıldı ve Spartan piyasaya sürüldü. Garmin düşündüm ancak son çıkan Fenix 5 Plus serisini fazlasıyla pahalı buldum. Özellikle de Amazfit Pace 2’yi gördükten sonra.

Birkaç gündür kullanıyorum ve arayüze alışabilmiş değilim. Günlük aktivite takibi, uyku, nabız bilgileri ve akıllı saat özellikleri bence çok kullanışlı olmuş. İki saatin bataryaları arasında dağlar kadar fark var. 3 yıllık Suunto’mu 1 haftadan önce şarja takmazken (ortalama 2 hafta) Amazfit’im ile üçüncü günün sonunu görebilmiş değilim :slight_smile:

Suunto’yu konum bulma amaçlı kullanmak istediğimde yada navigasyon yapmak istediğimde utm, coğrafi, mgrs koordinatlarını kullanabilirken Amazfit ile yalnızca mevcut konumumun coğrafi koordinatını elde edebiliyorum. Manuel olarak veri girip navigasyon kullanma durumu şuan için yok sanırım.

Suunto ile kullandığım bluetooth nabız bandımı sorunsuz olarak bu saat ile kullanmaya devam edebilmekteyim.

Fiyatı uygun olduğu için en azından denemiş olurum diyerek almıştım ama şuan için kullanmaya devam edecek gibiyim. Bu gidişle Suunto ya yedek kalacak yada elden çıkaracağım :slight_smile:

1 Beğeni

Pace 2S bugün 3 saatlik bir koşu sonuna doğru %15 ile batarya zayıf uyarısı verdi. Koşu başlangıcında şarj durumu %70 seviyesinde idi. Kullanım esnasında saatim nabız bandına ve telefonuma bağlı idi. İkazı aldıktan sonra telefonumun bluetooth bağlantısı kestim ve %14 seviyesinde koşumu tamamladım. Trail Run modunda kullanmaktaydım. Bataryayı böyle hızlı tüketenin telefon olduğunu düşünmekteyim.

1 Beğeni

Nabız bandı+ Bluetooth müzik kombinasyonuyla kullanırsanız o şekilde batarya süresi konusunda da meraktayım.

Selam,

Telefona bağlandığınız anda batarya çok hızlı düşüyor. Bende aynı problemi yaşadım. Telefona kendim bağlamadığı halde sadece bluetooth açık olduğu için kendi bağlantı kurmuş ve koşunun yarısında pil bitti.

İlk defa yanlıs ölçüm yaptı run to sky da 22 km ye kadar sıkıntısız geldi sonra birden 1.5 km fazla gösterdi yarıs zaten 27 de bitiyor baya sevinmiştim :slight_smile: birde bu gün güncelleme geldi tuş kombinasyonu değişti yine

Konunun açılışından bir yılı aşkın süre geçmiş, uzun süreli kullanımda memnuniyetsizlik yaratan bir durum var mı? Bu konuda görüşlerinizi belirtebilir misiniz :slight_smile:

5 yarışta kullandım ve günlük kullanıyorum bir yıldır ben cok memnunum

Merhabalar, buradaki incelemeyi ve yorumları okuyarak Amazfit Stratos 2s aldım.

Bir kaç gündür kullanıyorum ancak bugün değişik bir şey oldu. 5k koştum ya da öyle sandım çünkü amazfit uygulaması ve saatin kendisi 5k olarak gösteriyor ancak strava’ya 4.66 olarak paylaştı. Hadi dedim, strava çoğu zaman kendiliğinden düzeltiyor, bu sefer saatten gpx dosyasını aldım, hem strava’ya hem de runtastic’e upload ettim yine 4.66k çıktı.

350m çok değil gibi gözüküyor ama 5k için çok. Acaba saate mi sorun var, alalı bir hafta olmuşken iade mi edeyim? Gerçi bundan önce 2 tane koşu yaptım, aynı anda hem nike run hem de runtastic açtım neredeyse aynısını ölçtü. Ama bu sefer beni kandırdı, tam da pace’im artmış diye sevinmiştim :rofl::rofl:

P.S. Dün de 5k’nın 1k’sını 3 pace’le koştuğumu söyledi, mümkün değil, 3 pace’le ölsem koşamam, benim ortalama pace’im 5-6 arası. Ama toplamda hata yapmadı.

ilgili saat ile tecrübem yok fakat, koştuğunuz süre içerisinde gps bağlantısı ile ilgili sorun olmuş olabilir mi ? enteresan şekilde son dönemde ben de daha önce sorun yaşamadığım alanlarda gps sorunu yaşamaya başladım, koşuya başlamadan önce gps onayı almak daha uzun sürüyor son bir kaç haftadır (havadaki nemden dolayı olabilir mi emin değilim)

Bahsettiğiniz sorun geçen yılın ortalarında yayınlanan bir yazılım güncellemesi sonucunda bazı kullanıcılarda oluşmuştu, sonrasında düzeldi diye biliyorum. Saatiniz güncel yazılımı mı kullanıyor? Amazfit kullanacağı uyduların konum verisini internetten alır (assisted gps), mesafesini tam olarak bildiğiniz bir parkurda saati önceden telefona bağlayarak (ve uydu güncellemelerini almasını sağlayarak, aksi halde uyduları tek tek kendisi belirlemeli ki bu da uzun sürer) test edin. Yine mesafe sorunları çıkarıyorsa donanımsal bir sorun olabilir. Kaydettiğiniz gpx dosyasını bana yollamanız mümkün olur mu?