Xiaomi Amazfit Stratos (Pace 2) İnceleme

amazfit stratos kullaıyorum. çok ta memnunum. koşu kayıtlarını anında Strava ya gönderiyor ama yüzme kayıtlarını göndermiyor. bu konuda bilgisi olan var mı? böyle bir özelliği yok mu yoksa ben mi ayarını yapamadım…

Merhaba. Saati bilgisayara baglayip içerisine muzik veya rota ekleyebilen varmı? Benim saatimde bòyle bir problemim var ve bu sorun nedeniyle satici firmaya (cepport) geri yolladim. Firma saatin boyle bir ozelliginin olmadigini varsa bile guncelleme sonrasi iptal edilmis olabilecegini ve saatte problem olmadigini belirtip geri yolladi.

müzik ve harita yüklenebiliyor. ben 5-6 aydır kullanıyorum. güncelleme ile bu özellikler gitmez sanmam. akşama deneyeyim güncelleme sonrası…

Amazfit’in ve Mclaren’ın sayfalarındaki haberlere bakılırsa giyilebilir teknolojiler alanında beraber çalışmak için adım atmışlar. Amazfit (Xiaomi) teknolojik yeterliliği yüksek bir şirket, özgünlük ve sporcu bakış açısı sorunları vardı. McLaren’ın desteği ile bu konuda büyük adımlar atabilirler. Zaman gösterecek.

https://www.mclaren.com/appliedtechnologies/news/mclaren-applied-technologies-announces-strategic-collaboration-huami/

Bir diğer ortak çalışma haberi ise Timex’den geliyor. Saat üretiminde oldukça eski ve spor saati yapsalarda pek öne çıkaramayan bir şirket Timex. O da Amazfit ile birlikte çalışıyor. Ortalık fena karışacak gibi görünüyor :slight_smile:

http://en.amazfit.com/news-detail.html?id=26

6 Beğeni

Merhaba. Training peaks programına amazfit pace 2 de kaydettiğimiz antrenmanları nasıl aktarabiliriz?

Stratos’un Ali Express’ten gelen şarj ünitesi süper çalışıyor, saat için çok uyumlu yapılmış, tamamen sarıyor ve saat hiç hareket etmiyor / şarj akışı kesilmiyor. 5 dolar için süper sonuç :slight_smile: Biraz kaba görünse de şarj ederken koluna takmaya da uygun. Memnun kaldım açıkcası.

Bu arada Stratos’a arada gelen (ve benim görmediğim) güncellemeler ile saatin hoşlanmadığım birkaç yerini düzeltmişler. Özelliklede aktiviteyi başlat / devam et butonunun yer değiştirmesi canımı sıkıyordu. Bunu düzeltelerek üst tuşa aktarmışlar. Bu güzel bir gelişme. Daha tamamen inceleyemedim ama görebildiğim değişiklikleri beğendim doğrusu.

Not : Stratos’un kutudan çıkan şarj ünitesi saatin kayışının takılma bölümlerini sıkıştırarak yerinde tutma esasına göre tasarlanmıştı. Bunun çok doğru bir yaklaşım olmadığını, zamanla bu bölümü aşındıracağını düşünüyordum ki forumdan bir arkadaşımızın saatindeki bu parçanın yerinden çıktığı ve kaybolduğu haberini aldık. İlk bakışta monoblok gibi görünen bu parça aslında kayışın takılacağı bölümün zayıf görünümünü gizleyen bir kaplama niteliğinde. Bu şarj ünitesi saati sıkıştırarak yerinde tutmuyor. Bu sebeple bu bölümün yerinden çıkmasına sebebiyet verecek bir zorlamaya neden olmayacaktır. Bu şarj ünitesinin alınma sebebi pek kısaca olmasa da budur :slight_smile:

6 Beğeni

Merhaba Erol bey
bu saatin ana menusu çincedir. ve aldıgım bilgileri içersinde çinceden türkce veya başka bir dille cevrilmiyor dogru mu ? Yanliş bir bilgi mi aldım ben yoksa ? çince kaldıgı için ben bu saaten vazgeçtim de ondan.

iyi koşmalar dilerim
önder

Merhaba,

Eğer Amazfit uygulamasına Strava hesabınızı eşleştirdiyseniz, uygulama vasıtasıyla antrenman bilgilerinizi doğrudan Strava üzerine aktarabiliyorsunuz. Strava üzerinden de ilgili antrenman bilgilerinizi .tcx formatında dışarı aktarıp sonra da Training Peaks’te içe aktarabilirsiniz. Şuradaki adrese bakabilirsiniz: https://help.trainingpeaks.com/hc/en-us/articles/204070254-How-do-I-migrate-my-workout-data-from-Strava-into-TrainingPeaks-

Eğer strava kullanmıyorsanız, saat üzerinde antrenman bilgilerinin bulunduğu sayfaların en sonunda dışarı aktar diye bir seçenek mevcut. Bunu seçerseniz saatin içinde /sdcard/gpxdata dizinin içierisine .gpx formatında aktarılıyor veri. Training Peaks’i hiç kullanmadım ama şu sayfada anlattığı gibi manuel olarak gpx dosyasını aktarabilirsiniz diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim. Mfcetin.

Çin üretimi birçok elektronik üründe olduğu gibi Stratos’un da Çin ve Uluslararası olmak üzere iki versiyonu var. Uluslararası versiyon birçok dilde kullanılabiliyor, kurulumun ilk aşamasında hangi dili kullanacağınızı seçiyorsunuz. Alacağınız ürünün international versiyon olmasına dikkat edin mutlaka.

2 Beğeni

Yukarıda yazılanlara baktığımda saatin update’lerden sonra pil süresinin düştüğüne dair yorumlar görüyorum. Detaylı bir şekilde yazacağım ama kısaca saat artık Run modunda ekranı kapatarak çalışmıyor, sürekli canlı data gösteriyor. Trail modda açarsanız eskisi gibi aralıklı yenileme esasına göre çalışıyor. Seçenekli olduğuna dair bir ayar göremedim. Sürekli ekranı yenilediğinde elbetteki saatin pili daha kısa gidecektir, pili tamamen şarj ederek aktivite modunda benim saatimi çalışmaya bıraktım. Tam olarak ne kadar ölçümleyebileceğini göreceğiz. Canlı datayı daha çok seven biri olarak böyle bir geliştirme yapmalarını çok olumlu buldum. Ölçüm süresi de kabul edilebilir aralıktaysa daha da sevineceğim doğrusu.

2 Beğeni

erol hocam, aliexpress’ten aldığınız şarj ünitesinin linkini paylaşmanız mümkün müdür?

Elbette, aşağıdaki link.

Teşekkür ederim. Koşuya yeni başlayan bir amatör olarak saatleri araştırıyorum, baktıkça kafam o kadar karışıyor ki; saatin dahilisinden mp3 dinleme, gps özellikleri içeren saatler arasında stratos ve samsungun s3frontier modeli arasında bir tercih yapmakta zorlanıyorum. bu konuda da kısacık yardım isteyebilir miyim

Sorunuzun kısa bir cevabı yok ne yazıkki. İnceleme amacıyla bana gönderilmiş bir Samsung Galaxy Watch ile Capadoccia Ultra’da koştum. Sol bileğimde Samsung, sağ bileğimde ise Fenix vardı. Samsung’un iddiası saatin ekranın sürekli açık modda olduğu. Ancak bunu şöyle yapıyor, siz saate bakmazken saat arayüzünü gösteriyor, saate bakma hareketi yaptığınızda ise koşu app’sini. Koşu App’si benim denediğim (2018 CUT) son derece eksikti, saat lansmanında Strava App’sinin olacağı söylenmişti ancak Strava’nın bundan haberi yoktu (saati kullandığım zaman içerisinde de bu app çıkmadı, bugün ne oldu bilmiyorum). Saate bakma ve datanın yenilenmesi arasındaki süre düz olmayan (engebeli) bir parkurda o kadar dikkatini veremeyeceğin kadar yavaştı. Mesafeyi doğru ölçtü ancak pili ucu ucuna yetti. %10 pil kalmışken bana güç tasarrufu moduna geçeceğine dair bir onay ekranı çıkardı. Ben de herhalde ekranı kısacak / kalp monitörünü tamamen kapatacak gibi düşünürken app’den çıkıverdi. Tekrar ikinci bir kayıt açtım ama her iki kayıtta yarıştan sonra yokoldu, hiçbir şekilde yazılıma aktarılamadı. Dolayısı ile bana kısıtlı bir süre için verilmiş bu saatin birebir karşılaştırmasını (Fenix / Samsung) yapamamış oldum. Kullandığım koşu öncelikli saatlerin hiçbirinde böyle birşey yaşamadım.

Kişisel fikrim koşmayı hayatınıza ciddi bir aktivite olarak sokmak istiyorsanız (ve tabi uzun süreli koşular yapacaksanız) bu tip telefon üreticisi markaların saatlerine bakmayın. O saatler dijital bir saat / telefon arayüzü hizmeti vermenin yanısıra spor app’si bulunduran ama bunu yeteri kadar iyi yapamayan üniteler (iyi yapsa bile bu seferde pil ömrü yetişmiyor). Neredeyse hiçbiri aktivite esnasında şarj edilemiyor, edilebilenler de ise şarj ünitesi saate sabitlenemiyor. Amazfit Stratos bir istisna, aradan geçen sürede yazılımı çok geliştirmişler. Ucuz fiyata iyi bir koşu saati. Biraz daha yukarı çıkmayı göze alabiliyorsanız (ki Samsung Stratos’tan pahalı) Polar Vantage M modeline bir bakın. Tamamen su geçirmez değil, rota takibi de yok. Ama özünde bir koşu saati ve kullandığı GPS çipi Sony’nin Stratos/Suunto 9/MARQ serisi Garminler’de kullandığı (dolayısı ile Fenix 6’da da kullanılacak olan) oldukça başarılı bir seri. Yani 900 liralık saatin içindeki çip, Amerika fiyatı 1500-2500 dolar arası olan MARQ serileri ile aynı demeye çalışıyorum, bu beni çok eğlendiriyor doğrusu :slight_smile:

1 Beğeni

Erol Hocam bu stratos’un yeni versiyonu ile ilgili bir duyumunuz var mı?

Erol Bey koşunun teknoloji kısmıyla ilgili paylaşımlarınız harika, bu işin üstadı olarak görüyorum sizi. Verdiğiniz bilgiler gerçekten müthiş. Emeğinize ve kaleminize sağlık…

4 Beğeni

Teşekkür ederim Halil bey.

Maalesef, herhangi bir haber yok bu konuda.

Erol bey…bilgileri için teş.ederim elinize kolunuza sağlık…emeğinize sağlık…