Varda Ultra Trail

Detaylı bilgilendirme için teşekkürler @tugrulpeker , peki manzara, görülecek yerlerin güzelliği vs açısından 14K ve 27K arasında kalsan hangisini tercih ederdin?

1 Beğeni

ikisinin manzaraları da güzel ama 27 daha tatmin edici. Bir de yarışa trenle gitmek değişik bir deneyim olacaktır.

5 Beğeni

Cappadocia cut 119 dan sonra Adanaya gidek mi şalgamından içek mi diye sezon finali olsun maksadıyla varda 67k son anda kayıt yaptırdım. Ama @tugrulpeker kardeşimin yazdıklarını okuyunca şöyle bir aydınlanma geldi. Yağmur, batonn, iniş, çıkış….yani çok eğleneceyuk…

5 Beğeni

Yarış haftasına girmek üzereyiz. Bugün Adana Running Club 5 ekibe ayrılarak işaretlemelerin büyük çoğunluğunu bitirdi. Hava, doğa çok güzeldi, sincaplar, kuşlar, güzel çiçekler, mantarlar, bolca mutlu olduk. cp2-cp4 arası 50 değil 20 metrede bir işaret attık arkadaşlar, hayrını görün :slight_smile:

Sapaklara tabelalar yerleştirilecek ama dönüşlere fazlaca dikkat ettik ve sizlerde rotayı mutlaka yükleyiniz, çoğu yerde telefon çekmeyebiliyor. Saati olmayanlar veya yükleyemeyenler maps me uygulaması üzerinden akdeniz bölgesinin haritasını indirerek, offline kullanabilirler.

13 Beğeni

Süpersiniz, emeklerinize sağlık, sabırsızlıkla 67k finisteki adana ve ciğerleri bekliyoruz…

4 Beğeni

@tugrulpeker detaylar için teşekkürler. Paylaştığınız görsellerde doğa beni çok etkiledi, 27K parkurunda koşacağım inşallah. Trenle start noktasına gitmek gerçekten mükemmel bir deneyim olacak gibi görünüyor. Ayrıca, şu anda baktığımda Itra yarışı onaylamış olarak görünüyor bu çok güzel bir gelişme. :dancer:

6 Beğeni

Yarışa katılanlar umarım keyifli ve güzel vakit geçirmişsinizdir. İlk Vlog’u Ayberk Bey yüklemiş.
Ekipçe anlatacak çok şeyimiz var, koşucularında bir o kadar hikayesinin biriktiğini düşünüyorum. Katılan ve destek veren herkese kendi adıma ve ARC adına teşekkür ederim.

8 Beğeni

Varda ultra trail 67 k yarış raporum,

Kutsal topraklardaki ilk yarış, genelde son söylenen şeyleri bu sefer memleketime torpil geçerek ilk başta söylemek istiyorum, MUHTEŞEM bir organizasyon mükemmel bir rota ve inanılmaz güzel bir yarıştı! işaretleme sorunsuz, bitiren büfesi efsane, yarış polarları çok şıktı.

Öncelikle Adana running club üyelerinin hepsine ayrı ayrı teşekkürler… ilk defa düzenlenen bir patika yarışı, sanırım anca bu kadar muazzam olabilirdi. :smiley: Sonrasında adana büyük şehir belediyesi çalışanlarına ve Zeydan Başkana! Destek vermek mühim, yarışçılarla beraber parkurda olması ve yakından ilgisi takdire şayan! Sanırım yeni genel başkanları (Özgür Özel) maraton koşucusu olmasının etkisi de büyük oldu :smiley: (şimdilik siyaset bu kadar) Organizasyonla ilgili daha çok olumlu şeyler söylerim de abartmayım, seneye gelin siz de yaşayın diyorum şimdilik! yine de acaba neyi eleştirebilirim diye düşününce aklıma sadece yarışın start noktasında bir wc vardı biz 67 k cılara, biraz sıra oldu. 14k koşanlar için seyyar wc geldi ise sıkıntı olmamıştır ama olur ya gelmemişse bu durumu eleştirebilirim. Bu da nazar boncuğu olsun :wink: tabii forumdan katılan arkadaşların farklı eleştirileri olabilir merakla bekliyorum.

Gelelim yarış raporunun teknik kısımlarına, depremden sonra hala kurmaya çalıştığım düzenden dolayı sağlıklı bir antrenman yapamadan girdim. (ev taşımak yüzünden) Bir de bu sene inanılmaz geçen yaz ayında 1-1 buçuk ay spora ara verdim ilk defa. (hem ev işleri hem de sıcaklar) Sonrasında varda yarışı duyurusu olunca yaklaşık 1 ay öncesinden yeniden koşulara başladım. Kafamda 8 – 8.30 saat hedefi belirlemiştim. Bu da yaklaşık haziranda koştuğum Kilikya ultranın süresine denk geliyordu ama burada önemli ayrıntı yaklaşık 10 km daha uzun ve 1100 mt daha fazla irtifa olmasıydı. Derken, yarış haftasına girerken bir anda Taşucu backyard karşıma çıktı ve ona da kayıt oldum. Bununla beraber bir anda varda ultraya olan motivasyonum yarı yarıya indi. Gerçekten zihnen ikiye bölündüm bir an. Çünkü backyard bambaşka bir kafa, hazırlığı olsun, gidip gelmesi, yemesi içmesi bunlar hep koşucunun planlaması gereken şeyler olduğu için bu durum devamlı aklıma takılır oldu. (son dakika kararı yanlış oldu sanırım) Hatta genelde böyle yarışlarda, önceki gece uyuyamama sorunu yaşarım (hepimiz gibi) bu sefer direk vurdum kafayı deliksiz uyudum. Taşucu backyardın tek olumlu etkisi bu oldu :smiley: ve yarış sabahı start noktasında yerimi aldım, ortalarda olacak şekilde kendi hızımda ilerledim, ilk cp den sonra sonu olmayan çıkışımıza başladık, neyse ki yürüme hızım fena olmadığı için bu kısımda yürü koşlarla tempomu korudum, arkasına diz kapaklarını bitiren 9km lik bir iniş, belemedik mevkiine doğru. (bu kısımda 6-7 kişiyi geride bıraktım) O cp ye geldiğimde (40.km) arkadaşlar güzel dileklerle uğurladılar, ben yarışın neredeyse bittiğini düşünürken asıl parkurun en acımasız kısımları beni bekliyordu! bu cp den Veli diye bir koşucu arkadaşla beraber çıktık, kendisi 4. Ve 5. Olduğumuzu söyledi genel klasmanda, ben de ilk defa yerimi burada öğrenmiş oldum. (40 ve 54.km ler arası geçilen güzergah anlatılmaz yaşanır cinstendi!!!) Öndekilerin çok ileride olduğunu belirtince (ki çok da değillermiş) bana biraz rahatlama geldi ve tempomu düşürerek acımasız yokuşları beraber çıkmaya başladık. Artık yerimi kabul etmiştim ya 4. Ya 5. Olarak geçecektim ve bir hafta sonra Taşucu yarışını düşününce kasmanın bir anlamı yoktu bu kısımda. Aklımda sadece acaba sub 8 olur mu planları başladı. (olamadı.) Sonrasında yaklaşık 56km de 2 arkadaşın bizi yakaladığını fark ettim. İşte bu noktada buna izin veremezdim:) ve teknik iniş karşıma çıkınca (ki çok severim) vitesi arttırarak yoluma devam ettim. Sanırım 56-finish arası kısmı en hızlı ben geçmiş olabilirim. 56.km de beraber olduğum arkadaşlara 8 ile 18 dk arası fark atarak bitiş çizgisini geçmiş oldum. 8 saat 4 dak… genel klasman 4. yaş grubu 1.lik geldi. Finish e uzanan yokuş ise akıllara zarardı, buna değinmeden geçemezdim :upside_down_face:

Bu şekilde sağlıklı bir yarış oldu benim için. Beklediğim süre aralığında bitirdiğim için mutluyum. Bu hafta backyard a hazır mıyım bilmiyorum ama bir başka macera beni bekliyor. :smiley:

Herkese sağlık mutluluk dolu antrenman ve koşular dilerim.

@tugrulpeker hem yarış öncesi hem yarış sırasında desteğin için ayrı teşekkürler, bu hafta bunları konuşacak çok vaktimiz olacak gibi taşucunda :smiley:

Atladığım birçok konu olabilir, bir an önce raporu yazıp hafta sonuna odaklanmak istediğimden elimden geldiğince detaylı yazmaya çalıştım. Yine de sorunuz olursa buradayım :wave:t5:

Ayakkabı nike pegasus trail3
Beslenme züber lokma + yer fıstığı (cp noktalarında canım ne isterse) + wup carb+3

10 Beğeni

Bu yıl kısmet olmadı ama seneye umarım gelebilirim. Böyle güzel bir yarışı bize kazandırdığınız için sizlere teşekkür ederim.

5 Beğeni

Teşekkürler Namık Bey, gözlerimiz sizi aradı. Seneye inşallah. Sevgiler.

3 Beğeni

Asla Durma - Vlog - Kim yaptı bu parkuru?
27K Train Trail

8 Beğeni

Kudret Altak Vlog 14K Bridge

7 Beğeni

Varda ultra trail takvim, iklim ve hava şartları bakımından mükemmel bir zamana planlanmış, birkaç hafta önce olsa aşırı sıcaklar, bir kaç hafta sonrası soğuklara maruz kalabilirdik. Ben 27k parkurunu deneyimlemiş olmaktan keyif aldım, başlangıçtan ilk 7km kadar akıp gitti, sonra yükselmeler başladı ve muhteşem vadi, kanyon, doğa içeresinde tehlikesi azımsanmayacak kadar önemli patikalarda ilerledik, işaretleme çok başarılıydı, ilk cp belirtilen mevkiden bir km daha ileride karşılasada güzel konumlanmıştı, ikinci cp de aynen bir km kadar daha ileride, Gavur deresi mevkiinde (17-19.km ler) sert inişler hızları bayağı yavaşlatsa da işaretleme ve yönlendirmeler ile kolay geçildi, cp ler yeterli ve karşılamalar çok içten ve sıcaktı, bitişe yaklaşma tırmanışı ise antrenmansız gelenleri çok üzer nitelikte, batonları yanında getirmiş olmam sayesinde tırmanışı kolaylaştırdım. Emeği geçen herkese çok teşekkürler… Saygılarımla.

11 Beğeni

Varda’da 27K koştum. Öncelikle, merkeze bu kadar uzak ve start-finish noktası birbirinden farklı, şartların bu kadar zor olduğu bir parkur için çok kaliteli bir organizasyon gerçekleşti. Yarışın genelindeki ve CP noktalarındaki görevliler gerçekten işlerinin hakkını fazlasıyla vererek kusursuz çalıştılar. Belediye başkanı Zeydan Beyin tek tek herkesle ilgilenmesi harikaydı.

Benim tek eleştirim; özellikle son yokuş gerçekten çok sertti, pek çok koşucu ve ben böyle bir yükselti beklemediğimiz için yarışın son km’leri gerçekten çok fazla zorladı. Seneye yapılacak organizasyonda gavur deresindeki riskli noktalar ve en sondaki yokuş revize edilirse bence daha rafine bir parkur haline gelebilir. Erciyes SKY Trailden sonra beni en çok zorlayan trail yarışı bu oldu :smile: Emeği geçen herkese teşekkürler.

10 Beğeni

27km parkurunu koşan biri olarak evet zormuydu zordu, yıpratıcıydı ama bikaç eksik giderilirse önümüzdeki yıllarda Teknik Trail olarak TRde ilk5e girer ki umarım uluslararası da :+1: kabul görür.
Start noktasına trenle götüren başka yarış varmıdır bilmiyorum :slight_smile:
Tahta köprüden sonrasında yukarıya finiş noktasına çıkış bitirici vuruş oldu. En çok kulaklar orda çınlamıştır :grin:
Emeği geçen herkese teşekkürler, organizasyon çok güzeldi.Mutlaka gidin, tecrübe edin.

7 Beğeni

67 parkurunda zevkle yarıştım. Uzun bir koşu raporuda yazacağım. Zamanlama, parkur, hava şartları ve organizasyon olarak muhteşemdi. Gönüllüler KN ‘da suyumuzu, çorbamızı, sodamızı itina ile doldurup ikram ettiler. İşaretler yerli yerindeydi. Sadece son çıkışta çalılıkta gps sinyalide gidince o orada karanlığa da kalınca kısa bir problem oldu.
ADanadır düzdür deyüp , laylaylom 10 saatte bitirirm diye düşünmüştüm.11.25 de zor bitirdim.
Vadinin yanaklarında ki yollardan tırmanmak çok Zevkli, aşağısı uçurum yukarısı heyelan, önünde taşlık yol ve sonunda ki
İniş bile teknik. Bunları geçtik ama gavur deresine inen yolu hiç anlatmaya gerek yok, hiç zorlanmadık, çünkü yürüyemedik, ama ayakta kaldık. Başımıza gelenleri uzunca paylaşacağım, tabiiki ciğer ve kebabıda…

8 Beğeni

Yarış biteli 1 hafta olmadan sonuçları ITRA’ya bu kadar hızlı aktardıkları için ayrıca bir teşekkür daha edelim :star_struck:

4 Beğeni

Fotoğraflar yüklendi efem duymayan kalmasın.

4 Beğeni

https://medium.com/@husy72/varda-ultra-trail-67k-2023-c0b3ad2e159d

Gecikmelide olsa raporum, @tugrulpeker

13 Beğeni

Emeğinize sağlık, güzel duygularla ayrılmanıza çok sevindik. Seneye tekrar bekliyoruz. :heart:

Not: Ama yokuşları ve zorluğu ben söylemiştim :slight_smile:

3 Beğeni