UTMB ve Ironman - World Series

Biliyorsunuz Ironman şirketi UTMB ile ortaklığa gitti.

Siz bu ortaklık hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bu patika koşuları dünyası için ne ifade ediyor sizce?

5 Beğeni

Xtreme triathlon yakındır o zaman utmb içerisinde🙂
Ayrıca her iki taraf için de maddi ve manevi güçlerin birleşmesi anlamına gelebilir ama tabii zamanla bu ortaklığın artıları eksileri ortaya çıkacaktır.

2 Beğeni

Birleşmeyi duymamıştım, güzel farklı yarışlar çıkabilir.

1 Beğeni

İki büyük markanın birleşmesi güzel sonuçlar getirecektir.
Tüm dünyada artan spor turizmine farklı branşları içeren değişik konseptler yolda demek bence. Tabi Ağustos’taki Utmb Ana etkinliğe ne şekilde dahil edilebilir onu göreceğiz.
İlgiyi ve katılımı artıracağı kesin olmakla beraber katılım şartlarını da ciddi seviyelerde tutabilir. İzleyenler için keyifli olur. :blush:

1 Beğeni

Ultra-Trail World Tour’un adı artık geçmiyor. Kendi liglerini kuruyor gibiler. İpler tamamen onların eline geçecek demektir. Şimdilik puan veren diğer yarışlardan ücret talep etmeyeceklerini söylüyorlar ama hepimiz biliyoruz ki bütün mesele “duygusal”.

Golden Trail Series ilk çıktığında şaşırmıştım ama görünen o ki onlar bu birleşmeyi önceden duyup alternatif bir lig kurma çabasına girmişler. (Bu arada Golden Trail Series artık daha çok ilgimi çekiyor.)

Alternatif ligler kurulmalı. Türkiye’de biz de bir lig kurmalıyız. iki-üç organizasyon bir araya gelip 10 yarış belirleseler, tek bir kişinin yönetebileceği bir lig kurulabilir. Bizler de özellikle bu yarışlardan en az ikisini-üçünü koşup puan toplamak gayesinde olurduk, herkes kazanırdı.

Şimdi sadece UTMB için puan toplanıyor dolayısıyla odak noktasında tek bir yarış oluyor. Koşucuları eğlendirip motive edecek oyunlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. IRONMAN bunu görüyor ve buradan para kazanacaklar. Muhakkak kalite de artacaktır ve koşmam da diyemem ama alternatif hedeflere ihtiyacımız var.

Not: Dikkat çekmek adına buraya birkaç isim yazsam mazur görülür umarım. @caner @MaratonKardesliktir @ALPER @HalilAksoy @PolatDede

5 Beğeni

Lig fikrini hiç düşünmedim ama kulağıma hoş geldi. Triatlon’da sezon olması, puanlı yarışlar ile sezon sonu da sıralama olması hoşuma gidiyor mesala. Koşuda da hem takvim birliği hem de hedef belirlemek adına güzel olabilir.

Sedat Bey bu arada ben kar amacı gütmeyen bir organizasyonda gönüllü olarak ekipte bulundum. Hala da aynı şekilde gönüllülük esasıyla aynı ekiptenim ancak resmi olarak organizatör maalesef değilim, bu işten kazanç sağlamıyorum. Söz ve oy hakkı sahibi olamam kısacası ama fikir olarak dediğim gibi kulağa hoş geliyor, olsa katılmak ve takip etmek eğlenceli olabilir.

4 Beğeni

@HalilAksoy Lig fikrinin sizin de hoşunuza gitmiş olmasına sevindim. Sonuca varacak bir amaç için puan toplamak beni çok motive ederdi… Halil Bey, sizi de ilgili gördüğüm için fikrimi paylaşmak istedim. Ekibin içinde olduğunuzu biliyordum ama işin özünü bilmiyordum, şimdi öğrenmiş oldum. Lütfen kusuruma bakmayın.

2 Beğeni

Aklıma ilk gelen aslında futboldaki “Avrupa Süper Ligi” girişimi oldu.
Oradaki ana sebepleryine “duygusal” olmakla beraber farklı sebepleri vardır.

Ben Utmb - Ironman işbirliğine olumlu bakıyorum. Multisporların hayatı farklı şekilde etkilemesi ve birçok yapıyı organizasyonu değiştirmesi kaçınılmaz. Hedef kitlenin beklentileri kadar beklentileri şekillendirmek de bir inovasyondur.
Peki ülkemizde bu ne şekilde ilerleyebilir ve geliştirilebilir;
Bu iş de ülkemizde bir lig olabilir ve bu ligdeki yarışların zorluğuna, çeşitliliğine ve hacmine göre farklı puanlandırılabilir. Belki de Balkanlar Ligi, belki de Avrupa Ligi…
Güzel olan ve umut vaad eden tarafı şu ki Türkiye; jeopolitik, fiziki,coğrafi, kültürel ve tarihsel, turizm tecrübesi, altyapı, insan kaynağı olarak hiç de fena bir durumda değil.
Spor turizmi konusunda elimizde harika markalar var… #cappadociaultratrail #alanyaultratrail #iznikultra #tahtalıruntosky gibi…
Daha da fazla yatırım ve girişimle harika işler olacak.
Argeus’tan Aydın abi, Caner Odabaşoğlu, Polat Dede, gibi tecrübeli isimler harika işlerine yenilerini eklerler belki ne dersiniz :slight_smile:

4 Beğeni

Farklı bir bakış açısı için aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz:

Dağcılıkta Everest’te gerçekleşmiş olan "ticarileşme"nin patika koşularında vücut bulmuş hali artık UTMB. Son 2-3 yıldaki gelişmeler zaten bu noktaya geleceğini gösteriyordu.

Herkes kendi bakış açısına göre olumlu veya olumsuz bir gelişme olarak görebilir, sanırım kolay kolay da fikrini değiştirmez. Koşu camiası çok geniş bir yelpazeye sahip. İsteyen kendi de koşabilir sonuçta UTMB rotasını, illa UTMB® koşmak gerekmiyor. Hatta belki daha çok bu şekilde koşan çıkar bu gelişmeden sonra.

Ama Avrupa özelinde, trail ve sky koşularının uzun süre koruduğu “gönüllü oluşumların organize etme” karakterini hızla kaybederek profesyonel organizasyonlara dönüşümünün bir kilometre taşıdır demek galiba yanlış olmaz bu gelişme için.

13 Beğeni

Fransızca olmakla birlikte buradaki makale biraz ayrıntılarından bahsediyor. Önemli noktalardan birisi UTMB World Series’in (UWS) parçası olabilmek için organizasyonun sahipliğinin UTMB Group veya Ironman şirketlerine geçme zorunluluğu. Bir nevi satın alınma denilebilir. Dünyayı, Amerika, Çin ve Hongkong hariç Asya ve Okyanusya Ironman’in sorumluluğunda ve geri kalanı ise UTMB Group olmak üzere paylaşmışlar. Ultra Trail World Tour’un (UTWT) mevcut üyelerine teklif yapıldığı söyleniyor, dolayısıyla eğer bir istisna olmadıysa ve eğer sahiplik değişikliğini kabul ederlerse Kapadokya’yı da “Cappadocia Ultra Trail by UTMB” olarak listede görebiliriz. Belki şimdiki sponsorlarının Salomon olması bir uyumsuzluk yaratabilir. (Salomon’un kurduğu Golden Trail Series daha çok kısa yarışlara odaklı ve Kapadokya’nın mevcut formatına uymuyor). Muhtemelen yakın zamanda durum daha netleşecektir.

Yine doğruluğu zamanla anlaşılır ama etkinliklerin yerel organizasyonunda bir değişiklik olmayacağı, fakat getirecekleri aynı standartların takip edileceği iddia edilmiş. UTWT’in bir “eksikliği” olarak “bağımsız” etkinliklerden oluştuğunun ifade edilmesi ve ortak bir “pazarlama” planı ile daha “küresel” bir şey yapmak istediklerini söylemeleri dikkat çekici (sanırım şaşırtıcı diyemeyiz). En baskın (dominant) trail serisi olmak hedefindeler ve Ironman ile olan birliktelik de buna bağlanmış.

Makale aynı zamanda bazı bilinen yarışların organizatörlerinin fikirlerine de yer vermiş. Reaksiyonlar şimdillik farklı yönlerde. Geçtiğimiz sonbaharda Ironman tarafından satın alınmış olan Mozart 100 (Avusturya) (dolayısıyla şimdiden UWS’in parçası) ve büyük ihtimalle UWS’nin parçası olacak Ultra Trail Cape Town (Güney Afrika) UTWT sayesinde önemli etkinlikler haline geldiklerini söylemiş ve UWS’nin patika koşularının “gelişmesine” katkıda bulunabileceğini ifade etmişler: “Değişim her zaman bir belirsizlik kaynağıdır ama herkes için olumlu olacaktır”. Penyagolosa Trail (İspanya) ve isimleri belirtilmemiş farklı organizasyonlar detayların belirginleşmesini bekliyor. “Kendimize birçok soru soruyoruz”, “her şeyi henüz anlamadık”, “kimliğimizi kaybetmek istemiyoruz”, “bu yoğun bir baskı” gibi yorumlar görüyoruz. Diğer organizasyonlar ise, örneğin 10 binden fazla katılımcısı olan Festival des Templiers (Fransa), Maxi-Race veya Ultra Trail Harricana (Kanada) gibi, olumsuz yaklaşmışlar ve oluşumun etkinliklerinin ruhuna uygun olmadığını belirtmişler: “UTMB küreselleşme ve “tek model” kartını oynuyor. Herhangi bir öfke duymadan, kendimizi böyle bir sistem ile özdeşleştirmiyor ve bu sebepten bağımsızlığımızı korumayı ve dışında kalmayı tercih ediyoruz.”

Detayları otomatik tercüme ile okuyabilirsiniz. Benzeri haber ve makaleleri de muhtemelen diğer kaynaklarda görürüz.

10 Beğeni

Bir sporcu hayatını kaybetmiş utmb de çek asıllı .bilgisi olan varmı

1 Beğeni

Bu başlık altında şimdilik olabildiğince bilgi var.

2 Beğeni

Son günlerde bu konu Dünya’da gündeme bir numaradan oturdu diyebilirim. Ironman UTMByi aldıktan sonra, 30 tane Stone yarışı ekleneceğini ve bu stonelarla UTMBye katılınacağı belirtilmişti. Fakat daha 2022 tamamlanmadan anonsu yapılan yarış sayısı 40’a çıktı. UTMB çok büyük bir güce sahip olduğu için karlı gördüğü alanlarda bizzat satın alarak, ya da astronomik franchise bedelleri isteyerek lokal yarışları kendi bünyesine katıyor.

Konunun kaynamasına neden olan yarış ise Kanada’dan. Gary Robins isimli yüzünü youtube videolarından görme ihtimaliniz olan ultra maraton koşucusu/organizatörün yıllardır düzenlediği Whistler Alpine Meadow isimli yarışı UTMB takvimine katmak istiyor. Öncelikle organizatörlere ulaşıp satın almak için masaya oturuyorlar. Sonuç olarak organizatörlerle anlaşamıyorlar.

Ardından olan ise, tam bir Sedat Peker hikayesi: Öncelikle Gary Robins’in alacağı izin konusunda önüne pürüzler çıkarılıyor. Ve ta taaa: UTMB, organizasyonu takvimine kattığını açıklıyor. Yani kısacası yarışa çöküyorlar.

Konu hakkında Gary Robins’in yazısına buradan ulaşabilirsiniz:

Amerika’da ve Kanada’da hatta Avrupa’da sporcular, UTMBnin sporun ruhuna aykırı davrandığını düşünerek boykot kararları alıyorlar.

Oldukça fazla kişiye ulaşan Jeff Pelletier ise şimdilik en azından yarışı boykot ediyor.(kendisi Kanada’lı)

Walmsley ise, büyük ihtimalle organizasyonun sponsoru Hoka olduğu için üzeri kapalı destek verdi boykota:

Yarışa çökme hikayesi bir yana, özellikle Jeff Pelletier’in videosunun altındaki yorumlara bakarsanız, Avustralya’dan, Slovenya’dan, Avusturya’dan birçok kişi UTMB organizasyon çatısına girdikten sonra lokal yarışlarının fiyatlarının astronomik arttığını ve organizasyon kalitesinin düştüğünü belirtiyorlar.

Dahası, her yarış, her yarışın fuarında stand açardı. Trans Grancanaria gibi organizasyonlara UTMB dışı ve rakip olduğu için bu sene Chamonix’te stand bile açılmaması durumu var.

Yani şahsi görüşüm, Ironman, trail koşuculuğunun ruhuna aykırı. Bu kadar yarışın olduğu bir dünyada, UTMBye illa da katılmak gerekmiyor. Yaklaşık aynı yerlerden bile geçen birçok organizasyon var. Camia, toplu bir boykotla sporu böyle aç bir şirketin elinden kurtarabilir. UTMB dışında kalan çok çok güzel yarışlar da var.

Fakat büyük ihtimalle, boykot vs çok da yaygınlaşmayacak ve lokal yarışlar daha da zarar görecek ve pahalanacak.

13 Beğeni

@ggg teknoloji, üretim, endüstri vs alanlarda tekelleşmeye yönelik ab ve abd’de çeşitli kurallar, denetimler var.Haberlerden duyduğum.Belki bu konuda da bir düzenlemeye gidilir, tekelleşmeyi önleyecek şekilde.

Ama bu organizasyon ülkemize gelse umtb, utdb, utcmb,ayran adam gibi fason isimlerde türevleri çıkar, ava giderken avlanır :upside_down_face:

3 Beğeni

Kilian ve Zach Miller’dan boykot çağrısı

https://www.instagram.com/p/C14Jl4FM-YG/

8 Beğeni

Ortalık karışıyor, vaziyet alın.

4 Beğeni

Kapadokya ya çökmez inşallah Utmb

3 Beğeni

Boykot yoluyla UTMB’yi baskı altına almaktan ziyade sanki “biz de bir alternatif üretelim” çağrısı gibi geldi bana. “Biz bir yarış belirledik” cümlesinden bunu çıkarıyorum. Kilian ve Zach’ın mailinden çok vo2maxcoaching’in post altına düştüğü notun içeriğinin beni şaşırttığını söylemem gerekir. Birhayli ağır şeyler yazmış.

4 Beğeni

İçeriğe verilen yanıtlar okunduğu zaman olayın her yönü daha güzel anlaşılıyor. Yine her taraf için işin güzelliğini bozan tek şey para ne yazık ki

5 Beğeni

Gayet normal bence.
Çünkü UTMB üzerinden para kazanan birisi o.
UTMB boykot eden herkese öyle saldırır bence.

4 Beğeni