UTMB kayıt ücretleri

UTMB koşularını takip edenler büyük olasılıkla bugünlerde 2018 kayıtları ile ilgili bilgileri görmüşlerdir (ön kayıtlar 14 Aralık’ta başlayacak). İster istemez dikkat çeken konulardan biri kayıt ücretinin yine artmış olması.

2011’de ilk katıldığımızda UTMB’nın katılım ücreti 150 Euro’ydu. Yıllara göre değişimi merak edip web sitesine baktım, aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıktı (PTL ekip başına ücretlendiriliyor, 2-3 koşucu).

(Referans olarak son kolonda bir önceki yıl için Fransa’nın yıllık enflasyon oranı yer alıyor)

(Web sitesindeki bilgiler 2014’e kadar geri gidiyor, o yüzden 2011 ve 2013’ü bildiğim kadarı ile doldurdum.)

2014 yılından bu yana bu ücretlerin 1.5 Euro’su patikaların temizlenmesi ve yenilenmesi için alınıyormuş.

2017 yılından itibaren ise 10 Euro’sunu “Trailers du Mont-Blanc” derneğine üyelik için almaya başlamışlar. Ücrete HD kalitesinde indirilebilen film de dahilmiş (ne kadar olduğu belirtilmemiş).

Yine 2017’den itibaren notlarda 2016 yılından itibaren PTL® ücretinin koşucu başına dağevlerinde 6 yemek içerdiği belirtilmiş (ancak 2016 ücreti 2015 ücretinden pek farklı değil).

Ücretlendirmede zıplamanın olduğu 2014 yılı için ise fiyatı bu yıl arttırmak zorunda kaldıklarını, nedeninin de büyüyen organizasyon için artık belli konuları profesyonelleştirmek zorunda kalmalarını belirtmişler. Tam açıklama şu şekilde:

We are obliged, this year to raise our prices. The development of our races and the number of runners we manage – almost 7000 runners expected in 2014 – generates a significant rise in organisational costs in the sectors of security, welcome, logistics and transport. In order to continue guaranteeing the highest level of organisation of athletes and those accompanying them, as well as all our visitors, we have to strengthen our security and welcome plans and professionalize certain of our services. These decisions, added to the evolution of the fiscal rules to which we are subject, mean that we need to increase our budget. Despite this rise, the price we offer and notably the price per race kilometre is still one of the lowest in comparison with the price of the biggest international running events.

Bir Bitcoin kadar olmasa da UTMB de fena görünmüyor gerçekten… :slight_smile:

10 Beğeni

250€’luk katılım bedelini ödeyen bir kişinin Türkiye’den gidiş/dönüş,aktarım,konaklama,yeme içme vb.giderleri ile birlikte ortalama olarak toplam harcayacağı meblağ ne kadar acaba?
Eşsiz güzellikte bir coğrafyada, üç ülkenin sınırlarını içeren bir rotada koşulan UTMB yarışı, incelediğim kadarıyla oldukça profesyonel ellerde düzenlenen üst seviye bir organizasyon.Buna söyleyecek bir sözüm yok fakat avro kurunun Türkiyede özellikle son dönemde roket gibi yükselişe geçtiği herkesin malumudur.Bu şartlarda bu organizasyona katılmak mı? yoksa o kadar paraya başka ülkelerde (veya safece Türkiyede) üç veya dört ultra maratona katılmak mı daha akılcıdır?

1 Beğeni

Chamonix ve civarında oldukça fazla konaklama seçeneği var. Bir kaç kişi birlikte ev kiralayarak ve yeme/içmeyi evde yaparak masrafları oldukça azaltmak mümkün. Ulaşım için de farklı alternatifler mevcut. Yine de hazırlık için bir kaç gün önceden gelindiği düşünülürse çok kabaca toplam masraf 800-1000 Euro civarında olur sanırım. Duruma göre vize ücreti vb. ekstralar da var malum. Yakın zamanda Türkiye’den katılan arkadaşlar belki daha iyi bilgi verebilirler.

Alternatifin ne olabileceği gerçekten çok kişisel bir konu. Ama amaç UTMB’nin geçtiği TMB rotasını görmek ve Alpleri yaşamak ise aynı rotayı kolaylıkla kendi başınıza geçebilirsiniz. Bu durumda en az 250 Euro karınız olur :slight_smile: Batı Avrupa’da ismi bilinen koşular için aşağı yukarı benzer masraflar söz konusu, çok farklı değiller. Daha yakın ülkelerda daha uygun koşullarda koşular var, onlar düşünülebilir.

Türkiye’deki koşular çok değerli ve olabildiği kadar destek olmalıyız. Yine de Alplerde en az 1000 katılımcının olduğu bir koşuya katılmak çok farklı deneyim ve bakış açıları kazandıracaktır, emin olabilirsiniz. En az bir defa gidip görmekte fayda var.

7 Beğeni

Kaydı olması açısından 2019 için güncellenmiş tablo:

Artış oranları tablosu:

TDS’deki artış sanırım yeni rotası ile açıklanabilir.

7 Beğeni

Hayır ağlamıyorum gözüme enflasyon oranları kaçtı.:sob:

Teşekkürler.

6 Beğeni

Bazı ülkeler enflasyondan yana şanslı tabii :slight_smile:

1 Beğeni