Ultra Maraton nedir?

Yeni başlayanlar için Ultra Maratonlar nedir sorusunu kendimce cevaplamaya çalıştım.
Konuda sizlerinde yorumlarınızı ve desteklerinizi görmekten memnun olurum :slight_smile:

Klasik maraton mesafesi olan 42.2km’den daha uzun olan koşu yarışları için ultra maraton ifadesi kullanılır. En yaygın olarak 50km - 80km aralığında olurlar. Ama 100km ve 160km olanlarıda oldukça popülerdir.

Her ne kadar maratonlar gibi yollarda yapılanları da olsa büyük bir çoğunluğu patika koşusu olarak insanı kendisine hayran bırakan yerlerde gerçekleşir.

Ultra koşucularının tamamına yakını sanılanın aksine hiçbir süper özelliği olmayan insanlardır. Bizler sadece limitlerimizi görmeyi bağımlılık haline getirmiş sıradan insanlarız. Şahsen beton binaları ve trafiği ile bir şehirle mücadele etmek yerine yeşillikleri ve muhteşem manzarası ile bir dağla mücadele etmeyi tercih ederim.

İlk ultranızı koşmadan önce bilmenizde fayda olacak şeyler;

1- Ultra maratonlar maratonlardan daha kolay ve daha iyidirler.

Ultra maraton diyince gözünüzün önüne yüzlerce km uzunluğundaki yarışları getirdiyseniz bu görüşe katılmayabilirsiniz. Ama inişli-çıkışlı, yumuşak bir zeminde yapılan 50km bir ultra maraton, sert asfalt zeminde yapılan bir maratona göre hem vücudunuzu hemde eklemlerinizi çok çok daha az hırpalar. Ayrıca inişli-çıkışlı değişken parkur vucüdunuzun çok daha fazla kasını çalıştırır ve güçlenmenize çok daha fazla yardım eder.
Ve en önemlisi; ilk ultra maratonunuzu bitirme anında ilk maratonunuzu bitirme anına oranla kendinizi çok çok daha iyi hissedersiniz.
Ayrıca örneğin Antalya maratonunda bitiş çizgisi 5 saatte kapanırken 50km bir ultrada bitişin kapanma süresi duruma göre 10 saati bulabilir. Yani çok daha az stresi vardır.

2- Ultra maratonlar bir yeme-içme organizasyonudur :slight_smile:

Ultra maratonlar için “içine birazcık manzara ve egzersiz katılmış yeme içme organizasyonlarıdır” diyenler dahi var. Çünkü 6 saat veya 12 saat veya 24 saat sürecek bir ultra maratonda yemeden ayakta kalamassınız.
Bir maratonda masalarda sadece muz veya portakal bulabilirsiniz. Ama iyi organize edilmiş bir ultra maratonda masalarda tatlısından tuzlusuna bir düzine gıda bulabilirsiniz. Ve 24 saat içerisinde 10bin kaloriden daha fazla gıda tüketmek için geçerli sebebinizin olduğu tek yer ultra maratonlardır. :slight_smile:

3- Ultra maratonlarda gerçek manada yavaş koşabilirsiniz.

Ultra maratonlar kaplumbağaların tavşanları yendiği yerdir. Bu işte yeniyseniz 80km, 100km bir ultrada bitiş çizgisini görebilmenin yegane yolu hız, pace, en iyi derece gibi olguları unutup ayakta kalmanızı sağlayacak bir strateji geliştirmektir. Bunda da ilk adım yavaşlamaktır. Derece kaygısı olmadan yapılan bir ultranın ne kadar zevkli olabileceğini ofisinizdeki arkadaşlarınız bilemez. Ama doğanın keyfini çıkararak, yeni arkadaşlar edinerek ve sürekli yemek yiyerek yapılan ultralar bir süre sonra bağımlılık haline gelir :slight_smile:

4- Ultralarda yürümeye teşvik edilirsiniz.

Bir yarı maratonda yürümeyi kimse aklından dahi geçirmez. Maratonda yürümek ise ayıp sayılır ve aşırı dik bir yokuş yoksa maratonlarda amaç yürümeden bitiş çizgisini görmektir. Ama ultra maratonlarda parkur çok değişkendir ve kürsüde altın madalya alırken gördüğünüz şampiyon dahi birçok yokuşda yürümüş olur. Hatta 6 saat koşunun üzerine düzlükde dahi olsa yürüyüş molaları vermek ultralarda tavsiye edilen şeylerdendir.

5- Ultra maratonlarda yürüyüş batonu dahi kullanabilirsiniz.

Nadiren bazı ultralarda izin verilmesede çoğu ultrada baton kullanımına izin verilir ve hatta bazı ultralarda baton zorunlu malzemeler listesinde yer alır. Yürüyüş batonları uzun ultralarda özellikle yokuşlar boyunca ayaklarınızdaki yükü kollarınıza paylaştırmakda yardımcı olur ve vücudunuzu dik tutmakda size yardım eder.

6- Ultralara hazırlanmak maratonlara hazırlanmaktan daha kolaydır.

Maratonlara hazırlanırken, hız, nefes, dayanıklılık, esneklik gibi birçok faktör gözönüne alınarak interval, tempo koşusu, uzun koşular gibi çeşitli yüklemeler yapılır. Ultralarda ise ana kriter dayanıklılık olduğu için antremanlarda uzun koşular esastır. Ve bu uzun koşularda örneğin şehrin asfalt yollarında yapılmış 3 saat 30km bir koşu yerine ormanlık alanda yapılmış 5 saat 30km bir koşu daha çok makbule geçer.

7- Ultralar zihinsel bir aktivitedir.

Bir 100mt koşucusu nefes antremanı dahi yapmaz çünkü nefes almadan dahi 100mt’yi bitirebilir. Ama elit bir maraton koşucusunun ana kıstası güç ve dayanıklılıkken orta halli bir maraton koşucusunun ana kıstası dayanıklılık haline gelir.
Bir ultracının ana kıstası her daim dayanıklılıktır ve bu dayanıklılık sizin antreman seviyenize göre veya parkurun uzunluğuna göre veya zorluğuna göre %10 fiziksel dayanıklılık %90 zihinsel dayanıklılık haline gelebilir.Ultralarda ana olgu kaslarınızın büyüklüğü değil, zihinsel kararlılık seviyenizdir.

8- Muhtemelen ağlayacaksınız.

Duruma bağlı olarak ultralarda pişik problemi yaşabilirsiniz, mide sorunları yaşayabilirsiniz, kramp sorunları yaşayabilirsiniz, ayak tırnaklarınızı kaybedebilirsiniz, uzun süre bedeninizin sınırlarında gezinmekten halüsilasyon görmeye başlayabilirsiniz ve bunların üzerine uzun süreli uykusuzluk ve yorgunluk halide eklenince bilincinizin oluşturduğu kabuklar ortadan kalkar ve tıpkı bir sarhoşun tamamen biliçaltındaki şeyleri söyleyip yapması gibi biliçaltınız ve siz duygularınızı tamamen saf haliyle yaşamaya başlayabilirsiniz. Bunun neticesinde belki acıdan ama çoğunlukla sevinçten gözyaşı dökeceksiniz. Bitiş çizgisinde mutluluktan sarhoş olup kendinizden geçme ihtimaliniz dahi var.

9- Birçok arkadaş edineceksiniz.

Binlerce kişinin koştuğu bir şehir maratonunda kimse kimsenin yüzüne bakmaz. Bir sürünün içinde tek başınasınızdır. Tek derdinizin bitiş çizgisini görmek olduğu bir ultrada ise yanyana koşabileceğiniz, parkur boyunca muhabbet edebileceğiniz, oradan bir arkadaş olarak ayrılabileceğiniz bir çok koşucu ile karşılaşırsınız.
Bir şehir koşusunda birbirlerine yardım eden koşucu pek görülmez ama bir ultrada yardıma muhtaç duruma düşmeniz veya yardıma muhtaç bir koşucuyu görmeniz çok yüksek ihtimaldir ve ultralarda yardıma muhtaç bir koşucuya yardım etmemek büyük ayıp sayılır.
Bu ortamdan da genellikle hep yeni arkadaşlar edinerek ayrılırsınız.

10- Bir ultracı ile karşılaştığınızda ona Marathon des Sables’i koşup koşmadığını sormayın :slight_smile:

Genellikle en zor ultra maraton diye birçok yerde ismi geçtiği için ultracılara Marathon Des Sables’i koşup koşmadığı çok sorulur ve her ne kadar ultracılar genelde çok hoşgörülü insanlar olsada bu Marathon Des Sables muhabbeti bir noktadan sonra can sıkıcı olmaya başlar. Çünkü Marathon Des Sables aşırı derecede pahalı ve bence hakettiğinden çok daha fazla üne sahip bir yarıştır. Çünkü ondan çok daha ilginç, çok daha etkileyici, çok daha zor, sizden çok daha fazlasını talep edecek birçok ultra vardır. Kaldı ki tek espirisi çöl ve sıcak olan ultralar yerine orman ve dağ ultraları her zaman ilk tercihim olur.

30 Beğeni

Bana genelde 90.km den sonra birisi hep arkamdan ismimi söylüyor çok korkuyorum😀

7 Beğeni

Çok güzel bir özet olmuş. Teşekkürler. :smile:

http:https://kosuforum.com/t/patika-yarislari-derecelendirme-ve-adlandirma/790 konuyla alakalı çok güzel yorumların olduğu şöyle bir baslikta var.Birlikte daha güzel olur.

Ultra arazi koşusu, karşına her an ayı çıkabilme ihtimalidir.Ben de olayın bu yönünü seviyorum :smile:

3 Beğeni

Türkiye’de vahşi doğa hayatı yok olmak üzere maalesef.
O kadar koşmuşluğum var ama son bir yılda bir defa yabani domuz ve bir defada ayı ile karşılaştım.
Sadece o kadar. Yani heran birşeyle karşılaşma ihtimali olan bir ormanımız pek kalmadı maalesef.

1 Beğeni

senin agzından paylaşıyorum

Trafik kazası terör saldırısı veya herhangi bir sebebten ölmemiz, koşarken ayıyla karşılaşıp ölmemizin yanında çok daha büyük risk taşıyor bence.

1 yıldır neredeyse sıklıkla ormanda ve daha önce ayı görülmüş muhitte koşmama rağmen hiç karşılaşmadım düdk çalarak koşuyorum varsada uzaklaşıyor.

Öncelikle çok güzel bir şekilde açıklamışsınız, aydınlatıcı olmuş.
Koşuya başladığım ilk günden itibaren hep ultra maratonların takipçisi oldum. Kendime daha uygun buluyorum ultra maratonları ama tek bir sıkıntı var. Ultra’ nın antremanları nasıl olmalı?
Bu zamana kadar en fazla 23 km koştum. Üzerine çıkmayı denemedim. Bu şartlar altında yapabilir miyim?
Bu arada parkur sorunum yok şehir içinde uzun ve ultraya çok müsait bir parkur mevcut.
Daha önce ultraya yönelik burada koştum ama programsız.Elinizde bir program var mı ya da ultra maratona yeni başlayan birisinin antremanları nasıl olmalı ?

1 Beğeni

Ultralar özgürlüktür :slight_smile: derece yapmak gibi bir iddianız yoksa standart tip antrenman programlarına bağlı kalmanıza gerek yok. Hafta içi tempo, interval, düz koşu gibi normal antremanları yapın. Bir koşu sırt çantası edinin. Hafta sonlarını imkân buldukça araziye çıkıp patika uzun patika koşuları yapın. Hız kaygısız koşun. Bu uzun patika koşuları size çanta kullanmayı, çantayla koşmayı, koşarken beslenme ve su içmeyi öğretecek. İmkânınız varsa İstanbul Çekmeköy koşularına katılın. Çok da zor olmadığını göreceksiniz.

1 Beğeni

Mesafe uzadikca keyif artar. (Mazoşist hissettim. :sweat_smile: )

1 Beğeni

Çok faydalı hatta kaynak niteliği taşıyacak bir bilgilendirme yazısı olmuş. Hep korkardım ultra maratondan bu yazı bana çok cesaret verdi. Teşekkürler…

fi tarihinde tabağında yarım bıraktığın yemek…
satın alıp başladığın ama tamamlamadığın 1000 parçalık yapboz…
yarıda bıraktığın yüksek lisans eğitimi…

hayatında yarım bıraktığın irili-ufaklı ne kadar iş varsa, bir noktada hepsi tek tek aklına gelmeye başlar…
Ve ne kadar çok şey yarıda bıraktıysan, devam etmen ne yazık ki o kadar zorlaşır…

1 Beğeni