Ucuz Ayakkabı vs Pahalı Ayakkabı Hakkında Fikir Alışverişi

Decathlon kd900x kullanıyorum. Tabi ki bir yarışta ayakkabıları kullanmayı düşünmüyorum. Fakat threshold, tempo ve interval antrenmanlarına yüksek kilometre, parçalanmadan kullanılacak bir ayakkabı bulmaktı amacım ve amacıma uydu diyebilirim. 2-3 tane zoom fly da tüketebilirdim aynı antrenman sürecinde. Daha önce Hoka rocket x kullanıyordum aynı amaçla. Doğrusunu söylemek gerekirse Kiprun çok çok çok daha dayanıklı.

Hangi ayakkabıyı giydiğimiz fark ediyor tabi, ama fanboy ya da düşman seviyesindeki marka yorumları görünce, reklamcıları tebrik edesim geliyor.

Sıralamalarda Kiprun atletin olmaması denmiş ama Paul Chelimo şu anda Kiprun atleti. Kendisi @ismaileren kadar başarı odaklı olmayabilir ve gelişim için değil de öylesine koşmak için koşuyordur belki. UTMB 2023 parkurlarında kadınlarda 3 erkeklerde 1 kürsü Evadictti sanırım.

Demiyorum ki, Decathlon dünyanın en güzel ayakkabılarını üretiyor. Herkesin ayakkabı stratejisi farklı ve dolayısıyla Decathlon da bunun içinde gayet yer bulabilir.

Mevcut maraton hazırlığı ayakkabılarım:
Kiprun kd900x
Nike inv run 2
Puma velocity nitro 2

Yarış: Nike vaporfly 2

5 Beğeni

Spx den Salomon sense ride 5 mavi trail ayakkabısını yeni aldım .Ayakta çok güzel duruyor salomon kalıpları biraz dardır mecburen büyük numaraları seçmek zorunda kalıyorduk . Sanki yeni modellerde bu dar kalıp mevzusunu biraz düzeltmişler gibi. Neyse ayakta çok güzel duruyor insan araziye vurmaya kıyamıyor. Sanırım arazide bir müddet daha eskileri kullanırım. .Koşmadım ama ilk etapta ele alınca oldukça hafif bir ayakkabı olmasına rağmen tabanı da bir o kadar sağlam ve stabil duruyor. Uzun mesafelerde ne yapar bilmiyorum deneyip göreceğiz deneyimlerimi sonradan altına ekleme yaparım saygılar sevgiler.

2 Beğeni

Farkettim kalıp işmde bir düzeltme olmuş harbiden.Ben daha önce 48’5 alıyordum şimdi 47 rahat oldu.Sevindim valla

3 Beğeni

47 numara mı? Maşallah hocam :slight_smile:

2 Beğeni

Katkınız için çok teşekkür ederim. Müsaadenizle bazı sorularım olacak. Öncelikle bahsettiğiniz atlete biraz bakındım. Birkaç olimpiyat madalyası var ama kendisi 10K - YM bandında gezinen birine benziyor, koşmak için koşuyor olabilir. Reklam sektörü anamalcı toplumun inşasında ciddi bir yapıtaşı. Size katılıyorum, bilinçli tüketici olarak adlandırılan kitlenin reklamlarla yönlendirilen bilinç seviyesini görünce genellikle hayret ediyorum.

kd900x için yarışta kullanmayı düşünmüyorum demişsiniz. Biraz niyet okumak gibi olacak ama burada benim bilmediğim bir detay var sanırım. Net bir şekilde yarış değil, antrenman ayakkıbısı demişsiniz. Bununla birlikte ayakkabının tanıtımında gördüğüm şeyin aynısını anlatıyorsunuz. Ayakkabı çok çok çok daha dayanıklı. Tanıtımda da diğer karbon plakalı ayakkabılardan 2-3 tane eskitirken bizim ayakkabımız hala sağlam kalır gibi bir durum vardı. Ama performans bakımından zayıf anladığım kadarıyla. Burayı biraz açmanızı rica edeceğim. Bir de mesela neden Puma Velocity Nitro 2’yi değil de Nike Vaporfly 2’yi yarış ayakkabısı olarak nitelendirdiniz? Nitro 2 de Pumanın üst seviye bir ayakkabısı diye biliyorum. Burada benim bilmediğim bir espri var anladığım kadarıyla. Kısaca açıklarsanız sevinirim.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

Merhabalar,

Yukarıdaki antrenmanlar bile hedefi olan bir atletin antrenmanı bence. Bunun dışında orta mesafede alınan olimpiyat madalyası dan bahsediyoruz. Bu sıfata sahip olan dünyada o kadar az kişi var ki, yetenek abidesi bile olsanız öylesine koşarak bu sonuca ulaşamazsınız.

Burada şöyle bir ayrıntı var, Chelimo kariyerinin sonunda Kiprun a geçti. Yani başarılarını Nike ile kazandı. Fakat Kiprun ile de diamond league finali, dünya şampiyonası finali gördü. Buralara gelmek de sadece koşmak için koşarak olmaz.

Kullandığım Kiprun söz verdiği gibi dayanıklı. İlk başlarda çok sert ve Vaporflydaki hız hissini vermiyor, sert tarafta kalarak rahatsız ediyor. Dolayısıyla bütçe dostu olduğundan tercihim. Yarış için daha iyi alternatifler çok.

Puma velocity nitro 2 ile deviate nitro 2yi karıştırdınız sanırım. Ben velocity nitro 2 yi easy uzun ya da trail karışıklarda kullanıyorum. Deviate nitro kullanmadım hiç

2 Beğeni

Chelimo konusunda ironi yapıyorum. Yoksa antrenmanlarına göz gezdirirken bile yorulduğum kişiye koşmak için koşuyor demek haddime değil.

Sert ama dayanıklı. Araç lastiklerindeki hamur meselesi gibi sanırım. Dayanıklı olabilmek için sert tarafta olmak zorunda kalmış olabilir. Diğer ayakkabılar muhtemelen daha yumuşak olduğundan daha çabuk deforme oldu ama daha konforluydu.

Evet ikisinde de nitro olduğundan karıştırmış olabilirim. Kıymetli vaktinizi ayırdığınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

2 Beğeni