Ucuz Ayakkabı vs Pahalı Ayakkabı Hakkında Fikir Alışverişi

Nike’ın karbon fiber ayakkabılarının kullanmadım ama gördüğüm ayaklarda oldukça tipsiz duruyor.

1 Beğeni

Geç cevap verdiğim için üzgünüm. Eleştirinize katılıyorum ama zaten kalabalığın pahalı ayakkabıyı savunacağını tahmin ettiğim için amacım “ucuz ayakkabı niye olmasın?” gibi bir tutum sergilemekti.

Fakat o günden bu güne gelişmeler oldu tabi. Gittim Run 100’ün bir üst modelini aldım Run Cushion’dı sanırım. 20-40 km civarı kullandıktan sonra ayak tabanımda yara yaptı ve Dechatlon sağolsun ayakkabıyı iade aldı ve hediye çeki verdi. Ben de hediye çekinin üzerine para ekleyerek Kiprun KD 500’ün ilk versiyonunu aldım. KD500 diğer markalara göre ucuz kalsa da Dechatlon’un kendi segmentasyonu içinde pahalı bir ayakkabı. Gerçi Dechatlonun pahalı ayakkabısından ne olur ki diyen de çıkar sanırım.

Herneyse KD500 kullanımıma gelirsek: Hem 21K hem de 42K yarışında KD 500ü kullandım. Her iki yarışa da haftada 2 gün koşu antrenmanı yaparak hazırlandım. Sadece maratondan şüphem olduğu için iki hafta kala 5 gün, bir hafta kala 4 gün, maraton haftası ise 2 gün antrenman yapıp üstüne maraton koştum. Antrenmanlarda ayakkabı tercih ederken ise eğer antrenman 1 saatten kısa ise Run 100, uzun ise KD500 şeklinde bir tercihte bulundum.

Tecrübelerimi ise şu şekilde özetleyebilirim. İlginç bir şekilde her ikisinde de KD500 kullanmama rağmen 21K’da ayaklarımın altı az da olsa su topladı fakat 42K’da ayaklarımla alakalı pek bir problem yaşamadım. Her iki yarışta da Run 100 ile koşanlar gördüm. Her iki yarışta da Run 100 ile beni geçenler oldu. Benim fikrim özetle KD 500 'ün Run 100’e kıyasla 3 katı fiyatı olmasına rağmen, performansa ya da rahatlığa 3 kat daha fazla katkı sağlamadığı. Aldığım için pişman değilim fakat bundan sonraki ayakkabı tercihim fiyat ya da segmentten bağımsız olarak, ayakkabıyı ayağımda deneyerek olacak. @sryz 'nin de mesajının sonunda belirttiği gibi daha pahalı ayakkabı her zaman daha iyi olacak diye bir şey yok, kişiye göre bazen ucuz bir ayakkabı daha iyi bir çözüm de olabilir. Fakat olmayabilir de Run 100’ü 100 kilometre yapamadan parçalayanlar da var benim gibi 500 kilometredir kullananlar da.

Başlığa ilgi gösterip emek veren herkese çok teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

2 Beğeni

@Hasilyus bu başlık, güzel yorumlarınız ve geri bildirimleriniz için biz teşekkür ederiz.

başlık güzel bir bilgi toparlaması oldu. bu konularda yorumunuz varsa devam edin lütfen. yorumu olan varsa yazsın. bu spor var olduğu sürece, bu konu hot topic konularından biri olmaya devam edecek.

haziran yaptığım uzun değerlendirmenin üzerinden 4-5 ay geçti ve tecrübe ile o yorumum da farklılaşmalar oldu. müsait zamanda ekleme yapacağım.

2 Beğeni

Gerçekten devam edecek gibi gözüküyor ama niye devam edeceği konusunu bir türlü anlamıyorum.

olayın özü bu aslında.
Amerika’yı yeniden keşfetmeyi seviyoruz.
Decathlon uluslararası bir firma. Avrupa’da her ülkede mağazası var.
Decatlondan daha ucuza ürün satan markalar da var (Kinetix, Lotto vb) ve bunun gibi ucuz markalar tüm ülkelerde var.
Dünyada koşucu sayısı bizden çok daha fazla.
Biz milyonlarca koşucu bunları denememiş, hepsi reklamlara aldanmış gibi bir havaya girmeyi seviyoruz.
Nike, Adidas, Asics vb pahalı firmaların sadece reklamlara para harcadığını ve hiç Ar-Ge yapmadıklarını düşünüyoruz.

Ama işte bu iş öyle değil.
Nasıl ki bir Michelin veya Continental lastik ile adı duyulmamış Çin malı lastikler bir değilse,
Decathlon ayakkabıları ile Nike, Adidas, Asics gibi markaların ayakkabıları bir değil.
Sadece köyünde araç kullanan birisi Renault Broadway aracına Çin malı o lastikleri alır,
ama uzun yol yapan, türlü hava koşullarında yol yapan, biraz performans ve konfor isteyen birisine o Çin malı lastikleri aldıramazsınız.

Günlük kullanım için ucuz oldukları için Lotto, Kinetix vb markaları çok kullanmış birisiyim,
ama koşu için Decathlon veya bu ucuz markaların ayakkabılarını kullanmadım ve kullanmayacağım.
Çünkü hedeflerim var ve hedeflerim ulaşmak için daha iyisini kullanmak istiyorum.
10 yıldır koşuyorum.
Koşuyor olmak için koşanlara saygım ama ben koşuyor olmak için değil, kendimin daha iyi bir halini ulaşmak için koşuyorum.
Bunun içinde daha verimli ve daha kaliteli ürünler kullanacağım.

Maraton için en iyi ayakkabılar diye Türkçe veya İngilizce bir aratma yaptığınızda karşınıza Decathlon ayakkabılarının çıkmamasının bir sebebi var.

Decathlon ayakkabısı ile koşan koşar.
Hatta çıplak ayak ile maraton koşan insanlar dahi var.
Ama bu sporda belli bir performans elde etmek isteyen insanların bu işe ciddi emek vermiş firmaların ayakkabılarını kullanması gerektiğini düşünüyorum.

5 Beğeni

tek bir noktaya odaklanarak yorum yapicam, yarislarda sizi gecenlerin veya sizin gectiklerinizin ayakkabilari irrelevant bir bilgi…simdi kiptum’a isterseniz 100 liralik pazar mali spor ayakkabi giydirin ve sadece tek bir maraton kosturun, sizi gececektir…dun kosuya baslamis birisine isterseniz 10km’de bir degisterek adidas adios pro evolution’i giydirin, sizi asla yakalayamayacaktir…

her hangi bir konuda analiz yaparken en onemli nosyon, ilgisiz ve gereksiz bilgileri disarda birakmaktir…fazla noise yaratirlar analizlerinizde…

2 Beğeni

Ucuz vs Pahalı ayakkabıda bahsedilenler performans ile alakalı değil. Dediğiniz gibi Hızlı koşan biri Decathlon marka ayakkabı ilede hızlı koşar ama farkı koşu sırasında yada sonrasındaki hissiyat, ağrı, sakatlık ve bir sonraki aktiviteye hazır olma İşte burada ucuz vs pahalı ayakkabı farkı ortaya çıkıyor.

Bende decathlon ayakkabı kullandım ve koşudan sonra topuk ağrısı ve shin splits ağrısı çekiyordum. Aynı yoğunlukta antrenmanlarla daha iyi bir ayakkabı kullandım hem ağrım kesildi hemde aktivite sonrası bacaklarımın daha dinç olduğunu fark ettim.

4 Beğeni

yukarda hasilyus’un post’unda yarista beni gecenlerde gordum gibi bir yorum olmus da…hizli kosanlarin ayakkabilarina bakip demek bu ayakkabiyla hizli kosuluyormus sonucu cikarmanin, veya yavas kosanlarin ayakkabilarina bakip demek bu ayakkabi hizli kosmayi saglamiyormus demenin yanlisligina dikkat cekmek istedim…

2 Beğeni

bence hasilyus oyle demek istememis hocam. hepimizin ortak aciklamaya calistigi seyi demek istemis. daha hizli kosan biri daha uygun ayakkabiyi tercih etmis ve hizli kosan birinin tercihi de olabiliyor demek istemis.

1 Beğeni

@Hasilyus kardeş konuyu yeni okudum, belki birileride yazmıştır. Daha önce sıradan bir ayakkakabı ile asfalt koşusu yapmıştım, dizimde meniskus dejenerasyonu olmuştu. Dr iyi tabanlı ayakkabı ile koşsaydın böyle olmazdı dedi. Hatta muayeneye geldiğim ayakkabı pahalı bir ayaykkabı idi, bunla koşsan sıkıntı olmazdı. Sonuçta ayakkabı tabanı önemli
Fiyatlar ve teknolojoji o yönde gelişiyor.

1 Beğeni

Eşşek gibi çalışıyorum ve koşmaya uğraşıyorum birde.Yoğun iş temposu ileri yaş ile birleşince malesef sakatlık kaçınılmaz oluyo.Allahtan sadece ufak tefek yırtık ve ödemler ile sıyırıyorum.Bunlara birde belirli ortamlarda kendini ispat etmiş malzemeler dışında sıradan malzeme kullanarak sakatlık riskini arttırmak istemiyorum.Çünki severek yaptığım spor (Koşmak)sırasında yapacağım bir yanlıştan dolayı kalıcımolarak sakatlanırsam işim bundan çok etkilenşr ve gelir kaybı olur.Yani bu bacaklar bana daha çok yıllar lazım olacak o yüzden kaliteli malzeme vazgeçilmezim

7 Beğeni

@erinc “irrelevant” terimini alakasız anlamında kullanıyorsunuz sanırım. Yukarıdaki mesajlara bakarsanız ilk mesajda Run 100 ile ilgili bir video paylaştığımda videonun reklam çalışması olduğuna dair yorum gelmişti. Dolayısıyla videodakinden başka kişilerin de aynı ayakkabıyı yarı maraton ve maratonda kullandığını belirtmek istedim. Run 100 ile beni geçenleri yarı maratonda gördükten sonra “demek bu ayakkabı ile hızlı koşuluyormuş.” sonucuna ulaşsaydım maratonda KD 500’ü değil, Run 100’ü kullanırdım. Yukarıdaki mesaları okuyarak ve benim bu cevabım ışığında verdiğim bilgilendirmenin hala gereksiz olduğunu ve bilgi kirliliği yarattığını düşünüyorsanız, mesajımı düzenleyebilirim.

@herdogdu Pahalı ya da daha çok yastıklamalı ayakkabıların koşu sakatlanmlarını engellellediğine dair benim bildiğim kadarıyla net kanıtlar yok. Aşağıdaki açık erişimli makaleye bakarsanız ayakkabı yastıklamasının yaygın inanışın aksine darbe yükünü azalttığı değil, koşu mekaniğini değiştirdiği için artırdığı iddia edilmiş.
https://www.nature.com/articles/s41598-018-35980-6

@husy72 bu forumda öğrendiğim önemli bilgilerden biri sert zeminde yumuşak tabanlı, yumuşak zeminde sert tabanlı ayakkabı ile koşmak gerektiğidir. Dediğiniz gibi iyi tabanlı ayakkabı ile koşmak önemli, fakat iyi taban her zaman daha çok yastıklama mı orayı tartışmak gerekli. Ya da bana iyi gelen taban herkese iyi gelmek zorunda mı? Her birey eşsiz olduğundan her bireyin ayağına iyi gelecek taban da farklı olur sanırım. Hatta bu konuda özel tabanlık üreten firmalar da var diye biliyorum.

@ismaileren olayın özü bu dediğiniz nokta benim de dikkat çekmek istediğim bir yer. Bildiğiniz gibi ayak için vücuttaki en fazla eklemin olduğu yer denilebilir. Sormak istediğim soru şu: Ayakkabı yastıklamasını haddinden fazla artırarak ayağın yeri hissetmemesini sağlamanın bir dezavantajı olabilir mi? Belki de yeri tokatlamak dediğimiz durum ayağın yeri hissetmesini de beraberinde getireceğinden ayağın kas ve eklemlerinin gelişmesine de katkı sağlıyordur olamaz mı? Bu bağlamda antrenman hacmini daha şiddetli bir şekilde artırmak isteyenlerin yüksek yastıklamalı ayakkabılara yönelmesi daha doğru olacakken, kas ve iskelet sistemini güçlendirmek isteyenlerin daha düşük hacimlerde kalarak minimalist ayakkabıları tercih etmesi daha makul olacaktır diyebilir miyiz?

Gördüğüm kadarıyla konudaki koşuya dair antrenman yaşı en yüksek olan kişilerden birisiniz. Farklı türden ekipmanları test etmiş olduğunuzu sanıyorum. Fakat ben kendi küçük çaplı incelemem sonunda bahsettiğiniz firmaların araştırma geliştirmeden çok, reklam bütçesine para harcadıklarını düşünüyorum. Lütfen bana bahsettiğiniz firmalara ait koşuya dair patentli teknolojilerinden, oluşturduğu ve başka firmalara sattığı alt markalardan birkaç örnek vermeniz mümkün mü? Bahsettiğim Vibram, Kevlar, Gore-Tex gibi şeyler. Lütfen firmaların maliyetten kısmak için başka teknolojileri kopyalarak sadece kendileri için ürettiği Texapore, Outdry, Drytex gibi teknolojileri örnek vermeyiniz.

Pahalı ayakkabılar sadece reklam yapıyor demiyorum. Dechatlon’un koşu ayakkabısı serüveni 10 yıl bile değildir. Nike kaç yıldır koşu ayakkabısı yapıyor? Her iki firma da sadece kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate alsa bile Nike çok daha avantajlı durumda. Ama açıkcası bize sunuldukları kadar ciddi seviyede araştırma geliştirme yaptıklarını düşünmüyorum. Dolayısıyla ne kadar ekmek, o kadar köfte durumu bir aşamaya kadar doğru, bir yerden sonra kanaatimce köfteyi sunumla süsleyerek ederinden daha pahalıya satıyorlar. Reklam sektörünün gücünü biraz daha ciddiye almak gerekir diye düşünüyorum. Fakat bu başka bir konu.

Ben fikir alışverişi yapmak ve forum içerisinde pek dikkat çekmeyen bir konuya dikkat çekmek için bir konu açtım, ara ara beklediğim gibi ucuz ayakkabılardan da verim alanları gördüm fakat genellikle @sryz 'nin dediği gibi biraz tez savunması gibi bir konuma düştüm. Derdim asla bu değil. Yoksa herkesin en ucuzundan en pahalısına istediği kadar koşu ayakkabısı olsun, bir de üstüne koşu pisti olsun. Fakat yaygın olarak bir çok sektörde gördüğüm: “Şu ekipman olmazsa şu işi asla yapamazsın.” düşüncesinin bir spor olarak koşuya zarar verdiği düşüncesindeyim. Belki bu düşünce ya da yaklaşım birkaç kişinin cebini dolduruyor olabilir fakat, genel anlamda bakıldığında sadece yumuşak tabanlı ayakkabısının üstüne dolabından eski tişörtünü giyip 15-20 dakikalık basit koşulara çıkacak kişileri dışarıda tutan bir yaklaşım. Dikkat çekmek istediğim nokta temelde buydu. Herneyse, bu bağlamda tez savunmasından biraz sıkıldığımı belirtmek isterim :slight_smile: dolayısıyla bayrağı devralmak isteyen birisi varsa seve seve devrebilirim :slight_smile: şimdilik bir süre yeni mesajları beğenmek, çok gerekmedikçe cevap vermek istemiyorum. Herkese ilgisi için çok teşekkür ederim.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

4 Beğeni

Paylaştığınız makalede “Geleneksel Koşu Ayakkabısı ile Bol Yastıklamalı Ayakkabı “ arasında ki kıyası yapmış. Sizce örnek decathlon run 100 modeli geleneksel bir koşu ayakkabısımı oluyor. O Zaman Ağrılarımın Geçmesi Bir Tesadüf Olmuş

2 Beğeni

Ekstra olarak şöyle bir örnekte vereyim. Bu forumda birçok arkadaşım runrepeat sitesini biliyordur. Koşu ayakkabısı özelliklerini ve kıyaslamalarını yapan global bir site. Bu sitede koşu ayakkabısı olarak decathlon modellerini aratın. Karşınıza decathlon un tek bir modeli dahi çıkmaz

3 Beğeni

olayları genel sağduyu penceresinden zorla çıkarıp kendi pencerenize çekmek için çok çaba sarf ediyorsunuz. Sıkılmanız gayet doğal.

Sadece 12 kişi ile yapılmış küçük bir deney. Bu deneyde darbe yükünü azalttığı veya artırdığı yazmıyor. Bu deneyde aynı hızda koşarken (14,5 km/s hız baz alınmış) yüksek yastıklamalı ayakkabı ile koşanların bacaklarını daha çok sertleştirdikleri sonucuna varmış.

Bence gayet doğal bir sonuç. yüksek yastıklamalı yani daha ağır bir ayakkabı ile aynı hızı yakalamak için bacakların daha çok sıkılmasının gerekmesi gayet doğal.

Bu küçük deneyde sakatlananlar falan yok. Yani birilerinin kendi bakış açısını destelemek yaptığı bir küçük bir deney gibi geldi bana.

yıllarca süren binlerce kişinin gözlendiği çalışmalara pek benzemiyor.

yanlış bilgi. Her zemin farklı taban isteyebilir.
Asfalt, beton gibi zeminlerdeki tokatlama etkisini azaltmak için yüksek yastıklamalı ayakkabılar tavsiye edilir.
Çamur, çimen gibi yerlerde koşarken zemine tutunabilmek için derin dişli ayakkabılar tavsiye edilir.
Taşlı yerlerde koşarken taşların ayak tabanını ezici etkisini azaltabilmek için koruyucu plakası olan patika ayakkabıları tavsiye edilir.
Sahil kumunda koşarken hiç ayakkabınız olmasa da olur.

ister az yastıklamalı ister çok yastıklamalı ayakkabı ile koşun fark etmez,
her koşuda az veya çok yeri hissedersiniz.
her koşunuzda yer ile mücadeleniz olur.
Ama koşu yaparken 2 farklı mücadelemiz olur.

1.inci mücadele; bedenimizi ileriye hareket ettirmek için harcadığımız enerji ile yaptığımız mücadele.
Koşarken bu mücadeleyi daha üst seviyeye taşımak isteriz. Yani yataydaki mücadele

2.inci mücadele; bedenimiz ileri hareketi boyunca yukarı aşağı salınım yapar. Bu dikey hareketin bedenimize zarar vermesini engellemek için yaptığımız mücadele. Yani dikey mücadele.

Dikey mücadeleyi artırmamızın bizim koşu verimimize, koşu hızımıza hiç bir katkısı yok.
Ama antrenman hızımızı veya hacmimizi artırdıkça enerjimizin çoğunu yatay mücadeleye ayırmak için tek yol dikey mücadelemizi azaltacak yastıklamalı ayakkabı kullanmak.

Koşu hacmini artırmak yerine kas ve iskelet sistemini güçlendirmek isteyen arkadaşları koşmayı bırakıp bir spor salonuna yazılmalarını tavsiye ediyorum. Çok daha fazla verim alırlar. Kas ve iskelet güçlendirmek isteyen bir kişiye hiç kimse koşu tavsiye etmez.

Yeterince araştırmamışsınız. Nike firması 28.567 (yirmi sekiz bin beş yüz altmış yedi) si aktif olmak üzere 34.029 (otuz dört bin yirmi dokuz) global patente sahip.
Bu kadar patenti sokaktan toplamadılar.
Diğer pahalı markalarda benzerdir diye düşünüyorum.
Bugün dünyada bu markayı tercih eden bu kadar insanlar reklamlar sayesinde bunları alıyor değil.
10 yıldır koşuyorum ve onlarca değişik marka ayakkabı giydim.
Şu anda patikada Salomon, yolda Nike harici ayakkabı giymeyi düşünmüyorum.

Yine bir metafor kullanarak cevap vereyim.
Köyünde yaşayan Ahmet amca otomobili tarlaya gidip gelir ve en fazla yarım saat mesafedeki ilçeye gider. Hiç uzun yol yapmaz. Hiç hız yapmaz. Ahmet amca en ucuz Çin malı lastikten verim alır.
Ama sürekli uzun yol yapan, yağmur çamur kar kış araba kullanan birisine “Ahmet amca bu lastikten verim aldı” diye o kalitesiz ürün önerilmemelidir.

Koşu sporunda da haftada 2 defa 5k koşan, kendisini geliştirme derdi olmayan, yani işi eğlencesine yapan birisi istediği ayakkabıyı giysin. isterse yalın ayak koşsun.

Ama antrenman yükünü ciddi artırmak planı yapanlar, ciddi yüksek verim almak isteyenler kaliteli ayakkabılar yerine Decathlon ayakkabısı ile koşarlarsa ellerine geçecek tek şey sakatlık ve başarısızlık olur.

DIPNOT: önümüzdeki ay IDA Ultra 66k parkurunda koşacağım. Seneye Efes Ultra 120k ve İznik Ultra 166k parkurlarını düşünüyorum. 100k üzerinde kaç yarış koştuğumu hatırlamıyorum. Ben performans beklentisi olan bir koşucuyum. 10k - YM bandında gezinen birisi değilim. O yüzden seneler önce ucuz ayakkabı macerasından vaz geçtim.

4 Beğeni

Blok alıntı

@ismaileren lutfen yanlis anlamayin, forum icin, hepimiz icin cok degerlisiniz, cok degerli bilgiler veriyorsunuz ama bu tanimlamanizi dogru bulmuyorum.

birbirimizin fikirlerini begensekte begenmesekte, forumda yazdiklarimizin “direk kisiyi hedef alan elestiriden” uzak kalmasi gerektigini dusunuyorum. cok gerek goruyorsak bu elestirileri ozel msj yoluyla iletisime gecerek yapabiliriz.

acil acik yazayim @Hasilyus 'u bir taraf olarak gorup, cevap vermeye calisan (kendim dahil) hepimizin bu tutumu beni rahatsiz etti. herhangi bir tartisma kisisellestigi andan sonrasi amacindan sapar.

neyse ben otorite veya bilir kisi degilim. @Hasilyus nazikce son yorumunu yapmis ve sessizlesmis, buna ragmen ona cevap verilme cabasi da bana yersiz geliyor. ben bu basligin cok faydali olacagini dusunuyordum ve naçizane tecrubelerimi aktarmayi planliyordum ama bu durumdan sonra daha fazla yazmayi uygun bulmuyorum.

4 Beğeni

@sryz ilginiz ve nezaketiniz için çok teşekkür ederim. Benzeri bir durumu aşağıdaki başlıkta da yaşamıştık fakat ben @ismaileren 'in uslubuna sizin kadar net ve açıklayıcı bir cevap verememiştim.

Mevzu cevap verebilmekse, sorudan bağımsız olarak cevap vermek mümkün. Ben bir firmanın üretip başka firmaların üretemediği, üretebilecek olsa bile ar-ge ya da diğer maliyetler göz önüne alındığında patentli olduğu için başka firmalardan satın alınmasının daha mantıklı olduğu, kendini kanıtlamış koşuya dair teknolojileri sormama rağmen, Nike’ın on binlerce patentinin olduğu cevabını alıyorum. Fakat bu cevap içerisinde bu patentlerin yedi binden fazlasının tasarım patenti olduğu mevcut değil. Ben bu aşamadan sonra soracağım her sorunun ya da vereceğim her cevabın bilgi alışverişine yönelik değil, tartışmaya yönelik olacağı kanaatindeyim. Dolayısıyla cevap vermek istemiyorum.

@herdogdu görmüşken saygısızlık olmasın cevap vereyim. Örnekteki geleneksel koşu ayakkabısı Brooks Ghost 6, yüksek yastıklamalı model ise Hoka One One. Drop mesafesi ve ağırlığa bakıldığında Run 100 modeli geleneksel olarak belirlenmiş modele daha yakın denebilir. Ağrılarınızın geçmesine sadece bu makaleye bakarak tesadüf dememiz çok doğru olmaz sanırım. Paylaştığım makale 44 kere atıf almış olsa da, başka çalışmalara da göz atmak faydalı olabilir. Ayrıca bahsettiğiniz siteyi bilmiyorum ama açıp ilk önüme gelen incelemeye baktığımda editör üzerinden yapılan bir inceleme olduğunu gördüm. Dechatlon modellerinin olmamasının sebebi editörün hiç dechatlon modeli kullanmaması ya da dechatlonun editöre incelemesi için hiç ayakkabı göndermemiş olması da olabilir.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

4 Beğeni

Ne diyeyim; günümüzde hala dünyanın düz olduğunu iddia eden profesörlerde var. Herkese sağlıklı sporlar diliyorum

1 Beğeni

Forumlara gelen insanların büyük bir çoğunluğu bir şeyleri nasıl daha iyi yapabilirim arayışında olan insanlardır.
Gelirler, araştırırlar, fikir danışırlar, öğrenmeye çalışırlar.

Küçük bir azınlığı ise kendi yaptığını forumda gösterip kendi yaptığı işin takdir edilmesi derdinde olurlar.
Sayın @Hasilyus siz bu ikinci gruptasınız. Cevaplarımın en zayıf tarafından tutup , tamamen objektiflikten uzak geçiştirmeler yapıyorsunuz.
Bu konunun dahi tek amacı fikir alışverişinde bulunmak falan değil.
Bu konunun amacı; Decathlon ayakkabıları için forumdan tasdik ve takdir almak.

Koşuya yeni başlamış veya bir süre koşmuş ve gelişmek niyetinde olan insanların yanlış yönlenmemesi için ben bu tip konulara cevap vermeye devam edeceğim.

Bizler alım gücü çok düşük bir ülke olduğumuz için 6 ayda 1 ayakkabı zor alıyoruz.
Onu alırken dahi düşünüyoruz.
Ama Amerika, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerin alım gücü bizden 10 kat daha yüksek.
Orada bizim ülkemizden çok daha fazla marka satış yapılıyor.
alım gücü yüksek olduğu için koşucuyum diyen birisinin evinde 15-20 çift veya daha fazla ayakkabı olabiliyor. Bu insanlar bir çok marka ve model ayakkabı satın alıyor.
Elbette deniyorlar ve test ediyorlar. Körü körüne marka arkasından giden var gitmeyen var.
Ve istatistik bilimi diye bir şey var.
Maraton bitirenlerin kullandığı ayakkabılar sayımları yapıldığında Decathlon ayakkabıları hiç listelere giremiyor.
Neden?
Tüm Avrupa’da mağazası olan Decathlon niye bu listelere giremiyor?
Çünkü listelere giren markaların ayakkabıları kadar verimli değiller.
Çünkü insanların Decathlon ayakkabılarını yarış koşacak kadar verimli bulmuyorlar.
Verimli olmadıkları için ayakkabı inceleyicileri (ki bu arada firmaların gönderdiği ayakkabıları inceleyenlerde var, tamamen kendi satın aldığı ayakkabıları inceleyenlerde var) Decathlon ayakkabılarını incelemeye değer bulmuyor. O yüzden çoğu ayakkabı eleştiri sitesinde Decathlon yok.

Ayrıca maraton rekorları kırmak için yarışlara giren elit koşucuların tek sponsorlarının ayakkabı markaları olduğunu mu zannediyoruz ?
Dünya rekoru kırmak için veya yarış kazanmak için mücadele eden bu koşucuların en çok parayı veren markanın ayakkabısını giyeceğini mi düşünüyoruz ?
Şahsen ben o durumda olsam beni zafere götürecek ürünü olan firmayı kendime sponsor olarak seçerim ve böylece diğer sponsorlarımdan da daha çok para alma imkanım olur.

Daha öncede dediğim gibi;
Hiçbir gelişim hedefi olmayan insanlar Decathlon ayakkabılarını öneririm.
Ucuz yollu işlerini görürler.
Ancak hız, koşu hacmi, mesafe, dayanıklılık gibi koşu unsurlarını geliştirmek isteyen koşuların ayakkabı incelemesi yayınlayan sitelerde yüksek puan alan ayakkabılara yönelmelerini öneririm.

Bu arada Nike veya Adidas gibi markaların gözü kapalı savunucusu değilim.
Nike onlarca farklı koşu ayakkabısı modeli satıyor.
Decathlon ayakkabılarından daha ucuza satılan modelleri dahi var.
Bu Nike modellerini de gelişmek isteyen hiç kimseye önermem.

3 Beğeni

Sayın @ismaileren lütfen ad hominem yapmayın. Bu tutumunuza dair başka bir konuda sizi üstü kapalı bir şekilde uyarmıştım. Yukarıda @sryz de sizi bu konuda uyardı. Eğer bu tavrınızda ısrarcıysanız, öncelikle sadece internet üzerindeki yazışmalarını inceleyerek tanımadığınız kişilere patoloji tanımı koyabilmenizi mümkün kılan supervizyonu ya da sertifikasyonu hangi kurumdan ya da kuruluştan aldığınızı belirtin, ben de mesleki olarak faydalanayım. Buraya sizin koşu tecrübenize dair dipnot verdiğiniz gibi benim de mesleki tecrübeme dayanarak tanı kriteri koymada dip, alt,üst, ara not olarak yazabileceğim çok şey var. Fakat konumuz bu değil. Dilerseniz konudan saparak bu bağlamda da tartışabiliriz. Lakin önce muhatabımın uzmanlığını bilmek istiyorum ki, haddimi aşmayayım.

Eğer gerçekten konu üzerinde kalın harflerle yazdığınız bilim kavramı çerçevesinde tartışıyorsak, lütfen yukarıda ifade ettiğim sorunun cevabını verin. Çok basit: “Nike firmasının koşuya dair ürettiği x teknolojisi, beceremedikleri için y, z ve t firmaları tarafından da satın alınarak, para verilerek kullanılmaktadır.” benzeri bir cümle kuracaksınız, bu kadar. Dilerseniz sonrasında yine geri kalan savlarınıza dair tartışmaya da devam edebiliriz. Yoksa diğer savlarınıza cevap vermeyişimin sebebi karşısavlarım olmadığı değildir.

2 Beğeni

bunu zamaninda sitenin kurucusu ile konusmustum, sitenin review yapan ilk ekibinin uyelerindendim…decathlonun hedefinin sporcular olmadigi, hayatina sporu dahil etme dusuncesinde olan ve bu deneme surecinde fazla butce ayirmak istemeyenler oldugu bu sebeple de teknolojiye yatirim yapmadigi ve o sebeple incelemelere dahil olmayacagini soylemisti…tabi bu soylediklerim 2017’de falan gecen yazismalar…

6 Beğeni