Tempo Mesafe Tablosu - Marathon Pace Chart

Hangi hızda koşarsam hangi mesafeyi ne kadar zamanda katederim diye hesaplamak için “Pace Me” adında bir uygulama kullanıyordum. Maratonu bölümlere ayırmak gerekince kafam karıştı. Baktım öyle olmuyor, bu şekilde daha kolay bir sonuç elde ettim. Hızların mesafelerle çarpımlarından çıkan sürelerden bir tablo oluşturdum. Belki sizin de ihtiyacınız olabilir.

Bu arada Jack Daniel’s VDOT Running Calculator http://runsmartproject.com/calculator/ 5K ve/veya herhangi bir mesafedeki başarınızdan bir diğer mesafeyi hangi hızda koşabileceğinize dair bir fikir üretiyor. Örnek olarak 5K’yı 5:00’le koşan biri 10K’yı 5:12 ile, 21K’yı 5:27 ile koşabilir gibi bir fikir verebiliyor. Şahsım adına süper doğru sonuçlar verdiğini de söylemek isterim. Aklınızda bulunsun.

Şayet bu hesaplayıcı (Jack Daniel’s VDOT Running Calculator) hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, @spinodal’ın Koşu Gazetesinde bu konu hakkında yazılmış bir makalesi mevcut.

http://kosugazetesi.com/2012/03/daniels-gilbert-formulu/

Saygılarımla.

10 Beğeni

Teşekkürler.Faydalı paylaşım.

1 Beğeni

Merhaba

paylaşım için teşekkürler. Ama yanıltıcı bir tablo bu. Yani 5 pace ile 5km çarpıp 25 demişler. 5pace ile 10km çarpıp 50 demişler. Gerçekci olan tablolar bu şekilde olmuyor. Buna göre yarışa hazırlanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü 5k yarışında 5 pace koşuyorsanız 10k da muhtemelen 5.08 gibi koşarsınız. Ki bu da tahmini :slight_smile:

2 Beğeni

Merhaba,

Bu tabloyu Pinterest’te paylaşmıştım, herkese hitap etsin diye başlığı İngilizce yazmıştım sizi yanıltmasın aslında tabloyu ben kendim hazırladım, eksik veya yanlış varsa lütfen mazur görün.

Tam olarak tahmin ettiğiniz gibi hızı mesafeyle çarptım. Amacım ortalama olarak ne kadar bir hızla gidersem, koştuğum mesafeyi ortalama olarak ne kadar bir süreyle bitireceğime dair fikir verecek bir tablo oluşturmaktı.

Mesela yarışın başında 5:30 gider ve sonuna doğru 5:10’la bitiririm, dolayısıyla ortalamam aşşağı yukarı 5:20 çıkar ve maratonu 3 saat 45 dakika gibi bir zamanda bitirebilirim gibi bir plan yapıyorum. Veya 10K’yı 35 dakikada koşmak istiyorsam, ortalama 3:30 hıza ulaşmam lazım gibi. Tabi ki kesin bir sonuç vermez lakin en azından bir fikir verebiliyor.

Bu arada Jack Daniel’s VDOT Running Calculator http://runsmartproject.com/calculator/ 5K ve/veya herhangi bir mesafedeki başarınızdan bir diğer mesafeyi hangi hızda koşabileceğinize dair bir fikir üretiyor. Dediğiniz gibi 5K’yı 5:00’le koşan biri 10K’yı 5:12 ile, 21K’yı 5:27 ile koşabilir gibi bir fikir verebiliyor. Şahsım adına süper doğru sonuçlar verdiğini de söylemek isterim. :+1:

Saygılarımla.

1 Beğeni

Bu hesaplayıcının nasıl çalıştığına dair çok eskiden bir şeyler yazmıştım. Siz değinince aklıma geldi.

2 Beğeni

Harcanan emeğin büyüklüğünü anladıkça takdir etmemek pek mümkün değil. :thinking:

@spinodal Aktarımınız için çok teşekkürler.

Bu makaleden sonra yaşanan olaylar Lance Armstrong örneğinin biraz havada kalmasına sebep oldu diye düşünüyorum.
VO2Max-maraton derecesi hakkında daha güncel ve daha temiz örnekler varmıdır?