Standart koşu parkuru

Sabah 6’dan önce de:)

Merhaba, bende adana da 10K ve 5K koşuları yapmaktayım. Nejan bey sizin bir koşu grubunuz var mı ?

Selamlar, Istanbul-Maltepe sahildeki atletizm pisti hakkında bilginiz var mı? Geçen hafta itibari ile hala açılmamıştı (ya da ben açık olduğu zamanlara gelemedim). Bu pisti kullanan var mı?

Facebook’daki bazı koşu gruplarında “maltepe atletizm pistinde koşuyoruz, gelen var mı?” tarzında mesajlar görmüştüm, ben de yarın sabah orda koşmayı planlıyorum, kapalı ise maltepe dolgu alanındaki koşu parkurunda koşacağım. Pistin açık olup olmadığı konusunda 1. ağızdan bilgiyi yarın yazarım.

Edit : Sabah 7:30 gibi sahildeydim, atletizm pistinin kapıları asma kilitler ile kapalıydı, sanırım henüz açılmamış. Ben de yukarıdaki mesajlarda da bahsedilen parkurda koştum.

1 Beğeni

Kayaşehir bölgesindeki Şamlar ormanı’nda antreman yapılabiliyor mu? birkaç kere pikniğe gitmiştik ama o zamanlar koşmadığım için o gözle bakmamıştım. Yakınımda tartan zeminli kısa mesafeli birkaç parkur var ama benim amacım ultralara hazırlanmak o yüzden gözüme şamlar ormanını kestirmiş durumdayım. Burada koşan varsa bilgi bilgi paylaşsın lütfen.

1 Beğeni

Benim hep koştuğum Sarıyer Hacıosman Korusun’a belediye, orman işletmesi veya boğaziçi imar veya her kimse tutmuş toprak yollara asfalt artığı dökmüş. Öğrenebildiğim kadarıyla döktükleri şey başka yerden sökülen “asfalt kırığı”. Muhtemelen de hemen yakındaki Tarabya yokuşundaki asfalt yenileme çalışmasında sökülen asfalt kırıkları.

İnanılmaz birşey… Bu sabah yürüyüşe gelen teyzelerle sohbet ettim. Onlar da çok üzgündü. İçimin uzun zamandır bu kadar sızladığını hatırlamıyorum. İnsanların biraz nefes almak için gittikleri yerdeki azıcık kalmış toprağa asfalt kırıkları yığmak, hangi insanın aklından geçebilir.

Orman kesip köprü mü yapılır, buraya plansız programsız nasıl imar verilir, her tarafa AVM mi dikilir, diye kime dert anlatacaksın… Adam gidip ormak içindeki toprak yola çöpünü molozunu döküyor. Son dediğimi siyasi eleştiri için yazmadım. Mevzu siyasetten önce zihniyet, anlayış konusu.

1 Beğeni

Uzun koşu antrenman parkuru konusunda veya antrenman yapılacak yer konusunda en şanslı koşuculardanım sanırım…
Arnavutköy Devlet hastanesinden başlayarak;20-30-41 veya daha az daha uzun antrenman yapabileceğim parkur var… Eksik yönleri; Yükseklik en fazla 190 metre koşulabilir yokuşlar 2 km…Arasıra bonzaici ve tinerciler türeyebilyor…
Yazın çeşmemiz kuruyor…
Evime yakın parkta 160 basamaklı merdiven antrenmanı yapabileceğim yer var…
Geçen kış keşfettiğim; 3 Havaalanı yolu (asfalt) Tayakadın- Göktürk=20-23 km,
Yassıören- Göktürk 30 km.Yetmez derseniz,Subaşı-göktürk 37 km civarı… Yol kenarında koşulduğundan tehlikeli biraz toz,egzoz yutuyorsunuz tabiiki…
Yanınıza su almalısınız…!
Başlangıç yerlerine belediye otobüsü ile gidiyorum,
Bitirdiğim yerden (Göktürk) belediye otobüsü ile dönüyorum…
Subaşı-göktürk,ü denemedim hiç…
Pist antrenmanı için Olimpiyat stadının yanında Atletizm pisti var…
Nizami ölçülerde…İnterval -tempo koşuları için ideal.
Soyunma odaları,duş mevcut…Keşke her köyde,ılçede böyle tesisler olsa…
Salı-perşembe akşamları hakemler antrenman yaptığından kalabalık oluyor…

mavişehir’de oturuyorum (karşıyaka) ve dışarda koşacağım zaman mesafeden bağımsız olarak balıkçı barınağı’ndan başlayıp sasalı’ya kadar giden bisiklet / yürüyüş yolunu kullanıyorum…

artıları
mesafe yarı maraton için yeterli uzunluğu sağlıyor, hiç trafikle muhattap olmadan (tamam bir tane site girişini geçmeniz gerekiyor fakat 4 senedir orada araba beklediğim veya ters bir durumla karşlıaştığım bir gün bile olmadı) tek yön 15k koşabiliyorsunuz…
ilk 2-3k’dan sonra boş olması
kısmet doğa ile başbaşa olması

eksileri
tuvalet ve su için tesis yok
aydınlatma yok
sanayi sitesinin hizasında kimyasal kokusu ve köpekler olabiliyor
bisikletlerle aynı yolu paylaştığınız için dikkatli olmalısınız

Ben Galata/Beyoğlu’nda oturuyorum, malum kargaşa ve düzensizlik hakim.

Düz koşular için Haliç metrosunun etrafındaki yürüyüş yolunu kullanıyorum. Artıları dümdüz pist gibi, ışıklandırma iyi, müthiş manzara ve sürekli hava akışından dolayı toz/egzos yok gibi. Eksileri ise akşam 18:00-20:00 arasında kalabalığın arasından koşmak güç oluyor. Haftasonları da selfieciler ile çarpışmalar kaçınılmaz. Kışın sıkı esiyor. Ve en kötüsü beton.

Eğim için Şişhane meydandan Karaköy’e iniyorum, perşembe pazarının oradan Bankalar caddesine, oradan da dikine Tünel Meydan veya TRT Tepebaşı binasına kadar tırmanıp sonra aşağıya dönüp çember yapıyorum. Kısa tur 2km üzeri, büyük tur da 3km üzeri. 10km 'de 400m tırmanış oluyor.

Haftasonu antrenmanı için de Belgrad ormanı, Geyik Parkuru.

Son iki yılda Galata-Karaköy’de daha fazla koşan kişi görüyorum ve bu beni çok mutlu ediyor. :v:

Aydın iline bağlı Karacasu isminde bir ilçede yaşıyorum. Gelen varsa biliyordur Afrodisias antik kenti var. Asfalt köy yolları bir sürü, toprak yol istemediğiniz kadar, ister yokuş ister daha düz her birisi mevcut. Köpek hariç sorunum yok. Rakım 600 eğimli bir bölge, fakat istediğim her türlü yolu arayıp buldum. Hava temiz kalabalık yok, daha ne olsun.

Partner eksik, grup yok, söyleşilere gidemiyorum, eksilerim ise bunlar.

3 Beğeni

Merhaba Arkadaşlar,
bende 3 yıldan bu yana koşuyorum. En güzel koşu yerim benim için Umraniye Saray Mah. de Mezarlık var
Umraniye Stadına gelmeden evvel. Mesire alanı çok güzel bir tur 2,7 km. Ordan oraya koşarken tur uzatılabiliyor.
Koştuğum günler bomboş oluyor ve rahat.
WC mevcut
Güvenlik mevcut ( belediye güvenlikleri )
Otopark var.

Köpek var ama bu köpekleri anlamış degilim sadece arabalara saldırıyorlar yanından geçsen bile
dönüp bakmıyorlar.

iyi koşmalar
Önder YOLDAŞ

1 Beğeni

Bi güncelleme gecelim soyak kosu parkuru icin. Pist artik tamami ile tartan. Git-gel 3.7 km. Tepe tekrarlari icin bi 500 metrelik tirmanma alani var. Easy, Interval, Tempo gibi her senaryoya uygun. Artik yeni ekilmis agaclar neredeyse orman gibi. Eksileri artik cok kalabalik, sabah gidenler icin 7.30 kadar isi halletmeli. Aksam antrenman yapmadigim icin bilemiyorum. Arada bi yerden yol geciyor. En buyuk eksisi budur.

Olimpiyat stadi atletizm pistinden de bolca yararlandik. Lakin pandemi doneminde sabah 8.00-20.00 arasi acik kalmaya basladi ve uzdu. Pistte kosmayi seven icin Burhan Felek haric en iyi pist. En büyük eksisi kuzeyden esen rüzgar koridoru. Esmedigi gun az, yazin ise yariyor ama kisin adeta dayak atiyor. Yazin kosulardan sonra cim sulamasi bitince cim uzerinde ciplak ayak jog essiz deneyim. Arkada kalan kucuk pistte kosuyu cesitlendirme ve muhtelif drill gibi antrenmanlar icin kalabaliktan uzak bi ortam sagliyor.

2 Beğeni

Mesajınızı göndereli bayağı olmuş sanırım. Fakat daha bugün oraya gittiğim için yazmak istedim. Şamlar orman kapısından içeri girince asfalt yoldan devam ederseniz iki tane iniş çıkış yokuş olarak sazlıbosna barajına doğru ilerliyorsunuz. Yolun sonuna taşlar koymuşlar fakat taşların hemen arkasından toprak zeminden devam ederseniz barajın kenarına inebiliyorsunuz. Girişte karşınıza çıkan asfalt değilde hemen paralelinde ki ağaçlık bölge arazi antrenmanı için oldukça uygun gibi geldi. Fakat saat ve günü iyi seçmeli girişte yoğun bir mangal dumanı sizi karşılayabilir. Araçla içeri girilmiyor. Yol çalışması nedeniyle dışarda parkedip yolun karşısına yürüyerek geçmeniz gerekiyor. Umarım faydalı olmuştur.

İyi sporlar…

2 Beğeni

Ümraniye de Kanuni Kent Orman temmuz gibi açılmış, yeni haberim oldu. Evi yakın olanlar için hem koşu(orman yolu) + yürüyüş yolu, hem de bisiklet parkuru var. Aydos ve Taşdelen deki yükseklik kazanımları yok ama bizim gibi Belgrad uzak diyenler için küçük bi alternatif… Bisiklet yolu formula pistini andırıyor ve bayağı bi uzun… :wink:

7 Beğeni

ne zamandır merak ediyordum. İyi bir alternatife benziyor. Teşekkürler Hakan

3 Beğeni

Rica ederim. Yukarıdaki patikanın yükseltisiydi, bugün de ormanın çevresindeki yürüyüş yoluna baktım. Mesafe ve eğim saat yönünde aşağıdaki gibi. (Geçen geldiğimde tek köpek gördüm, bir süre patikada benimle koşup sonra sıkıldı gitti, bugün de 2 köpek gördüm ama orman girişinde aylak aylak yatıyorlardı… :wink:)

2 Beğeni

Pist çok iyi rüzgar almıyor egzos almıyor gayet yeşil zemin harika tek sorun arada bir yol geçişi var ve 2 tane hız kesici kasis ve yaya geçidi olmasına rağmen senin koştuğunu gören sürücüler arabayı üstüne sürmekten çekinmiyor hatta senden yol çalmak için kasisten hızlı geçenler bile var, Bir toplum bu kadar saygısız olabilir mi? Farklı bir ülkede bunu yaşamıştım adam arabayı üstüme sürdü bende durmadım devam ettim tam dizime çarpacakken frene bastı bende o korku ve sinirle kaputuna vurdum adam kaçmaya başladı bende kaçmasından aldığım cesaret ile kovalamaya başladım çünkü ilerde trafik ışıkları vardı orda duracaktı ve durdu bunu yakaladım camları kapattı cama vurdum deli gibiydim sonra trafik polisi ve o ülkede sadece beyaz ben olmama rağmen arabayı tekmeledim aynasını kırmaya çalıştım yeşil ışık yandı ve kaçtı, Burdaki hanzolara da böyle yapmak istiyorum ama burdakiler bitmez hergün bu olayın 3-4 tanesini yaşarsın ama yaşlandık artık kovalayacak ciğer kalmadı :slight_smile:

1 Beğeni

Kış mevsiminde nasıl? Pistin buz, kar vb durumu kış koşulları için düşünüyorum.