Standart koşu parkuru

Her koşucunun mutlaka standart bir parkuru vardır. Uzun koşuyu farklı yerde yapabilir, intervali, tempoyu pistte yapabilir ama geri kalan koşularının çoğunu yaptığı, yaşadığı yere yakın bir yer mutlaka vardır. Sizinki neresi, artıları eksileri neler?

Benimki Bostancı - Fenerbahce arasındaki sahil yolu.

Artıları
*Bostancı - Kartal tarafı gibi beton değil, asfalt. Bu benim için son derece önemli bir kriter.
*Tamamen trafiğe kapalı ve 5km mesafe oldukça iyi.
*İnsanlar koşucuya alışık ve göreceli olarak saygılı.
*1-2km arayla tuvalet imkanı var.

Eksileri
*Tamamen düz. Patika ultraları için olumsuz.
*Özellikle haftasonu erken saatte koşmazsanız yan yana 5 kişi yürüyenler ve tüm o kalabalık arasında slalom koşmak eziyet. Hele bir de hava guzelse oglen 12’den sonra çıkmayı aklınıza bile getirmeyin.
*Rüzgarlı/fırtınalı günlerde her tarafı açık olduğu için uçurur. (Bunu eksiye yazmış olsam da ultralar için bu şartlarda koşmayı zihinsel antrenman olarak faydalı buluyorum, o yüzden artıya da konulabilir.)

Sizin standart parkurunuz neresi, artısı eksisi neler?

11 Beğeni

Benimki eve 500m uzaklıktaki Konutkent-Park Cd. karşısı koşu parkuru.

Artıları

• Eve çok yakın
  • Tam 1 km. Yani kaç tur atarsam o kadar km koşmuş oluyorum
  • Asfalt değil, suni çim denilen plastik halılardan
  • Tuvalet, büfe olasılıkları var

Eksileri

• Koşu parkuru olmasına rağmen yürüyenlerin oranı %90’dan fazla
  • P şeklinde olduğundan bazı noktalarda tam dönüşler var ve P’nin alt çizgisinde gidenler gelenler çakışıyor
  • Suni çim denilen plastikten (asfalt veya beton olmadığı için artı ama tartan olsa daha iyi olurdu)
  • Çevrede çok restoran var, açken koşunca yemek kokuları insanı geriyor :blush:
11 Beğeni

Benim Ankara’daki tercihim ODTÜ kampüsündeki Yalıncak ormanları.
100.yıldan (Ankara Fen Lisesi civarı), Ahlatlıbel tarafından veya ODTÜ Kimliğiniz var ise kampüs giriş kapılarından ulaşabilirsiniz.

Artıları

• Özellikle uzun mesafe koşuları ve yükselti antrenmanları için çeşitli parkurlar oluşturmak mümkün
  • Herhangi bir sakatlık vb. durumunda araba ile ulaşılması daha kolay
  • Şehir merkezine yakın, geniş koşu patikaları ve tertemiz havası ile keşfedilmemiş bir imkan
  • Mangal-piknik yapanlarla karşılaşma ihtimaliniz “aşırı nadir”

Eksileri

• Yağmurlu havalarda killi toprağı ayakkabıya fazla yapışıyor, antrenman kalitesini çok bozuyor.
  • Belediye tarafından araziye bırakılan başıboş köpekler (grup ile koştuğum 3 yıl süresince hiçbir sıkıntı yaşamadım)
  • İşaretlemeler olmadığından dolayı araziyi öğrenene kadar harita/gps ile koşmak gerekebilir.
  • Soyunma odası/duş imkanları kısıtlı
4 Beğeni

Bahçeşehir Gölet Tartan Pisti

Artıları

*1 kmlik dümdüz uzunluğuyla interval ve tempolar için bulunmaz nimet.
*Parkurun hemen yanıbaşında bulunan göletin çevresi de koşu için kullanılabiliyor bu durumda 3-4kmlik bir mesafe elde etmiş oluyorsunuz.
*Yakın bir mesafede çok dik bir yokuşu bulunmakta aynı zamanda.
*Koşan/yürüyen insan her mevsim azımsanmayacak derecede, sporcu için güzel bir ortam.

Eksileri

*Gölet çevresi ve yokuşa ragmen yine de monotonlaşabiliyor zamanla. Patikalar veya Ultra hazırlığı için en iyi yer olmadığı kesin.
*Yazın hemen yakındaki bir kanalizasyon nedeniyle koku oluşabiliyor.

5 Beğeni

Benim en sevdiğim parkurum evime 3.5K mesafede Karlısu Köyü.Bütün antrenmanlarımı artık orada yapıyorum.
Artıları
Parkurun 13K bölümü tamamen patika,zeytin ağaçları ve bol iniş çıkışlar içeriyor olması.
20K lık bu parkurun ortalama 550m eğim içermesi
Yağışlı günlerde zeminin ağırlaşması,su birikintileri ve sisli olması işleri dahada zevkli bir hale getiriyor.
Koşan,yürüyen yada piknik yapan hiç kimsenin olmaması

Eksileri

Evimden koşmaya başlıyorum ilk ve son 3.5K asfalt ve çevre yolundan geçiyor olması.

5 Beğeni

Yaşar Kemal Koşu Parkuru ( Eski Baraj)

Artıları
Şehrin merkezinde
Tamamen doğal toprak zemin.
Bir yanı göl- bir yanı orman
5 km düz-ölçümlü parkurun yanında orman içinde kısa bir trail parkuru da (1 km) var
Su yiyecek tuvalet var.

Eksileri
Sahipsiz köpeklere de evsahipliği yapıyor.(bazen canları sıkkın olabiliyor)

5 Beğeni

Hacettepe kampüsü Beytepe Ormanı.

Artıları:

• Eve yakın :slight_smile:
  • 20+ km parkur. (daha da arttırmak mümkün)
  • Arazi, bayır, çamur, orman, doğa

Eksileri:

• köpekten korkuyorsanız köpekle karşılaşma ihtimali
5 Beğeni

Benim antrenmanlarımın için 4 farklı alanım var. Ve sanırım bu konuda en şanslı olanlardanım.

İnterval ve teknik antrenmanlar için evime 1 km mesafedeki Gebze stadyumunu kullanıyorum. tek dezavantajı, kalabalık insan topluluğunun ikazlara rağmen her şeridi ihlal edip, sohbet etmesi. Bu yüzden orada kışın koşmak inanılmaz güzel, çünkü kimse olmuyor :smile:

Kros antrenmanı için yine evime 3 km yakınlıktaki Gaziler dağını ve hafif kros için de yine aynı mesafedeki Çağdaşkent Park’ını kullanıyorum. Ancak tam kros candır mantığından gidersek, tercihim Gaziler dağı. 4.250 m lik bir parkur ve gidiş yönüne (tur yönü) göre 2 ila 3 km arasında çıkışı olan bir parkur. Tek olumsuz yönü ise kış, ağaçlık alan ve ne çıkacağını pek kestirememek :smile:

Son olarak uzun koşularımı ise, Kaynarca Sahil - Bostancı arasından yapıyoruz. Hem düz olması, hem sabah erken saatlerde güvenli gelmesi (sebebini bilmiyorum) hem de ekiple birlikte koşsak bile asfaltı gidişte rahat kullanabiliyoruz. Olumsuz yanı, dönüşte artan trafiği söyleyebilirim.

3 Beğeni

Bazen köpek sorunu da oluyor. Keşke Trail yani toprak sert bir patika pisti de olsa orda…

2 Beğeni

Benim koşu alanım evime 500 metre uzaklıkta yapay çim bir pist ve saha ve 2 km sonra başlayan dağ yolu.
Sahanın
Artıları
Yakın oluşu. Sonuçta sert bir zeminine olsa bir pisti olması.
Tuvaleti bulunması.
Eksileri:
Kalabalık olması. Egzoz kokusu.
Dağ Yolu:
Artıları
Yakın oluşu, düz iniş çıkış her türlü Coğrafi yüzeyin bulunması. Kış aylarında akan derelerden geçme, yazın serin olması kuş sesleri, dağ çilekleri yeme şansı. Güzel manzaralar.
Eksileri:
Çok sert bir başlangıç ve beton yol.

2 Beğeni

55 metrelik bos arazi cevresinde, asfalt zemin ve yokus inip cikmak sureti ile kosuyorum.Genelde gece saat 21:00 den sonra vakit bulabildigim icin evime 5-10 metre uzaklikta olan bu parkuru tercih ediyorum.Ayni zamanda kosulara basladigim icin ayri bir onemi var benim icin :smile:

3 Beğeni

Birden cok parkurum var ama Belgrad Ormani favorim.

Artilari

• Nesetsuyu parkuru 6k bir tur. Guvenli, keyifli haftaici sakin ve sessiz.

• Geyik Parkuru. Tam bir canavar, yokuslar, duzlukler. Natural bir parkur.

• Ayvad Bendi. Kucuklu büyüklu iki tur. Toplam 20k hem MTB hem kosu icin cok guzel.

Eksileri

• Artik Kartal’da oturdugum icin cok uzak.
2 Beğeni

Maçka Demokrasi Parkı - Maçka, İstanbul. (Swissotel karşısındaki yürüyüş/koşu parkuru)

Artıları

• Trafiğe kapalı.
  • Zemin sert toprak. Patika koşucuları için ideal.
  • 4 farklı parkur/kotuyla farklı ve inişli/çıkışlı rotalar oluşturulabilir.
  • Kısa ve küçük (uzun mesafe yarışları için mental kuvvet sağlayabilir) (parkın koşu/yürüyüş dışında kalan çok daha büyük kısmı ile birleştirilerek varyasyonlara gidilebilir)
  • Civarda koşu yapılabilecek bildiğim tek trafiğe kapalı koşu parkuru (Yıldız Parkı dışında)

Eksileri

• Yükseklik neredeyse deniz seviyesinde
  • Kısa ve küçük (özellikle tecrübesiz/sabırsız koşucular için sıkıcı olabilir)
  • Tabelalar olmasına rağmen tasmasız dolaşabilen sahipli köpekler; ayrıca görece daha sakin olan parktaki sahipsiz köpekler.
  • Maçka’dan oturmuyorsanız ve benim gibi Bomonti tarafından geliyorsanız parka ulaşana dek karşılaşacağınız Osmanbey ve Nişantaşı’ndaki yaya ve araç trafiği.

En favori parkurum ise her zaman Belgrad Ormanı Neşet Suyu olmuştur.

4 Beğeni

Ataköy 2.kısım yürüme yolu

artıları
1,5 km
evime yakın ( 750 m bu mesafede ısınıp, koşu alanında koşuyorum)
düz, yeşillikler içinde

eksileri
koşu alanı %75 i araba yoluna paralel
beton ,asfalt karışımı koşu alanı
kaldırım ve yol geçişlerinde dikkat kesilmek gerek ( sakatlık yada arabalardan kaçmak için)
3. turdan sonra monotonluk hissi oluyor aynı yollar ve aynı insanlar ( özellikler haftasonu kalabalık olur)

3 Beğeni

Koşuyolu Parkı

Artıları
• 400 metrelik yumuşak zemin, yarısı hafif yokuş çıkıyor, diğer yarısı ise iniyor.
• Sabah 5 / 7 arası kimse yok, sonrasında hafif hafif yürüyen/koşanlar mevcut.
• Yine sabah saatlerinde araç trafiği yok denecek kadar az.
• Evime 1250 metre, merkezi bir yerde.
• Parkur yakınında bakkal mevcut.
• Yine parkur yakınında Acıbadem caddesine çıkan güzel asfalt bir yokuş mevcut.
• Başıboş köpekler mevcut ancak sorun yaratmıyorlar.

Eksileri
• Birkaç noktada yumuşak zemin kaygan taş ile birleşiyor. Dikkat etmek lazım.
• Aydınlatması bence yetersiz.
• Parkuru kısa, monoton, çabuk sıkılıyorum.

Validebağ Korusu

Artıları
• 3 kilometrelik inişli çıkışlı bir rotada koşuyorum, keyifli.
• Zemin toprak, yer yer çamurlu, taşlık ve bozuk. Patika koşusuna hazırlanmak için ideal.
• Orman içinde, trafik ve araç gürültüsü yok.
• Asla koşulamayacak kadar kalabalık olmuyor.
• İzcievi bölümünde yiyecek/içecek satın alınabiliyor. 15 dakika mola için ideal bir bölüm.
• Parkurda birden fazla rota mevcut, insan sıkılmıyor.
• Gece deneyemedim ama çok keyifli olacağı kanaatindeyim.
• Araçla gelebilecekler için izcievi kapısında 10/15 araçlık bir park yeri mevcut. Parkur bu park yerinin 20 metre ilerisinde başlıyor. Bir diğer park yeri ise öğretmenevinin bulunduğu aşağı bölümde.
• İzcievinin yan tarafında tuvalet ve lavabolar mevcut.

Eksileri
• Ne yazıkki bazen köpekler koşuculara kızabiliyor, dazzer almaya gayret ediyorum.
• Evime 2500 metre, bu bir eksi mi bilemedim şimdi :smile:

Bunların haricinde Fenerbahçe / Bostancı arasını da çok seviyorum. Aykut bey bu parkuru yazmış, söylediklerine aynen katılıyorum. Benim koşabildiğim erken ve geç saatlerde bazen gerçekten çok uçuruyor. Bağdat caddesine kaçmamak için kendimle mücadele ediyorum ancak her zaman kazandığım söylenemez :smile:

2 Beğeni

@ozge_ O parkurda Ataköy İlkokulu’na yaklaşırken hemen yandaki apartmanın bahçesinden fırlayan iki köpek ve Attila İlhan Parkı’nın karşısında kalan ağaçlı bölümde koşu yoluna yayılan kedilere dikkat etmek lazım.
Geç saatte, ortalık sakinken yapılan koşularda kirpilere rastlamak mümkün :slight_smile: O parkurda saat yönünün tersinde koşuyorum. 3. turdan sonra sahil yoluna yakın olan tartan pistte biraz koşup değişiklik yapıyorum.

5 Beğeni

Sürekli kullandığım iki parkurum var.
1)Florya-Yeşilköy sahil yolu
Artıları
-Evden çıkıyorum,kapıda kronometreyi açıyorum. Yeşilköy fenerde sahil yolunun bittiği yerde geri dönüyorum.Tam 12km. benim için bu mesafe haftaiçi ne çok uzun,ne çok kısa. Tam ideal mesafe, ideal antrenman süresi.
-Trafik yok, rahatsız edecek herhangi bir dış etken yok.(güvenli)
-Koşan insanlar görmek extra motivasyon.
-Florya’dan ekip halinde git-gel yapabiliyoruz.
Eksiler
-Zemin beton.sert antrenman yapmak sıkıntı
-Rota dümdüz. Ultra antrenmanları için ideal değil.
-Yaz aylarında haftasonları antrenmanı çok erken bitirmelisin. Geceden yatan piknikçilerle sabah erken gelen piknikçilerin toplamı koşu için sıkıntı
2)Florya Atatürk ormanı
Artıları
-Evden çıkıp direk ormana girebiliyorum.
-Zemin toprak. Mis gibi çam ağaçları arasında koşmak büyük nimet

• 2000m ve 2500m’lik 2 parkuru çoğunlukla kullanıyorum. Eğim fazla değil ama sürekli in-çık. Ultralar için ve güçlenmek için biçilmiş kaftan.
    -Güvenli.
    Eksiler
  • Antrenman mesafesi antrenman içinde şekilleniyor. Hedeflediğim mesafeyi bitiremeden antrenmanı sonlandırdığım çok olmuştur. Aynı parkurda turlamak mental olarak zorluyor.
    -Ben seviyorum ama kışın yağmurlu günlerde ormanın içi kaygan bi çamura dönüşüyor.
    -Parkurda sürekli iniş-çıkış olması belli bir tempoda yapılacak koşuyu ve pace hedefli intervali zorlaştırıyor.
    -Özellikle kışın saat 06 gibi antrenmana başlamak istiyorum ancak ışıklandırma yok. Gün ışığını beklemek zorundasınız. Aynısı gün batımı ve sonrası için de geçerli.
7 Beğeni

Üniversite kampüsünde yaşıyorum stadyum kaldığım hostele 1km mesafede. Kampüsün içinden geçerek daire oluşturan anayol ise 2.6km uzunluğunda. Burada asfalt üzerinde ve yolun kenarındaki kaldırımda koşu yapmak mümkün. Parkurun üniversite çevresinde olması ve sizin gibi koşan diğer üniversite öğrencilerinin de olması motive edici başka bir özellik.

Kampüs dışında koşabilecek yerler hiç yakında değil dolayısıyla sürekli aynı yerde aylarca tur atmak zorunda kalmak belli bir zaman sonra sıkıcı olabiliyor. Tabi değinmeden geçemeyeceğim en büyük eksisi ülkedeki yılboyu devam eden sıcaklar, özellikle yüksek nem. Dolayısıyla başka bir pist bulsanızda bunun önüne geçemiyorsunuz :smile:

2 Beğeni

Evime yakın olduğu için:

Rumelihisarı - Bebek - Arnavutköy hattı
Boğaziçi Üniversitesi’nin içinden geçerek sahile ulaşıp, sonrasında Arnavutköy istikametinde gidiyorum. Parkurun büyük kısmı asfalt. İyi bir yokuş çalışmasını da içinde barındırıyor.

Burada değinilen parkuların dışında, geçenlerde keşfettiğim bir parkur var:

Göktürk Mesire Alanı

Göktürk mahallesinin sonunda, otoyolun Göktürk çıkışında bulunan bu alanda güzel bir stabilize yol var. Yol sonrasında kendini patikaya bırakıyor.
Artılar

• Patika farklı çatallar yapıyor; rotayı belirlemek size kalmış. Aynı noktadan geçmeden tahminen 10 km koşulabiliyor.
  • Ağaçlar etrafınızı sarıyor, Geyik Koşusu kıvamında.
  • Fazla insan yok. (hatta kimse yok.)
  • Mesire alanının girişinde romantik bir göl var.
  • Tecrübenizi daha da pastoral kılacak otlayan koyun sürüleri de olabiliyor.
    Eksiler
  • Ormanın içinde bir çiftlik var, dolayısıyla köpekler sözkonusu.
  • Avcılık aktivitesine şahit oldum.
  • Arabayla gelirseniz, 6 tl gibi bir ücreti var.
4 Beğeni

Ataşehir’de 10K bir parkur yaptım, yaklaşık 250mt kadar yükseklik de içeriyor. Batı tarafta Cumhuriyet parkı önünden başlar, Ataşehir Bulvarı, Mozaik çarşının yanından Kayışdağı caddesine bağlanır, Brandium önünden Halyoluna iner, Palladium çevresinden döner, Ülker Sports Arena önünden geçerek Mimar Sinan Camiinin çevresinden dolaşarak halkayı tamamlamış olur.

Artıları:
250mt kadar yükselirsiniz
Benzinci, AVM bol… tuvalet ve su sorunu yok gibi
Evimin önünden başlıyor ve bitiyor diyelim
Asfalt

Eksileri:
Egzoz
Güzel havalarda görece kalabalık, özellikle kaldırımdan giden motorlu kuryeler bol
Asfalt
Parkuru tarif ettiğim şekilde kullanırsanız köpek derdi yok ama sağa sola saparsanız iki ayaklıısndan dört ayaklısınıa her türlü dert var :smile:

Haftasonları Çekmeköy Orman
Burada bir sürü rotamız var ama aslında genel 60K parkuru içerisindeki parçaların farklı şekillerde birleştirilmesinden ibaret;
Artıları:
Temiz hava
Parkura göre 200m ila 1200m arası değişen yükselmeler
Manzarası güzel, sadece meşeden ibaret bir yer değil :smile:
Toprak, killi toprak, yangın yolları, sert toprak, çakşır vs vs gibi her telden zemin.
Mevsiminde böğürtlen, dağ çileği, yabani elma vs vs atıştırmalık bulunuyor.

Eksileri
Parkurun bazı noktalarında su yok, kendiniz taşıyacaksınız
3. köprü inşaatı sebebi ile antrenmanın başı ve sonunda 6 şerit asfaltı geçmek gibi bir sıkıntı var artık

4 Beğeni