Standart koşu parkuru

Bursa için benim kullandığım parkurlar;

• Ben Özlüce’de oturuyorum. Sitenin etrafı tam 600 metre asfalt.
    Hafta içi sabah çok erken koştuğum için hiç araba geçmiyor. Interval ve Tempo antrenmanları için ideal.

• Hafta sonu uzunlar için Uludağ Üniversitesinde toprak bir parkur var inişli çıkışlı 8km uzunluğunda. Harika bir yer. Evime de yakın.

• Bir de yeni keşif Dağyenice köyü tırmanış parkuru (bol köpekli :smile: ). 10 km uzunluğunda parkur boyunca tırmanış var (600 metre civarı kazanım). Bu parkur devam ettirilip bir daire çizilirse 30 km’yi buluyor. Bu hafta sonu deneyeceğiz :smile: Güçlenme antrenmanı olması açısından çok güzel bir parkur.

4 Beğeni

Benim Ankarada koştuğum 2 tane parkur var
1-Anıttepe : Gençlik Spor Bakanlığına bağlı olup Anıtkabirin yanında:
artıları:standart ölçülerde(400-480m),
tartan zemin,
WC,soyunma odası,güvenlik,çeşme ve otopark var
Koşan/yürüyen oranı yüksek
eksileri:bazen çok kalabalık oluyor
uzun koşular için monotonluk hissi
zemin fazla mükemmel olup gerçek yarışlarda bulamayacağımız rahatlığa alıştırıyor

2-Kurtuluş Parkı:Hemen Hacettepe-Sıhhiye-Kolej üçgeninde yer alıyor,
artıları:Sabahın erken saatlerinde enfes
Ağaçlar altında koşmak(gerçek bir parkta)
Zemin tartan değil ama plastik halı saha zemininden
Uzunluğu sabit(600m)
WC, Güvenlik(tam fonksiyonel olmasa da),
Hafif iniş ve hafif çıkış eğimi var,
Koşan/yürüyen oranı saat 06-10 arası yüksek sayılır ancak daha sonra oran tersine dönüyor
eksileri:Köpekler(genelde Koşu pistine yatan,havlayan ama ısırmayan, sürü oluşturan)
Kol kola girerek tüm parkuru kapatarak gezinti yapanlar veya yürüyüş yapanlar,hatta çekirdek
çıtlatanlar
Zemin sanki daha çok yoruyor gibi(çok yumuşak)

Ben İstanbul’da Sarıyer’e yakın oturanlar veya metro ile hacıosman’a gelebilecekler için bir tavsiyede bulunacağım:
Hacıosman korusu, Hacıosman Metrosu ile Derbent arasında sınırlanan ormanlık alan.

Avantajı:
Birçok parkur alternatifi oluşturabilirsiniz. İçindeki yol çok sapaklı, ayrımlı.
En uzun turunuz 7 km’ye yaklaşıyor.
Hızlı koşmak için düz kısımları yetmese de, yokuş çalışmak için istemediğiniz kadar dik kısım var.
Ormanın içindesiniz.
Yer yer toprak veya betodan daha yumuşak mıcır kısımarı var.

Dezavantajları:
Bazı yerlerde zeminin beton olması.

1 Beğeni

Bugün yeni bir parkur keşfettim. Sizlerle de paylaşmak istedim. İstanbul Anadolu Yakası Örnek mahallesinde bulunan Dumankaya İkon’nun tam önünde. Parkur uzunluğu bir tur 650m kadar. Göztepe, Ataşehir, Kozyatağı civarında oturanlar için alternatif oluşturabilir.Parkurda tatlı bir eğim mevcut.

Aşağıdaki linkte parkur mevcuttur.
https://www.strava.com/activities/273476158

Artıları

-. Zemin tartan. Henüz çok yeni olduğundan bozulma vs.yok
-. Belediyenin spor aletleri bol miktarda var. Koşu sonrası güzel oluyor.
-. Carrefour var.

• Aydınlatma var gözüküyor. Gece de kullanılabilir.

Eksileri

• Tuvalet yok
  • Saatine göre parkuru yürüyüş için kullanan insanları yarıp geçmek zorundasınız.
  • Mahalle itibariyle bence kadın koşucular için hiç uygun değil.
  • Rüzgarı etkili( yazın avantaj olabilir)
  • Çok az yerde inşaat devam ediyor.
5 Beğeni

Bugün akşam bisiklet turundan dönerken keşfettiğimiz E5 üzeri Merter mevkisindeki Çırpıcı Parkı’nın parkuru gayet iyi görünüyordu.

Arkadaşımın biraz yorgunluğu ve acelesi olduğundan turlayarak görüp ölçmeyi teklif edemedim.

İlk fırsatta gidip koşup bu mesajı yeniden düzenlerim. O vakte dek koşan olursa deneyimlerini paylaşabilir.

1 Beğeni

Merter Çırpıcı Parkı maalesef halen kapalı durumda. Açılmasını dört gözle bekliyorum ben de.

Çırpıcı Parkı açılmış durumda. Pist yaklaşık 1 km uzunluğunda ancak maalesef beton. Kırmızıya boyalı olması uzaktan tartan pist gibi görünmesine neden oluyor.

1 Beğeni

Tam düşündüğüm gibi :slight_smile: Beton yap tartan gibi boya…

1 Beğeni

Adana’da koştuğum yer Yaşar Kemal Yürüyüş ve Koşu Parkuru. Seyhan nehri kenarında baraj setiyle regülatör arasında kalan çoğunlukla ağaçlık bir parkur. Başlangıç noktasına tekrar dönen bir tur 5 kilometreyi buluyor. Gece aydınlatması da olan bir yer. Zemin yumuşak. Toprak desem değil, sıkışmış ince kireçtaşı gibi ve yağışlarda su tutmuyor. Adana’ya taşındığımdan beri (3 buçuk aydır) burada koşuyorum, eve 150 m ötede olması buyara taşınmamın en önemli sebebidir. Haftasonu öğle saatlerinde piknikçiler kendini hissettiriyor ama günün her saati koşmaya uygun. Benim merak ettiğim Adana’da koşucuların tercih ettiği başka parkur var mı?

1 Beğeni

23 Nisan’da ilk kez Florya Atatürk Ormanı’na gittim. Beklentimin çok daha üzerinde buldum. Nefis bir çam kokusu ve bol oksijende, toprak zemin, şahaneydi.

Sakıp Sabancı Kent Orman’ı nı tavsiye ederim.Ayrıca 3 Mayıs Pazar sabahı Pozantı-Karaisalı arasında 52k’lık bir antreman koşumuz var.30-40 kişi oluruz sanırım.isteyen tempolu koşar,isteyen yürür.Sizi de aramızda görmekten mutlu oluruz.

2 Beğeni

Davetiniz için teşekkürler ama 3 Mayıs’da Alanya’dayım; Wings for World’da koşmaya çalışacağım. Genele açık antrenman koşularınızdan haberdar olabilirsem mutlaka katılmak isterim. :smile:

Benim standart parkurum Bostancı - Fenerbahçe arası olsa da İstanbul/Bostancı/Küçükyalı’da denizin doldurulması ile oluşturulan yeni alandaki 2 parkurdan bahsedeceğim (harita görüntülerini de ekledim)

1.Parkur yukarıdan bakınca 2 parça gibi görünsede 1 tam turu 1600 metre.

Artıları:

• Zemin tartan ve yeni olduğu için iyi durumda
  • Araba ile, toplu taşımayla, yayan veya bisikletle ulaşım kolay
  • Tuvalet ve büfe imkanı var
  • Kalabalık değil
  • Koşu dışında çalışma yapılabilecek bir sürü alan var

Eksileri

• Ağaçlar yeni dikildiği ve henüz büyümedikleri için gölgesi az,
  • 10K üzeri koşularda aynı yerde dönmek sıkabilir

2.Parkur hemen yukarıda bahsettiğim parkurun yanında yer alan atletizm pisti. Henüz açılmadığı ve koşma fırsatı bulamadığım için değerlendirme yapamıyorum ama tellerin dışından güzel görünüyor :smile:

6 Beğeni

Merhaba,

Ben bir süredir Zeytinburnu Merkezefendi Parkı’nda koşuyorum. 400 metre bir parkuru var.

Artıları:

• Otoparkı var.
  • Sabah saatlerinde kalabalık olmuyor. (7-9 arası)
  • Ağaçlık bir alana sahip.
  • Zemin yumuşak iyi.
  • Kısa koşular için (6K ve altı) ideal.
  • Küçük yokuşları var. Çok yorucu olmuyor.
  • Tuvaleti var.

Eksileri:

• Koşu parkurunda çok yavaş yürüyen yaşlılar olabiliyor ve zaman zaman hızınızı kesebiliyorlar.
  • Parkur eskimiş ve bakımı yapılmadığı için bazı yerlerinde küçük çukurlar var. Dikkat etmek lazım.
  • Ulaşım kolay ancak biraz içeride kaldığı için bölgede oturmayanlar için sorun olabilir.
1 Beğeni

Ankara da yerleşik iken sınırsız parkur seçeneği vardı dertsiz tasasiz ve her yerde ihtiyaca göre.Ankara trafik yoğunluğu da yok denecek kadar azdı.Şimdi Gebze ye taşındım yakinimda tatlikuyu parkı var Sabah saatleri bomboş 1tur 2400 mt ve 75 mt pozitif kazanım söz konusu.Şimdilik parkurum bu yakında orman keşfine çıkıp bulduğum yerleri yazarım.Pist olarakta sanırım Gebze Stadyumu var orayı kullanırım

1 Beğeni

Yazıldığı bilmiyorum ama bence Ankara için ideal parkurlardan biri Eymir gölü.
Artıları
Doğal güzelliği
Uzunluğu ( bir tur 10.5 km)
Trafiğe kısmen kapalı olması
Koşu ve bisikletçilere alışkın köpekler :smile:
Eksileri
Çoğunlukla düz
Duş olmaması
Eve uzaklık

2 Beğeni

Taşındım , doğal olarak koşu parkurumda değişti. Bu parkuru taşındığımın 3. günü buldum bu parkuru, bulduğumda nasıl mutlu olduğumu anlatamam.

Atakent -halkalı Soyak Koşu parkuru.
2200(1100 gidiş-1100 geliş) metrelik tartan pist, yaklaşık 600 m si eğimli ve yaklaşık 1300 m(650 gidiş 650 geliş) kırmızı toprak pist.

Artıları
*kalabalık değil
*tuvalet var , otopark sorunu yok
*3 noktada egzersiz aletleri var
*gece aydınlatması var
*trafikten , araçlardan uzak

Eksiler

• toplamda 3 kmlik kısa bir parkur ,uzun koşular için sıkıcı olabiliyor
    ( bu nedenle evden yolu uzatarak koşu parkuruna gidiyorum,+5KM oluyor)
    *kırmızı toprak zeminde koşması zevkli ama ayakkabı, çoraplar pisleniyor

Merhabalar; Sarıyer Çayırbaşında yaşadığım için koşu için en şanslılardan biri de benim galiba.

• Saıyerden başlayıp Beşiktaşa kadar uzanan bir parkur var. Avantajları, her hangi bir sorun olursa, hastane, otobüs, yeme-içme gibi tüm imkanlar var. Dezavantaj; tabii ki balıkçılar :slight_smile: yoldan koşarsan asfalt, kaldırımdan koşarsan beton, tercih senin. Yoldayken otobüs ve minübüslere dikkat!!
  • Neşet Suyu Koşu parkuru, anlat anlat bitmez, hem yakın hem direkt koşu için dizayn edilmiş harika bir parkur. Hee unutmadan tek dezavantajı girişte yaşayacağınız 12TL’lik soygun gibi giriş ücreti.
  • Geyik Koşusu parkuru; sert trail antrenmen yapmak isteyenler için her mevsim için (kar,yağmur,kuru zemin hatta MTB) harika bir parkur -14k bir de ben hiç koşmadım ama 4k’sı da var. Dezavantajı yön gösteren bayrakları kaybedersen nereden çıkarsın bilemem. ilk 1-2 defasında muhakkak daha önce koşan birileriyle koşmakta fayda var. (Köpek falan da yok ama aynı yerden girildiğinden burası da 12 tl. 12 tl verdikten sonra ister neşette ister geyikte koşarsın)
  • Ayvad bendi parkuru; yukarıda arkadaşlar paylaşmışlar zaten. Neşet ve Geyik parkurları arasında zorluğu olan bence ideal bir trail parkuru. Max 14k. yada neşete bağlanırsan daha da uzatabilirsiniz, yine bir önceki gibi ilk önceleri parkuru bilenlerle koşmakta fayda var. Burası da 12 TL :smile:
    -Asfaltta koşçam dersen bir de Çayırbaşı-Hacıosman bayırı çıkış-Tarabya Bayırı iniş-Tarabya-Sarıyer imkanında var (istersen bayırlar için yön değiştirebilirsin) yani Tarabya Bayırını çıkıp, Hacıosmanı inmek suretiyle, dediğim gibi yorulduğunda bırakıp yürüyerek evine de gidebilirsin. Yalnız şu Hacıosman metronun az altındaki parkta hiç koşmadım, bir gün orayı da deneyeceğim.
    -Geçenlerde Bahçeköyden Kilyosa giden yolda Zekeriyaköy sapağına gelmeden bir trafo binası var. Çayırbaşından önce bahçeköye oradanda bahsettiğim trafo binasının önünden sol yapıp içeri girdik. Ancak trafo binasının önünde hatırı sayılı miktarda köper var, ben pek korkmadığımdan sorun yok ama korkanlar için sıkıntı olabilir. Yaklaşık 5k inişten sonra yol ayrımından sol yapınca Kömürcü bendine devam edince de NEŞET Suyuna geldik. Gelmişken bisikletleri kitleyip 2tur attık. Koşu sonrası bisikletlerimizi alıp Bahçeköyden Çayırbaşına indik. Toplamda 20-25k bisiklet ve neşette 2tur (11.5k) koştuk. 2’si bir arada isteyenler için harika bir seçenek. Yalnız bisiklet MTB olmalı. Burası da Neşete çıkmasına rağmen turnike olmadığından beleş :slight_smile:
    -Fatih ormanı var ama henüz orada da koşmadım ama Crosschallenge2’ye kayıt yaptım, orayı da öğrenmek adına…
    -Kumda koşmak istersen Kilyos-Gümüşdere-Kısırkaya arası ( Tahminim 10k kadar) sahilde kumda koşulabilir ancak yazın plaj sezonu olduğundan problem olabilir.
    Benden bu kadar;
    Sağlıklı günler…
1 Beğeni

Benim de sabah antremanlarım için tercih ettiğim pist Anıttepe Koşu Parkuru

Artıları

• Tartan zemin dizler için kurtarıcı.
  • interval yapmak için çok elverişli.
  • Yeni yapılan mini spor salonu koşu sonrası egzersizler için çok ideal.
  • Sıkılırsam dışarı çıkıp Anıtkabir etrafında bi tur atıp eğim antremanı da yapabiliyorum.
  • Sabahın belli saatlerinde düzenli gelen koşu gönüllüsü arkadaşların etrafta varlığı motivasyon oluyor.
  • Otopark, duş, wc olanakları var.
  • Akşamları müzik yayını var :smile:

Eksileri

• Koşu parkuru bilincinden uzak iç parkurlarda yürüyenler oluyor.
  • Etraftaki yoğun trafik dolayısıyla hava ve ses kirliliği mevcut.
1 Beğeni

Eğer sabah 6 dan önce girerseniz Belgrad Ormanı gişeleri açık oluyor ücretsiz giriş yapabilirsiniz.