Sonbaharda sabah koşusu nasıl olacak

Sevgili koşu dostları merhaba. yaklaşık 3 ay önce başladığım koşuma Ankara’nın çeşitli yerlerinde keyifle devam edyorum. Başladığım günden beri gün doğumu saatinde koşuyorum, vücudumu buna alıştırdım. Son 1 aydır haftada 3 gün 5k koşuyorum. Ancak Eylül 1’den beri özellikle gece sıcaklıkları inanılmaz düştü ve sabah 06.00 gibi 10-11 derecelerde hafif rüzgarda koşmak biraz güçleşti. Motivasyonumu da kaybettim.

Koşumu sene boyunca devam ettirebilmek için doğru ve minimal ekipmanlar arıyorum, sizce karlı yağmurlu dönemler gelene kadar şu 2-3 aylık dönemde beni idare edecek bir rüzgarlık almam yeterli midir? Rüzgarlıkla koşulur mu yoksa biraz ısınıp çıkarmak mı gerekir? Rüzgarlık almam gerekirse yağmurluk işlevi de olması iyi mi olur yoksa ağırlık yapacağı için dezavantaj mıdır ve seçerken nelere dikkat etmem gerekir? Aşağıda da bulduğum bir ürün mesela iyi mi kötü mü giymeden anlayabilmem mümkün mü yoksa idare eder mi beni? gibi sorular var aklımda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, sağlıklı günler dilerim

NorthFace rüzgarlık

4 Beğeni

Merhabalar öncelikle soğuk sizi korkutmasın yazın bittiğine seviniyorum koşu açısından çünkü kışın daha rahat koşuyorum yazın çok sıcak oluyor gece kalkıp koştun koştun yoksa ertesi günü bekliyordum yağmurluk açısından çok tecrübem olmadı ama chibodan almıştım ben hem yağmurluk hem rüzgarlık işlevi görüyor ve memnunum

1 Beğeni

Açıkçası @cafer Bey’e katılıyorum. Koşarken zaten vücut sıcaklığınız yükseldiği için tam performansınıza ulaşmadan yüksek nabız sizi durdurur. Oysa sonbaharda ne güzel. Serin hava, geç ısınan vücut, daha uzun ve daha keyifli koşular. Bu havalarda Kartepe’ye(Kocaeli’de bir kayak merkezi) dahi koşarak çıkabiliyorum ki ben bu forumdaki pek çok kişiye göre amatör bir sporcuyum. Tabi üşümemek için durmamak lazım. Rüzgarlık ise belki vücudunuz alışana kadar kullanılabilir. Ben yaklaşık 7 yıldır yaz kış hiç kullanmadım ve hiç de zararını görmedim.

1 Beğeni

Merhaba, bende de bu tarz Nike’ın rüzgarlığı var, soğuk havalarda onunla çıkıyorum. Eldiven ve bere de düşünebilirsiniz. Özellikle baş bölgesi terlediği zaman soğuk alma ihtimali doğabiliyor. Son olarak da ısınma ve soğumaları (özellikle soğumaları) mümkünse evde yapabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Ev içinde ısınıp, direkt kapının önünde başlıyorum koşmaya. Soğuma kısmında da eve kadar koşuyorum, evde soğuyorum. İyi koşular.

Çok eski bir yazı ama içinde ufak ipuçları olabilir. Özellikle kış için.

3 Beğeni

Ben de sıcakta koşmayı hiç sevmiyorum bu nedenle de yaz boyu güneş doğmadan koştum, vücut da buna alıştı haliyle ama şimdi Ankara artık sabahları soğumaya başladı. Neyse bu sabah 11 dereceydi üşürüm sanıyordum ancak hiç sorun olmadı bakalım sıcaklıklar düştükçe nasıl olur. teşekkürler yorumunuz için

Bahsettiğiniz rüzgarlığı bilmiyorum, sayfasında da fotoğraf, fiyat ve beden hariç özellikleri pek bilgi yok.Bende decathlon’da şu 110TL’lik rüzgarlıktan 2 tane var.

Hafif, delikli, çiselemede idare eder.(sıcağı sevmeyen biri olarak rüzgarlığın içinde tshirt veya tshirt+uzun kollu decathlon içlik giyerdim).
Amaç ter ile dış ortam arası bariyer koyma isteği.
Alternatif olsun istedim.Koşu ceketi ve rüzgarlık şeklinde diğer decathlon ürünlerine de bakabilirsin.

2 Beğeni

Hocam vücut ısısı yükseliyor çok doğru bu sabah 10 derecede koşarken çok iyi fark ettim ancak muhtemelen Kartepe’ye koşsaydım zatürre olurdum ben sizler de dikkat edin:) teşekkürler yanıtınız için

eldiven ve bir tane başıma da bağlayabileceğim boyunluk daha mantıklı olur galiba hocam çünkü elleri ısıtmak özellikle terleyince zor olabiliyor sanırım

Evet hocam bilgilendirme yeterli yapılmamış o yüzden ben de emin olamadım. Şimdilik araştırmaya devam edeceğim teşekkür ederim dechatlonu ben de düşünüyorum.

Hocam yazı için çok teşekkürler sanırım aklımdaki bir çok sorunun cevabı mevcut yazıda

1 Beğeni

Merhabalar, sonbaharda rüzgar için yelek kullanmanızı önerebilirim. Rüzgar olmadığı sürece sıcaklık aslında sıkıntı yaratmıyor. Ben de aynı sıkıntıları çektikten sonra Decathlon’da koşu yeleği bulmuştum, bu tip havalarda en çok bu yeleği kullanıyorum. Şimdi baktım aynısını göremedim, benim aldığımda kapüşonluydu ama benzeri var; Erkek Siyah Yelek / Yol Koşusu - KIPRUN LIGHT KIPRUN - Decathlon.

İlave olarak biraz daha sert havalar için kollarımı da koruması adına Adidas’ın şu modelini aldım ve memnun kaldım; https://www.hepsiburada.com/adidas-erkek-kosu-ruzgarlik-yesil-nite-rdy-jkt-m-gc6714-pm-HB00000YJY0A. Sırt kısmında havaladırma penceresi var, aynı zamanda çok hafif ve rüzgarı tamamen kesiyor. Koşu için yapılmamış rüzgarlık almanızı tavsiye etmem, havalandırma pencereleri olmadığı için kısa sürede terletmeye başlar.

Önerebileceğim ve ihtiyaç durumunda hemen uygulayabileceğiniz bir başka çözüm de çift t-shirt giymek olabilir :slight_smile:. Muhtemelen koşu t-shirtlerinizin bir kısmı dar bir kısmı daha boldur, dar olanlarını içime giyiyorum, üzerine de görece daha bol olan bir t-shirt rüzgarı büyük oranda kesiyor.

Bu mevsimde eldiven, bere bana fazla geliyor, 4-5 derecenin altında düşmedikçe kullanmıyorum. Sonbaharda boyun ve baş için baf önerebilirim, Decathlonda koşu bandanası olarak satılıyor.

2 Beğeni

İstediğiniz soğuk olsun :slight_smile: Eksi derecelerde karda bile koşmayı deneyimlemiş biri olarak inanın soğun çaresi var ve sıcaklar nihayet sona erdi diye seviniyorum ben.

Ufaktan uzun kollu tişörtlere geçersiniz sonra, yağmurluk, daha sonra daha kalın tişörtler, en son da eldiven, bere, buff kombinasyonu size fazla fazla yeter emin olun.

Sıcağın çaresi daha zor, hele ki nemin. Sonuçta ne kadar ince koşarsanız koşun 1. km’de sırımsıklam olabiliyorsunuz. Ama soğukta güzel güzel giyinirseniz inanın hiçbir soğuk sizi etkilemez.

Motivasyonunuz da sakın düşmesin. Koşmanın en güzel mevsimleri geldi daha ne istiyorsunuz :slight_smile:

8 Beğeni

Ben de bu soruyu kendi kendime soruyordum. Ama farklı bir yanına odaklanıyordum: Artık hava daha geç aydınlanıyor. Sabahın sessizliğinde, bütün şehir uyurken koşmak o kadar büyük keyif veriyordu ki şimdi ne yapacağımı bilemiyorum çünkü güvenlik nedeniyle hava karanlıkken koşmaya çekiniyorum. Gün doğduğunda ise ortalık çok kalabalık oluyor, arabalar yine terör estirmeye başlıyor; şehir içinde ve yolda koştuğum için sıkıntı yaratıyor bu durum. Benim gibi hisseden var mı?

Güvenlik derken, görünürlük mü? Eğer öyleyse, araçların sizi görebilmesi için reklektörlü kıyafetler işinizi görür sanki.

Herkese değerli katkıları özellikle de motive edici sözleri için ayrı ayrı teşekkür ederim. Şimdilik bir tane uzun kollu teri atacak bir tshirt ve koşu yeleği alarak kışa kadar bu şekilde koşmayı planlıyorum.

Fatih Bey’in bahsettiği rüzgarlığı bende kullanıyorum ve memnunum. Fiyatına göre işini bence iyi yapıyor. 2 yıldır sorunsuz kullanıyorum.

2 Beğeni

konuyla pek alakalı değil ama benzer bir durum olduğundan buraya yazayım dedim.

daha önce pek yaşamadığım bir sorun var.
bu aralar stadın içinde koşuyorum, stadın içinde rüzgar oluyor ve tam karşıdan esen rüzgar acayip nefes rahatsızlığı yaşatıyor.
antrenman sırasında ve sonrasında ciğerlerimde yanma hissediyorum.

önce terlim üzerimde soğuduğu için diye düşünüp, antrenmandan sonra açma germe yapmadan silinip kıyafet değiştirdim, yine de bahsettiğim sorundan kurtulamadım.
daha önceleri kışın 10 derecelerde koşmak vücut ısısını yükseltmediği için çok severdim.
şimdi ise kabus haline geldi.
daha havalar tam soğumamışken buna ne sebep olabilir.
bunu yaşayan birileri var mı?

bu arada: geçen bahar sonunda konka hipertrofi ve septum deviasyon ameliyatı oldum.
muhtemelen konkalarla fazla oynandığı için acayip serin ve yüksek hacimli hava alıyorum.
burnum tam iyileştiğinden beri sürekli serin hava alıyordum, koşarken bu ekstrem noktaya geldi.
koşarken ağız burun karışık nefes alıyorum.

Decathlon yagmurluklari da rüzgarı kesmede iş yapabilir

1 Beğeni

Kalenji içlik üzerine tişört, kafaya bir baf sonbahar için yeter, hava yağmurlu ise ve mesafe uzun ise yağmurluk giyerim 10 km ye kadar ise ıslanmayı tercih ederim.Kış mevsiminde ise içlik üzerine ikinci katman sıcak tutan giysi, kafaya ve yüze baff, eldiven kombinasyonu yeterli oluyor.Kural olarak koşuya başlarken biraz üşüyor olmak doğru tercih yapıldığını gösterir.

2 Beğeni