Sonbaharda sabah koşusu nasıl olacak

@erhan abi/bey bir de koştuğunuz ili yazın🙂Alanya İzmir Van Ankara İstanbul vs kışlar başka başka oluyor.Şimdilik Ankarada yaz havası var. Yaşanılan yerin iklime de önemli.

2 Beğeni

Kocaeli dostum.Tabiiki rakıma göre ayar yapılmalı.

1 Beğeni

Merhaba,
Bende bir koşu ceketi alacağım. Sert sağanak yağmurlarda ve yollar çamurluyken koşu bandında koşuyorum ama hafif yağmurda ve kar yağarken dışarıda koşu yaptım bu sene. Ancak üşüdüğüm zamanlarda oldu. Bu konuyu incelerken kafam karıştı. Rüzgarlık ve yağmurluk farkını incelerken daha çok karıştım. Rüzgarlık diyor ama su geçirmeyenleri var. O zaman yağmurluktan ne farkı kalıyor? Birde yağmurluklar soğuktan korumaz sadece ıslanmaktan korur diye bir bilgi var bende. Bu doğru mudur? O halde Salomon Bonatti Pro diye çok tavsiye edilen bir yağmurluğu insanlar neden kullanıyor? Onun yerine su geçirmezliği olan Salomon Agile FZ koşu rüzgarlığı daha uygun değil mi? Fiyatı da daha ucuz.

3 Beğeni

Rüzgarlıklar su geçirmez değil, su itici oluyor. Durable water repellent denen bir kaplama var. Kumaşın dışına kaplı. Hafif yapmurda su üZerinden kayıp gidiyor fakat yağmur biraz hızlandığında kumaş ıslanıyor ve artık su geçirmeye başlıyor. Ayrıca rüzgarlık diye bahsettiğiniz rüzgarı tamamen geçirmezde değiller. Sadece hızını kesip içeriye yine mutlaka hava verirlerki soğuk havalarda zayıf kalabiliyor.

Benim 2 rüzgarlığım (nike ve under armour) birde salomon bonatti yağmurluğum var. Bonatti su ve rüzgar geçirmiyor. Son bahar ve kış aylarında onu kullanıyorum. Hava durumun göre orta katmanı ince yada biraz daha kalın giyebiliyorum. Bu arada yağış olmasına gerek yok, ciddi soğuk havalarda uzun kollu bir orta katman, buff bere ve bonatti harika iş çıkarıyor. Zaten su geçirmezlik değil, nefes alabilirlik önemli oluyor. Yoksa katkat giyinip çıkarız ama konforsuz olur.

Rüzgarlıklar çok soğuk olmayan ve rüzgarlı havalarda iyi iş görüyor. Rüzgarı keserken iç ısının artmasını engelliyor. Hafif yağmurda da destek oluyor ama hakikaten hafif yağmurlarda.
Çok soğuk ve yağışlı havalarda açık alanda koşacaksanız tavsiye ederim. Bu arada illa salomon olmasına gerek yok. En az 10000 mm su geçirmezlik ve nefes alabilirlik derecesine sahip herhangi marka benzer sonuç verir.

2 Beğeni

Bu ürünleri yağmurluk ve rüzgarlık olarak 2 ana gruba ayırıyoruz ancak bunların altında birçok ara gruplar var. Örneğin yamurluk grubu altında yarış, antrenman, outdoor yürüyüş grupları da var ve tamamen ihtiyacınıza göre seçmeniz gerekiyor. Bonatti yağmurluk yarış grubuna giriyor. Bu yağmurluk çok ince olmasına rağmen su geçirmiyor ve hareketlerinizi kısıtlamıyor. Aynı zamanda çok az yer kaplaması ve hafif olması da yarışlarda avantaj sağlıyor, bu sebeple de çok pahalı. Agile ise bonatti’ye göre biraz daha kalın ve ağır. Sonuç olarak yeni başlayan birisi için üst düzey ekipmanlar pahalı ve kattığı değeri anlamak biraz zor. Ancak bir kere para verip en iyisini almak ve uzun yıllar kullanmak da iyi bir fikir olabilir.

2 Beğeni

Bu arada agile su geçirmez değil. Gövde üzerinde, omuz kısımlarında özellikle ekstra bir kumaş var. Su geçirmemesine destek olmak için.

1 Beğeni

Buraya şöyle bir katkı yapmakta fayda var. Bonatti’de zaten 3 model sunuyor.
Bonatti wp
Bonatti pro
Bonatti race

Birde bunlara trail modeli eklenebilir. Hepsi farklı amaca göre bazı farklı özellikleri sunuyor.

1 Beğeni

Merhaba,

https://www.salomon.com/en-int/shop-int/product/agile-fz-hoodie-m.html#color=92857

Burada water repellent diyor. 1 saatlik düşük şiddetli yağmurda iş görür diye düşünüyorum.
Bir de bahsettiğiniz bu DWR’nin zamanla özelliğini yitireceğini ama düşük dereceli ütü sonrası tekrar bu özelliğe kavuşacağını okudum. Bu konuda tecrübeniz var mı? Teşekkürler…

1 Beğeni

Su itici kaplama zamanla özelliğini kaybediyor o kesin. Ama ütü formülü ne kadar çalışıyor bilmiyorum.

Tavsiyem, Karar verirken sadece su geçirmezliğe odaklanmayın. Özellikle hava sıcaklığı ve rüzgar burada daha belirleyici. Ilık yada biraz serin 10-15 derece gibi bir havada kullanacaksanız su geçirmesi zaten çok önemli değil. Ama 10 derecelerin altında helede rüzgar varsa ne kadar koşsanızda üşümeye başlıyorsunuz. İçeri azcık su girse vücut ısınızı korumakta zorlanıyorsunuz. O durumda su ve rüzgar geçirmezlik ciddi avantaj ve konfor sağlıyor.

1 Beğeni

Merhaba,
Evet aslında bu yüzden Sallomon Agile’a yakınım. Yani dediğim gibi 10 derecenin altında zaten koşmam. Rüzgarlı bahar aylarında hafif derecede yağmurdan korunmak için düşünüyorum. O yüzden su geçirmez yağmurluklardan çok, DWR rüzgarlıklara yakınım. Ama olmuşkende iyisi olsun istiyorum.

Burada water repellent kısmında 20 kullanımından sonra bu özelliğin kaybedileceğini, ama kurutma makinesinde kurutulmasının tekrar bu özelliği getireceği yazmış. Başka sitelerde ütü formülüde görmüştüm ama şimdi bunu bulabildim.
1 saatlik koşuda hafif yağmura dayanıklı rüzgarlık önerisiniz varsa ona da bakabilirim.
Teşekkürler…

Agile full zip zaten iyi bir model diye biliyorum. Ama daha önce kullanmadım. Benim kullandıklarım ve önerebileceklerim, nike windrunner, underarmour storm laugher veya forefront rain modelleri olabilir. Bunlar son kullanıcı ürünleri. Çok daha iyi modeller vardır belki compressport gibi markaların, Fiyat performans açısından araştırsınız siz zaten.

Mavi renkte beden yok, bende 2 tane var.Çabuk kuruması,hafiflik, havalandırma delikleri,fiyat,içte fermuarsız, dışta fermuarlı cep iyi yanları.Siyah renk için bedenler var.Bir decathlon yorumunda önceki versiyon daha iyiydi demiş.Görmek, denemek gerek.İkinci olarak daha özellikli bilinen markaya yedek olarak, uzun sürmeyecek antrenmanlarda, gündelikte de giyilebilecek bir rüzgarlık.Bendeki maksat ilk katman terden su olunca direk rüzgar çarpmasın, cigerleri üşütmemek,üst değiştirene kadar tedbir.

Merhaba, bir soru sorup konuyu hortlatayım.

Ben geçen kış neredeyse bütün antrenmanlarımı yağmur, kar dinlemeden askeri parka ile yaptım. Bu durumun üzerimde fazla ağırlık taşımam dışında herhangi bir olumsuz etkisi var mıdır?

Modeller arasındaki farkı biliyor musunuz? Bu konuda müthiş bir kafa karışıklığı var, yurt dışındaki dükkanlarda bile cevabını alamadım. Bu modelden kullananlara sordum, bonatti mi bonatti diye biliyorlar. Birisi bu konuyu çözebildiyse büyük bir bilgi olacak zira google araştırması yaptığınızda reklamdan hiçbir şey gözükmüyor.

Bu sene İstanbul’da bol bol soğukta ve yağış altında koştum.
Mizuno 20K Er Jacket ve Compressport Hurricane Waterproof (Bunu yarışlar için almıştım) yağmurluk kullandım.
İki üründen de memnun kaldım ama özellikle Mizuno’yu tavsiye ederim. Bonatti’yi aratmaz.

Bilgi için buraya yazalım.

5 Beğeni

Anladığım kadarıyla Bonatti serisindeki ceket modelleri arasındaki farkları merak ediyorsunuz.

Bonatti serisi aslında kesim açısından bütün modeller neredeyse aynı.

Bonatti WP aslında temel model denilebilir. Bu model antrenman şartlarında kullanmak üzere 2.5 katman halinde dayanıklı bir yağmurluk. 10k/10k su geçirmezlik ve nefes alabilirlik seviyesinde.

Bonatti Pro ise daha ziyade Trailler için tasarlanmışlar. Hatta anladığım kadarıyla yeni sezonda modelin ismi bonatti Trail olarak kullanılıyor. Bu modelin farkı 20K/20K su geçirmezlik ve nefes alabilirlik seviyesi sunuyor. Hatta utmb’deki bazı yarışlarda bu seviye zorunlu tutuluyormuş. Ayrıca modelde sırt çantasının üzerine giyilebilmesi için bir körük sistemi var.

Bonatti race ise çok hafif 110-120 gram ağırlığında neredeyse şeffaf bir model. Az yer kaplaması ve hafifliği ile yarışlarda kullanılması için tasarlanmış. Fakat ciddi ince, çok dayanıklı sayılmaz. Kolay yırtılabilir. Compressport Hurricane modeline benziyor. Kumaş zardan biraz daha kalın. Bu model de 10k/10k su geçirmezlik ve nefes alabilirlik seviyesinde.

Aslında genel olarak tüm bonatti serisi, diğer markaların sunduğu özelliklerin aynısını barındırıyor. Serinin şu anki fiyatları bence çok gerçekçi değil. Anladığım kadarıyla distribütör markayı üst seviye grubuna konumlandırmak için bu seviyeden sunulmuş. Yoksa bütün markalar özellikle 10K seviyesinde ürünler piyasaya sunmuş durumda ve fiyatları çok daha uygun.

Mizuno’nun anılan modelide incelemeye değer. Gerçi onların fiyatlarıda yüksekmiş ama s ve xl bedenleri için indirim yapılmış galiba.

6 Beğeni

Çok teşekkürler, tüm soru işaretlerini uçtu gitti. Bonatti modelleri arasında şöyle derli toplu bir karşılaştırma Türkçe’de ilk kez yapılmış olabilir.

Türkiye fiyatları dediğiniz gibi gerçekten fazla. SPX fiyat politikası ne yazık ki böyle. Eskiden beri uyuşmuyoruz. Gerçekten iyi fiyat dediğim durumlar çok enderdir. Ürünlerini hep ederinden fazlaya satıyor, rekabetsizlikten ve tekel gücünden yararlanıyor.

Mizuno çok iyi duruyor. Hacmi nasıl, kolayca küçülüyor mu? @Eren Ben çok küçük kapasiteli bir koşu yeleği kullanıyorum, Ultraspire Momentum. Momentum Race Vest - UltrAspire
5 lt kapasite dese de muhtemelen daha az. Bu ceketimi sığdıramıyorum mesela. https://www.marmot.com/sale/men/jackets-and-vests/mens-minimalist-jacket/AFS_889169577130.html
Bu nedenle az yer kaplayan gerçek bir koşu yağmurluğu edinmek fena olmazdı.

2 Beğeni

@UltraHobo örnek gösterdiğiniz cekete göre oldukça ince ve hafif. Açıkcası hiç denemedim ama kolayca her çantaya sığar gibi geliyor. Akşam bir sıkıştırırım bakalım ne kadar oluyor :slight_smile:

İlave: Mizuno Waterproof 20 K- bežecká bunda/ Mizuno Waterproof 20 K running jacket - YouTube

2:49’da görülüyor.

2 Beğeni

Video çok iyi oldu. Sanırım sığar benim çantaya. Dikkatimi çeken tek şey koltuk altında havalandırma fermuarları olmaması oldu. Ama Salomon Bonatti’lerde de böyle bir özellik yok galiba. O koltuk altı fermuarı özelliğini seviyorum ama belki de koşu yağmurluklarında istenen bir özellik değildir.

1 Beğeni

Bonatti wp de sırtta havalandırma açıklıkları var.

2 Beğeni