Salomon Cappadocia Ultra Trail 2022

Güncelleme 24 temmuz 2023: Meğer sorun ayakkabıda değilmiş, ayağım ayakkabıyı feci şekilde deforme ediyormuş. Giderek içe basıyor ama koşarken pek rahatsız etmiyor muhtemelen hızlanmamı etkiliyordur. En son Nike Zoom Fly 5’de 500km sonrası eşim durumu farketti “ya sen yine feci içe basıyorsun” diyerek… :slight_smile:

Buna bende denk geldim, 2 batonlu koşucu arasında kalınca tatsız oluyor, öte yandan baton sallamalara o kadar fazla rast geldimki bir kaç kez uyarmak zorunda kaldım.

Uzun yarışların antrenmanlarını stabil yapabilmek, antrenmana sadık kalabilmek çok zor, 4-5-6 ay gibi sürelerde çok fazla şey değişebiliyor, iş, aile, sağlık, mental. Bende hepsi sürekli değişti mesela başarmak istediğiniz şey elinizde bir sabun gibi eriyip gidebiliyor, yarış haftası elinizde cılız bir Hacı Şakir kalabiliyor.

İster yıkan, ister çöpe at, sana kalan bu. Ben cılız akan suyla yavaş yavaş yıkanmayı tercih ettim. Emeğin karşılığını da her zaman alamayabiliyorsunuz, değişkenler çok fazla.

Aklıma geldikçe bölük pörçük paylaşıyorum.

Fazladan bilgi: Merrell Rubato’yu geçen sene yine bu koşuda kullandım, ayağımın çok içe bastığını fotoğraflarda farkettim, meğer ayakkabı overpronation a göre yapılmamış daha çok underpronation. Ben bunu alırken o heyecanla farketmedim tabi, bu sene antrenmanlarda çok rahatsız etti, ayakkabı gittikçe daha da içe basmaya başladı :slight_smile: 30km antrenmanın ilk 5kmsinde 900kmdir ağrımayan dizlerim dedeler gibi sızladığında eyvah demiştim ama şükür ağır bir sakatlık geçirmediğimi umut ediyorum.

2 Beğeni

iRunFar sitesinde şöyle geçiştirmişler. Neden acaba?

Screenshot 2022-10-18 at 20.20.06

5 Beğeni

Haberi hazırlayan yazarın edebiyatı, dili, tarzı ile ilgili.Diğer kategorisindeki diğer yarışlar da (Japonya, Amerikadaki o hafta olan onlarca yarış!!! İspanya vs) yüzeysel.

Ama şuradaki 2021 yılında başka açıdan az daha uzun, bölge özelliğini de yazmış.

1 Beğeni

Abi yarış raporlarınızı beğenerek okuyorum , aynı yarışlarda yarışıyoruz ama siz hep en uzun parkurda oluyorsunuz genelde- 63 koştum bu yarışta - . Umarım bir gün yan yana koşup muhabbet etme şansım olur sizinle

3 Beğeni

Merhaba,

Öncelikle Kapadokya Ultra Trail yarışına katılan sağlıkla bitiren herkesi tebrik ediyorum.

63K parkur rekoru kıran Aysel Hanımı ve 38K parkur rekorunu kıran Mestan Beyi kutluyorum. 119k birincisi Oğuzhan Beyi tekrar tebrik ediyorum. Ayrıca gördüğüm kadarı ile geçen sene 38k kadınlarda Meryem Hanım 3.29 ile parkur rekoru kırılmıştı. Bu sene rus sporcu 3.22 ile bitirdiğine göre rekoru tazelendi diye düşünüyorum. Ancak kimse bunu duyurulmadı…

1. kez 63k parkuruna katıldım. İstediğim sürelerde rahatlıkla bitirdim.

Elit ve basın toplantısının Cuma günü yapıldığını şans eseri fotoğraf çekilmek için çıktığımız otelde olduğunu görünce arkadaşlar ile katıldık. Neden BU TOPLANTI ETKİNLİK ALANINDA YAPILMAZ VE KATILIMCILARA ELİT SPORCULAR SUNULMAZ anlam veremedim. Görelim, duyalım bilelim alkışlayalım tebrik edelim elit sporcuları ve Türk elit sporcuları… Örnek vermek gerekirse Mestan ve Oğuzhan Beyi UTMB’den takip etmiştim başarılarını biliyorum, Aysel Hanımın bu sene en iyi OCC süresinin koştuğunu biliyordum ancak Mozart ve Eiger Ultra Trail yarışlarında kürsü yaptığını duyunca gurur duydum. Mutlu oldum tebrik ettim.

Yarış organizasyonunda ufak tefek sorunlar olsa da geçtiğimiz senelere göre kendini geliştirmiş. Saatinde başlayan start bile bu kadar büyük organizasyonlar için çok önemli.

Yarış sırasında Müzik sorununu bende yaşadım hatta ismi lazım değil trail koşularında yer edinmiş bir kişi ile sözlü tartışma bile yaşadım. İnatla kapatmadı gitti…

Aykut ve Faruk beyi İbrahimpaşa cp’de görmek bana enerji ve mutluluk verdi. Saygılar kendilerine…

Yol geçişi tünele alınması muhteşem bir karar olmuş herkes rahat etti eminim…

Parkur aynı güzellikte ve zorlukta devam etti Uçhisar cp aşağıya alınması çok iyi olmuş eski karmaşıklığı yoktu, Göreme, Çavuşini ve Akdağ aynı şekilde gönüllü arkadaşlar çok yardımsever ve istekleri karşılamak için canla başla çalıştılar. Hepsine teşekkür ettim.

Baton kullanmayı bilmeyen arkadaşların batonla koşmaya çalışmaları güldürdü. Baton sana yardımcı olmalı koşmana engel olmamalı. EN ÖNEMLİ KISMI BATON KULLANIYORSAN ARKANDA VE ÖNÜNDE OLAN İNSANLARI DÜŞÜNECEKSİN az kalsın batonlu bir koşusu önümde olan hanımefendiyi yaralıyordu… Dikkat etmek lazım!

Cpler yiyecek ve içeçecek açısında fazlasıyla doyurucuydu. Kola redbull kolasıydı değişikti ilginç deneyim oldu. Keşke normal kola olsaydı daha iyi olurdu ama sponsorluk işleri çok kafa yormadım. Limonlu ve farklı çeşit içecekler yarışta ne kadar denememem gerekse de içtim tattım koştum.

CP Noktalarında zorunlu malzeme kontrolü yapılsın. Bir koşucu bardağım yok nasıl içeyim diye bağırıp çağırıyordu. Çantası boş olan adamlar gördüm. Seneye Kontrol Mutlaka Yapılsın.

Göreme’nin hali içler acısıydı doğalgaz sebebi ile hala bitmeyen kazı çalışması yeni yol açılması ve orada yapılan kazı 38k’da koşan arkadaşları baya zorlamış duydum.

Nevşehir Emniyetine ve jandarmasına çok teşekkür ederim. Her gördüğümde teşekkür ettim. Özelikle jandarmanın muhteşem atları göz kamaştırdı. Köpekleri tatlıydı durdum sevdim parkura renk kattılar. Ama en ilginci 35k civarı komandoları parkurda görmek önce tedirgin etti ne oluyor dedim (bir anda keskin nişancı tüfeği ile karşıma askerimizin çıkması) sonra gurur duydum ve mutlu oldum kolay gelsin dileklerimi sunup yola devam ettim. 
Uç güzeller geçişinde görevli arkadaşlar ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştı ancak geçtiğimiz senelerde boş olan arazi bu sene atv kiralama yeri olmuş adamlar toz içerisinde bıraktı bizi sövdüm, otopark kısmı tam bir keşmekeşti görevli arkadaş yolu gösteriyor koca tur otobüsü önüme geçiyor nereden geçeyim diye şoföre bağırıyorum, aradan araba geri geri çıkmaya çalışıyor beni görmüyor araca vurarak uyarıyorum derken yolumu bulup patikaya girdim sonunda… Kenardan bu kalabalığa girmeden bir yol bulunsa güzel olur.

Turasan inişi ve taşlık yol en zor kısmı burasıydı bacaklar şişmiş, ayaklar acıyor, taşlar yoruyor ama bitirmenin mutluluğu artıyor keyifle iniyorsun ve bitiriyorsun… Madalyamı aldım geçen sene ile aynı olan montu aldım. Dropbag kısmı sorunsuz 1 dk bulup verdiler çantamı oturdum soluklandım ayakkabı dan terliğe, yeni kıyafet değişikliği sonrası yemeğimi yedim ve otelin yolunu tuttum…

Organizasyon güzel bir planlama ile cp’lere servis koymuş eşim 07:15’te ürgüpten binmiş oradan İbrahimpaşa, uçhisar, göreme, çavuşini derken Akdağ ve tekrar ürgüp’e kadar gelmiş Her cp’de onu görmek ayrı bir destek oldu ve her seferinde şaşırdım nasıl geldin sen buraya diye… Bu transferler için bir kart alınması gerekiyormuş bilmiyorduk görevlilerin yardımı ile hemen temin edip binmiş.
Muhteşem bir fikir hiçbir yarışta olmayan bir detay teşekkür ederim. Kapadokya Ultra Trail bu yüzden farklı olduğunu tekrar kanıtlamış oldu.

Akşam 119k’da koşan arkadaşımız için Karlık Cp’ye yolumuzu tuttuk bir kalabalık bir eğlenceli ateş başında oturmuş insanlar yol gözlüyorlar, gelenleri alkışladık arkadaşımızı destekledik yedirdik içirdik yolladık… Mutlaka gidebilirseniz 119k koşan tanıdığınız olsun olsun olmasın oraya gidin o psikolojik bariyeri aşan insanları görün acaba bende buraya gelebilecek miyim diye kendinizi sorgulayın ve emin olun 119k yazılıp sizde geleceksiniz… 

Gelelim çöp konusuna atan 2 kişinin numarasını bildirdim yarış sonrasında kontrol ettiğimde bitirmiş olarak gözükmeleri olmadı. Bazı arkadaşlar çantasına koyarken farkında olmadan düştüğünü uyarılınca aldıklarını görmek güzeldi.
Pazar günü sabah balon izlemek için kızıl vadi ye gittiğimde de aynı manzara ile karşılaştım, toplayabildiğim kadar topladım ama trail ruhuna aykırı olan bu davranışı görmek çok üzdü.

Ödül töreni bu sene sönük kaldı çok uzadı… Geçen sene sanırım Ankara koşu grubu baskın olmuş ve eğlendirmişti. Genel Klasman 1.ne Kupa verilmiş diğerlerine neden verilmemiş konusu instagramda çok yazılmış organizasyonun bileceği bir konu. Ben çok yadırgamadım kürsüye çıkan herkese ödüllerini ve ikinci madalyalarını aldılar. Sonuçta ödül, kupa vs değil süredir benim için…
Seneye tekrar katılacağım.

Ufak Ekleme:
Pazar günü olan çocuk koşusunda Oğuzhan bey ve Aysel Hanımı tekrar görmek bir önce koşulan km’lerden sonra minik arkadaşlarımızı desteklemek onlarla birlikte az da olsa koşmaları inanılmaz keyifliydi. Gelecekte umarım o minik arkadaşlarımızda koşar ve bu ruhu devam ettirir.
İki arkadaşımıza da gönülden teşekkür ederim.

Uzun bir yazı oldu, Sağlıklı ve mutlu günler…

18 Beğeni

Çok teşekkürler. Ben de çok isterim.

2 Beğeni

Bende zevkle okuyorum .Ama o bazen arada. Bazende sonda kalan kursak kalmaları yokmu onlar acıtıyor feci

3 Beğeni

119k yerine 78k olsun

11 Beğeni

Merhabalar. Bu da benim 63k yarış raporum.

18 Beğeni

yarışma öncesinde spor dr. ile görüşmüştüm, yarışma sonrasında tekrar görüşüp MR bakalım demişti. kasımda belli olacak sonuçlar.

1 Beğeni

Merhaba
Ben de 2.kez kostum 63 k. aslinda hayatimda da 2.kez kostum ultramaraton. Gecen sene kaoadokya sonrasi İstanbul maratonu, aralarda da futbol maclari olunca haliyle sakatlandim. Osteitis pubis cook lanet bir seymis. Tum yil yatip son 2 3 ay gene kapadokya 63 ile dondum :slight_smile:
Tum arkadaslar yazmislar ben de altini cizeyim. organizasyon, gonullu arkadaslar,cpler gayet guzeldi.cp icin sadece normal soda bulamadim ben, limonlu soda vardi sanirim icemedim onu,sorun da degil zaten.
gecen seneden 45 dk daha iyi bitirdim. (8.55) sanirim bu yuzden ya da idman eksigi bilemedim ama cok daha fazla yoruldum bu sene. ilk cpden sonra agirlik coktu ve tum yaris mide sorunu yasadim. ne yesem ya da icsem duzelmedi finise kadar. hava kosmak icin mukemmel ama ben yorgun hissettim hep kendimi. son 2 ay yukleme yapinca boyle oluyor sanirim.
eglenmeyi, kendimle kalip kosunun tadini cikarmayi seviyorum. Kapadokya bu anlamda her aninda keyif alabileceginiz bir yer. kalabalik,bir suru elit kosucu, vay be diye izledigimiz usta kosucular, cografyanin guzelligi, inisler cikislar vs…elbette ulkemizde benzer yarislar vardir ama ben yeniyim henuz ve katiladim pek coguna. gelen arkadaslarla, kosu sirasinda birbirine yardim eden guzel yureklilerle, gonullulerin icten basarilar dilekleriyle ve daha pek cok seyle umarim kucuk aksakliklari da giderip hep var olur bu yaris. binlerce insanla yapilan boyle buyuk.bir organizasyonun bir kucuk parcasi olmak cok keyifliydi benim icin.
ama artik eger sakatlanmazsam 119 icin gidecegim :slight_smile:
biz finise giderken ayrildigimiz insanlara buyuk bir saygi duyuyorum. cok ama cok zor bir seyi yapiyorlar. tebrikler bitiren bitiremeyen tum Damsa Karlik yolcularina.
ve bu da benim ilk yaris raporum oldu. olmaya calisti diyelim. selam ve sevgiler…

13 Beğeni

Merhaba,

1 Yıl 3 ay önce başladığım koşu serüvenime CST parkurunu koşarak devam ediyorum. Bugüne kadar 15 yarış koştum, yol koşuları ve ultra trail dahil ve en uzun koştuğum parkur Cappadocia 38 K idi. Aynı zamanda bu parkur gördüğüm en güzel yerlerden birisiydi. 63 K parkurunun manzaraları daha da güzel diyorlar, umarım seneye de orada koşarım. Bu arada bu parkuru da vlog yaptım. Seyretmek isteyenler için bol manzaralı bir video linkini aşağıya bırakıyorum. Orgizasyona özellikle teşekkür ediyorum.

11 Beğeni
16 Beğeni

Çok güzel kaleme almışsınız yine, harika …

1 Beğeni

Dün seyrettim .elinize sağlık

1 Beğeni

Merhaba,

Çok teşekkürler.

Ben de 63K için yarış raporumu yayınladım: 2022 Cappadocia Ultra Trail 63K Yarış Raporu | Koşu Yazıları

11 Beğeni