Saatlerin Deniz Suyuna Dayanıklılığı

Süleyman bey forerunner 245 modeli bildiğim kadar açık su yüzme önermiyor. Bir sorun yaşamadınız mı

1 Beğeni

Iyi ama ifade cok muglak, basmaktan kacinin demek kesinlikle basmayin demek degil ki. Bu Avrupa’da veya Amerika’da dava konusu olsa Garmin haksiz cikar sanki. Uyarilar kisminda olsa ve dugmelere su altinda basmayiniz yazsa tamam. Cok ilginc bir konuymus bu.

3 Beğeni

Son durum şu şekilde,

• Garmin 945 sürekli tatlı suda kullanıp, tuzlu suda hiç kullanmayan var,
  • Garmin 245 denizde kullanıp sorun yaşamayan var,
  • Garmin 945 denizde kullanıp sorun yaşamayan var,
  • Garmin 920xt ile su altında tuşa basıp sorun yaşayan var,
  • Garmin Fenix 6 pro ile suda hiç sorun yaşamayan var,
  • Garmin Epix 2 havuzda kullanıp ile hiç sorun yaşamayan var,
  • 2 adet Huawei saati denizde havuzda kullanan var. İlk saat su almış ikincisi almamış. Su alan garanti kapsamında onarılmış.
  • Garmin Fenix 3 ü havuzda kullanıp hiç sorun yaşamayan var,
  • Garmin 945 denizde kullanıp sorun yaşamayan var,
  • Garmin 7x Solar kullanan var, su kullanımı mevcut sorun yaşanmamış,

Özetlemek gerekirse, su altında saati kullanıp sorun yaşayan yok gibi. Ancak,

1. Su altında tuşa basmamak önerilmiş,
  2. Sudan çıkınca tatlı su ile yıkama önerilmiş,
  3. Tuzun uzun vadede korozyona sebep olabileceğinden bahsedilmiş.

İlk mesajda belirttiğim gibi, Akdeniz oldukça tuzlu olduğu için uzun vadede, ben de korozyona sebep olabilir diye düşünüyorum. Ancak bu uzun vade ne kadardır denemeden bilmek zor.
Edit:imla

5 Beğeni

Bende kendi saatlerimle ilgili veri paylaşayım o zaman :slight_smile:

Suunto Ambit 2 , 2015’den beri kullanıyorum,Suunto Spartan Ultra 1 yıldır kullanıyorum. Akdeniz ve Karadeniz’de defalarca denizde kullandım, düğmelerine de bastım su altındayken,15m. ye kadar dalış da yaptım,sıfır sorun.

3 Beğeni

Madem Suunto’dan acildi konu bende deneyimlerimi paylasayim,

Suunto 9 ile (duz 9 baro olmayan) Akdeniz, Karadeniz, Ege, Atlantik Okyanusu, Basra Korfezi, Karayipler’de denize girdim, havuzda, saunada da test ettim. Sudan cikinca klasik dus aldim, ozel bakim yapmadim. Yuzerken antrenman kaydettim fakat su altinda basip basmadigimi hatirlamiyorum. Su anda Suunto Race’e gecis yaptim, Haziran sonunda yillik izinde Rcae’i de dener guncelleme yaparim.

4 Beğeni

Sanırım su altında tuşa basmama garmin’e özel bir durum. Suunto 7 için şu şekilde yazmışlar.

4 Beğeni

Ben de okuduğumda tam da böyle düşündüm.

1 Beğeni

@artan ve @Orkun abinin verdigi bilgiler guzel oldu. benim beklentim tam da bu deneyimlerdi.

dalma etme konusuna deginilmis, benim kullanimim suyun ustunde yuzmek. dalis ve basinc ayri konu ve tabiki bu saatlerden boyle bir beklenti yok.

ayrica adamlar telefonlari su gecirmez yapti, her turlu doga sartina uyumlu olmasi beklenen saat bunu yapamiyorsa tasarimini gozden gecirsin.

x tarih oncesi veya y model vs dese yine anlarim ama gunumuzde hala bunu uyari olarak yazmasi ilginc.

neyse bir turlu alisamamistim bu markaya, o kadar para verip su falan gecirip beni uzme ihtimali ile iyice uzaklastim.

tabiki bu spor konsept saatler karsilastirilmaz ama huawei konusunu da bir ara yazarim. onlarda da ozellikle konusma ozelligi olanlarda mikrofon hoparlor bu sikayet olan durumlar var ama gt4 ile cozduklerini iddiaa ediyorlar.

2 Beğeni

Garanti kapsamında iken Türkiye’de de bu sebeple uyuşmazlık olduğunda tüketici olarak mutlaka haklı çıkılır, bu sorun ile karşılaşanların servis ile çözemediğinde gecikmeden e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurması yaratına olacaktır.

2 Beğeni

Burada Garmin’e gönderme yapmışlar direkt. Fakat Suunto 9’un manueline koymamışlar aynı ibareyi :slight_smile:

2 Beğeni

Merhaba, sadece harita göstermiyor. Atılan kulaç ve mesafeyi gösteriyor. Hiçbir sorun yaşamadım.

2 Beğeni

Saate su geçirmez deniyorsa ve açık deniz aktivitelerine uygun ise kolay kolay tuzlu sudan etkilenmeyecektir. Ancak sudan çıktıktan sonra saati tatlı suda durulayarak olşabilecek tuz birikintilerini önlemek faydalı olur.

Bu saatler düğmelerine kadar tamamen sökülüp takılabilen aletler. Bundan dolayı da tamamen su geçirmez diye bir şey yok. Düğmeye su altında basma ve bırakma içeri su kaçmasına neden olabiliyor. Aslında aklıma geliyor, düğmeleri söküp altlarını silikonla doldurup tekrar kapatmak. Bu şekilde basış hissiyatı nasıl olur bilmem ama suya gayet iyi dayanır yani. :smiley:

2 Beğeni

Huawei’nin Watch Fit 3 modelinin açıklama sayfasında su geçirmezlik ile ilgili şöyle bir açıklama gördüm.

" Bu ürün ISO 22810:2010 standardı kapsamında 5 ATM dereceli su geçirmezlik özelliğine sahiptir. Yüzme havuzlarında veya sahil boyunca sığ su aktiviteleri için kullanılabilir. Dalış yaparken, sıcak duş alırken, kaplıcalarda, saunada, derin su aktivitelerinde veya yüksek hızda su akışı içeren aktivitelerde kullanılmamalıdır. Deri ve metal kayışlar yüzmeye veya tere dayanacak şekilde tasarlanmamıştır ve bu nedenle bu tür senaryolarda başka kayışlar önerilir. Deniz suyunda taktıktan sonra cihazı tatlı suyla durulamayı ve silerek kurulamayı unutmayın. Huawei giyilebilir cihazların suya dayanıklılığı hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: Water Resistant Levels and Daily Applications for HUAWEI Wearables | HUAWEI Support Global. Suya dayanıklılık kalıcı değildir ve performans günlük aşınma ve yıpranma ile bozulabilir. Cihazınızın kontrolü ve bakımı için düzenli olarak yetkili bir Huawei servis merkezine götürmeniz önerilir. Mağazalar ve modeller hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: https://consumer.huawei.com/en/support/content/en-us15925309/"

Huawei saatlerin geneli (dalış özelliğinden bahsedilmiyorsa) bu düzeyde (5ATM) dayanıklılık sunuyor diye biliyorum. İsteyenler açıklamayı aşağıdaki sayfada 13, dipnot üzerinden görüntüleyebilirler:

1 Beğeni

Bende de xiaomi amazfit ve amazfit gtr2 saat var. Denizde hiç çıkarmadım iksini de. ikisinde de bir sıkıntı yok. Fakat gps çok kopuyor suda. En ucuz cihaz sonuçta :slight_smile:

2 Beğeni

@Stea Garmin der ki:
“Biçim ve nefes alma düzenine bağlı olarak, saati karşı bileğe yerleştirmek en iyisi olabilir. Kurbağalama ve su altında yüzme gibi kulaçlardan kaçının. Yüzmeyi bırakırsanız, saati su yüzeyinin üzerinde tutun ve aktivite zamanlayıcısını durdurun. Saati su altında 3-5 saniyeden fazla tutmamaya çalışın.”

“En iyi GPS verilerini elde etmek için bir seçenek de saati bir yüzme bonesine takmak veya su yüzeyinde gezinen kuru bir çantaya çekmektir.”

Ucuzluk etken olabilir ama markadan bağımsız açık alanda yüzmek daha da zorlaştırıyor GPS işini.

1 Beğeni

Garmin teknik kılavuz hazırlayacağım diye detaylıca anlatmaya çalışırken meseleyi "abi ne olur beni kullanma"ya getiriyor sanki.

1 Beğeni

Merhaba, bende kendi deneyimlerimi ve fikirlerimi paylaşmak isterim.
2-3 yıl kadar Forrerunner 245 kullandım. Havuz ve açık su. Dalış değil ama su içinde 0,5- 1 metre gibi tuşlarına bastım bir çok defa. Bir sorun yaşamadım.
Şimdi 955 solar kullanıyorum, bunda da tuşlara basıyorum. Su içinde veya dışında bir sorun yaşamadım. Tabi basıyorum derken lap atma başlama durdurma gibi tek seferlik veya aşa yukarı gibi bir iki tıklama.

Bir diğer konu ise tuşların tamamen su geçirmez olması durumu elbette mümkündür.
Garminde durum nedir bilmiyorum ama yıllar önce serbest dalışta kullandığım Casio marka dalış saatimin tuş takımı manyetikti ve kasa içine doğrudan bir bağlantısı yoktu. Yıllarca dalışlar yaptım ve 15-20 metrelerde tuşlarını kullandım ve bir sorun yaşamadım.
Her dalış sonrası tatlı suda bekleterek ve durulayarak kullandım.

2 Beğeni

Merhaba,

Huawei gt runner saatimi almadan bir süre önce garmin saatlerde araştırma yapıyordum.

Bu söylediğiniz aslında başlığın direk cevabı, çok net ve kısa bir yanıt olmuş. İnternette su geçirme sorunuyla alakalı araştırma yaptığımda yaşanan sorunun aynısını yazmışsınız. Düğmelere basıldığında düğme contalarının esnemesi sonucu içeri sızma oluyor ve içerideki su buharlaşarak cihaz içinde nemlenme yapıyor.

Kendi adıma da net bilgiyi paylaşımınızla teyit ettiğiniz için için teşekkür ediyorum.

Umarım Garmin kullanım kılavuzunda bu bilgilendirme uyarı olarak vardır. Yoksa klasik pazarlama tekniği olarak satış sonrası hizmeti desteklemek için bir tür kulak üzerine yatma olarak anlayacağım bunu.

2 Beğeni

Merhaba,

Bu başlık altına tecrübemi eklemek istedim. Huawei gt runner saatimi havuz ve denizde yaklaşık yarım saat test ettim. Herhangi bir problem yaşamadım. Ama su altındayken saatin tuşlarına hiç basmadım.

2 Beğeni

Ben de tecrübemi ekleyeyim. Huawei Watch GT2’yi havuzda haftada 2 kere 1 saat kadar süre ile yaklaşık 6 ay civarı, Watch GT4ü de sanırım 2 ay civarı test ettim. Herhangi bir problemle karşılaşmadım. Su altındayken herhangi bir tuşa basmadım.

3 Beğeni