Raidlight® Aladağlar Sky Trail 2015

Kimseyi töhmet altında bırakmamak için konuyu burada kapatmak istiyorum.
Biliyorum ki bizim dünyamızda bilerek ve isteyerek hiç kimse kimseye haksızlık etmez, çünkü koşturanlar ve koşanlar hem büyük emekler harcarlar hem de biribirinin emeğine saygı gösterirler. Aladağlarda izleyici kapadokyada koşucu olarak görüşmek dileği ile.
Sevgiyle kalın.

1 Beğeni

Girgin Kardeşler, konuya yaklaşımınızı ve verdiğiniz cevapları dışarıdan birisi olarak çok beğendiğimi söylemek isterim. Keşke konusunu bu kadar takip eden, istekli Mustafa Bey için de bir çözüm olabilse…

Geçen yıl Kapadokya’ya katılmıştım. Organizasyonu çok beğenmiştim. Bu yıl hem Aladağlar’a hem de Kapadokya’ya eşimle geliyoruz, birlikte koşacağız… :smile:

2 Beğeni

Ben şöyle bir anı ekleyeyim, belki aynı şey @ilkinsan için de olmuştur. İlk çekiliş yapıldığında arkadaşlarım beni arayıp sen de kazananlar arasındasın diye müjde verdi. Oysa orada rastgele sıralanmış herkesin listesi vardı ve yukarıdaki açıklamada listedeki ilk X kişi seçildi yazıyordu. Ben başlangıçta o X sırasının altındaydım ve kazanamamıştım. Bu şekilde bana güzel haber veren üç kişi oldu. Hepsine de “bak emin misin” dedim çok emindiler. Açıp ben baktım, yukarıdaki açıklamayı okumadıklarını fark ettim hemen. Belki benzer bir durum olmuş olabilir.

5 Beğeni

Merhabalar! Antrenman bölümündeki Dağ Koşularından Yükseğe Uyum isimli bir başlığı görmüş olabilirsiniz. Aladağlar Sky Trail katılımcılarının yarış öncesinde yükseğe alışabilmeleri için 12-14 Ağustos tarihleri arasında ilk tırmanış etabının başında yer alan Sokullupınar’da (1980 m.) bir kamp düzenleniyor. Yaklaşık olarak bir hafta önce katılımcılara bülten olarak gönderildi ama ulaşmama ihtimali (spam’e düşebiliyor) ve forum okuyucularının da bilgisi olması için buradan da haber vermek istiyoruz. Detaylar için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. https://aladaglarskytrail.com/2015/TR/#akut-dag-hastaligi

3 Beğeni

Mustafa bey içiniz rahat olsun Girgin kardeşlerin olduğu biryerde herhangi bir haksızlığın yapılması söz konusu değildir. Bunu sadece ben değil Girgin kardeşleri tanıyan herkes size aynı şeyi söyleyecektir.

2 Beğeni

Arkadaşlar ayakkabı tavsiyeniz nedir?

1 Beğeni

Türkiyede satılanlar içinde salomon Speedcross ya da salomon xa pro diyorum,

1 Beğeni

Mazakanimals’ın belirttiği modellere alternatif olarak şuna göz atabilirsin.Ben bunlarla koşacağım sanırım.Ama parkurda çarşak kısımlar da olacağından belki tabanı daha kalın bir ayakkabı seçilebilir.Mesela Hoka gibi.

1 Beğeni

Koşunun büyük bölümü dağ patikalarında gerçekleşecek, ama zaman zaman kayalık ve karlı (mevsim durumuna göre) bölümler de var. Özellikle inişler için sağlam tabanlı, zemin tutuşu iyi bir ayakkabı kullanmanızı öneririz. Yalnız çarşak ayakkabılar için oldukça yıpratıcı bir zemin türü. Ayakkabınun özellikle ön ve yan tarafları keskin çakıllar tarafından yıpratılabilir. Daha önce başka konu başlıkları altında konuşulduğu gibi marka ve modeline bağlı olarak bazı ayakkabıların kumaşları çok dayanıklı olmayabiliyor. Yeni bir ayakkabı ile koşacaksanız yıpranmayı da isterseniz göz önünde bulundurun (malum pek ucuz değil ayakkabılar).

Ayrıca koşu konforu açısından koşu tozluğu kullanmayı da düşünebilirsiniz. Çarşak zeminde ayakkabının içine sıklıkla taş parçaları girebilir (ki çok rahatsız edici olabiliyor). Tozluk bu açıdan faydalı olur.

Koşu kurallarında belirtildiği üzere patika koşu ayakkabısı zorunlu malzemelerden birisi. Koşu öncesinde (start öncesinde) kontrol yapılacak ve uygun ayakkabısı olmayanların koşmasına izin verilmeyecek. Onu da hatırlatmak isteriz.

3 Beğeni

ISF tarafindan SkyRunning kosularinda kullanilan ekipmanlar icin mini guide. 2015 yili icin sectikleri ayakkabi listesi

2 Beğeni

Peki Serkan doğal baton kullanabilirmiyiz. (yedigöller civarında bırakmak üzere). İznik ultrada dikkatimi çekti, o şekilde koşanlar vardı

Eğer koşuya batonla başlanırsa batonla bitirmek gerekiyor İsmail. Doğal veya üretilmiş olması fark etmiyor. Ara bir noktada çevreden bulunan bir sopayı baton gibi kullanmaya başlayıp sonra başka bir noktada bırakmak ise açıkçası bizim oldukça zor kontrol edebileceğimiz bir şey. Planlı yapılırsa etik olmayan bir davranış, dolayısıyla yapmamak gerekir. Rota üzerinde zaten tür bir sopa bulma ihtimali oldukça düşük.

1 Beğeni

Runfire da insulin kullanan diabet hastası bir yarışmacı vardı. Ayaklar bu rahatsızlıkta etkilendiği için yumuşak bir ayakkabı olan Asics Kayano kullanıyordu. Profesyonel takım sporcuları hangi spor dalını yapıyor olursa olsun, takımının sponsoru olan kıyafetleri giymek zorunda olsada, takımların asla ayakkabı markası konusunda baskı yapma şansı yok. Her sporcu rahat ettiği markayı giyme serbestisi var. Born to run kitabını da okuduktan sonra, herhangi bir yarışta ayakkabı modeli dayatılması hakkında siz nasıl düşünüyorsunuz?

Marka ve model olarak herhangi bir dayatma olmamalı. Herkes minimum (yani zorunlu) koşullara uygun olduğu sürece istediği ayakkabıyı kullanmakta elbette özgür. Patika koşusuna uygun ayakkabı sınırlaması ise aslında diğer zorunlu malzemelerden farklı bir sınırlama değil. Nasıl koşuların çoğunda yağmurluk, içlik, hatta zaman zaman çanta ve kafa feneri gerekliliği sorgulanıyor olsa bile zorunlu olarak belirtiliyorsa ayakkabı türü de o tür bir zorunluluk. Organizasyonlar, koşucular arasında ayrım yapmadan ve olası en kötü durumu düşünerek, öncelikle koşanların sonra da kendi güvenlikleri açısından bu tür sınırlamalar getiriyor. Bunu normal karşılamak gerekir. Ben yol ayakkabısı ile koşarım, hiç sorun yaşamam diyen mutlaka olur. Gerçekten hiç sorun yaşamaya da bilir. Rotalar belli, herkese de açık, kendi başlarına istedikleri gibi koşabilirler. Ama organize bir koşuya veya yarışa katılacaklarsa organizasyon koşullarına uymaları gerekli.

3 Beğeni

O zaman önerim www.kosuyorum.net e bakmanız :slight_smile: Tozluk uzmanlık alanlarımızdan biri…

Belki iddalı bir laf olacak ama,bu yarış için tozluğun zorunlu malzemeler arasında olması lazım.Çarşak zeminde ufak kaya parçaları çok can yakacak.

RaidLight® ALADAĞLAR SKY TRAIL KOŞUSUNUN İSİM SPONSORU OLDU.

Niğde Aladağlar Milli Parkı’nda, Demirkazık Dağı çevresinde koşulacak Türkiye’nin ITRA (Uluslararası Trail Koşuları Birliği) sertifikalı ilk yüksek irtifa ultra maraton koşusu Aladağlar Sky Trail, RaidLight® markasının isim sponsorluğunda 15 Ağustos 2015’te düzenleniyor. 9 ülkeden toplam 160 sporcu, Aladağlar’ın görkemli doruklarından ve buzul göllerinden geçen RaidLight® Aladağlar Sky Trail koşusunda büyük bölümü 2000 m irtifanın üzerinde olan 45 km uzunluğundaki bir patikada koşacak. Demirkazık Köyü’ndeki ORDOS Nevzat Öntaş Dağevi’nden başlayacak koşu, 3700 m yüksekliğindeki Emler Zirvesi ve 3200 m yüksekliğindeki Yedigöller Platosu’ndan geçtikten sonra, Maden Boğazı geçidi üzerinden tekrar Demizkazık Köyü’nde son bulacak. Sporcular bu zorlu parkuru 12 saatte bitirmeye çalışacaklar ve toplam 3000 m tırmanış ve iniş gerçekleştirecekler.

RaidLight® Aladağlar Sky Trail,uluslararası saygın bir koşu ürünleri markası olan Raidlight®’ın2015 yılında dünya çapında sponsorluk yaptığı 5 yarış arasında yer alıyor. Raidlight®’ın sponsor olduğu diğer trail koşular Raidlight Chartruse Trail Festival, Ultra Trail Mauritius, Oman Desert Marathon ve Grand Raid Reunion koşuları.

“Sky Trail ” Koşuları Hakkında
Yüksek irtifa patika koşuları olarak tanımlanan Sky Trail koşuları, genel olarak 2000 m üzerindeki irtifalarda gerçekleşmekte ve ekstrem doğa sporları kapsamında nitelendirilmekte. Dağ ortamında, yarı maraton ve maraton mesafelerine yakın mesafelere sahip bu koşular, toprak yol, patika, kayalık, morenya da karlı zeminde koşuluyor.Sky trail koşuları İtalyan dağcı Marino Giacometti ve arkadaşlarının 1990’lı yıllarda Mont Blanc ve Monte Rosa gibi İtalya Alpleri’nde yaptığı koşular ve rekor denemeleriyle ilk kez hayata geçti, 1993 yılından dünya genelinde sponsor destekli organizasyonlar ile popülerlik kazandı. Uluslararası Skyrunning Federasyonu (ISF) tarafından Dünya Şampiyonaları, Kıta Şampiyonaları gibi uluslararası müsabakalar düzenleniyor. RaidLight® Aladağlar Sky Trail, ülkemizde maraton mesafesinden uzun ilk sky trail koşusu olacak. Ankara merkezli Orta Doğu Arama-Kurtarma, Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (ORDOS) ile Nevşehir merkezli Argeus Turizm Seyahat tarafından düzenlenen koşu hakkındaki detaylı bilgilere aladaglarskytrail.com adresinden ulaşabilirsiniz.

RaidLight® Hakkında
1999 yılında kendisi de bir çöl ve patika maratoncusu olan, tekstil ürünleri tasarımcısı Benoit Laval tarafından kurulan RaidLight® markasının ana odağı koşu, patika koşusu ve ultra maratondur. RaidLight®’ın koşu alanındaki tecrübesi ürünlerinin işlevselliğinde ve tasarımında ön plana çıkmaktadır. Dünyada çapında yılda 220.000’den fazla ürünü kullanıcı ile buluşturan RaidLight, 2013 yılında RaidLight Olmo 20 ürünü ile Fransız Outdoor en favori ürün ödülünü, 2012 yılında ise inovasyon ödülünü almıştır. Tekstil ürünlerinde kullanılan ultra hafif bamboo teknolojisi, özel ergonomic tasarımlar ile son derece keyifli ve farklı ürünler üretmektedir www.raidlight.com.tr

RaidLight® markasının Türkiye Distribütörü olan Koşuyorum.net ülkemizdeki koşu aksesuarlarının yetersizliğine çare olmak amacıyla 2013 yılında kurulmuştur. Aynı zamanda Vertical markasını da ülkemizde koşu tutkunları ile buluşturan Koşuyorum.net, sporcuların gerek antrenman gerekse yurtiçinde ve yurtdışında katılacakları yarışlarda ihtiyaç duyulabilecekleri her türlü bilgiye yönelik olarak sporculara danışmanlık da sunmaktadır. Firmanın amacı, kullanıcılara doğru malzemeyi sunmak ve zevk alacakları bir koşu deneyimi yaşamalarına katkı sunmaktır www.kosuyorum.net

Takvimlerinize Not Edin! RaidLight® Aladağlar Sky Trail 15 Ağustos 2015, Demirkazık, Niğde
https://aladaglarskytrail.com

Merhabalar! Daha önce yükseklik hastalığı ile başladığımız kısa bilgilendirmelere sıcak rahatsızlığı ile devam ediyoruz. Aladağlar Sky Trail, büyük kısmı 2000 metre irtifa üzerinde gerçekleşen bir dağ koşusu olsa dahi düzenlediği mevsim itibariyle, oldukça sıcak bir havada koşulması olasıdır. Katılımcıların sıcaktan kaynaklanacak olumsuzluklara maruz kalmaması için aşağıdaki noktalara dikkat etmesini öneriyoruz.

İnsan vücudu 4 yolla ısı kaybetmektedir: iletim, ışıma, taşınım ve buharlaşma. Çok sıcak havalarda bu dört yoldan yalnızca buharlaşma ile ısıyı dışarı atmak mümkün olmaktadır. Deri üzerinde terin buharlaşması en öncelikli ısı kaybetme yoludur. Sıcak bir ortamda gerçekleştirilen egzersizle saatte 1 litre su kaybetmek normal bir durumdur. Egzersizin yoğunluğu arttıkça kaybedilen sıvı miktarı 2,5 litreye kadar ulaşabilir. Kaybedilen sıvı yalnızca sudan ibaret değildir. Terle kaybedilen sıvı içerisinde vücut fonksiyonlarının gerçekleşmesinde kritik bir madde olan tuzu da bulundurmaktadır.

Uzun süreli ve yoğun terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı sonucu ortaya çıkan belirtiler genel bir isimle sıcak rahatsızlığı olarak adlandırılır. Belirtiler arasında baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, hızlı solunum ve bitkinlik vardır. Tedavi, etkilenen insanı gölge bir yere taşıma ve serin, hafif tuzlu içecekler içirmek şeklindedir.

Aladağlar Sky Trail parkurunun ilk 13 kilometresinde yaklaşık olarak 2000 metre tırmanılarak, 3723 metre irtifaya sahip Emler zirvesine ulaşılmaktadır. Yüksek eforlu bu tırmanış sırasında koşucuların sıvı alımına dikkat etmesi hayati önem arz etmektedir. Yarışın başlayacağı yer olan Demirkazık Köyü’nden, 12. km’de yer alan Çelikbuyduran (3325m) İstasyonu’na kadar ara istasyon bulunmamaktadır. 5. km’de geçilen Sokullupınar Kamp Alanı’nda çeşme mevcuttur, fakat yarışın düzenleneceği mevsim itibariyle buradan Çelikbuyduran’a kadar olan bölümde su kaynağı bulunması beklenmemektedir. Bu sebeple sporcuların Sokullupınar’dan ayrılmadan önce yeterli miktarda (tercihen elektrolitli ve en az 1-1.5 litre) sıvıyı yanlarına aldıklarından emin olmalarını öneriyoruz.

Sıcak rahatsızlığına maruz kalmamak için yarış önce su ve elektrolit planlaması iyi yapılmalı ve yarış esnasında düzenli sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Elektrolit ihtiyacını karşılamak için sporcu içecekleri, elektrolit tabletleri veya suyun içerisine katmak üzere elektrolit tozları kullanılabilir.

Sıcak rahatsızlığı ile detaylı bilgi için Takoz dergisinde yayınlanmış olan aşağıdaki linkteki makaleyi okuyabilirsiniz.

http://takoz.org/page.aspx?id=21&makid=56

3 Beğeni

@girgink @tgirgin size bir sorum var.Zorunlu malzeme listesinde aşağıdaki satırda alt katmandan kasıt pantolon değil dimi?

• Kapşonlu, Gore-tex veya benzeri (min. 10,000 Schmerber) su geçirmez alt ve üst dış katman giysi

Hayır, pantalon değil. Alt katman olarak su geçirmez yağmurluk altını kastediyoruz.

1 Beğeni