Patika koşuları ve ultramaratonlarda antrenör

Çevremde gördüğüm konuştuğum hemen tüm ultracılar, (ultracı olmasam da) ben dahil yarışlara kendi kendilerine hazırlanıyorlar. @dincerkose’nin yazısını okurken bir antrenörden (Bahar Saygılı) program aldığını ve çok memnun olduğunu okudum.
İkinci olarak İznik Ultra da Bahadır İşseven hoca nın bu konuda Kişiye özel antrenörlük yaptığını öğrendim.
Bunları çok güzel gelişme olarak görüyorum.En iyi antrenör yine kişinin kendisidir ancak antrenörün çok gerekli olduğuna inanlardanım.
Kendimce sebeplerim :

1. Kulaktan dolma bilgiler,internet ve duyduklarımızla en önemlisi başkalarının planıyla antrenman yapmak gecici ve kalıcı sakatlıklara sebebiyet verebilir.
  2. Genellikle ya fazla ya az antrenman yaparız.Antrenör bunu daha iyi gözlemleyebilir.
  3. Dışardan bir göz hem teknik hem taktik olarak daha objektif olur.
  4. Sürekli bir motivasyon kaynağınız olur.
  5. Kafanız rahat sadece size söylenene odaklanırsınız.Antrenmanınızı yaparsınız sonra ki antrenmanı planlamazsınız antrenman yaparken.
  6. Hedeflerinizi koymakta daha gerçekçi olabilirsiniz.
  7. Antrenörler bizden daha çok doğru bilimsel kaynağa sahiptir.
  8. Antrenörlerin çoğunluğu sporcu bir geçmişe sahiptir.
  9. Kişisel en iyinizi yapmanızı sağlayabilir.
  10. Ultra geçmişi olan bir antrenör ise ultra nın gereklerini (beslenme çanta vs) çok daha iyi bilir.

Tüm bunlar tabii ki benim idealize ettiğim antrenörde görmek istediğim özellikler.

Mesleği spor ve sporculuk olmayan biz çoğunluk internetten öğrendiğimiz bilgilerle hoş sohbet edebiliyoruz ama bir antrenörün farklı sporcularda ki tecrübelerine sahip değiliz. Hemen hepimiz kendimizi denek olarak kullanıyoruz ki bu bana çok körlemesine geliyor.

Üzerinde çok az durduğumuz antrenörlük konusunda biraz konuşsak iyi olur kanaatindeyim.

9 Beğeni

Takipteyim :slight_smile:

@Serdar çok önemli bir konu. Bence de özellikle yeni başlayanlar için antrenör çok önemli. Doğru antrenman, güçlendirme, beslenme, malzeme seçimi konularda antrenör çok yardımcı olur. Antrenör kendisi patika ya da ultra maraton koşucuysa beraber antrenmanları yapmak (özelikle uzun koşuları) harika bir şey :slight_smile:! Yıllarca kafama göre koşan olarak antrenörün faydalarını bu sene İznik’ ten önce anladım. Verimli çalışmak için sadece 2 hafta varken doğru antrenman programı uygulamak çok önemliydi. :grinning:

5 Beğeni

Çiçeği burnunda yeni bir antrenör olark hemen soruyu yanıtlayayım.(evet kendini beğenmişliğim zirve yaptı :slight_smile: )

İşin şakası bir tarafa çok ama çok faydası var.Özellikle benim gibi bilgiye ulaşmanın zor olduğu görece ufak illerde yaşayanlar için daha da önemli.Ben öğrendiğim herşeyi ya okuyarak , yada kendi üzerimde deneyerek-sakatlanarak öğrendim.Antrenörün değeriniyse şöyle anladım.

4 aydan beri bir arkadaşım bu işe merak saldı ve bende elimden geldiği ve bilgimin yettiği kadarıyla birşeyler anlatıyorum.Bu arkadaşım benle çalışmaya başlamadan önce 2 ay kendi başına koştu.İlk 2 ay boyunca 10km.yi 65 dakikadan aşağıya koşamayan ve sakatlık yaşayan bu arkadaşım benimle 2 ay beraber çalışmadan sonra şimdi 10 km.yi çok daha dinç bir şekilde 50-55 dakika arası koşabiliyor.Ben çok mu bilgiliyim.Hayır.Bende bu işi yeni öğreniyorum.Ama azda olsa bu tecrübe sahaya olumlu yansıyor.Beraber idman yapmanın benim açımdan en iyi tarafı da bende bu arkadaşım sayesinde yavaş koşabilmeyi öğrendim.Ona bildiklerimi anlatırken bende kendi bildiğim konuları tekrar hatırlamış oldum.Şimdi nabzımı nasıl düşürürüm bunu araştırıyorum.Genetik olarak nabzım yüksek atıyor.Kısa koşularda problem değil ama ultra mesafelerde sıkıntı oluşturuyor.Kendimi resmen deney tahtasına çevirdim.Yiyecek-içecek-antreman çeşitleri herşeyi deniyorum.Ama bana bunları öğretebilecek bir antrenörüm olsa 1 senede gelecek olduğum seviyeye belkide 2 ayda geleceğim.Evet antrenör çok önemli.

Yine antrenör kadar koşu grupları-antreman arkadaşları da çok önemli.Kendi başınıza idman yaptığınız zaman bazen üşengeçlikten idmanları atlayabiliyorsunuz ama partnerleriniz olduğu zaman herkes birbirinden güç alarak-çekinerek-utanarak idman atlamadan koşularını yapıyor.

5 Beğeni

Kaçkar Ultramaratonu’nda istenirse 1 haftalık antreman programı turu alternatifi sunulmakta. Bu konuda ayrıntılı bilgisi olan var mı acaba?

Bilgim yok ama Eylül ayı o coğrafyanın en güzel zamanlarından biri.İdmanlardan arta kalan zamanlarda gezilecek çok yer var.Saçmasapan otel tatillerinden bunalanlar için çok iyi bir seçenek.İmkanı olan değerlendirsin.

Çok haklısınız. Bence de ideal tatil olur.

2014 de Doğu Karadeniz turuna katıldım ve Aydere hayran kaldım. Dünyanın gizli cenneti bence. Sırf Ayderi tekrardan görebilmek için Kaçkar ultraya katılacağım. 5 gün 900 tllik programda neler var tam bilmiyorum mantıklı ise yıllık iznin 1 haftasını bunun için harcayacağım :slight_smile:

Antrenörün gerekliliğine neden inandığımı başlıkta yazmıştım burada tekrarlamayım.Ancak antrenörlerin yetkinliğini nasıl anlayabiliriz ? Beden Eğitimi fakültesini bitirmesi yeterli midir? Başarılı bir sporcu olması yeterli midir? Gerekli midir? Yıllarca sporcu olan bir kişi emekliliğinde antrenör olabilir mi? Olmalı mı ? Olursa bilimsel bilgi açığı olur mu ?
Yurtdışında bu iş 250$-1250$ aralığında . Bu rakamları gözden çıkardık diyelim doğru ve bilgili antrenör olmazsa başarı nasıl elde edilecek.?

@Yelena ben de belli bir seviyeden sonra daha gerekli olduğu kanaatindeyim.Yeni başlayanlara internet aslında yeterli olabilir.Tek yapılması gereken sabırlı olmak. Fakat sınırlara geldiğinde oraları aşmak gerçekten çok zor olmaya başlıyor . Yarı Maraton süremi 2;07 den 1;40 a 6 ay da 1;40 dan 1;30 lara 1 yılda çektim ve buralarda takıldım. İyi bir antrenör işte bu noktada çok faydalı olabilir.
Başlarda sadece bir etkinlik olan yarışlar kişisel sınırlara çabuk ulaşıyor ve daha iyisini kendi en iyinizi yapmak istediğinizde çözüm internetten okuduklarımız olmamalı.

1 Beğeni

Ben sadece bir örnek vereceğim. Uluslararası triatlon dünyasında en tanınmış hocalardan biri Brett Sutton. Atletlerinin 30 seneye kadar yakın zamandır elde ettiği derecelerine bakacak olursanız belki de en başarılı hoca. Ve kendisi sadece lise terk…

Benim bir antrenörüm yok. Yalnız olsa BESYO mezunu olmayan birisine güvenebilir miydim? Bu zor bir soru olurdu.

1 Beğeni

Ben de böyle örnek vereyim. İlk maratonuma hazırlık yaparken bacağımı kırdım (detaylar burada: https://yelenasworld.wordpress.com/2016/02/11/biri-maraton-mu-dedi/). İyileştiğimde hemen tekrar hazırlıklara başladım, internet’ te bulduğum bilgileri kafamı iyice karıştırdı, beslenme, dinlenme vs konular. Rusya’ ya gittiğimde eski antrenörümle görüştüm ve bir program istedim. Kendisi hem antrenör hem de eski maratoncu :slight_smile:. Ocak ortasında başlayan antrenmanlarla Mart ayın başında ilk maratonumu koştum, hem de çok rahat koştum, derecem 3.23 idi, hem de ameliyattan sonra sadece 5 ay geçti. Tamamen doğru antrenman ve beslenme sayesinde olduğunu düşünüyorum. Tam bir yıl sonra derecem 3.13 oldu, yine aynı antrenörün programıyla. Bu arada şunu da eklemeliyim. O dönemde çok yoğun çalıştım, haftada 6 gün 9 saat, yoğunluktan dolayı programıma tamamen maalesef uymuyordum, antrenmanları atlatıyordum ama yine de antrenörümün bilgileri ve tavsiyeleri bana inanılmaz çok yardımcı oldu. Öyle :grin:

3 Beğeni

@mertgulkokan @artan merhaba, Kaçkar Ultra Maratonu yarış ulaşım ve transferini organize eden partnerimiz Tamzara Tur’ un yarış öncesinde gelenler için organize ettiği etkinlik. Yörenin yerlisi ve oraya hakim olan ekip tarafından organize edilen karış karış gezilecek, isteyenlerin de bu etaplarda koşabileceği parkurlar mevcut. Aşağıdaki adresten bilgi alınabilir. Keyifli koşular ve antrenmanlar. :slight_smile:

https://www.facebook.com/events/1062664647116945/

2 Beğeni

Antrenörlerin Tecrübeli oldukları branşlarda hizmet vermeleri çok daha olumlu sonuçlar doğuruyor! hem 16 senelik koşucu hemde özellikle çok iyi antrenörler ile birlikte hareket etmiş yeni bir antrenör adayı olarak tecrübe ile sabittir. ultra maraton konusuna gelince ultra koşan bir antrenörün farkını sadece 1 günlük beraber çalışmada bile karşılıklı gördük! Bisiklete binmeyen yüzmeyen birinin içinde Bisiklet sporu barındıran Triathlona plan vermesi gibi bence ultradada tam tersi bir durum bazı şeylerin eksik kalmasına neden olacaktır. 42 km ye kadar olan tüm Bilimsel verileri altüst edebilen bir spor dalı ultra maraton inanılmaz tecrübeleri içinde barındırıyor :slight_smile: yeri gelmişken okadar senedir koşan ultracı arkadşlarla bile bazen yarışlarda vay be bunuda öğrendik diyebiliyoruz ! ne kitaplarda nede spor akademilerinde bilinen şeyler konusunda uzman bir kaç profu bile ters köşeye yatıran tecrübeler…kimse Antrenörsüz kalmasın:)

3 Beğeni

kesin olmamakla beraber böyle bir duyum aldım yakında netleşir:)

2 Beğeni

Bana ücretsiz antreman yazmak isteyen olursa sevinirim :slight_smile: kendi kafama göre bir şeyler yapmaya çalışıyorum

1 Beğeni

sağlıklı bir planın verilebilmesi için ciddi bir zamanın ölçüm ve testlere ayrılması gerek.bunları ücretsiz yapan bir yer varmı bilmiyorum:) makul ücretle yapılan yerler var istenirse Antrenman planınıda veriyorlar ) eğer bunlar yapılmadan biri plan veriyorsa bence pek yanına yaklaşmayın:) kendi halinize takılmanız daha hayırlı olur… şahsi düşüncem:)

1 Beğeni

Konu ile ilgili olarak, atletizm federasyonunun açtığı kademeli antrenörlük eğitimlerinin bireysel spor yaşamına ya da eğitmenlik konusunda ne gibi faydaları oluyor. Açıkçası dönem dönem açılan bu kurslardan birine katılmayı ve forumda mutlaka birileri böyle bir olanaktan faydalandığını düşündüğüm için sormak istedim.

Ultrlara hazırlanırken daha önce ultraları önde koşmuş ve bitirmiş koşucular ile ayrı ayrı koşmak ve bunların sonucunda kendinize uygun antrenmanı yazmanız en akıllıca yoldur.
Her ultracının kendine özgü yaptığı bir çok antrenman çeşidi var. Ayrıca bazıları düzde, bazıları yokuşta, bazıları inişte iyi olabildiği gibi bazıları kısa, orta ve uzun mesafelere göre farklı başarılar gösterebilmekte.
Ve yine en önemli konulardan biri de zaman ve mekan. Antrenman için yeterli zaman ayırabiliyormuyuz ve uygun coğrafyalarda koşabiliyormuyuz.

Herkesin yaşadığı yer, imkanları faklı, coğrafya olarak uygun fakat antrenör vs. bilgilerden çok uzak bir yerde yaşıyorum bu yüzden benim için önemli olan internet üzerinde antrenman ve bilgi paylaşımı. Başka türlü ,öğrenme şansım yok. Geri kalan sadece antrenman yaptıkça yine kendim öğreniyorum fakat bu yöntem tecrübeli birisinden öğrenmekten daha yavaş kalıyor.