Patika koşuları ve ultramaratonlarda antrenör

Merhaba,
uzun zaman önce açılan bu başlık altında devam etmek doğru olacak sanırım.
Antrenör ile çalışma konusu benim de son zamanlarda kafamı kurcalıyor. 3 yılı aşkın bir zamandır kendi çabalarımla koşmaya çalışıp bir türlü hızını arttıramayan birisi olarak acaba bir antrenörle çalışmalı mıyım? Çalışacaksam bu kim olmalı? Hangi özelliklere sahip olmalı? vb soruları kafamın içinde döndürüp duruyorum. Sosyal medyada ve çeşitli mecralarda kendini antrenör olarak tanımlayan kişiler ne kadar güvenilir? Bu kişiler ile ilgili nereden, nasıl referans alabiliriz? Antrenör olan kişinin kendisinin de çok iyi bir koşucu olması şart mı? Alaylı mı olmalı, mektepli mi?
Kısacası kafamda deli sorular :slight_smile:
İzmir’den önerebileceğiniz bir antrenör varsa tavsiyelerinizi de almak isterim…

Ben de yaklaşık 3 yıldır düzenli olarak koşuyorum. Koşuya ilgi duydukça antreman yöntemleri ile ilgili araştırmalarım arttı, temel olarak interval, tempo, uzun koşular ve düşük nabız koşuları yapmak gerekiyor. Ama detaya indiğiniz zaman bu antremanlar öncesi ve sonrası yapılacaklar, yükleme ve azaltma miktarları, hedef yarış zamanına doğru programda yapılacak değişiklikler gibi konular alınan sonuçta büyük değişikliklere yol açıyor.
Bu yüzden son 4 aydır bir antrenörle çalışmaya karar verdim ve 4 ayın sonunda vermiş olduğun kararın ne kadar doğru olduğunu görebiliyorum. Bu süre zarfında daha önce ulaşamadığım haftalık hacimlere ulaştım ve en ufak sakatlık yaşamadım. Bir antrenörün bence en iyi referansları öğrencilerindeki gelişim ve sakatlık yaşayıp yaşamadıklarıdır.

2 Beğeni

'‘En kötü plan plansızlıktan iyidir.’'
Başlangıç olarak on line antrenman programı veren yerlerden satın alabilirsin.Çoğu yabancı site ama sistem çok anlaşılır olduğu için zorluk yaşanması pek olmayacaktır.
Ancak , on line program alınsa da kişiye özel antrenörle çalışsa da kendini dinlemeyi ihmal etmemek elzemdir.Yani olması gerekeni dışarıdan temin edip hastalık ,bitkinlik vs durumlara göre kendiniz ayarlamalı veya geri bildirimlerle bu esnekliği kendinize tanımalısınız.

1 Beğeni

Teşekkür ederim Serdar Bey,
Ücretsiz online programları bir iki ay takip etmeyi denedim ama bu programlarda “nasıl gittiğim” hakkında bir dönüt alma imkanı olmadığı için online programı uygularken gelişim gösterip göstermediğimi neyi yanlış neyi doğru yaptığımı anlama imkanım olmadı.
Aslında antrenmanlarımı birebir takip edip gerektiği yerde değişilik önerebilecek biraz da beni motive edebilecek birini arıyorum açıkçası :slight_smile:

1 Beğeni

Ücretli on line kastetmiştim aslında . Ücretli On line sitelerde geri bildirim alırsınız. Ancak birebir takip alamazsınız .

Bu isteğin karşılığı ‘personel trainer’ Kişiye özel antrenör kavramıdır ki maliyeti biraz yüksektir.Ancak bu şekilde çalışmak çok idealdir tabii ki.
Burada antrenör veya web sitesi tavsiyesi yanlış olur kanaatindeyim o yüzden tavsiye de bulunmuyorum ancak doğru arayışta olduğunuzu belirtmek isterim.

1 Beğeni

Tekrar teşekkür ederim. Biraz daha araştırıp, düşünüp taşınıp karar vereceğim.

1 Beğeni