Optik nabız ölçümü

Direk 3’ünü satar parayı biriktirirdim :sweat_smile:
Şaka bir yana saati, optik ölçümü, göğüs kemeriyle ölçümü neden istediğiniz ve sarj süresi, gps hassasiyeti gibi alanlarla nabıza biçilen hassasiyet önceliğine göre saat seçimi değişir.
Optik nabız kolaylık, göğüs kemerinin yerine benim için yeterli.Dahası 20 yıl önce dosttum 4dk40sn civarı 1500m koşusu bitince bilekten ölçüyordu nabzı; asıl olan koşu;sonuçta belli başlı modeller benzer.:raising_hand_man:t2:

2 Beğeni

Merdivene yukarı yada bayır yukarı koşun kalbiniz yerinde çıkacak noktaya geldiğinde Huawei yada apple saatinize bakın kaç gösteriyor. Sonuç size gerçekçi gelecek mi. Saatler eskiye göre iyi ama yeterince iyi mi bilemiyoruz. Konu bilimsel açıdan yaklaşıp test edende fazla kaynakta maalesef yok.

1 Beğeni

Merhaba. Ben kendi çapımda test etmeye çalışıyorum, sürekli cihaz alıp satıyorum bunun için. Sanırım siz de hak verirsiniz ki uzun yıllar spor ile uğraştığınızda zaten nabzınızın aşağı yukarı nerelerde olduğunu tahmin edebiliyorsunuz ki ben harici nabız bandı ile de test ettim bunu. Garmin saatler ile yaşadığım deneyim bu yönde. Koşu ve bisiklet gibi aktiviteler ve genel kullanım için güzel. Interval aktiviteler için güvenilmez durumda.

Bilimsel olarak test eden güzel bir kaynak var aslında; The Quantified Scientist.

1 Beğeni

Bu kaynağı biliyorum ama ikinci bilimsel şekilde konuya yaklaşan bir kaynak bulamadım. Saat alıp satıyorsanız deneyimlerinizi aktarmanız önemli dediğim testi yapmanızı ve deneyimini aktarmanızı öneririm. Merdivenden yukarı doğru koşarak Huawei watch gt runner ile yaptım nefes nefes kalıp kalbimin küt küt teste 140 dedi. O esnada nazımı sayamazdım ama daha fazla olmalıydı gibi.

2 Beğeni

Şuana kadar kazandığım tecrübeye göre (3yıl😅) söylemem gerekirse ben şu şekilde yapıyorum.

Yavaş koşu ve Uzun Koşularda Saatten Nabız ölçmeyi tercih ediyorum. Interval, Hill Trainning, Tempo, Depar Antrenmanlarında Sadece Decathlon dan aldığım ucuz Göğüs bandını kullanıyorum. Çünkü Saat yada akıllı bileklikler nabızı geç algılıyor

3 Beğeni

Decathlon’dan aldığım Kalenji nabız bandı beni çok şaşırttı. Daha önce Garmin ve Polar eskitmiş ve bazı sorunlar yaşamıştım, nedense ömrü de çok uzun olmadı. Kalenji’yi alalı sanırım 2 yıl oldu ve sorunsuz çalışıyor.

2 Beğeni

Aynen Öyle. Bende Bir Yıldır Sorunsuz Kullanıyorum. Sanırım Diğerleri Gibi Fazla Karışık Bir Yapıya Sahip Değil. Daha Mono Bir Band Olduğu İçin Bozulmuyor.

1 Beğeni

Fenix 3 ile bundle gelen nabız bandı bisikletin pedalına daha dokunmadan 200 + bpm göstermeye başlayınca Decathlon’un bandını alıp sadece kayışını kullanmaya başladım. Garmin’in bandı 4 yıl falan idare etmişti. Sensör iki sene daha gidince pert oldu. Sonra Decathlon’un sensörü ile kullanmaya başladım, o 5 - 6 ay sonra pert oldu. Bir daha tekrar Garmin aldım. Ama Fenix 3 bundle aldığım fiyata. :smiley:

1 Beğeni

Nabız bandı beni neredeyse hiç rahatsız etmiyor. Eskiden ilk başladığımda koşarken kayıp düşmeye başlardı, sonradan iyi ayarlayınca hiç sıkıntı olmadı. Hatta geceleri bile uyurken taktığım oldu birkaç kez. Hiç rahatsız etmiyor hani.

Optik nabız ise nabız bandından daha fazla rahatsız ediyor diyebilirim. :slight_smile: Çünkü okuması için saati çok gevşek takamıyorum. Bileğimi sarması ve gevşek durmaması lazım, o zaman da saçmalıyor.

Optik nabıza sahip Garmin Fenix 5X, 6X Pro ve 7X kullandım. Optik nabıza güvenmek için pek bir sebebim yok. Sadece yürüyüşlerde optik nabız kullanıyorum. Onun haricinde her şey için göğüs bandı. Saat bileğime biraz büyük geldiğinden biraz fazla sallanıyor. Bisiklette zaten titreşimden iyice sapıtıyor. Ha doğru ölçmüyor mu? Ölçüyor ama ne zaman doğru ölçtüğünü düşünmektense her zaman doğru ölçtüğünü bilmeyi tercih ediyorum. O yüzden göğüs bandı kullanıyorum.

Optik nabız ölçümünde saat yansıyan ışığa göre ölçüm yaptığından çok kesin bir algoritma kullanamıyor. Sensöre gelen ışıktaki titreşime göre karar veriyor ki, titreşen kolda alakasız değerler olması olası oluyor. Apple Watch, Huawei gibi saatler ise Garmin’in X serilerine göre çok hafif ve ince kalıyorlar. Bu açıdan avantajlılar. Sensör de iyi iş çıkarınca iyi sonuçlar veriyorlar. Ha onlarda da interval vs. açıkları mevcut, onlar da saçmalayabiliyorlar ama genel olarak daha iyiler.

1 Beğeni

Fenix 7 ile ilgili güncelleme:

Son zamanlarda göğüs bandı ile koşuyordum. Bugün de taktım ama saat bir türlü bulamadı (belki pili bitmiştir). Dolayısıyla optik/bilekten çalıştı, kaydetti. Epey kötü görünüyor. @fatihboyaci 'nın işaret ettiği bir likten şuna ulşatım. Şu güncellemeler biraz daha mı test edilse acaba. Bilemedim ki. Belki de optik nabız olmuyor, vaz mı geçsek? Ama işte göğüs bandı da başka bir araç daha, yıka, bakımını yap, pili bitti değiştir. Optik çok kullanışlı ama sorunlu. Hepsinden vazgeçip hislerimizle mi hareket etsek :slight_smile:

8 Beğeni

Coros yeni Apex 2 / pro modellerinin sensörleri konusunda çok iddialı.

Garmin güncellemeleri gerçekten bir şeyleri bozuyor. Bu kadar özelliğe gerçekten gerek var mı diye sorguluyorum artık.

3 Beğeni

DC Rainmaker incelemesinde Coros Apex 2/pro’yu gömmüş. HR kötü, GPS kötü diyor. Hatta GPS pod ile bile kötü diyor :slight_smile: .

3 Beğeni

Hadi ya. Çok şaşırdım. Okuyacağım hemen. Teşekkürler

3 Beğeni

Garmin göğüs bandı ile sabahki easy koşumda sürekli bağlantı koptu ve bi ara 232bpm ölçmüş :smile:

4 Beğeni

Pil zayıf diyor mu? Pil değişimi yapın derim. Uzun vadede kayışlar da zarar görüp böyle saçmalıklar yapabiliyor.

1 Beğeni

Hayır, böyle bi ibare mevcut değil. Yeniden yıkayıp kuruttum. Şu an sakat olduğum için koşamıyorum. İlk fırsatta test edeceğim.

1 Beğeni

Hem tepedeki yazinin icerigini hem de yeni fikirler ve yeni bazi cevaplar iceren bir video olusturdum. “Kamera karsisina gecmem, hep maraton analiz videolari gibi baska goruntuler kullanirim” diyordum ama olmuyormus. Zorla da olsa kamera onu cekingenligimi yenmeye calistim.

16 Beğeni

birkac dakika izledim, harika :blush: aksama keyifle izleyecegim.

cokta bi fark yok, ayarikacanlardaki adamin videolu hali :stuck_out_tongue_winking_eye: cok tanidik…lutfen devam

1 Beğeni

Bugün ki İnterval antrenmanında bu durumu net bir şekilde yaşadım ve test ettim. Decathlon dan aldığım göğüs bandını taktım. 3 pacelerde koşarken saat 140 nabız gösterirken göğüs bandı 165 nabızdı

1 Beğeni

Harika olmuş hocam. Emeğinize sağlık. Devamı gelir umarım.

1 Beğeni