Optik nabız ölçümü

bilekten
kalp

Ritimblog’da, daha çok bilekten nabız ölçümü diye anılan ama aslında genel adı optik nabız ölçümü olan teknoloji hakkında bildiklerimi toparladım. Siz de bakıp yanlışım veya eksiğim varsa söylerseniz ya da yorumlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

12 Likes

Ellerinize sağlık, güzel bir yazı olmuş yine. Ben de bilekten ölçüm yapan Forerunner 235 kullanıyorum. Bu bilgilerden habersiz olarak saatimden memnun olarak kullansam da yanlış ölçtüğünü efor testinde fark etmiştim. Meraktan check-up sırasında saatimi takıp nabzımı saatten kontrol ettiğimde çok farklı olduklarını görmüştüm. Değerleri ve aradaki farkı tam hatırlamıyorum ama tamamen farklı rakamlardaydı.

2 Likes

Mert kalemine sağlık. Oldukça doyurcu bir inceleme yazısı olmuş.

2 Likes

Harika bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Optik nabız teknolojisinin bu kadar olumsuz yanı olmasına şaşırdım açıkçası. Bazı sitelerde bu tarz bilekten optik okuyucu testi yapılırken aynı anda kontrol amaçlı göğüs bandı da kullanıyorlar, biliyorsunuzdur mutlaka. Mesela dc rainmaker… Hatta incelemeye konu bilekten optik okuyucu yanına, göğüs bandına ilaveten bir başka optik okuyucu daha kullanıyor. Sonrasında ise grafiklerini karşılaştırıyor. Ve evet sapmalar olabiliyor fakat genel sonuç, sapmaları göz ardı edecek kadar yakın çıkıyor genelde. En azından benim okuduklarım böyleydi hep. Bu kadar soru işareti taşıyan bir teknoloji olduğunu bilmiyordum.

1 Like

Ben de Garmin Forerunner 235 kullanıyorum.
Koşuda ve bisiklette aldığım sonuçlar ne kadar doğru ne kadar yanlış test etme şansım olmadığından bilemiyorum fakat iş Crossfit’e gelince kalp atış hızı konusunda tamamen saçmaladığını söyleyebilirim. Kalbimin ağzımdan çıktığı durumlarda 55-65 aralığında gösterdiğini çok bilirim. Durup dinlendikten sonra 150 gösterdiğini de.

0 Likes

Belki araştırma yapan birinin gün gelir işine yarar, Polar OH1 Kol Nabız Sensörünü dünkü ekg boyunca taktım iki veriyi anlık karşılaştırdım, hızın arttığı durumlarda oh1 biraz arkadan geldi ama 5 saniye içinde aynı veriyi yakaladı, birlikte yükselip birlikte alçaldı abartı farklı veriler vermedi. 39 dan 129 da çıktık 60 a indik diye de ekleme yapayım.

1 Like