Optik nabız ölçümü

Ritimblog’da, daha çok bilekten nabız ölçümü diye anılan ama aslında genel adı optik nabız ölçümü olan teknoloji hakkında bildiklerimi toparladım. Siz de bakıp yanlışım veya eksiğim varsa söylerseniz ya da yorumlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

13 Likes

Ellerinize sağlık, güzel bir yazı olmuş yine. Ben de bilekten ölçüm yapan Forerunner 235 kullanıyorum. Bu bilgilerden habersiz olarak saatimden memnun olarak kullansam da yanlış ölçtüğünü efor testinde fark etmiştim. Meraktan check-up sırasında saatimi takıp nabzımı saatten kontrol ettiğimde çok farklı olduklarını görmüştüm. Değerleri ve aradaki farkı tam hatırlamıyorum ama tamamen farklı rakamlardaydı.

2 Likes

Mert kalemine sağlık. Oldukça doyurcu bir inceleme yazısı olmuş.

2 Likes

Harika bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Optik nabız teknolojisinin bu kadar olumsuz yanı olmasına şaşırdım açıkçası. Bazı sitelerde bu tarz bilekten optik okuyucu testi yapılırken aynı anda kontrol amaçlı göğüs bandı da kullanıyorlar, biliyorsunuzdur mutlaka. Mesela dc rainmaker… Hatta incelemeye konu bilekten optik okuyucu yanına, göğüs bandına ilaveten bir başka optik okuyucu daha kullanıyor. Sonrasında ise grafiklerini karşılaştırıyor. Ve evet sapmalar olabiliyor fakat genel sonuç, sapmaları göz ardı edecek kadar yakın çıkıyor genelde. En azından benim okuduklarım böyleydi hep. Bu kadar soru işareti taşıyan bir teknoloji olduğunu bilmiyordum.

1 Like

Ben de Garmin Forerunner 235 kullanıyorum.
Koşuda ve bisiklette aldığım sonuçlar ne kadar doğru ne kadar yanlış test etme şansım olmadığından bilemiyorum fakat iş Crossfit’e gelince kalp atış hızı konusunda tamamen saçmaladığını söyleyebilirim. Kalbimin ağzımdan çıktığı durumlarda 55-65 aralığında gösterdiğini çok bilirim. Durup dinlendikten sonra 150 gösterdiğini de.

Belki araştırma yapan birinin gün gelir işine yarar, Polar OH1 Kol Nabız Sensörünü dünkü ekg boyunca taktım iki veriyi anlık karşılaştırdım, hızın arttığı durumlarda oh1 biraz arkadan geldi ama 5 saniye içinde aynı veriyi yakaladı, birlikte yükselip birlikte alçaldı abartı farklı veriler vermedi. 39 dan 129 da çıktık 60 a indik diye de ekleme yapayım.

1 Like

Yazının tamamını okudum. Sonda ki “Yoo, benimki süper ölçüyor.” kişisi benim :smiley: Sürekli belli bir nabız aralığında koşuyorum. Efor testinde maksimum nabız seviyemi görmüştüm. O günden beri o max nabız seviyesinin biraz altında koşuyorum, üzerine çıktığımda çok yoruluyorum, altına düştüğümde ise pace’m ciddi miktar da yükseliyor. Genellikle saate bakarak 180 ile 185 nabız arasında koşmaya çalışıyorum kısaca. Kullandığım saat ise TomTom Runner 2 Cardio

Maksimumun ustune cikabiliyorsaniz o maksimum degildir. Surekli de maksimum seviyesinin biraz altinda kosamazsiniz. Bir yerlerde bir yanlis var.

3 Likes

Benim maksimum nabzım 200. Göğüs nabız bandı ile ölçüm yapıyorum. Geçen hafta 12k’yı 190 ortalama ile koştum. Maksimum nabzım mı yanlış acaba? 38 yaşında birinin nabzı 200’ün üstüne çıkabilir mi? https://www.strava.com/activities/2870511157

Zühtü bey, 19 Eylül koşunuz 4.5 pace 143bpm.Bazı koşularda ki grafikte bazı dalgalanmalar ondan olabilir. Göğüs nabız bandı 2-3 yıllık ise pil değişimi sonuçları stabil yapabilir.Belgrat ormanı da oksijen dolu, onun etkisi de olabilir.Şurada da maksimum kalp atışı ile ilgili bağlantı Maksimum Nabız Meselesi . Sağlıcakla kalınız.

Merhaba, 19 Eylül’deki koşumda koşu saati kullanmıştım ve ilk kullanımım olduğundan doğru takmadığım için düzgün ölçmedi. O koşuda da maksimum performansta koştum, ara ara doğru göstermiş. Şu anda bazen saat bazen de göğüs bandı kullanıyorum, her ikisinde de maksimum performansa yakın koşularımda 10-20k arasında(4:30-4:45 arası) pace ile) 180-190 nabız ile zorlanmadan koşabiliyorum. 150 nabız ancak 6 ve üzeri pace’te oluyor.