Optik nabız ölçümü

Son zamanlarda @TheQuantifiedScientist koşu da nabız testleri yapmaya başladı şimdilik koşu testi yapılmış saat sayısı az ama zamanla genişleyecektir. Optik ölçümde doğruluğun kişiye göre değişebilmesi büyük bir eksi. Saatinin ölçümünden memnun olanlar bir merdivenleri hızlıca çıkmayı denesinler kalp küt küt atarken nabız oldukça düşük değerlerde çıkacak. Sensör doğruluğu oldukça yükselmiş durumda ve gittikçe de daha iyiye doğru gidiyor.

1 Beğeni

Aslinda videoda dolayli olarak soylemeye calistim ama sonucta quantified scientist de 1 kisi ve sadece 1 veya 2 antrenman verisini kullaniyor. Bu sekilde bilimsel bir deney olmaz ama iste en azindan yaklasimi oldukca detayli. Ama beyaz bir kuzey avrupalinin 1 ornek cihaz ile yaptigi 1-2 deneme, kisisel deneyimden oteye gitmez. Benim ya da sizin iyi veya kotu dememizden cok da farkli degil. Ote yandan kosmayi cok sevmiyor sanki, hic soyle uzun uzun, dere tepe kostugunu gormedim, birkac km sehir icinde geziyor sadece :slight_smile: terlemiyor bile.

3 Beğeni

Çok güzel bir video olmuş fakat keşke izlemeseydim. Ne güzel “180 nabzın üzerinde 3 saat koşabiliyorum. Ben kardiyovasküler bir mutantım!” diye kendimi kandırmaya devam ederdim :slight_smile:

Şakası bir yana akılı saat kullanmaya başladığımdan beri kafamda olan bir konuyu aydınlatmış oldunuz. Birçok eğitmen, sporcu arkadaşıma saatiminin verilerine göre yüksek nabızlarda çok uzun süre durabildiğimi fakat teorik olarak bunun imkansız olduğunu sormuştum. Lakin hiç tatmin edici cevap alamamıştım.

Sizin videonuza da makul karşısav üretmek gerçekten zor, özellikle hem cihazın kullandığı hem de ortam ışığı düşünüldüğünde şimdilik aşılması pek de kolay gözükmeyen problemler var. Ki ben cihazımın iç mekandaki ağırlık antrenmanlarında da zaman zaman yanlış sonuçlar verdiğini düşünüyorum. Özellikle fazlaca terlendiği zaman terin ışığın çalışma sistemini bozuyor olabileceği kanaatindeyim.

O zaman belki tecrübelerinizden faydalanmak için soru şu olabilir. Yalan/yanlış ölçüm yapan bir cihazla maraton bitirebildiğimi yakın zamanda gördüm. Aynı şekilde doğru nabız ölçümüne sahip olamayan bir kişi örneğin 100 kilometrelik bir ultramaraton bitirebilir mi? Ya da soruyu şöyle genişletebiliriz. Nabız bizim için ne kadar elzem? Mesela RPE üzerinden antrenman ve hazırlık yapmak ne kadar işlevsel? Gögüs bandı takmamak isteyen inatçılara ne önerirsiniz :slight_smile: Bilginizi paylaşıp kıymetli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür eder, başarılar dilerim.

Sağlıcakla kalın,
Saygılarımla.

1 Beğeni

Konu bitirmek olunca sadece sort tisort ile de her yaris bitirilebilir. Amac performansin sinirlarini zorlamak oldugunda antrenmanda nabza ihtiyac duyuyoruz. Yani en iyiye en optimum yoldan ulasmak icin. Yoksa her yaris hisle biter.

RPE de kendini bilen dinleyen kosucu icin oldukca elverislidir. Kendini kandiramaya cok musait oldugundan disiplinli olmak gerekir. Ama kendini bilen anlayan bir kosucu RPE ile cok iyi antrenman yapabilir.

3 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim. İşin kötüsü cihazların ulaştığı sonuçların neredeyse hepsindeki temel parametre nabız. Bu bağlamda saatlerimizle gögüs bandı kullanmadan yalan/yanlış bilgiler ediniyoruz. Umarım firmalar yakında yeni bir teknoloji geliştirip doğru bir şekilde bilekten ölçüm yapabilirler. Ama bu teknik olarak da pek mümkün değil sanırım.

En basitinden bile olsa gögüs bandı almak tek çözüm gibi gözüküyor. RPE konusunda da dediğiniz gibi kendimizi dinlesek bile, kendimize ne kadar dürüst olacağımız tartışılır. Yukarıda da söyledim, 3 saat boyunca 180 nabzın üzerinde koşabiliyorum diye kendimi kandırmak mı yoksa gerçek ile yüzleşmek mi? Büyük çoğunluğun kendini kandıracağı kanaatindeyim :slight_smile:

2 Beğeni

Geçen 1.5-2 yılda güncellemeler Fenix 7’ye nasıl etki etmiştir.Yeni bir test ile 5km park koşusunda test?

Grafiği yanyana şuradan mı gerçekleştirdiniz?
Bu başlıkta optik ile elektriksel ölçümleri bu şekilde paylaşabiliriz.

Açıklaması:

Bağlantısı:
https://analyze.dcrainmaker.com

Ben kendim biraz python koduyla cizmistim… Ama evet bu arac da kullanilabilir.

Olabilir, yapalim bunu :wink:

1 Beğeni