Online Coaching/ Online Antreman Programları

Online kişiye özel antreman programları satan ve canlı destek veren siteler hakkında bilgisi olan veya deneyen arkadaşlar varsa tecrübe ve önerilerini paylaşabilirler mi?

Uzaktan üniversite okumak gibi birşey bu, burda çok iyi personal trainer ler var. Bir tanesiyle başlasan çalışmaya çok fark yarattığını görürsün. 4 ay önce oflaya poflaya 10K koşanı geçen pazar Çekmeköy 30K da 3.20 koşturacak kadar😋

1 Beğeni

Bence de doğru. Sadece merak ettim. Birde zaman problemim var. Sabah 5.00 de veya gece 2200 de koşabilecek zaman bulabiliyorum bazen. Bu online coaching o yüzden biraz cazip geldi. Gerçi sanal ama :slight_smile:

Biraz araştırma yapıp biraz da zaman ayırıp, kafa yorarak kendi programınızı da oluşturabilirsiniz. Koşu çok karmaşık bir konu değil, hedeflerimiz de çok uç noktalar değilse yapılabilir diye düşünüyorum. Sizi ve koşullarınızı sizden iyi kimse bilemez. :wink:

7 Beğeni

Olayın koşu tarafına çok fazla birşey diyemem ama spidonal’ın dediklerine katılıyorum.Bu olayın başka bir yüzü olan body meselesiniyse çok ama çok iyi biliyorum.Gerçekten uzaktan eğitim veren pt’lerin 100 tanesinden bir tanesi ancak gerçek eğitmen olabilir.İlaçların yardımıyla az birşey şişen herkes kendini online pt diye pazarlıyor.Zaten body sporunun %80’i ilaç kullanmak onların gözünde.Tek amaçları da bu kendilerine inanan cahil kesime nasıl ilaç satarım muhabbeti.Salonlarda olanlarsa baştan aşağı rezillik.İlaçları kullandıktan sonra bir hafta içine %30 büyüyenler mi aramazsınız,özellikle Brezilya’da moda olan synthol kullanan ve kullandırtanlar mı aramazsınız, böyle sürer gider.Hoca seçimini çok iyi yapmak gerekiyor.Karşınızdaki eğitmenin her söylediğini iyi araştırın.

2 Beğeni

Bende tüm bunlara katılıyorum. Koşu için yada Endurance sporları için Türkiye’de Personal training (PT) hizmeti veren kaç kişi vardır bilemiyorum. Sonuçta size eğitim verecek olan kişinin en az bir maraton koşmuş hattaultra tecrübesi olan, değişik beslenme şekillerini bilen yada takip eden, VO2 max HRV yada benzer parametrelerden anlayan birisi olmasını beklerim. Ama bu işe kalpten bağlanmadıkça ki hepimiz öyleyiz bence (forumda olduğumuza göre :slight_smile:) eğitimini vermesinin de oldukça güç olduğunu düşünüyorum. O yüzden profesyonel sitelerdeki desteğin boyutunu merak ettim. Ama bendede sonunda iş kendi programını oluşturmaya geliyor sanırım.

1 Beğeni

Ben koşan insanlarla vücut geliştirme yapan insanları tamamen ayrı kefelere koyuyorum. Birisinin kafası çalışıyorken diğerininki çalışmıyormuş gibi geliyor. Haftada 3 gün koştuğunuzu söyleseniz “niye koşuyorsun” diye karşılık veren adamlar yarısından çoğu. Kendisi salonda antrenör olmuş, besyo mezununun VO2max dediğin zaman ben baktırdım 150 çıktı diyen var.

Personal trainer işi koşuda atletizm boyutunda işe yarayabilir ama en iyi koşanlar bile nihayetinde “para vermezsen sana yardım etmem” demiyor. Sorulana insani cevap veren, ne yapsam da sana daha fazla yardımcı olabilsem tayfa olduğundan bence inanılmaz bir şekilde gerek duyulmuyor.

Bunun vücut geliştirmenin ego geliştirmeyle olan bağıntısıyla da ilişkilendirilebileceğini düşünüyorum.

2 Beğeni

http:https://kosuforum.com/t/patika-kosulari-ve-ultramaratonlarda-antrenor/1539

Şu başlıkta antrenörün neden gerekli olduğu konusunda ki düşüncelerimi paylaşmıştım. Kısaca internetten,arkadaştan edinilen bilgilerle antrenman ,internetten bakarak hastalığa teşhiş koyup tedavi gibi geliyor bana.
Gelgelim ülkemizde bu iş diğer arkadaşların belirttiği gibi azıcık bilgi sahibi olanların kendisini antrenör ilan etmesi noktasında. Keşke BESYO mezunu olup anatomi,kas,beslenme vs konularda bilgi sahibi tecrübeli antrenörler olsa ama pek yok. Ülkemizin uluslararası atlezimde ki durumu da bunun açık göstergesi değil mi?
Ben yine de online ya da birebir bir antrenörle çalışılması taraftarıyım. Dışardan bir göz sizi daha iyi gözlemleyecektir.Kendi araştırmalarınız bilginizle antrenörden gelenleri harmalayıp daha sağlıklı sonuca ulaşabilirsiniz.

1 Beğeni

Koşu konusunda kendisine pt diyen bir kişinin eğittiği koşucunun anatomisinden, ayak basış şekline, ayakkabı seçiminden beslenmesine, antrenman uygulamalarından yarış sonuna kadar yanında olacak şekilde bu olaya profesyonel bakması gerekiyor. Her işte insanın önce yaptığı şeye kendisinin inanarak başlaması ve bunu koşucusuna zamanla aşılamasını gerektirir. En azından koşu için ben antrenörlük olayına fitness koçlarından farklı bir yöntemle bakılmasını 20-30 kişiye program yazmak yerine alt yapısı ortalama olan 2-3 kişiyi alıp parlatılması için çaba sarfedilmesinin daha uygun değerlendiriyorum. Bir nevi menajerlik de diyebilirsiniz.

1 Beğeni

Ben de karantina nedeniyle antrenmanlarımı evde yapmak zorunda kaldım. Arkadaşım bana spor fizyolojisi uzmanı bahadır özdilek’e başvurmam gerektiğini söyledi. Ben de instagram hesabından iletişime geçtim. Önce benim fiziksel ve sağlık durumumu öğrenmek için baya soru sordu. Sonra adaptasyon programına başladık. Farkettim ki karantina öncesi bile çok yanlış antrenmanlar yapıyormuşum. Bana uyguladığı programla şuan eski kondiyonumdan daha iyi durumdayım.

Alpay Akhun hocayı şiddetle öneririm. Triatlon sporu ve branşları ile hem sporcu hem antrenör olarak ilgilenen biri. Toplamda 2 ay çalıştık malesef hedef yarış iptal edilince. Hemen her gün telefonla veya whatsapp ile iletilim halindeydik ki dostluğumuz sayesinde hala da öyleyiz. (Ben istanbulda o ise izmirde) 2 ayda bile önemli bir ilerleme kaydetmemi sağladı. Doğru antrenman kadar, iletişime açık olması ve motivasyon - psikolojik destek de çok önemli antrenörlerde bence.
Eğer hedefiniz 5-10K kısa mesafelerse nike gibi appler de ilk etapta işinize yarayacaktır. Ötesinde bir antrenörün katkısı mutlaka olacaktır.

3 Beğeni