Koşuya başlamak

35 yaşından sonra düzenli bir şekilde spora başlamak istiyorum.Bundan evvel ara ara fitness kardiyo pilates vb yaptım.Hiçbiri düzenli değildi.Sabah koşuları ile başlamaya niyet ettim.Foruma bugün katıldım.Her türlü öneriye açığım.Öncelikle koşu ayakkabısı tavsiyelerinizi bekliyorum.Teşekkürler

6 Beğeni

Başlangıç kararınız için tebrikler, hoşgeldiniz :running_man::+1:

3 Beğeni
6 Beğeni

çok teşekkür ederim :slight_smile:

1 Beğeni

hoşbulduk arkadaşlar :slight_smile:

2 Beğeni

Hoşgeldiniz.Koşmaya başlamak’’ kendinize verdiğiniz en güzel hediyelerden biri olacak, emin olun. Ayakkabı diyerek koşu camiasının en derin mevzusundan giriş yaptınız :)) Koşu ayakkabısı denince nedense aklıma hep '‘çıplak ayakla’ ’ koşarak olimpiyat altın madalyası kazanan Abebe Bikila geliyor.Bence başlangıç düzeyinde bir koşucu için ayakkabı çok spesifik bir konu değil. Öncesinde forumda bulabileceğiniz paylaşımlardan ‘‘Nasıl koşulur?’’ dan başlamak üzre koşu türleri, koşu programları… gibi konularda bol bol okuma yapmanız harika olur.

3 Beğeni

koşuya başlama güzel bir fikir. umarım ilerleyen süreçte keyif alırsınız ve hayatınızın bir parçası yaparsınız. tekrar tebrik ederim,sağlıklı koşular.

2 Beğeni

Karar için kutlarım!

Yukarıda önerilen Ritim Blog’da Mert Derman’ın yazdıklarını dikkatle incelemenizi ben de şiddetle tavsiye ederim. İlk başlayanların yaptığı birçok hatayı engellemiş olursunuz (ben yaptım). Öncelikle acele etmeyin, sakatlanmalar, ağrılar yaşarsınız ve motivasyonunuzu kaybedersiniz. Koş-yürü en doğru başlangıç yöntemi, Couch to 5K programı başlangıç için ideal, şu an kızıma uyguluyorum. Yeni başlayanların en sık yaptığı hatalar süratli koşmak ya da hemen 5K-10K koşmaya çalışmak. Koşuyla ilgili birçok yerde söylenir, konuşabileceğiniz hızda koşun diye. Önce ne olduğunu anlamamıştım ama okudukça bunun arkasında aslında nabza uygun koşmak olduğunu gördüm. Dolayısıyla önce kendinize bir nabız ölçer almanızı tavsiye ederim. Şimdilik çok pahalı bir şey almanıza gerek yok, bileğe takılan adım ölçerler de nabız ölçüyor, bence işinizi görür. Sonrasında da yine Mert Derman uzun uzun anlatmış, kendi kalp atış zonlarınızı hesaplamanızı ve başlangıçta (en az 3-6 ay) koşularınızın tamamının Zon 2 nabız aralığında olmasını tavsiye ederim. Diğer koşu türlerini ilerledikçe programınıza eklersiniz. Zon aralıkları için ben Karvonen metodunu daha kolay buldum; hesaplamak için http://www.briancalkins.com/HeartRate.htm. Burada da Zon 2 %60-%70 aralığına karşılık geliyor.

Ayakkabı için Runrepeat sitesini ben çok kullanıyorum, birçok yerden görüş toplayıp ayakkabıları puanlıyorlar. https://runrepeat.com/catalog/running-shoes?order_by=score Örneğin ben kızıma başlangıç için Nike Revolution 5 aldım, bakalım ilerletebilirse daha teknik ayakkabıları o zaman almayı düşünüyorum :slight_smile: Yol koşuları için Nike Air Zoom Pegasus serisini de tavsiye ederim. Düzgün sitelerde koşu ayakkabılarını filtreleyebiliyorsunuz ancak internette her yerden almayın, sahte ürün çok. Markaların kendi sayfalarından ya da bilinen spor mağazası zincirlerinin sayfalarını tercih etmenizi tavsiye ederim.

Koşuyu düzenli olarak hayatınıza sokmak için motivasyon da şart. Bu konudaki videolar izlemek bence motivasyonu artırıyor. Asla Durma kanalını tavsiye ederim, Fatih’in videoları insanı gerçekten motive ediyor! https://www.youtube.com/watch?v=exP2QvDnzww.

İlave tavsiyelerim mümkün olduğunca beton üzerinde koşmayın, varsa toprak parkur yoksa asfalt da olur, beton olmasın yeter. Kışın koşarken çok kalın giyinmeyin, kat kat koşuya uygun kıyafetler tavsiye ederim, başta biraz üşürsünüz ama sonrasında zaten ısınacaksınız. Daha önceleri hep müzikle koşardım ancak müzik sanki daha hızlı koşmaya teşvik ediyor beni, Zon 2’de koşarken artık Podcast tercih ediyorum. Koşuyla ilgili Koşturmaca https://kosturmaca.wordpress.com/ ya da Ayarı Kaçanlar https://podtail.com/en/podcast/ayar-kacanlar/ olabilir :slight_smile:. Bir de maskeyle koşmanızı tavsiye etmem!

Koşuya başlayalı çok olmamış birisi olarak naçizane tecrübelerimi paylaşmak istedim, umarım faydalı olur.

6 Beğeni

Ayakkabıya hemen odaklanmayın, mesafeler ve performansınız arttıkça ihtiyaçlarınız ve istekleriniz değişecek. Başlangıç seviyesinde ama yine sizi motive edecek kısmen ucuz ayakkabılarla başlamanızı tavsiye ederim.

Koşu öncesi sonrası ısınma ve soğumalar, diz ve genel sağlık konuları yazılmıştır diye tahmin ediyorum.

Şimdiden tebrik ederim sağlıklı koşular.

4 Beğeni

çok yardımcı oldu teşekkür ederim.

1 Beğeni