Koşuda köpek sorunu

köpeklerce henüz ısırılmamışların pek bilmediği bir konuyu hatırlatayım.
biliyorsunuz, kuduz hastalığının bir aşısı var.
ancak bu aşıyı olmak, sizi kuduz hastalığından % 100 oranda koruyamaz.

baş ve boyun bölgesinden ısırılan biri ( özellikle çocukların maruz kaldığı köpek saldırılarının pek çoğu, çocuk yere düştüğünden buralardan olmaktadır) aşıyı hemen olsa bile hasta olmayacağı garanti değildir.

nereden biliyorum, çok eskiden bir köpek beni göğsümden ısırmıştı, aşılanma sırasında iğne yapan sağlık personeli, başa görece olarak yakın bir bölgeden ısırıldığım için, yaklaşık bir yıl kadar risk altında olduğumu söylemişti.

sürekli ‘’ nasılsa aşısı var’’ fikri paylaşılıp konu sulandırılıyor, herkesin bu konuda gerçekleri bilmesi gereklidir.

4 Beğeni

Kusura bakmayın ama çok demagojik bir açıklama yapmışsınız. Aynı sizin dilinizle cevap vermem gerekirse bu coğrafyada tecavüze uğrayan, işkence gören, sahiplenip sokağa atılan ve çoğaltılarak ticari mal haline gelen hayvanların yanına gidip soralım. Bakalım anlattıkları öyküleri duyunca ağzınız açık kalacak mı? Aa pardon onların dilleri yok anlatamazlar. Onun için siz haklısınız bu konuda (ironi içerir) :slight_smile:
Ben yukarıda cevabımda çok net bir sorun olduğunu ve umarım makul yolla çözüme kavuşur demişim. Bir de hiçbir hayatın diğerinden önemli olmadığını yazmışım. Bu cevabımı, bu noktaya taşımanız takdire şayan açıkçası.
Ayrıca sizin bahsettiğiniz durumlarla hem bisiklet hem koşularımda çokça karşı karşıya kaldım. Bu durumu dramatize edip popülist söylemlerle linç çağrısı yapmak bence doğru değil. Diyeceklerim bu kadar.

4 Beğeni

Haklı olabilirsiniz, bu acil durumu çözmek şart ve ne yazık ki bu acil durumu çözmenin itlaftan başka bir çözüm yok. Ama -bu ama çok önemli- diğer önlemleri almadığınız sürece hızla başa dönersiniz. Bu romantik bir yaklaşım değil tamamen doğa yasalarına dayalı bilimsel bir gerçek. Aralıklarla itlaf yapalım yaklaşımı da akla yatkın değil. Doğru önlemleri alıp sonra acil durumu çözmek için yol aranabilir.

Öte yandan şu sorulabilir: neden sorunlar geri dönülmez noktalara gelinceye kadar bekliyor ve sonra ‘bu noktada başka çözüm yok’ deyip bir şeyleri ortadan kaldırma yöntemine baş vuruyoruz. Sorun bu noktaya gelince insan bir an önce uygulanacak acil çözüm arıyor ama maalesef düşünülen öldürme yöntemi bir çözüm değil öteleme. Sakin ve uzun soluklu çözümler gerekli.

Sizin durumunuzu çok iyi anlıyorum, ben de bu yüzden bisiklete binmeyi ve uzak patikalarda koşmayı bırakmıştım.

[Bakın hiç romantize etmedim, canlarımız vs demedim. Lütfen dikkat ediniz.]

Ancak ufak bir düzeltme yapmama izin verin:

Bu konuyu yeniden düşünün. Sokağa bırakılan köpekler o sokak köpekleri ile çiftleştiklerinden hemen türleri karışıyor ve hızla onlar da sokit oluyorlar. Daha ilk nesilde ırk özelliklerinin birçoğu görünmez olur, ikinci üçüncü nesilde tanıyamazsınız bile. Maalesef satın alıp sokağa bırakmaları ve kontrolsüz üretim çiftliklerini engellemeden çözüm olmayacak. Toplu itlaf sizi rahat ettirir, 10 yıl sonra yine aynı noktaya gelinir.

3 Beğeni

Kısırlaştırılmış, aşıları yapılmış, küpesi takılmış, karnı tok köpeklerden zarar genelde gelmez. Bu küpeleme işlemi hem belediyenin sorumluluğu hem sayının azalması için önemli.Maliyet dün 2 lira, bugün 5 lira, yarın 70 lira.Ki devletin büyüklüğü karşısında maliyetten söz edilemez

https://epati.ankara.bel.tr/

Bulunduğunuz bölgede küpesi olmayan hayvan, saldırgan hayvan gördüğünüzde yetkili birimlere başvurmak da görevimiz olmalı.

4 Beğeni

İstanbul Kocaeli arasında köy yollarında çok sayıda tasmalı, cins köpekle karşılaşıyorum. Yavruyken alınıp, sevilip, önüne yiyecek konulup büyütülen, sonra sıkılınca, sorumluluk fazla gelince salınan, terk edilen canlılar. Gördüklerimin çoğusu bir deri bir kemik vaziyette ve etraflarındaki sokak köpeklerinden korkup sinmiş durumda oluyor. Bu vicdansızlığı aklım almıyor.

5 Beğeni

Bu konuda sizin gibi düşünüyordum ancak izlediğim videolardan edindiğim bilgiler
Köpeklerde kısırlaştırma agrssifligi arttiriyor
Karnı tok köpek karnının doyduğu yeri bolgesi kabul edip daha fazla korumacı oluyor
Köpek küpeleri internette ucuz fiyata satılıyor, aşılı izlenimi veriliyor, aynı şekilde tasma takılıyor
Saldırgan köpek, çocuk bile öldürmüş olsa tekrardan geri bırakılıyor en son mete durma boğazından ısıtılıp öldürüldü, köpek severler bakım evini basit köpeğin sağlık durumunu yakından takıp etti, hatta bir belediyeye yapılan şikayette belediye ısırın köpeğini küpe numarası istemiş yanı isirilirken köpeğini kupe numarasına bakmak lazım vb… bir de acayip bir linç kültürü var, dikkat edin.

2 Beğeni

Konuda şu kanun da dursun:

Sokak köpeği sayısı kontrolü konusunda belediyelerden ziyade üst politika ile karar verme, hedef ve hesap verme olmalı.
Bir sorun ve çözüm olması gerektiğine çoğumuz inanıyor,sağlıklı ve kimsenin (ne insan ne hayvan-insan da hayvan aslında -) zarar görmeyeceği günler.

3 Beğeni

Olayı en uç örnekleriyle anlatıp genele yaymak bir mantıksal safsatadır.

Ne kadar kolay ölüm diyorsunuz, şaşırıyorum. Bir gün hepimiz öleceğiz ve ben sırf koşu yaparken yolumu değiştirmek zorunda kaldığım için ölüm tamtamları çalan tarafta olmadığım için mutlu olacağım.

Saygılar

8 Beğeni

Hocam medeni insansın görevi, sorumluluğu olur. Primatın ise sadece iç günüleri, yemek, uyku, seks…öldürme içgüdüsü coştuysa boşa anlatıyoruz. Ben “o zaman sokaktaki neden büyün köpekler cins değil” lafını okuduktan sonra pes edip bıraktım. İnşallah bir köpeğe falan zarar verirlen bana denk gelmezler çünkü sonuçta medeniyet, kural, hak-hukuk, can vs diye ne kadar ahkam kessem de bende temelde bir primatım, benim de gözüm dönebiliyor :rofl:

1 Beğeni

Ben çok anlaşılabilir bir ironi olduğunu düşünmüştüm ama daha basit açıklayayım o zaman. dönemimizde çok yaygın olan Nihat Hatipoğlu tarzı bol ajitasyon ve slogan içeren Hani “ağlayan teyzeler”, “yaralı çocuklar” , Çin’de Chong-Hu da üretilmiş ürünlere etiket yapıştırıp Yerli ve Milli sloganı atılması vs gibi şeylere dokundurma babındaydı. Çok komplike olduysa özür dilerim, umarım bu sefer anlaşılmıştır hocam :grinning:

Bir de benim algılamakta güçlük çektiğim sizin (ve sizin gibi düşünenlerin) neden illaki biri olmuyorsa illa diğeri mi olsun argümanına girmesi? Yani eğer ben köpekler 3-5 kişiye zarar veriyor ama tecavüzcüler daha çok dediğimde illaki tecavüzcüye karşı olunca köpekler zarar versin mi demiş oluyorum. İkisi de olmasa olmuyor mu? Sadece birisinin sayısı çok daha fazla, çok çok daha büyük sorun, üstelik onu yapan sencient yani bilinçli ve zeki bir varlık demek diğeri de insanlara zarar versin, oh iyi oluyor demek mi?

Hayır merak ettim ben çok komplike , akademik düzeyde falan mı yazı yazıyorum acaba da bu kadar anlaşılmaz oluyor ve iyice basite indirgemek zorunda kalıyorum. Yazım tarzımı sorgulamam lazım demekki

2 Beğeni

maalesefki küpeler internette satılıyor ve bazı köpekseverler “hayvansever” diyemiyorum, köpekler kısırlaştırılmasın diye bu küpeleri köpeklere takıyor.

3 Beğeni

Medeni primatlar katliam peşinde!

Department of Agriculture responds and says report 200,000 cattle to be cut over emissions ‘not final policy’ - Irish Mirror Online

Ireland Looking To Kill 200,000 Cows To Fight Climate Change; Are US Herds Next? | Your Wyoming News Source (cowboystatedaily.com)

4 Beğeni

sokak köpekleri konusunda karşıt iki taraf da sokaklarda köpek olmaması konusunda anlaşabilir ve konu yöntem üzerine tartışmaya gelebilirse, gerisi çok daha kolay halledilecektir.
ancak bu konuda anlaşabilir miyiz orası biraz karışık.

bu karar noktasından sonra farklı düşünen taraflarca hazırlanan yol haritası, ister referandum, ister ortak mutabakatla uygulanmalıdır.
bundan sonrası bütçeden ayrılacak para, köpek sever ve sevmezlerin ortak olarak plana maddi katkısı vb. şekilde çözülmelidir.
ama ilk madde gerçekleşmeden bu konu hep tartışılır, adım atılamaz.

bir de anlamakta güçlük çektiğim olay şu.

yiyeceklere karıştırılan bir doğum kontrol sistemi nasıl oluyor da kurulamıyor.
köpeklere doğum kontrol ilacı nasıl bulunamaz.
belki de bu konuda biz bir ilk olabiliriz.

birçok ülke konuyu itlafla çözmüş, biz belki de sokak köpekleri sorununu;

1- sokaklara dökülen tüm yemlere, fabrikasyon olarak geçici kısırlaştırıcı ilaç koydurarak
2- pet shoplar tam kontrol altına alarak
3- her yıl kontrol, öldüyse defin raporu vb. sistemlerle denetleyerek
4- sokağa bırakanlara ağır yaptırımlar uygulayarak

çözebiliriz.

4 Beğeni

bu konuda bir anlaşma olamayacak maalesef.
evinde köpek besleyenler çok az olmasına rağmen köpek maması sektöründe çok büyük bir ciro dönüyor şu anda.
bu köpekseverlerimiz sayesinde, daha doğrusu mama lobisinin etkisi altında olduğunu bilmeyen köpekseverlerimiz sayesinde.

köpekseverlerimizin dileği şu;
köpekler kısırlaştırılmasın, köpekler itlaf edilmesin,
bu sayede her köşede mama verebilecekler köpekler olsun.
bu sayede kendilerinin çok iyi bir insan olduğunu düşünüp duygu mastürbasyonlarını yapsınlar.
bunu yapmayanları sevgisiz ilan edip, onlara nefret kussunlar ve ayrı bir tatmin yaşasınlar.
yani kendi bencilliklerini yaşama derdindeler.

bu tatmin dünyalarına kendilerini o kadar kaptırmışlar ki ve insanlıktan o kadar uzaklaşmışlar ki, hayvanlar tarafından yaralanmış veya öldürülmüş insanları bir slogandan ibaret görüyorlar.

içinde insan sevgisi olmayan kişinin aslında içinde hiçbir şeye karşı sevgi olmaz, olamaz. bu köpekseverler insan nefretlerini köpekseverlik üzerinden tatmin ediyorlar.

Aslında bu köpekseverlerin köpeklerin başına ne geldiği ile zerre kadar ilgilenmiyorlar.
onlara insanlar dokunmasın istiyorlar ama bunun haricinde olan biten umurlarında olmuyor.

İşim gereği hemen hemen her gün Aydın - Deniz arasındaki devlet yolunu kullanıyorum.
istisnasız her gün bir değil, birkaç tane köpeğin araçlar tarafından ezildiğini görüyorum.
bunu tüm ülke geneline yayarak düşündüğümüzde her gün binlerce köpek araç altında can veriyor demek.
ülkenin bir yerinde 1 köpek öldürülse galeyana gelenler buna neden tamamen duyarsız kalıyor?

sadece bu değil.
çete haline köpekler birbirleri ile savaşıyorlar ve birbirlerini öldürüyorlar veya sokak kedilerini öldürüyorlar.

veya bakımsızlıktan veya hastalıklar yüzünden , bir evde beslenen köpeğe oranla çok erken yaşta ölüyorlar.

Ben tüm ölümlere şahit olup üzülürken,
köpekseverlerimiz bu yukarıda saydığım şeylere nasıl tamamen duyarsız kalıyorlar hayret ediyorum.
tek ilgilendikleri şey;
her köşe başında mama verip duygu tatmini yaşayabilecekleri bir köpek olsun.
o köpeğin başka bir sokak köpeği tarafından öldürülmesi veya bir araç altında kalıp can vermesi zerre umurlarında değil ama bir insan dokunursa ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

köpeklerin başına gelenleri (çete savaşları, trafik ölümleri, hastalık vb) veya köpeklerin insanlara yaptıklarını zerre umursayan sevgi yoksunlarının kendilerini hayvansever veya köpeksever gibi ifadeler ile tanımlamaları çok acı.

Böyle giderse neler olacak?
bu hızla çoğalan sokak köpeklerimiz sonu ne olacak?

boş verin bu soruları. bir kap mama ve bir kap su ile kendinizi tatmin etmeye devam edin.

9 Beğeni

Hayır, tam tersi herkes kısırlaştırılmasından yana.

hiçbir kanıta gözleme ihtiyaç duymayan boş bir önerme

Hiçbir kanıta ihtiyaç duymayan boş bir önerme. Ayrıca bir şeyi sevmek bir şeyi sevmemek değildir. Yukarıdaki cümle de benimle aynı görüşte.

what aboutism

vermeyelim mi :slight_smile:

3 Beğeni

Tüm yazılanları okudum. Ben can ayıramayan bir insanım ve itlafa karşıyım.
Bu işin tek çözümü hızlı ve etkin kısırlaştırmadır. Ayrıca sokak beslemeleri (bu işe kendini kaptıranların çoğunun gerçekten toplum yaşamına saygısız insanlar olduğunu ilk elden tecrübe ettim) kontrol ve denetim altına alınmalıdır. 2-3 senede çözülür.

Ama hepiniz boşuna tartışıyorsunuz ve birbirinizi kırıyorsunuz. Türkiye böyle bir ülke değil. Kontrol, kural denetim gerek bunu koyanlar gerekse uygulayanlar için pek bir şey ifade etmiyor artık.

Sistem kurulmadan alınan önlem daha büyük sorun olarak geri dönüyor bu memlekette.

10 Beğeni

Şu veriyi de verelim, son 5 yılda bakanlık 1,25 milyon hayvanı kısırlaştırmış, youtube da konu hakkında bilgi edinmek isterseniz bol bol program mevcut ekleme yapmak istemedim buraya, tabi ki dünya üstünde hiç bir canlıya zarar gelsin istemeyiz ama bu konuda bazı noktaları geçtik, yani bu konu çözülmez ise ülkede insan nüfusunu bir kaç yıla geçerler şaka değil matematik söylüyor bunu, beslenme sorunları da yok, belediyelerin mama ihalesi rakamlarına bakabilirsiniz, az olan ekonomik kaynaklar ile ya bunları beslemeye devam ederiz veya bir yerde dur deriz,

2 Beğeni

Her İnsan kutsaldır. ama zarar veriyorsa. değildir.
Her Hayvan kutsaldır ama zarar veriyorsa değildir.
Çünkü Hepsini de Allah yaratmıştır. Ve şer olarak da yarattığını düşünmüyorum. Bir şeyi amaç dışı, haddi aşarak, ziyan ederek, israf ederek, baskılayıp zarar vererek kullanmak şer olur. Ve bu günahtır. Bu Köpek konusunda da durum artık haddi aşmıştır. Ve zarar boyutunu da geçmiştir. Efes Ultra da bir bayanı zor kurtardık. Ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı artık. Toplum için için kaynamakta.

2 Beğeni

bugün de başkalarının adına utandık çok şükür.

Bence bu cringe başlığı kapatılsın :slight_smile:

7 Beğeni

Bı kadar boş bi zihniyete cevap vermek için harcadığın bu zamana hakikatten yazık.Sanamı sorucaz değip geçeceksin

1 Beğeni