Koşu yasak mı serbest mi?

Az yukarıda sevgili FlightT spor organizasyonu için seyahat izin başvurusu için bir link paylaşmış:

Buradan izin alan varsa deneyimini paylaşabilir.

2 Beğeni

Lisansı yok diyip devam etmiyor. Runatolia’ya Instagram’dan sorduğumda böyle bir şeyden bahsetmediler. Tahminim organizasyon için valilikten izin alındıktan sonra yarışmaya katılacağınız için seyahat edebiliyorsunuz. Adana Maratonu zamanında da hafta sonu yasağı vardı. Tecrübeli birisi anlatsa iyi olurdu.

2 Beğeni

Koşu yasak bu net. Ancak bu yasaklar doğru mu tartışılması gereken konu bu. Dünya’nın hiç bir yerinde bu tip bir yasak uygulaması yapılmıyor. Hatta insanlar açık havada zaman geçirmesi üzerine teşvik ediliyor. Çünkü damlacık yoluyla bulaşan bu virüsün açık havada bulaşma riski yok denecek kadar az. Kapalı ortamlarda buluşma riski çok daha yüksek. Ben yasaklara uyarak pandemi başından beri koşuyorum. Koştuğum saatler genelde sabah 6 - 8 arası. İn cin top oynuyor. Sıfır risk.
Hafta içi metrobüslerde, minibüslerde sıkış tıkış herkes.
Bu sabah sahilde koştum. Balıkçılar, koşanlar, yürüyenler gayet insan vardı. Dün bulaşan virüs açık havada bugün mü bulaşmıyor? Yani dün ile bugün arasındaki fark ne de dün yasak bugün serbest.

Neye hizmet ettiği belli olmayan, saçma sapan bir yasak.

5 Beğeni

Yine İzmir ile ilgili güncel bir bilgi paylaşayım.

Triatlon Federasyonu izin konusunda kolaylık sağlarken Atletizm biraz yokuş yapıyor gibi.

Gençlik Spor İl Müdürlüğüne Federasyondan yazı almadan başvurduğunuzda Atletizm için İl Temsilcisi İmzası istiyor, Federasyon yazı istediğinizde ise o yazıyı vermeden doğrudan GSİM’ne başvurun diyor.

Ama Triatlon lisansınız var ise Triatlon Federasyonu GSİM’ne başvurabilmeniz için size antrenman izin yazısı veriyor.

Bunlarla uğraşmak istemeyenler için yeni ve hızlı bir yol daha paylaşayım.

Eğer lisansınız varsa E-Devlet üzerinden izin başvurusu yapabiliyorsunuz.

İçişleri bakanlığı e-başvuru menüsünde açılan alt menülerin seçimleri aşağıdaki gibi olacak;

Başvuru türü Kaymakamlık işlemleri
Dilekçe ve şikayetlerim değerlendirilmesi
İzmir valiliği
Çiğli kaymakamlığı

Dilekçenize şu lisanslı sporcuyum, İçişleri Bakanlığınca belirlenen sokağa çıkma kısıtlaması olan saatlerde antrenman yapabilmek için izin istiyorum vb… bir açıklama yazıyorsunuz. Mutlaka lisansınızı dosyalar kısmına ekliyorsunuz. 2,3 saate kalmadan talebiniz onaylanmıştır şeklinde cevap dönüyor.
Ancak ilginç olan Çiğli Kaymakamlığı bu talebi onaylarken Karşıyaka onaylamıyor. :slight_smile: Çok değişik bir ülkedeyiz.

12 Beğeni

Sizin mesajınızı görüp Bornova kaymakamlığına başvuruda bulundum, izin çıktı. Teşekkür ederim.

3 Beğeni

sanırım idmanın yapılacağı bölge kaymakamlığı seçilmeli…ankara’da koşmak için e-devlet üzerinden çiğli kaymakamlığına başvurmuş olmamın pek anlamı olmamalı yasaklara karşı…

p.s.ben de geçen cuma çiğli kaymakamlığından izin aldım fakat idmanlarımı zaten çiğli sınırları içersinde yapıyorum.

2 Beğeni

Bana verilen cevap esasen tam şahsıma yönelik bir izin değil, genel bir ifade;
“23.02.2021: Lİsanslı sporcular belgelerini yanlarında taşımak kaydıyla sokağa çıkma yasağından muaftır.”
şeklinde.

4 Beğeni

Selamlar,

Yeni bir koşucu sayılırım, tam da düzenli koşmaya başlamışken haftasonu yasakları insanın motivasyonunu ciddi kırıyor.

Yukarıda belirttiğiniz gibi yaşadığım şehirdeki iki belediyeye başvurdum.
İlki aşağıdaki mesaj ile red oldu.
İZOLASYAN BİLGİSİ YOKTUR.
Keşke izolasyan nedir? Nasıl yapılır? Ne yapabilirim bir açıklama da ekleselermiş.
Diğer başvuruyu bekliyorum, bakalım nasıl bir cevap gelecek…

İki saattir internette ne yapmam gerektiğine dair bilgi arıyordum. Sayenizde başvuru işlemini tamamladım. Çok teşekkürler bilgilendirme için.

Birden fazla ilçe için ayrı ayrı başvuru yapılabiliyor mu ? Ben Gaziemir de oturuyorum. Balçova terapi ormanında koşmak istiyorum. Ya da İnciraltı kent orman da koşacağım. Nasıl olabilir ? Deneyen var mı arkadaşlar ?

Genelde 1 yerden alan başka bir yerden almıyor. Zaten şimdiye kadar benim karşılaştığım kontrollerde de izinlere bakan olmadı. En fazla lisansa bakıyorlar. Lisansınız varsa tamam diyorlar.

Normalde GSİM’den alınan izin genel olarak her yerde geçerli. Kaymakamlıklardan alınan da mantıken sadece o bölgede geçerlidir ama kimsenin kolay kolay bu izin Çiğli için ama burası Karşıyaka vs diyeceğini zannetmiyorum.

Zaten kılık kıyafet, yaklaşım vs. bir numaralı etken. Sen kısıtlama olan saatte Alsancakta kordonda normal kıyafetle kontrole takılıp ama benim Çiğlide antreman iznim var diyerek atar yaparsan problem olabilir yoksa Yamanlardan inerken seni çeviren jandarma sadece lisansına bakıp izin veriyor.

1 Beğeni

Ben lisansı yeni çıkarıyorum. Pratikte lisans olması , kılık kıyafet vb. tutum yeterli gibi görünüyor. Ama ne olur ne olmaz herhangi bir kaymakamlıktan izin almakta yarar var gibi , teşekkürler. Bol antremanlar herkese :raising_hand_man:

1 Beğeni

Dün yolladim bugün onaylandı dedi. Resmiyeti var mi emin olamadım ama sonuçta e devletten

5 Beğeni

zaten kaymakamlıklardan bunun dışında bir izin alınmıyor…

ilgili federasyondan lisans + kaymakamlıktan izin…

Benim bugünkü başvuruma 30 dk içinde red cevabı geldi. “Talebiniz seyahat izin kurulu tarafından uygun görülmemiştir” diyor cevapta. Strateji değişikliği mi adam seçmece mi bilemedim.

Ülkemizde bu tarz işlerde maalesef bir standart yok. Aynı kaymakamlık bana izin verirken arkadaşlarıma izin vermedi.

Gerek Triatlon federasyonu gerekse Kaymakamlıklar artık izin yazısı vermemeye başlamış.

Ama pes etmek yok. Zaten normalde izlenmesi gereken yol olan GSİM üzerinden denemeye devam edebilirsiniz.

Ama artık sadece imzalı dilekçe değil, yarış listesi hatta varsa kayıt olduğunuz 1,2 yarışın kaydını da ekleyebilirsiniz. Sonuçta bu yarışlar gerçekleştiriliyor, yarışa katılım için Cumartesi Pazar izin de veriyorlar , o zaman yarışa hazırlanmak için de izin verecekler. :slight_smile:

Ben lisans için sağlık raporu almaya aile hekimliğine gittiğimde “Artık sağlık raporunu biz veremiyoruz, hastaneye gitmelisiniz” yanıtını da aldım. Tek hekim sağlık raporu için hangi hastaneye, nasıl başvuracağım bunu da bilemiyorum.

Aile hekimi benden EGK istedi, özel bir hastanede yaptırdım ve aile hekimine gösterdim, ardından raporu verdi. Rapor ile lisansı aldım. Geçtiğimiz Cuma günü de Pendik Kaymakamlığı’ndan koşabilmem için onay verildi.

1 Beğeni

Benim aile hekimi suratıma bile bakmadan imzaladı.Doktor bey bir muayene yapsaydınız dedim.İlk günden beri aile hekiminim daha bir hastalık için gelmedin,al raporunu git dedi :joy: :joy:

1 Beğeni