Koşu yasak mı serbest mi?

@mmustafa, koşarken maske takmadığı için -Sağlık Bakanlığı maskeyi koşanlar için hariç tutmuştu- ceza yiyenletin olduğu, koşu pistinde haftasonu kalabalık diye koşanlara da maske uyarısı yapılan durumda biraz karşılaştığın yetkilinin bilgisine biraz şansa kalıyor durum.

3 Beğeni

Haftanın 5 günü koşu serbestken yasaklarda ki boşlukları zorlamanın ‘‘Koşucuya’’ yakışmayan bir davranış şekli olduğunu düşünüyorum . Koşmak beraberinde doğaya ve topluma daha saygılı birey olmayı getirmeli/kazandırmalı. 5 gün koşunun yetmeyebileceği milli atletler takım sporcuları vs dışında kişisel süresini 1-2 dakika iyileştirmek adına hırstan kör olup koşmayanlara saygısız olmamak lazım. 5 gün antrenman hobi sporcusuna nasıl yetmez açıkçası anlayabildiğim bir konu değil .Şu aralar hafta sonları dışarı çıkmamak yasaktan ziyade vatandaşlık bilinci olmalı iken üstüne koşmayı kimseye yakıştıramıyorum açıkçası. Zaten bu dalga gelen yasaklar ilk dalga yasaklar gibi değil daha esnek daha insani bunu suiistimal etmemek gerek diye düşünüyorum. Antrenör kimlik kartım, sporcu lisansım ayrıca spor takımı olanağım var ama hafta sonları trainer tercih ediyorum .

18 Beğeni

aynen öyle. karşılaştığımız polise kalıyor iş,yani ceza kesmek isterse neden ceza kestin diye itiraz edilemez bence çünkü genelgede lisanslı sporcular ile ilgili bir şey yazmıyor.

2 Beğeni

@Serdar’ın bahsettiği tamamen doğru aması falan yok, ama yasaklarda boşluktan ziyade, herkesin aynı şekilde anlayacağı netlik yok. Birkaç valilik, 20 yaş altı için milli sporcu olanların antreman yapmasına izin veriyor. Anladığım hafta içi 20 yaş altındaysa izin var.
@mmustafa , @ylmzahmet07’in bahsettiği şekilde izin verilmediği, haftasonu kısıtlamalarından muaf listesinde olmadığı görülüyor ama ilginci lisans ile serbest oluyor.Doğrusu neyse o uygulansın.Suistimal edilecekse milli atletlik şartı gelsin vs ama kural bilinsin, uygulansın.Haftada 5 gün koşu bile fazla​:blush:

Neredeyse yasak yok gibi, muafiyet ve balıkçısından pastahanesine kadar heryer açık, gidip gelebiliyoruz haftaiçi gibi.Aşı sonrasında da dikkatli olmalı, çok can yakan ölümcül bir hastalık ve vebali büyük.

1 Beğeni

Emin olmamakla birlikte milli sporcular için antrenmanın serbest olduğunu gördüğümü hatırlıyorum. Lisanslı olmak ise muafiyet kapsamında yoktu. Yasakları belirleyen genelgeler yeterince açık ve anlaşılır değil.
Hafta sonu yasaklarının spor yönünden bana tek sıkıntısı patika koşularına ve mtb sürüşlerine mani olması oldu.

2 Beğeni

Koşanlar, bisiklete binenler yukarıdaki yazıya istinaden durumu suistimal ediyorlar.

Ekleme: Ancak şöyle bir şey var. Mesela Adana Yarı Maratonu’nun yapılacağı söyleniyor. Eğer orada koşmak ve seyahat izni almak istiyorsanız ve lisanslı sporcu iseniz https://spor.gsb.gov.tr/EDevlet/ELisans/VeliIzin/SeyahatIzin.aspx linkinden izin almak gibi bir opsiyon mevcut. Ancak bu seyahat izni covid ile mi alakalı o konuda bir bilgi yok.

3 Beğeni

Hiçbir resmi yazı ve uygulama da bir ayrımcılık olamaz bu konuda ki yok zaten.Sokağa çıkma yasağı varken istisna olabilecek haller belirtiliyor. Koşanlara serbesti yok öyle veya böyle. :blush: Yasak ise yasak. Tamam içimiz burkuluyor özlüyoruz deli manyak koşa koşa rahatça yaşamayı ama millet can derdinde iken şu veya bu şekilde bu durumu suistimal etmek veya göz yummak cezasız kalmamalı. Burada imkânı olupta kullanmayanlar gibi benimde sağlam belgelerim var cebimde ama hiç düşünmedim bile bu şekilde yararlanmayı. Çalıştığım kurumun arazisinde de koşmuyorum uzun zaman oldu. Bu zor dönemde elden geldiğince sabretmeye devam etmeliyiz.

3 Beğeni

Ama şöyle bir durum var: Bu yazıyla spor bakanlığı içişlerinden talepte bulunmuş; peki içişleri bakanlığı bu yazıya ne cevap vermiş. genelgede hala daha spor yapılabileceğine dair istisna bulunmuyor bildiğim kadarıyla.

1 Beğeni

Konuyu sokaga cikma yasagi var mi yok mu diye cevirmeli bence. Görüntü o ki yok artik hükmünde, kosani yürüyeni geçtim, araba ile köprüden karşıya gecen bile var. Story atmayani da dovuyorlar sanırım. Eziyeti biz milletin storyleri izlerken çekiyoruz… Avanak gibi hissettim bu hafta sonu…

5 Beğeni

Bizim koşucan arkadaşın biri de arkadaşları ile boş yollarda kosarken fotolar çekip instagramı sallamış, nasıl bir yasak süreci ki bu anlamak mümkün değil, bozma hiç moralini :blush:

3 Beğeni

Cumartesi günleri vapurdan indikten sonra işe yürüyerek gidip geliyorum, sokağa çıkma yasağı var mı yok mu belli değil. Birçok noktada polis var ama ne sordukları ne durdurdukları var. Bu nasıl perhiz bu nasıl lahana turşusu anlamak mümkün değil.

Çıkıp koşan arkadaşlara da açıkçası hayret ediyorum. Yasaktan muaf olmama rağmen, işim bitince oturuyorum evimde. Bir idman ile olimpiyatlara gidecek değilim. Hadi koşmalarını da anladık, duramıyorlar ama sosyal medyada herkesin gözüne sokmaya gerek var mı? Kime ne faydası dokunuyor o strava kaydının instagram görüntüsü?

15 Beğeni

Bu hafta sonu ben de tam olarak enayi yerine konulduğumu düşündüm. Dışarıda arabayla dolaşanlar, dandik bir lisans sayesinde topluca koşanlar, topluca bisiklete binenler vs… Bu insanların hiç biri profesyonel olarak bu işi yapmıyor işin komiği hepsi sıradan yaş grubu sporcusu, bunu gördükçe insanımızın ne denli bencil olduğunu bir kez daha anlamış oldum. Üzülerek söylüyorum ama bu arkadaşların topluca düğüne gidip, maskeyi burnu açık şekilde takıp sarılıp koklaşan ve halay çeken insanlardan farkı yok gözümde. Hayır illa yapacaksan kendini durduramıyorsan tek başına yap, bunu sosyal medyada marifetmiş gibi paylaşma.

16 Beğeni

Sokağa çıkma yasaklarının sadece T.C. vatandaşlarına yönelik olduğunu, çifte vatandaşlık ya da yabancı konumundaki kişilere uygulanmadığını ve bazı valilik, kaymakamlık’ların koşu bisiklet gibi sporlarda bireysel antrenmana izin verdiğini hatırlatmak isterim.
Ayrıca büyükşehirlerdeki uygulama ile taşra diye tabir edilen küçük ilçe ve yerleşim yerlerindeki yasak uygulamaları maalesef çok farklı. Bu sebeplerle strava’daki her kayda olumsuz yaklaşmıyorum.
Muafiyet kapsamında çok sayıda yolculuk yaptım kişisel aracımla, ancak herhangi bir şekilde kimliğimi soran bile olmadı.

Hayatında spora hiç yer vermeyen arkadaşlarım eline poşet alıp şehri turluyor. Hastalık açısından risk oluşturmadığı, maskesini taktığı müddetçe bu tarz insanlara eleştirel bakmıyorum. İnşallah sporları hastalık ya da yasaklar bittiğinde de kalıcı hale gelir.

Not: Bu süreçte küçük şehirlerde (az nüfuslu bölgelerde) yaşamak gerçekten çok büyük bir nimet. Okulların da kapalı olması, uzaktan eğitim vermesi sebebiyle hafta sonuları imkanı olan herkes yazlık evine, bağ evine ya da köyüne kaçıyor.

3 Beğeni

Ben Bodrum’da yaşayan birisi olarak yasaksa herkes için yasak diye düşünerek dışarı çıkmıyorum. İstesem evimin dibi ıssız patikalarla dolu kimsenin ruhu duymadan koşabilir veya bisiklet sürebilirim ama vicdanen bunun doğru olmadığını düşünüyor ve evimde oturup trainer da antrenman yapıyorum. Herkese tavsiye ederim :slight_smile:

15 Beğeni

İstanbul’da bulunduğum semtte birçok müsabık koşucu var, evim yüksek katta ancak kimseyi görmüyorum yasak saatlerinde koşan. Sabah veya akşam 5 civarı koşuluyor. Ama strava’da veya adidas uygulamasında ise tersine yasak saatlerinde koşan görüyorum. Buraya kadarı tespitti ama itiraf edeyim benim de canıma tak etmek üzere, haftanın 2 günü üstüste sporsuz kalmak bir yana özellikle en çok gece koşan biri olarak biranda ben de sokağa fırlayabilirim :slight_smile:

3 Beğeni

Triatlon lisansım var. Triatlon Federasyonuna yazı yazdım. Planlı yarışlara katılabilmek amacıyla antreman yapabilmek için antreman izni istedim. Sonuçta elbette hafta içi de antreman yapılabilir ama sabah 7de çıkıp akşam 8de evde olan insanlar için hafta sonları ekstradan önemli. Özellikle Bisiklet için. Federasyon bana izin yazısı gönderdi. Bu yazıya dilekçe ekleyerek Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne başvurdum. Onlar da ilgili yazıları Vali’ye onaylattılar ve Vali’den onaylı antreman izin yazısı verdiler.

Federasyonlardan izin yazınız olsa bile bulunduğunuz bölgedeki idari amirden onay gerekiyor.

Pandeminin ilk günlerinden beri herkesin yapması gerektiği gibi tüm önlemlere uyuyorum. AVMler açıkken, işyerleri açıkken, toplu taşıma çalışırken, çarşılar, pazarlar açıkken, bireysel bir sporcunun tek başına açık havada antreman yapmasını açıkcası pandemi önlemlerini ihlal eden bir durum olarak görmüyorum. İznimi suiistimal edip sağda solda gezmiyorum. Antremanımı yapıp eve dönüyorum. Şimdiye kadar durduran, iznimi soran olmadı. 1 kere tam jandarma kontrol noktasında lastik patladı, sağ olsunlar değiştirmemde yardımcı oldular. Sizlere serbest mi dediler, ben de durumu anlattım ama belgeye bakmak istemediler. Genelde de sporculara istisna gösterdiklerini duyuyorum.

15 Beğeni

Sokağa çıkmak yasak. Kimlerin hangi koşullarda çıkabilecekleri belli. Federasyon, kaymakamlık, valilik inisiyatif kullanıp bazı kişilere özel izin verebiliyor. Bu herkes alabilir anlamında değil. Büyük, küçük yerleşim yeri ayrımı kanunda yoktur. Kanun her yer de kanundur. Jandarma geldi uyarısını yaptı gitti, boşalttı ortamı. Herkese ceza kesebilecek elemanı ve gücü var mı? Var. 3-10 kişi inadına bir araya gelip ortam yaparsa, olacağı bu.

1 Beğeni

@Ozkan merhaba, şehirler arası durum şu örnek için kolay ama diğer durumları bilmiyorum:

Koşu pazar günü İzmirde. Cuma yola otobüs, tren, uçak vs toplu taşıma ile yola çıkıp İzmir’e gelirsin. Otele yerlesirsin.Koşu günü geldiğinde alana gider, koşar,otele döner veya dönmezsin.
Evine gitmek için otobüs,tren, uçak vb şehirlerarası toplu taşımayı kullanırsın.
bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler)
Madde 3.1.

Adana’daki maratona özel araç ile gidip gelenler nasıl bir yol izlemiş, merak ettim.
1 Beğeni

Bu meseleye nereden bakıldığı önemli. Benim yakınımdaki arkadaşlar, ya herkes dışarda ben neden çıkmayayım diyor. Kendince de lisansını bahane ediyor. Bunu savunurken arka planda durumun farkında ama duygusunu yüksek kelimeler ile örtme peşinde. İkimiz de biliyoruz, ortada bir art niyet yok. Herkes kendi istediği gibi olsun istiyor. İşin o kadar çok katmanı, girintisi çıkıntısı var ki kimin nereden baktığı, neyi referans aldığı, öz değerleri gibi değişken kavramlar üzerinden mantıksallaştırıyor yaptığını.

Benim perspektifime göre bu bir duyarlılık meselesi. Misal herkes yağma yapıyor diye siz de yapar mısınız? Veya arkadaşınız yasadaki boşlukları nasıl kullandığını açıklayıp size vergi kaçırmayı gösterse, siz de yapar mısınız? Biri dese ki, oğlum memlekette vergi kaçırmayan mı kaldı, saçmalama yap sen de, yapar mısınız? Veya akşam trafiğinin en cafcaflı halinde çakarları yakıp kırmızı ışıkta geçen resmi araca hakkını kötüye kullandığı için kızıyor musunuz? Ya da herkesin evinde aç oturduğunu bildiğiniz bir zamanda ısrarla ne kadar lezzetli yemekler yediğinizi paylaşır mısınız?

Bu sokağa çıkma yasağının tanımlamasından uygulamasına birçok boşluk, saçmalık olduğu aşikar. Hepimiz farkındayız. Buna uymaya çalışırken katı bir kuralcılık, ahlakçılık kesmeye de gerek yok. Birbirimizin gözünün içine baka baka birbirimize neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğretmeye de ihtiyacımız yok. Ama dünyanın sadece bizim istek ve arzularımızdan ibaret olmadığını ve diğer insanlarla kesişen yerlerde daha duyarlı bireyler olmaya ihtiyacımız var.

22 Beğeni

Aynen öyle…
Zaten sorulduğunda ne cevap verirse versin, verdiği cevap hangi maddeye girerse girsin aslında herkes kendini bilir.

2 Beğeni