Koşu Sakatlıkları

@gulden 6 aydır 1-2 saatlik yürüyüş sonrası bacağımın üstüne basamıyorum ağrıdan. Kortizonun yan etkisi de fazla kararsızım uygulatmakta. Bildiğim bir tiroid rahatsızlığım yok ama son zamanlarda baktırmadım açıkçası. Kırık kemikler, kopan tendonlar iyileşiyor, basit bir ödem bizi ne hale sokuyor, çözüm bulamıyoruz yazık anlayamıyorum doğrusu. Geçmiş olsun çözüm bulabilirsek irtibatta kalalım ne diyeyim…

@cerkes Peki bu kortizonu doktorunuz tek doz mu uyguladı? Her sene uygulamak gerekir gibi bir açıklamada bulundu mu? Basit bir ödem yüzünden yürüyememek ve kronik olduğunu öğrenmek bir hayli canımı sıkıyor, ondan bu kadar soru sormam:/

Kortizon tek doz.Trombosit birkaç doz olabiliyor.Trombosit biraz daha pahalı bir uygulama ve doktorum fizyoterapistten de fikir aldıktan sonra tek doz uygulamayı yeterli gördü.Ancak benim ağrılarım hiçbir zaman sizinki gibi dayanılamayacak düzeye ulaşmamıştı.

Anladım @cerkes trombositi uygun görürse dokturum önce onu deneyeceğim, yeni yöntemler öğrenirseniz lütfen paylaşın bu ömür boyu çekilecek bi ağrı gibi duruyor. Bilgiler için çok teşekkürler ve ayrıca size de geçmiş olsun!

Merhaba arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim.
İlk önce şikayetimi anlatayım. Ayak tabanımda çukur kısmında ezilmiş morarmış gibi(şişlik veya renk değişimi yok) ağrı çekiyorum.
Nasıl başladı. kısacası normalde aylık ortalama 100k koşarken 3 ayda 1000k nın üstünde zorlayıcı bir antrenman yaptım. Kapadokya 62k bitirdikten sonra hiç hız kesmeden devam ettim ve bir hafta sonra eve dönerken 6k civarında 4.30 pace ile giderken ayağımın altında ağrı başladı. önemsemedim 4 k kadar devam ettim. 2 gün sonra ağrı devam ederken 21k koştum ağrıdan zor bitirdim. Ertesi gün tüm koşu boyunca ağrı çekerek 23k koştum. Koşu bitince ayak tabanım felaket ağrıyordu üstelik yeni bir sakatlık da bulmuştum dizi mi kapatamıyordum(İTBS) . Sonra baktım ki iş iyiye gitmiyor dinlenmeye geçtim.
Ne yaptım. Doktorlara gittim mr çekindim ayağım altı ve dizimin yan tarafı ödem kaplamıştı. 3 kutu brufen bolca buz yaparak dinlendim son 40 günde 60 k bile koşmadım. Antrenmansız İstanbul maratonunu katıldım ağrı ve diz kitlenmesinden dolayı 22k bırakmak zorunda kaldım.
Şimdiki şikayetim. Yavaş yavaş kendimi denemeye çalışıyorum ama 4 veya 5 kilometrede ağrı başlıyor ve bırakmazsam artarak devam ediyor.
Ayakkabı. Adidas energy boost (iki tane kullanıyorum ikiside yeni. Daha öncede iki tane eskittim.Yani ayakkabı ile ilgili olduğu düşünmüyorum)
Koşu zemini. yaklaşık %45 patika orman %45 sert zemin asfalt taş kaldırım %10 tartan çim.
Vücut geçmişim. 172 boyunda 71 kilo civarındayım 18 aydır koşuyorum daha önce koşu geçmişim yok yalnız spordan hiç uzak kalmayan birisiyim. Uzunca bir zaman futbol ile ilgilendim ciddi hiç bir sakatlanma yaşamadım. Kapadokya ultra ya 3 ay kala ayda 100-120 km arası koşan fazla antrenman yapmıyordum. yarışa 3 ay kala 1000 k üstünde koşarak galiba gauss eğrisinde aşağı yuvarlandım.

Ne yapmalıyım? Sanki sorudan çok günah çıkartma yada dert paylaşma gibi oldu sanırım.

1 Beğeni

Evet güzel bir günah çıkarma ve dert paylaşımı olmuş ama forumların bir amacı da sizi anlayabilecek kişilerle dertleşmektir zaten . Koşmayan biri bırak koşma sağlığından önemli zaten diyecektir. Biz de aynısını söyleyeceğiz gerçi :smile: Koşma üstat tüm samimiyetimle söylüyorum koşma. Bir süre ruhen ve bedenen koşudan uzak dur. Yüzme başta olmak üzere pilates ve benzeri sporları çok hafif şekilde yap ve kaliteli beslen (çok değil) . Vücut bazen 1 ayda bazen 6 ayda bazen 1 yılda kendini toparlar. Vücut artık özgürlüğünü ilan edip ruhu dinlemediği noktada kaybeden hep beden olur. Şu aşama da yapacağın zorlamanın faydası olmaz diye düşünüyorum. Bir de 1-2 doktorla görüşmek faydalı oluyor. Bir doktorun görmediği önemsemediğini diğeri görebiliyor. 3 ay da 1000 km kimisi için normal hatta az bile olabilir ama senin için fazla olabilir. Bu sayısal rakamlardan çok vücudunun sesini dinle derim. Son olarak sağlık konularında son söz olarak hep yazdığım gibi bizi değil doktoru dinle biz sadece forum sanal kişileriyiz, sağlık konularında kişilere belki farklı bir bakış açısı geliştirebiliriz ama sağlık profesyoneli değiliz. Sağlıkla.

2 Beğeni

Geçmiş olsun acil şifalar dilerim. 3 ayda 1000 km zorlayıcı bir mesafe sayılır.Bu mesafenin çoğunu 4 küsur pacelerle koşmak zaten yıpratıcı olur.Vücudu dinlendirmek toparlanmasına imkan vermek zorundayız…Yoksa boşa giden mesafeler yazısına konu oluruz.Dilerim en kısa sürede iyileşirsiniz.

1 Beğeni

@singer26 Geçmiş olsun…

Kendi kısa koşu hayatıma dair “sıkça yapılan hatalar” listesi oluştursam; herhalde “sakatlığı kabullenememek” maddesi, “antreman hacmini kapasiteden fazla artırmak” maddesinden sonra 2. sırada olurdu… Zaten ikisi bi’ arada olunca combo[^] oluyor… ([^]:Yaş ortalaması yüksek olduğu için Street Fighter referansı vermekten çekinmedim :slight_smile: )

Koşuya başladığımdan beri ayağı ağrıdığı halde koşmaya devam eden insanları anlayabiliyorum, çünkü aynı şeyi yaklaşık aynı ruh haliyle ben de yaptım. Bir şeye ne kadar tutkuyla bağlıysanız, ona dair yaşadığınız ayrılığı kabullenmek de o denli zor oluyor…

Sakatlıkların belki de tek iyi yanı ise, bir çeşit ayrılık simülasyonu olması. Çünkü bu hayatta neyi seviyorsak, er yada geç, kısa yada uzun süre bir şekilde ondan ayrılmak zorunda kalıyoruz. Çünkü “ayrılık da sevdaya dahil”… :slight_smile:

Bu gibi durumlarda ben “günah çıkarma” yerine, yaptıklarımı hesaba çekerek hatalarıma "tövbe etme"yi tercih ediyorum…

“Hayvanlar acı çekmez, çünkü değiştirebilecekleri davranışları yoktur.” (Dr. Frank T. Vertosick Jr. - Neden Canımız Yanar?)

Tekrar geçmiş olsun…

Vesselam

2 Beğeni

‘‘4:30 pace koştum , ertesi gün 21km koştum , ertesi gün 23km koştum…Üstelik bunları yaparken sakattım.’’ İnan başdöndürücü bir yoğunluk.Bir plan dahilinde çalışıp çalışmadığını merak ettim doğrusu!? Bunları Kapadokya’da yaşadığın heyecan nedeniyle yaptığını düşünüyorum.Bu işten çok zevk alıyoruz dolayısıyla hep daha fazlasını istiyoruz.Bir de yarışlarda olağanüstü koşan insanları görünce imrenerek ‘’ ben de bunu yapabilirim ‘’ diyoruz.Tabii ki yapabiliriz ama biraz zaman alır .Koşu sporunda dayanıklılık çok uzun zaman alan bir şey.3 ay yoğun antreman yaparak olacak bir şey değil.Yarışlarda ön sıralarda gördüğümüz insanlar bu noktaya ancak yıllarca çalışarak gelmişler.Bence öncelikle uzun vadeli bir plan dahilinde antreman yoğunluğunu düşür ve bu iş zevk alacağın düzeyde yap. Ve çoğunu forumdan tanıdığımız arkadaşlarımızın ( Mert , Aykut , Emre ,…) koşu geçmişlerine bak ve yıllar içinde nereden nereye geldiklerini ve bunu nasıl yaptıklarını incele bence.Geçmiş olsun!

3 Beğeni

Cevaplarınız yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Yalnız yalnış anlaşılmasın sakatlanırken 4.30 altındaydım her koşuya çıktığımda bu pace de yapamıyorum. Koşu mesafesi uzadıkça pacemde büyüyor. Örnek olarak 10k 4.30 civarlarında 20k 5.00-5.10 civarında. Ormanlık alana girince biraz daha yükseliyor.
@Serdar Sadece tek doktora gitmedim bir spor hekimine, fizik tedavi hekimine ve koşucu doktorlara durumu gösterdim.
Ortak fikrimiz dinlenmek anladığım kadarıyla sonra haddini bilerek artış yapmak. Düzelirsem daha dikkatli antrenman artışı yapacağım orası kesin.
Daha zor bir sorum olacak nasıl koşudan uzak kalıyorsunuz hafta sonu arkadaşlarınız koşarken gitmeyi, planladığınız kaçırdığınız koşuların sosyal medyada fotoğraflanırken, hedef yarışlarınız gittikçe yaklaşırken?

1 Beğeni

Hafta sonu koşan arkadaşımı bırak, benden başka koşan olmadığı için çok rahat oluyorum :smile: Kimse fotoğraf paylaşıp canımı sıkamıyor.

1 Beğeni

Sen sakatken koşanlara imrenmeyi, aşırı yüklenip sakatlanma hatasını tekrar yapmamak için bir motivasyon olarak kullanmak lazım bence.

1 Beğeni

herkese merhaba,
ben de amatör olarak 10 yıl futbol 10 yıl atletizm geçmişi olan , sakatlığım sebebiyle şu an yüzmek ve fitness dışında spor yapamayan bir atletim.
Benim sorunum her iki diz kapağımın üst tarafında bulunan, yanma şeklinde, batıcı, kronikleşmiş bir ağrı… Bu ağrı yüzünden bir kaç dakika bile sabit ayakta durmakta acı çekiyorum, bacaklarımı kıvırıp oturamıyorum, koşarsam acılar içinde kalıyorum.
Ortopedi, fizik tedavi, spor hekimliği, nöroloji, romatoloji 1 buçuk senede yaklaşık 15 farklı doktora gittim. Bazısı 15-20 saniye muayene etti, bazısı ilk muayenede ilgilendi fakat net bir teşhis koyamadı, uyguladıkları tedaviden bir sonuç çıkmayınca sonraki gidişlerimde fazla ilgilenmediler. Gerçi onlarda haklı, özel hastanede, devlet hastanesi de olsa her hastaya 10-15 dakika ayıramıyorlar, bir kaç dakika muayene süreleri var ve bu süre içinde hem hastayla konuşmak soru sormak derdini dinlemek, hem bilgisayara yazmak, hem fiziki muayene etmek, hem de mr röntgen bakmak kolay değil.
Artık ben internette okuduğum makaleler ile kendime teşhis koyup tedavi etmeye çalışıyorum.
Acaba aranızda benim durumumda olan var mı, yani sakatlığına doktorlardan net bir teşhis alamayıp, kendi kendine teşhis koyup tedavi etmeye çabalayan ya da geçmişte çabalamış olan ?

Selamlar,

Ben 2011 yılında sağ omzumdan bursit oldum, geçti fakat 2015 aralık’ta nüksetti. Bursit geçen bir sakatlık değil onunla yaşamayı öğrenmelisiniz. Kortizon, hap, fizitedavi, lazer, elektrik vb. birçok tedavi sürecinden geçtim. Fakat bu sakatlıkla kendim ile ilgili olarak öğrendiğim şey şu: Ağrı azaldığında yavaşça güçlendirmeye başla (belki 6 ay), sonra daha fazla güçlendir ve her zaman antrenmana başlamadan önce en az 15 dk ısınma açma-germe egzersizleri ile vücudunu iyice ısıt, vücudunda güçsüz bölgeyi çok zorlama, eğer zorlayacaksan önce güçlendir. Son olarak her zaman Glukozamin+MSM+Kondroitin takviyesi almayı ihmal etme :slight_smile:

patellafemoral ağrı sendroumu… bu hastalığı ya da sakatlığı geçiren, atlatan, atlatamayan arkadaşlar var mı aramızda ?

Merhaba, interpatellar tendinit ile ilgili birsey bilen var mi? Anladigim kadariyla bu sakatliklar bir kere olunca kolay kolay iyilesmiyor, uyumlu hale getirip onunla yasamayi ogreniyorsun. PRP, ewst gibi yeni teknoloji cozumler elle tutulur bir duzelme sagliyormu merak ediyorum, somut bir kanit olsa inanacagiz.

Merhaba. Sanırım bende de trokanterik bursit başlangıcı var. Kalça eklemimin tam üstüne gelen noktada, hafif bir ağrı sürekli kendini hissettiriyor. Hatta parmakla baskı uygulayınca da hemen ağrısı geliyor.

Bu sıkıntı, kalp ritimini düşürmek için uzun mesafe (benim için tabii… normaldekinden daha uzun mesafeler) koşmaya başlayınca kendini gösterdi. Hatta ben en başta 10 km ve üstü koşarken belime taktığım ve matara taşımaya yarayan çantanın orayı çürüttüğünü falan sandım ama kısa zamanda farklı bir şey olduğunu anladım.

Aslında bu ağrıyla koşmaya devam edebilirim. Fakat burada ve farklı sitelerde okuduklarım beni korkuttu açıkçası. Daha da kötü hale gelip ayağımın üstüne rahatça basamamaktan ve kronik hale gelmesinden korktum.

Şimdi ister istemez koşmaya ara vermem gerekecek sanırım ve bunu kabul etmesi çok güç.

Bu zorunlu aranın yanında antienflamatuar pomadlar kullanmayı ve bol buz tedavisi yapmayı düşünüyorum. Hatta doğal yağlarla masajdan ve ödem çözücü bitki çaylarından da destek alacağım. Acaba bunlar sorunu çözer mi ?

Bir de elbette core güçlendirme çalışmalarına başlayacağım. Acaba bu çalışmalar için ağrının tamamen geçmesini beklemeli miyim?

1 Beğeni

Sayın @Sezer
Antienflamatuar, buz, bitki çayları vb. birkaç yöntemi birlikte uygulamanın çok iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Ek olarak şekerleme, gofret vb. hazır gıdalardan kaçınılması ve gece uykusunun artırılması da değerlendirilebilir.

Çekirdek bölgesi güçlendirme çalışmaları öncesinde; bir süre (sakatlık şiddetine göre 1~3 hafta???) ağrı oluşturmayacak kadar düşük süreli&şiddetli (nabızlı) çapraz antreman (yüzme?, bisiklet?, yürüyüş?) seçeneği değerlendirilebilir. Antreman şiddetini (nabzı) kontrol altında tutmak için de nabız saatinden faydalanılabilir. Böylece; hem çekirdek&koşu antremanları öncesinde sakatlığın toparlanması için vücuda zaman verilmiş olur, hem de bu süre tamamen boşa geçirilmemiş olur.

Geçmiş olsun

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim cevabınıza. Mutlaka uygulayacağım. Şimdilik sadece germe ve hafif güçlendirme çalışıyorum.

Bir şey dikkatimi çekti onu da ekleyeyim; Bengay krem çok etkili oldu ağrıya. Umarım iyileşme sürecine de etkili olur. Zira içinde “salis” denilen etken madde varmış. Duymuşsunzdur, söğüt ağacını eski insanlar eklem tedavisi için kullanırmış. İçinde aynı etken madde varmış.

Ben de 7 aydır kalça bursiti tam olarak geçmedi bir gün halısahada kasık zorlaması yaşayıp iyileşmeden koşulara başladım ve rampa koşuyum dedim maalesef gereksiz zorlayıp kalça bursit i oldum.Yaşayan ya da bunu atlatanlar yardımcı olursa sevinirim.