Koşu Sakatlıkları

Cok tesekkurler. .bir tek trombosit ignesini yaptirmadim prp kastettiginiz saniyorum…benim ki cift tarafli oldugu icin cok zorluyor…istanbul’da en iyi doktorlara gittigimi düşünüyorum ama onlarin bile nasil iyilesecegi hakkinda tam bir cevap verebildigini sanmiyorum…sadece zaman galiba…size de cok gecmis olsun…ben agri ile yasamayi ogrenmeye calisiyorum…umarim siz de bir an evvel eskisinden cok daha saglikli olursunuz…

Henüz kasım ayından beri koşuyorum, geçtiğimiz ay 10 km koşarken sol ayak bileğimi sakatlamışım, Sakatlamışım diyorum çünkü koşarken hiçbir şey hissetmedim. Antrenman bittikten sonra oturdum ve oturduğum yerden kalkamadım. Ayağımı basamıyordum. Eve gittim soğuk tedavi uyguladım iki gün. Sonra eczacıdan aldığım kremleri sürdüm kas gevşetici ve ağrı kesici. 3 hafta hiç koşmadım, iki gün boyunca üstüne bile basmadım ve hep dikkat ettim. Geçen hafta tamamen geçmişti ve kendimi çok iyi hissediyordum koşayım dedim ama daha 400 metrede tekrar ağrı hissetmeye başladım ama inat ettim koşmaya devam ettim 5km tamamladım. Onu da keşke yapmasaydım. Şimdi sil baştan başladım. Yine koşamıyorum, hafif topallama var ve zorlamamaya çalışıyorum yürürken bile. Korkum bunun kronikleşmesi. Koşmaya başladığım ilk haftada da dizimde ödem olmuştu, 1 haftada geçmişti yine kremlerle. Bu konuda fizyoterapist arkadaşıma danıştım. Kuvvet antrenmanlarının çok önemli olduğunu söyledi, özellikle benim gibi biraz da kilo varsa zayıf kaslarla her zaman için sakatlığa açık olduğumu söyledi. Onun tavsiyeleri üzerine bu aralar sol ayak bileğimi de çok zorlamadan kuvvet antrenmanlarına başladım. Koşmanın kafasını yeni yaşamaya başlamış bir insan olarak bu aralar çok mutsuzum, koşamamanın mutsuzluğunu çevreme de yansıtıyorum. Çok zor bir durum. Herkes dikkat etsin kendisine, içimi döktüm buraya :smile: sağlıklı günler. :wink:

2 Beğeni

@mustafatanis, insan vücudu tembeldir. O çok da fazla hareket etmeden zamanını geçirmeyi ister ve buna yönelik tüm eylemlerin de karşısında farklı tepkiler verir. Koşu kafası dediğiniz şey aslında buna da karşılık geliyor. Siz antrenmana mental olarak da hazırlanın ve ne olursa olsun bu antrenman bitecek diye şartlayın. bir yandan da vücudunuzu dinleyin. Umarım sakatlığınız tez vakitte geçer :slight_smile:

3 Beğeni

Uzun koşular öncesinde veya kas ile ilgili sorunlar yaşandığında viks bengay benzeri pomadlarla masaj yapmak sorunları çözermi? Koşu süresince yanımızda bulundurmanın faydası olurmu?Deneyimleri yada fikirleri öğrenmek isterim.

Yarı profesyonel futbolculuk hayatım boyunca antreman ve maç öncesi BEN-GAY kullanırdık.O zamanlar zaten başka bir şey de yoktu :slight_smile: Damarları genişletip kan dolaşımını hızlandırdığını düşünüyorum.Yani bir nevi kan akışını hızlandırarak ısıtıcı işlevi görüyor.Bir dönem koşu öncesi de kullandım.Şimdi geri dönüp baktığımda o dönem ciddi sakatlık geçirmediğimi hatırlıyorum.Şimdi koşularım sırasında Biofreeze denilen bir jel soğutucu taşıyorum yanımda.Yaklaşık 60 ml formunda.Kısa sürede etkili bir kriyoterapi ürünü.Koşu sonrası içinse glucosamine-chondroitin içerikli içerikli Jointace jel ve tabii ki Arnica krem kullandığım ürünler içerinde en memnun kaldıklarım.Su toplamaları için de saf kantaron yağının üstüne birşey tanımam.

2 Beğeni

Geçmiş olsun , umarım en kısa sürede sağlığına kavuşursun.Alt vücuda yüklenirken üst vücudu ihmal etmek pek çoğumuzun yaptığı bir hata.En azından haftada bir kez body fitness çalışmak gerekiyor bence.

çok geçmiş olsun,
ben yaklaşık 3 yıldır koşuyorum, geçenlerde 4 gün üstüste koştum ve sakatlandım, detayı şöyle; perşembe 15 km, cuma halı saha, c.tesi 10 ve pazar 18k trail. bu arada yıllardır halı sahada oynamazdım, arkadaşların ricasını kıramadım. Seninle ilgili kısmı ise şöyle, bu koşuların sonuncusunda 18k ormanda olanda yaklaşık 3 yada 4.kmlerde sağ dizimin tam arkasında, hafifçe üste doğru yani arka adeleme doğru bir sızı hissettim, koşuya devam ettikçe arttı, yine bırakmayarak ağır cahillik yaptım. sonunda yürümeme engel olmayan ancak ciddi bir ağrı/acı ile koşuyu bitirdim. Ertesi gün azalır dedim azalmadı ağrı, 5 gün hiç koşmadım buz falan, tekrar denedim yine aynı yerde aynı acı devam ediyordu. Sakatlanmıştım artık. Neyse, okmeydanı hastanesinde bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı bir bayan doktora, arkadaşımın önerisiyle kontrole gittim, klasik kontrollerden sonra röntgen çektirdi, tespiti şuydu; ön çapraz bağım kopma noktasına gelecek şekilde kısmi yırtık ve zorlanma. Bacağın arkasında ki ağrıya ise ön çapraz bağın arkaya uzanan bağları neden oluyormuş. Şimdi sen bacağımın arka orta kısmı deyince belki faydası olur diye yazdım bunları. Tedavim ise internettende bulabileceğin çapraz bağ kuvvetlendirme hareketleri, buz tedavisi ve kendini iyi hissedene kadar (bende 4 hafta sürdü) beton/asfalt koşularına ve aşağı ya da yukarı eğimli parkurlarda koşma yasağı. İmkan varsa tartan pist ya da toprak zeminde ya da suni çim’de max.2-3 km’lik deneme ve güçlendirme koşuları. bu şekilde de geçen 3 hafta sonunda ben iyileştim. yani 4 hafta koşusuz tedavi takibinde yine 3 hafta tedavi+kısa koşular. şu anda ben 8.haftadayım ve artık 6-7 km’lik koşuları yaklaşık 6 pace ile durmadan koşabiliyorum. Bu arada squad ve benzeri güçlendirme egzersizlerine de davam ediyorum. tahminin 3 hafta kadar daha zorlamadan yani trail ya da tempolu 10-15 km’lik koşular hariç düşük tempoyla güçlendirmelere devam edeceğim. Umarım tekrarlanmaz. Bu sakatlığı bence aşağıdaki nedenlerden yaşadım; kesinlikle yeterince dinlenmediğimden ve koşu sonralarında esmeme hareketlerini kısa tuttuğumdan bir de dizlere soğuk kompres yapmadığımdan kaynaklandı. Umarım tecrübelerim faydalı olur, sağlıklı günler dilerim.

4 Beğeni

Yazdıklarınız için teşekkür ederim. Tecrübenizden yararlanmaya çalışacağım. smile Bu sakatlanma bana büyük ders oldu. Daha koşunun hemen başında sakatlandığımda bıraksaydım belki de bu kadar uzun süre koşmaktan mahrum kalmazdım. Neyse son durumdan bahsedeyim. Şu ana kadar gittiğim fizik tedaviden sorunum hakkında net cevap alamadım. Belirttiğim yer özellikle ağrıyor. Sürekli bir sızı, sabah akşam, yürürken-dururken farketmiyor. Bazen ağrı kalçama kadar geliyor, hatta şu anda bile. Aralık ayında Mr çektirdim, ancak ağrıyan yerle ilgili bir veri çıkmadı. Dün de kemik sintigrafisi yaptırdım. Bilemiyorum bir şeye yarayacak mı. On gün sonra sonucun çıkacağı söylendi, o zamana kadar sabretmeliyim. Ancak bundan da bir şey çıkmazsa keyfim iyice kaçacak. Şu an eskisi gibi olmasa da koşabiliyorum, az az çıkıyorum ancak bacağımdan sürekli ağrı (sızı şeklinde) geldiğinden huzursuzum. Eskisi gibi olmuyor tabi. Hızlanamıyorum, sızıdan dolayı sürekli koşarken bırakasım geliyor. Şu hareketi sol bacağım önde olduğu durumda acıdan dolayı yapamıyorum. http://www.runnersworldtr.com/wp-content/uploads/2015/01/Untitled-16.jpg İlk sakatlandığımda sandalyeden kalkmakta zorlanıyordum. Sol bacağın üst arka kısmına ayağa kalkarken yük biner ya, işte o yükü taşıyan yer inanılmaz ağrıyordu. Neyse… Sanırım bir tanıya ihtiyacım var. Böylece kendimi daha iyi hissedebilirim.

Yeni bir başlık açmak istemediğim için buradan sorayım dedim. Sinüzitten dolayı burun delikleri doluyken ağız yoluyla nefes alıp vermek koşu sırasında büyük sorun oluşturuyor. Siz de aynı sorunu yaşıyor musunuz zaman zaman, ne gibi çözümler buluyorsunuz?

ben uzun süre üst solunum yolları ile ilgili sorun yaşadım septum deviasyonu ve kr tonsillit ve en son ameliyatını olmaya karar verdim ve şu an eski haline göre çokdaha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Burun bantlarını denediniz mi?

Aslında bu birazda kişisel bir durum.
Mesela benim burnumla ilgili hiçbir sorunum olmadığı ve normal günlük yaşantıda hep burnumdam nefes aldığım halde koşarken nedense hep ağızla nefes alma verme yapıyorum.
Yani biraz alıştıktan sonra bu durum pekde rahatsız etmez diye düşünüyorum

1 Beğeni

Burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız araştırmış olduğunuzu düşündüğüm birkaç şeyi gözden geçirmenizi öneririm;
1-Burunu da içeren üst solunum yolunuzun anatomik sisteminiz nasıl, deviasyon gibi yapısal durum varmıdır?
2-Gerçekten Sinüzitmisiniz ? Özellikle aslında çok daha fazla sıklıkla görülen burun ve üst solunum yollarının allerjik-inflamatuar cevabı çoğu zaman sinüzit benzeri klinik verdikleri için sinüzit tanısı koydurur, ama ikisi çok farklıdır; sinüzit film(waters) ile gösterilmiş olması gereken sinüslerin iltihabı olup antibiyotiklerinde eklendiği üçlü tedavi ile tedavi edilirken, allerjik cevaba bağlı durumlarda lokal steroidli burun spreyleri öncelikli olmaktadır.
3-Hafif bir hava esintisi, parfüm veya bahar ayları burnunuzda tıkanıklığı arttırıyormu ?

Burundan nefes alma fizyolojik gereksinimdir:(nefes egzersilerinin de önemli parametresidir)
Burunda;
-alınan hava ısıtılır ki akciğerleri içeren alt solunum yolları soğuktan korunsun(özellikle düşük ısıda koşanlar için zorunlu bir gereksinim)
-alınan hava nemlendirilir,
-havanın içindeki toz gibi partiküller burunda tutularak bunların akciğerlere gitmesi önlenir,

Önerilerim:
1-Elbette öncelikle bir doktor tarafından şikayetin gözden geçirilmesi ve araştırılması gerekir ,
2-Basit-geçici 4 öneri:
a-Serum Fizyolojikli Burun Damlaları-istediğiniz kadar kullanabilirsiniz
b-Dekonjessan burun damlaları(Otrivine veya Farial)-hemen koşu öncesi-devamlı kullanmamak şartı ile
c-Ağızdan kullanılabilecek sistemik dekonjessan ilaç-Sudafed Tb gibi-devamlı kullanmamak şartı ile doktor reçetesi ile kullanılabilinir, ağız kuruluğu oluşturmasını unutmayın
d-Tozlu koşu ortamalarından sakınmak,

7 Beğeni

Günaydın Kamil Bey,

normalde bahar aylarında nükseden daha önce tanısı konulan allerjik rinit var. bunun için nasonex ve aerius kullanıyorum mevsim geldiğinde.

sinüzit sık olan bir şey değil, geçen hafta gittiğim doktor tarafından söylendi. antibiyotik, deniz suyu spreyi ve otrivine kullandım. geçen 3 hafta boyunca burnumda nefes almadım diyebilirim ama düzelmeye başladım son bir kaç gündür.

önerileriniz ve ilginiz için teşekkürler.

Merhabalar @cerkes , ben de trokanterik bursit le savaş veriyorum merak ediyorum en son durumunuz nedir tamamen iyileşebildiniz mi? Kortizon yaptırma/yaptırmama evresindeyim genellikle işe yaramaz yorumları geliyor ayrıca kemiği zayıflattığı da ama ödemim fizik tedaviyle geçmedi. Şu anki durumunuzu öğrenmek isterim?

Merhaba , öncelikle geçmiş olsun! Kortizon iğnesi yaptıktan sonraki gün bursit çözüldü.Bunu bariz hissediyorsun.O dönemde koşuya biraz ara verip body fitness çalışmasına yöneldim.Ama ‘lunge’’ hareketini yaparken bursitin olduğu bacağın kasığında kas yırtığı oldu.Bu spor hayatım boyunca ilk defa başıma geldi.Kortizonun kaslarda yarattığı zayıflık ve gerilime bağlıyorum.Aradan 6 ay geçti.Bu sürede sorunsuz olarak pek çok antreman ve ultra yarış koştum (İznik 136k dahil ) Şimdi az da olsa bursit olduğunu hissediyorum.Ama önceden yaşadığım ağrılar , sızılar yok.Daha çok o bölgede bir hissizleşme var.Ancak şimdi başka bir durum ortaya çıktı: kortizon iğnesi yaptırdığım bacağımın uyluk kemiğinde boylu boyunca derin bir sızı var.

İşte kortizon çok sağlıklı bir çözüm değil ama başka çözümü de yok bu lanet bursitin galiba @cerkes Kas zayıflaması, kemik erimesi, sinir hasarı bir dolu şeye yan etkisi var. Arada kaldım. Siz de kas yırtığı dediniz. Hem böyle 6 ayda bir yaptıracaksak o kemik kalmaz yerinde erir gider :confused: Uylukta sızı bende zaten hep var o bursitin etkisi, kortizonla pek ilgisi yok gibi. ESWT denediniz mi işe yaradı mı acaba?

@gulden Merhaba ben de trokanterik bursit le uğraşıyorum iyileşemedim, size de sorayım dedim bir sonuç alabildiniz mi tedavilerinizden?

@Melodica hayir hala iyilesemedim…eski agrilarim olmasada hala uzerine yatamiyorum kalcamin alt kisminda da agri yapiyor…ist.akliniza gelebilucek en iyi prof.gittim fizik tedavi oldum sayisiz kere…kortizon hic bir ise yaramadi…merak ettim tiroid rahatsizliginiz var mi…genelde bu tetiklermis…ne kadar zamandir bursitiniz var

Fizik tedavi ve ESWT’ yi zaten en başta uygulattım.Pek bir işe yaramadı.Kortizon iğnesinden sonra 1 doz da ‘‘yoğunlaştırılmış trombosit iğnesi’’ yaptırdım.Bu sayede o yarışları koşabildiğimi düşünüyorum.Benim uyluk kemiğimde sızı kortizon iğnesinden sonra başladı.