Kosu Programlari ve Tercih Sebepleri?

Hangi kosu programlarini kullandiniz veya kullaniyorsunuz, tercih sebebiniz nedir?

Benim telefonumda Runtastic ve Runkeeper yüklü.
Runkeeper’ın antreman programlarından çok fayda gördüm. Benim oldukça gelişmemi sağladı.
Runtastic programında ise ücretsiz versiyonunda dahi internet üzerinden koşunuzu canlı paylaşım olanağı ve arkadaşlarınızın size canlı program üzerinden canlı tezahürat gönderme olanağı olması çok hoşuma gitti.
Siz koşarken birilerinin sizi izliyor ve size tezahürat ediyor olması oldukça motive edici oluyor.

Hal Higdon’ın ücretsiz programlarından gayet memnunum. Her seviyeye göre farklı bir program mevcut. Eğer ilk maraton için bir program arıyorsanız, şu sayfada programların karşılaştırması mevcut: http://fellrnr.com/wiki/A_Comparison_of_Marathon_Training_Plans

1 Beğeni

Benim program kullanmak hoşuma gitmiyor.Onun yerine disiplinli bir şekilde haftada 4 antreman yapıyorum.Salı günü interval,Perşembe günü tempo koşu,Cuma günü yavaş koşu,Pazar günleriyse uzun mesafe koşarak kendi programımı bitiriyorum.Boş günlerimden birinede yüzme seansı yerleştiriyorum.Bugüne kadar da çok faydasını gördüm.

2 Beğeni
  • Training kısmı güzel olduğu için Runkeeper kullanıyorum telefonda. Elite özelliği yıllık 80 TL civarı. Ben 1 aylık deneme için aldım (28 TL) ama öncesi ile farkı görmek için 2.ay devam etmeyeceğim.
  • Nike Running programını da açık tutuyorum koşarken çünkü dailymile ile senkron olabiliyor kolayca. Bir de Nike’da Power Song özelliği var ki Avrasya 10 Km koşumda son km’de bana gaz vermesi açısından hoşuma gitti.
  • Strava da ilginç geldi bugün inceledim. Bütün koşularımı oraya da aktardım https://tapiriik.com/ sayesinde.
    Fakat gördüğüm kadarı ile Strava’da training program yok.
    Onun dışında analizleri güzel duruyor, çok incelemedim ama Runkeeper’ın paralı versiyonu (Elite) gibi geldi.
    Strava’da Premium versiyonun avantajları neler, bilen varsa yazabilir mi?
    Strava’daki bir diğer güzellik katılımcı çok olduğu için challenge’lar güzel olabilir.
  • Runtastic’i sanırım Antalya Yarı-Maratonunda dışarıdan tezahürat almak için kullanacağım.

Benim merak ettiğim ileride saat alırsam (Garmin ya da Suunto), bunların göğüs bantları hem telefon ile hem de saat ile aynı anda bağlantılı olabiliyor mu koşarken?

Suunto hakkında bilgim yok,
ama Garmin koşarken eşleştirmiş olduğunuz telefon ile bağlantı kurup anlık güncelleme yapabiliyor

Bu arada Runatolia’yı da Runkeeper’a ekledim. Programı kullanan ekleyebilir.

ben geçen sene runtalya’da maratonda canlı tezahüratı kullanmıştım belli aralıklarla gelen tezahüratlar insanı motive ediyor hele ilk maratonum olduğundan pek hoşuma gitmişti. bu canlı tezahüratın bir eksisi yarış boyunca data kullanımı yapması onun dışında iyi :smiley:

1 Beğeni

Mapmyrun kullanıyorum. iphone health entegrasyonu var. polar bluetooth göğüs bandıyla birlikte kullandığımdan www.mapmyrun.com web sayfası üzerinden de detaylı analizlere ulaşıyorum. ileri analizler için yıllık ücretli üyelik gerekiyor. Ayrıca hedef oluşturabiliyorum, eğitim planları takip edebiliyorum, arkadaşlarımla paylaşıp onların etkinliğini takip edebiliyorum. koşu sırasında amaca göre kulaklıktan koçluk bilgileri alabiliyorum. bütün olarak bir çok özelliği barındırdığından başka programları indirmeme rağmen kullanmayı düşünmedim hiç… güzel yanı bisiklet, yürüyüş, GYM, kürek vb… egzersizlerimi de aynı uygulamayla kayıt altına alabiliyorum.

2 Beğeni

bende mapmyrun kullanıyorum. Benim için oldukça yeterli. Hatta o kadar seviyorum ki sadece antrenman için değil işe yürüyerek yada bisikletle giderken bile kullanıyorum.

Normalde Runkeeper ile koşuyordum, bugün bir değişiklik yapıp telefonda Strava ile koştum.
Çıkan sonuç enteresan:

STRAVA’nın GPS Kaydı:

RUNKEEPER’ın GPS Kaydı:

Strava’nın GPS hassasiyeti daha mı iyi ne?
Aslında telefon aynı ama programdan bu kadar farkeder mi?

1 Beğeni

GPS’de yazılımın etkisi kesinlikle çok fazladır. Donanım aynı olsa da bu kadar fark eder.

1 Beğeni

Ben de bu programı kullanarak maraton koştum :slight_smile: ben de gayet memnunum

Ben de Garmin kullanıyorum yıllardır ve baya memnunum. Tavsiye ederim. Genelde çok net GPS accuracy oluyor, Nike+ fln baya hikaye kalıyor yanında. En büyük eksisi havalı foto koydurmaması :slight_smile: Ama onun dışında iyi. Forerunner 205 vardı, 3 yıl kullandım. Ağustosta Fenix2ye geçtim. Baya memnundum ama çok minik bir kaç özellikten dolayı Fenix3’e geçiyorum şimdi. Bu eksik özelliklerden biri @fatih’in sorduğu soruya cevap: Fenix2 hem HRM band ile hem telefonla eşleşmiyor, aynı anda birini seçmeniz lazım. Ama 3 yapıyor. Bir de ben spor salonuna koşmayı seviyorum, sonra da kapalı havuzda yüzüyorum. Multisport modunda da indoor pool yok normal sporlar arasında olmasına rağmen. Yani şımarıklık :slight_smile:

Android işletim sistemli telefonumda aşağı yukarı tüm koşu ve bisiklet programlarını (runtastic pro, runkeeper, nike +, strava, road bike pro, Sportypal vs…) kullandım. Amatörce koşu yapan ve bisiklet kullanan birisi olarak bu programların içerisinde ben runtastic pro yu daha başarılı buluyorum.

Konuyla ilgili olarak Koşu Gazetesi’nde bir yazı hazırladık, burada.

3 Beğeni

Fullpotential.co.uk veya Polar Personal trainer koşu programları oldukça iyidir.

Strava sitesi pace hesaplama formülü nedir bilmiyorum, ama siteyi incelediğimde paceleri biraz düşük gösteriyor.Ben manuel yükleme yapıyorum
koşu süresini km böldüğümde 79/16=4.93 çıkıyor oysa strava bunu 4.56 larak hesapladı.

buradada x kişisinin saat ile yüklediği bir data 81.04 dk/ 15.5 km=5228 yapar
staravada ise pace 5.14 olarak verilmiş bu sorunmudur ,veya nedir yorumlarınızı almak isterim.

Erhan bey strava sitesinde hesaplama hatası yok. Pace verisi dk.sn/km olarak veriliyor. 4.93 (bir kilometreyi 4 dakika 93 saniyede koştum demek ifade hatalı oluyor) olmaz çünkü noktalı kısım .93 saniye kriteri .59 ile sınırlı. Sizin hesabınızla .93 küsuratı saniye ile orantılarsak 60*0.93=55.8 oluyor yuvarlayarak .56 buluyor. 81.04/15.5=5 dakika 13.6 saniye yapar. Dakikadan sonra ki kısım saniyeyi gösterir.

3 Beğeni