Koşu mesafesi ve diğer sorunlar

Merhaba, cevap yazan arkadaşlara destek vermek ve yeni/acemi koşucuların başlangıçta neler yapması gerektiğine dair çıkarımlarım;

1. Koşuya başlamanın yaşı yoktur, ancak temel base (aerobic), zone1-2 ehhh çok nadir zone 3 koşular yapmamız lazım, zone1-2-3-4-5 ile ilgili google yaparsanız saat olmadan da bunları az çok tahmin edebileceğiniz ölçümler var ; koşunun 1-10 arası zorlukları, koşarken rahat sohbet edebilme, marşımızı eksiksiz takılmadan haykırma:) sadece 3-4 kelimelik cümleler ve sadece emir kiplerinden oluşan testler ile hangi aralıkta olduğumuzu tahmin edebiliyoruz…ilerlediğin zaman zaten o saatlerden alacaksın :slight_smile: koşu öncesi dinamik ısınma ve koşu sonrası statik esnetme konularını araştır
  2. Birinci madde ile ilgili yine google yap kendine uygun bir program bul veya bir koşu grubuna katıl, orada tecrübeli arkadaşlardan yardım al ya da işin ehli birine danış o sana programını verir. Birinci maddede base oluşturmak çok önemli, koşu dünyası çok istikrar isteyen, süreklilik isteyen bir dünya, unutma burada yazan herkesin deneyimlerinden yola çıkarak uyarıyorum too much too soon kuralı var, yavaş yavaş ilerleyeceksin, yoksa sakatlanıp vazgeçeceksin
  3. Koşu formunu düzelt, kendini koşarken videoya al, birine çekmesini söyle ve google yap, youtube yap ya da tecrübeli birine danış, düzeltmen gerekenleri söyler; kadans, bouncy, omuriliğin, belimizin, sırtımızın şekli, pelvic tilt, gct bu gibi konuları araştır, araştırmazsan daha ilk başlarda ayak ve bacaklarında dizlerinde sorun yaşayabilirsin
  4. Koşuda doğru nefes egsersizleri, diyaframı kullanabilme, burundan nefes alma, koşu ekonomisi vs yine araştır
  5. Şu anki kilon ne olursa olsun beslenme konusunu araştır, karbonhidrat, protein, vitaminler dengesini nasıl kurman gerekli, konular ilerleyince zaten araştıracaksın

Sözün kısası koşu aslında bir bilim dalı, arkadaşların ve benim söylediklerimin hepsinin (aksi ispatlanana kadar :slight_smile: bilimsel karşılığı var; işi hücrelere kadar anlatıyorlar… araştırdıktan sonra kendine bir yol çiz, düzeltemediklerinde yine buraya yaz, muhakkak birisi sana ışık tutar…insana muhteşem kelimesini içinde yaşatan sürecin tadını çıkar, tek rakibimiz dünkü biz, gaza gelme :slight_smile:

8 Beğeni